ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱: سیستم‌های مدیریت کیفیت و مدیریت محیط زیست

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


ادغام ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱

آیا ادغام این دو استاندارد آسان است؟ بعد از شروع فرایند پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت در سازمان خود، به دنبال راه‌هایی برای بهبود کسب‌وکار هستید. با برتری محیطی، به نظر می رسد تمرکز فعلی بسیاری از سازمان‌ها، کسب گواهی‌نامه ISO ۱۴۰۰۱ باشد که یک اعتبارنامه ثانویه است که به مجموعه شما اضافه می‌شود.

اضافه کردن استاندارد دوم (ISO ۱۴۰۰۱) به برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای پرداختن به تاثیرات محیطی شرکت شما و نحوه رسیدگی به این فرایندها و سیستم‌ها در کسب‌وکار شما نیاز دارد. رعایت استانداردهای ایزو تضمین می کند که شما استانداردهای مشتریان، جوامع و سایر ذینفعانتان را برآورده می کنید و می توانید با سازمان های دولتی که ممکن است شرایط سخت تری داشته باشند، کار کنید.

سیستم‌ مدیریت یکپارچه (IMS) برای کمک به شرکت‌ها برای افزایش تمرکز و کاهش ریسک کسب‌وکار مفید هستند. آن‌ها تفاوت بین هر نوع سیستم را مشخص می کنند (در این مثال، سیستم مدیریت کیفیت [ QMS ] و سیستم مدیریت زیست محیطی [ EMS ]).

شرکت‌ها ملزم خواهند بود که بیانیه‌ها و اهداف سیاست را پیش‌نویس کنند، چارت سازمانی و توصیفات شغلی را تعریف کنند، منابع را برای تیم خود فراهم کنند، اسناد را مدیریت و کنترل کنند، و نمایندگان و هماهنگ‌کننده‌های مدیریتی را منصوب کنند که همگی مختص هر سیستم مدیریت جداگانه هستند. خوشبختانه، اساس مدیریت ایزو برای ادغام آسان ساخته شده است.

با ساختار سطح بالا، می توانید از آنچه که قبلا ایجاد کرده اید استفاده و تمرکز خود را به سمت محدوده محیطی خود تنظیم کنید همچنین چندین فرآیند و روش جدید را انجام دهید تا خودتان را در مسیر آشنایی با گواهینامه ISO قرار دهید. علاوه بر این، با پیروی از همان مسیر، تیم شما  وظیفه فرآیند توسعه و نقش آن در حفظ و موفقیت نهایی برنامه را درک می کند.

از آنچه دارید استفاده کنید و تمرکز بر استانداردها افزایش دهید

بسیاری از فرآیندهایی که برای دستیابی به گواهی‌نامه ISO۱۴۰۰۱ لازم است، پیش از این به عنوان بخشی از سیستم مدیریت کیفیت (QMS) شما در نظر گرفته خواهد شد. شما باید سیاست‌ها و اهداف خود را ایجاد کرده و با آن‌ها ارتباط برقرار کنید، آموزش های خود را برای تیمتان فراهم کنید، روند خود را برای مستندسازی و پی‌گیری تعیین کنید، به پیگیری علل ریشه‌ای و فرآیندهای اقدام اصلاحی برای اصلاح نواقص، انجام ممیزی داخلی و حفظ یک الگوی پایدار به وسیله جلسات مدیریتی، بپردازید.

به منظور پیروی از ۱۴۰۰۱، شما باید قطعات سیستم خود را بررسی کرده و آنها را متمرکز کنید تا اهداف  مربوط به اثرات محیطی شما را در بر گیرند. به عنوان مثال، شما باید به طور خاص آموزش هایی را که برای تیم خود ارائه می دهید تعریف کنید تا آنها را در مورد سیاست ها و روش های جدید خود آموزش دهید، اما روش و اسناد آموزش ها همان باقی خواهد ماند.

