مدیریت کیفیت جامع (TQM) چیست؟

مدیریت کیفیت جامع (TQM)
این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

انتظارات مشتریان روزبه‌روز در حال افزایش است. مشتریان مدرن به شدت از این که تکنولوژی امروزی چقدر قدرتمند است آگاه هستند. آن‌ها انتظار دارند که سازمان‌ها از این قدرت برای تامین حداکثر خدمات و محصولات با کیفیت استفاده کنند.

در این میان، شرکت شما باید با برآورده ساختن این انتظارات روبرو شود تا از رقبا عقب نماند.

برای سازمان‌های فناوری اطلاعات، نیاز به پیشرفت و بهبود مداوم در ارائه‌ی خدمات ضروری است. این واقعیت باعث استفاده از روشهای مدیریت کسب و کار شده است. استفاده از بهترین شیوه‌ها و روشهای تجاری مدرن به سازمانهای فناوری اطلاعات اجازه می‌دهد تا سرعت توسعه سریع خود را که با تقاضای مشتری مطابقت دارد حفظ کنند.

ناگفته نماند که سرعت فقط می‌تواند به بخشی از سازمان کمک کند. اینجاست که مدیریت کیفیت جامع وارد عمل می‌شود و می‌تواند به پرکردن شکاف‌ها کمک کرده و به سازمان ها در حفظ کنترل کیفیت کمک کند.

مدیریت کیفیت جامع (TQM) چیست؟

مدیریت کیفیت جامع (TQM)، یک رویکرد مدیریتی است که به دنبال ارائه موفقیت طولانی مدت با کسب رضایت کامل مشتری از طریق ارائه مداوم خدمات باکیفیت فناوری اطلاعات حاصل می‌شود. برای اجرای صحیح روشهای TQM، کل سازمان باید در پی تعالی به عنوان یک واحد عمل کند.

دستیابی به این هدف با تمرکز و توجه بالا بر اصول TQM انجام می‌شود:

مشتری

اولین و اصلی‌ترین رکن موفقیت TQM تمرکز بی وقفه بر مشتری در کلیه‌ی تعاملات با سازمان است. از اولین تماس از طریق خرید و پشتیبانی مداوم، مشتری همیشه باید اولویت اصلی باشد.

بیشتر بخوانید:  گواهینامه ایزو 13006:2018 - استاندارد تخصصی صنعت کاشی و سرامیک

مالکیت کارکنان

مدیریت کیفیت جامع (TQM) مستلزم مشارکت همه‌ی اعضای تیم است تا اطمینان حاصل شود که کنترل کیفیت کامل در هر سطح ارائه می‌شود. TQM روی یک بخش واحد تمرکز نمی‌کند؛ زیرا هدف این است که مشتریان  در هر سطح تجربه‌ای عالی داشته باشند.

مبتنی بر فرایند

TQM بر ایجاد و پیاده‌سازی فرآیندهایی تمرکز دارد که به سازمانها این امکان را می‌دهد که موفقیت را بیابند و آن را تکرار کنند. تعیین مراحل انجام شده برای دستیابی به موفقیت در پیاده سازی موفق TQM ضروری است.

ادغام سیستم

استراتژی‌های مدیریت کیفیت جامع (TQM) حول کاربرد هر دارایی موجود در شرکت می‌چرخد. این امر به بهترین وجه از طریق ادغام سیستم که بخشهای مختلف سازمان را در یک دستگاه واحد و پربازده ترکیب می کند، بدست می‌آید.

ارتباطات

TQM نیازمند این است که هر عضو تیم در بهترین حالت خود باشد و به عنوان یک عضو ارزش افزوده در تیم عمل کند. این بدان معنا است که ارتباط و شفافیت یک اصل اساسی از روش‌های TQM موفق است.

داده محور

TQM از حدس و گمان استفاده نمی‌کند. در عوض، داده‌ها برای بهبود سازمان مورد استفاده قرار می‌گیرند و بر اساس حقایق قابل سنجش تصمیم گیری می‌شوند.

بهبود مداوم

TQM یک فرآیند تکمیل شده نیست. بی‌نقص بودن غیرممکن است، بنابراین باید همواره پیگیری کرد تا سازمان تا حد ممکن به کامل‌بودن نزدیک شود.

این ارکان TQM (مدیریت کیفیت جامع) به عنوان چارچوبی برای هر تصمیمی که در روش کار گرفته می‌شود، عمل می‌کند.

نحوه پیاده سازی TQM (مدیریت کیفیت جامع)

اولین قدم برای پیاده‌سازی هر سیستم جدید، ارزیابی صادقانه از سازمان به شکل امروزی است. پیاده سازی TQM چیزی است که باید در ساختار فعلی سازمان اعمال شود. هیچ راهنمای گام به گام وجود ندارد که به شما بگوید چگونه این کار را برای تجارت خود انجام دهید. هر کسب و کار منحصر به فرد است و نیاز به رویکرد خاص خود دارد، اما اصول اصلی TQM می تواند هر تصمیمی را هدایت کند.

بیشتر بخوانید:  استانداردهای ایزو جدید برای تأمین مالی سبز

بر رضایت مشتری تأکید کنید

تأکید بر رضایت مشتری، نگرش بخش‌ها در مورد وظایف را تغییر می‌دهد. به‌عبارت دیگر اگر کاری که آنها انجام می‌دهند به بهبود کیفیت محصول یا افزایش تجربه مشتری کمک نکند، در مسیر درستی حرکت نمی‌کنند.

هر یک از کارکنان باید نقش خود را به عهده بگیرند و آماده باشند تا راه‌هایی را برای بهبود بخش در نظر بگیرند.

با همه ارتباط برقرار کنید

ارتباطات در سراسر سازمان برای آموزش همه در مورد تغییرات پیش رو ضروری است و در عین حال راهی برای دریافت بازخورد نیز فراهم می‌کند.

خطاها را مدیریت کنید

یکی از مهمترین جنبه‌های ارائه کیفیت، مدیریت خطاها است. صرفنظر از میزان تمرکز بر کیفیت، سازمانهای فناوری اطلاعات همیشه به مسایل مختلف دچار خواهند شد.

ایجاد فرایندهایی که مسائل و خطاها را کاهش می‌دهد، برای موفقیت TQM ضروری است. البته خطاها باید در اسرع وقت کاملا برطرف و با آنها برخورد شود و همچنین باید ثبت و پیگیری شود.

مسائل مکرر می‌تواند نشان دهنده یک مسئله عمیق‌تر باشد که مستلزم تغییرات گسترده در رویه‌های فعلی است. وقوع خطا فرصتی برای ارزیابی مشکل است. کارشناس مدیریت کیفیت جامع باید از اشتباهات به عنوان فرصتی برای درس گرفتن استفاده کند و راه‌هایی برای اجتناب از آنها در آینده بیابد.

TQM به عهده همه است

TQM مستلزم آن است که همه‌ی طرفین بر نقش خود عمل کنند و این امر به همان اندازه در پذیرش خطا و تحسین نیز صدق می‌کند. تمرکز بر بهبود کیفیت محصولات و خدمات نیاز به پاسخگویی دارد.

ردیابی معیارها و مقایسه نتایج عملیات قبل و بعد از تغییرات، بهترین راه برای یادگیری این است که چه چیزی کار می‌کند و چه چیزی موثر نیست. همچنین ضروری است که سیستم‌ها ساختاربندی و دنبال شوند تا اطمینان حاصل شود که موفقیت می‌تواند تکرار شود.

بیشتر بخوانید:  ماهیت سازمان در ایزو 14001:2015

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!