توسعه عملکرد کیفیت (QFD) چیست؟

توسعه عملکرد کیفیت
این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

توسعه عملکرد کیفیت (QFD)

تعریف: توسعه عملکرد کیفیت یا QFD، مدلی برای گسترش و تولید محصول است که در دهه ۱۹۶۰ در ژاپن رایج شد. این مدل با گوش دادن به صدای مشتری، نیازها و انتظارات مشتری را برآورده می‌کند. صدای مشتری (Voice of the customer) یا به اختصار VOC واژه‌ای در کسب و کار است که به فرایند بررسی عمیق نیازمندی‌ها، انتظارات و شکایت‌های مشتریان می‌پردازد.

توسعه عملکرد کیفیت چیست؟

QFD یا توسعه عملکرد کیفیت (Quality Function Deployment) دارای سابقه ۵۰ ساله در اولویت قرار دادن نیازهای مشتری در کل فرآیند توسعه محصول است. با تمرکز مداوم بر خواسته‌های مشتری، QFD تضمین می‌کند که این موارد همیشه در طول فرآیند طراحی و نقاط عطف مختلف تضمین کیفیت در کل چرخه عمر محصول در نظر گرفته می‌شوند.

QFD با چرخش مداوم به سمت صدای مشتری، اطمینان می‌دهد که نیاز فنی مشتری را در نظر می‌گیرد و از نمودارهای ماتریسی مانند خانه کیفیت برای هدایت ارزش مشتری به هر مرحله استفاده می‌کند.

تاریخچه توسعه عملکرد کیفیت چیست؟

QFD که در دهه ۱۹۶۰ ژاپن توسعه یافت، در اوایل دهه ۱۹۸۰ به ایالات متحده وارد شد و به لطف محبوبیت و سابقه موفق آن در صنعت خودروسازی مورد توجه قرار گرفت. با کپی برداری از این مدل توسط سازندگانی مانند تویوتا و میتسوبیشی، سه خودروساز بزرگ آمریکایی از QFD برای آوردن مشتری مداری به صنعت خود استفاده کردند.

بیشتر بخوانید:  هر آنچه که باید در مورد سیستم های مدیریت ایزو بدانید

پس از تصویب، QFD چرخه‌های طراحی را به طور قابل توجهی کوتاه کرد و تعداد کل کارکنان مورد نیاز در فرآیند طراحی را کاهش داد. پس از افزایش محبوبیت واردات ژاپنی در دهه ۱۹۷۰، تغییر تمرکز از تحلیل هزینه پایین به رضایت مشتری، نوآوری‌ها و افزایش فروش خودروهای داخلی را به همراه داشت.

QFD بخشی از ابزار شش سیگما است و  امروزه خانه کیفیت را می توان در صنایع مختلف به‌کار برد.

توسعه‌ی عملکرد کیفیت چگونه عمل می‌کند؟

فرآیند توسعه عملکرد کیفیت با جمع‌آوری اطلاعات از مشتریان (یا مشتریان احتمالی)، معمولاً از طریق نظرسنجی آغاز می‌شود. حجم نمونه برای این نظرسنجی‌ها باید نسبتاً قابل توجه باشد؛ زیرا داده‌های قابل سنجش وزن بیشتری خواهند داشت و اجازه نمی‌دهند هرگونه اظهارنظر دور از ذهن و استراتژی محصول را در جهت اشتباه هدایت کند.

پس از تکمیل نظرسنجی‌ها و جمع آوری داده‌ها (همراه با تجزیه و تحلیل رقابتی در صورت لزوم)، در صدای مشتری خلاصه می‌شود. این نیازها، درخواست‌ها، خواسته‌ها و ترجیحات مشتری به‌عنوان آیتم‌های خاص طبقه‌بندی می‌شوند و به‌طور ایده‌آل از نظر اهمیت رتبه‌بندی می‌شوند. سپس این موارد در سمت چپ ماتریس خانه کیفیت یا House of Quality فهرست می‌شوند و نشان می‌دهند که مشتریان چه عملی را می‌خواهند انجام دهند.

از اینجا، الزامات فنی را می توان ایجاد کرد که هر یک از آنها به موارد صدای مشتری شناسایی شده در ماتریس خانه کیفیت توسعه‌ی عملکرد کیفیت متصل می‌شوند. این موارد صدای مشتری به مراحل دیگر توسعه و گسترش محصول، از جمله تعریف مؤلفه، برنامه‌ریزی فرآیند و کنترل کیفیت ادامه می‌یابد.

بیشتر بخوانید:  گواهی انطباق (CoC) چیست و چرا باید اخذ شود؟

هنگامی که محصول «قابل قبول» شد، الزامات صدای مشتری که ابتدا در فرآیند شناسایی شد باید به وضوح برآورده شود. محصول را می‌توان با اطمینان از اینکه نیازهای مشتریان را برآورده می‌کند، عرضه کرد.

مزایا و معایب توسعه عملکرد کیفیت چیست؟

توسعه عملکرد کیفیت اساساً به شرکت‌ها سود می‌رساند که به لطف گوش دادن به ترجیحات مشتری در ابتدای فرآیند طراحی، محصولاتی را که مشتریان واقعاً می‌خواهند به بازار عرضه کنند. سپس، اجباری کردن این نیازها و خواسته ها در تمام جنبه های فرآیند طراحی و توسعه برآورده می شود.

چرخش مداوم به سمت مشتری ممکن است بیش از حد به نظر برسد. با این حال، به‌سرعت فعالیت‌هایی که در جهت هدف نهایی ارائه محصولاتی که مشتریان می خواهند بخرند، شناسایی می‌کنند و با محدود کردن فعالیت‌های توسعه محصول فقط به چیزهایی که مشتریان درخواست می‌کنند، فرآیند کلی سریع‌تر، کارآمدتر و کم‌هزینه‌تر ارائه می‌دهند.

از آنجایی که جمع‌آوری ورودی‌های مشتری و به‌کارگیری آن‌ها در طول فرآیند توسعه محصول، یک فعالیت متقابل است، می‌توان کار گروهی را افزایش دهد و اطمینان حاصل کرد که کل سازمان به جای رقابت با سایر اولویت‌های داخلی، حول رضایت مشتری همسو است.

چه زمانی باید از تکنیک توسعه عملکرد کیفیت استفاده کرد؟

به محض اینکه یک مشتری کاملاً درک شده و چالش ها و خواسته‌های آنها به طور کمی مشخص شد، QFD می تواند در فرآیند توسعه محصول گنجانده شود. زمانی که در کل چرخه عمر محصول مورد استفاده قرار گیرد، بسیار مؤثر است؛ زیرا هدف اصلی آن اطمینان از تمرکز مداوم بر صدای مشتری است.

بیشتر بخوانید:  دانلود متن انگلیسی استاندارد مدیریت مصرف انرژی: ایزو 50001:۲۰۱۸ (ISO 50001:2018 : Energy management systems )

پشتیبانی ایزوسیستم

برای ارتباط با کارشناسان ما می‌توانید با شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!