 

اضافه کردن فرآیندهای خاص محیطی

اگر چه شما از سیستم موجود خود برای هدایت اکثریت کار خود استفاده می کنید، ایزو ۱۴۰۰۱ نیاز دارد که شما فرایندهای جدیدی را در هنگام ایجاد سیستم مدیریت محیطی خود اضافه کنید. توصیه های مهم با چهار عنصر اصلی شروع می شود :

۱- سیاست محیطی

سیاست QMS موجود خود را بررسی کرده و از آن به عنوان الگویی برای ایجاد سیاست محیطی خود استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام اهداف و رویه هایی را که لازم است تا به درستی پیاده سازی و نگهداری استاندارد کمک می کند اجرا کرده باشید.

۲- الزامات قانونی

در سازمان خود مشخص کنید که چه الزامات قانونی و مقررات دولتی برای کسب‌وکار شما کاربرد دارند. ثبت کنید که شما چطور از EMS استفاده می کنید تا سیاستهای قابل اجرا را برای خودتان برآورده کنید، چطور شما توافق را حفظ می کنید هنگامی که قوانین و مقررات تغییر می کنند، و اینکه چطور رشد شرکت شما بر روی رهنمودهایی که دنبال می کنید اثر می گذارد.  درک این عوامل برای شناسایی جنبه های محیطی شرکت شما ضروری است.

۳- جنبه های محیطی

جنبه‌های زیست‌محیطی به تمام روش‌هایی که شرکت شما با محیط پیرامون خود در تعامل است اشاره می‌کنند. یک گام مهم در فرآیند شناسایی جنبه‌ها، تعیین شدت هر جنبه است. این مساله کمک خواهد کرد که تعریف هایی را که به اندازه کافی مهم هستند در سیستم شما گنجانده شود.  لازم نیست به تمامی جنبه هایی که شما کشف می‌کنید توجه کنید – تنها آن‌هایی که تاثیر قابل‌توجهی خواهند داشت و یا به شدت توسط سهامداران شما مهم تلقی می‌شوند کافی است.

بعد از اینکه جنبه‌های محیطی مهم سیستم خود را شناسایی کردید، برای ایجاد معیارها و کنترل‌های لازم برای به حداقل رساندن تاثیر آن‌ها بر محیط خواهید پرداخت. این مساله شاید مهم‌ترین تاثیر EMS شما باشد: به حداقل رساندن فرایندها و خروجی‌های شرکت تان در محیط.

۴- اهداف و برنامه ها

ایجاد برنامه های جدید در کسب و کار شما کمک خواهد کرد که اهدافی را تعیین کنید که به شما امکان می دهد تا آن ها را برآورده و حفظ کنید.

بسیاری از شرکت هایی که انطباق با استاندارد ISO 9001 را دنبال می کنند، استانداردهای دیگر را برای بهبود سازمان خود پیاده سازی می کنند. ایزو ۱۴۰۰۱ به راحتی به ساختار ISO متصل می شود و به شما این امکان را می دهد تا از فرایندهای موجود برای بهبود تاثیر محیط خود و دستیابی به گواهینامه استفاده کنید.

دریافت گواهینامه ایزو

در صورتی که بخواهید برای شرکت و سازمان خود اقدام به اخذ گواهینامه های ایزو نمایید حتما از مراکز مجوز دار تحت نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام کنید. جهت مشاهده اعتبارات و مجوزهای ایزوسیستم می توانید به بخش اعتبارات ایزوسیستم مراجعه کنید.

در حال حاضر ایزوسیستم از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان برترین شرکت مشاور مدیریت کشور و واحد برتر فنی مهندسی انتخاب شده است. مشتریان گرانقدر که مایل به دریافت و گرفتن گواهینامه های ایزو معتبر هستند تنها کافیست فرم درخواست صدور گواهینامه ایزو را تکمیل نمایند یا با شماره های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!