سیستم مدیریت اطلاعات (MIS) چیست؟

MIS
این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

تعریف سیستم مدیریت اطلاعات (MIS)

سامانه اطلاعات مدیریت یا سیستم اطلاعات مدیریت (management information system – MIS) گونه‌ای از سیستم‌های اطلاعاتی رایانه‌ای است که جمع‌آوری، کنترل و پالایش داده‌های مورد نیاز سازمان را بر عهده داشته و با به‌کارگیری روش‌های مناسب هر سازمان، اطلاعات پالایش شده را به منظور تصمیم، برنامه‌ریزی و کنترل کلیه فرایندها در اختیار سطوح مختلف مدیران قرار می‌دهد.

مدیران از MIS برای ایجاد گزارش‌هایی استفاده می‌کنند که به آنها نمای کلی از همه اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم گیری از جزئیات روزانه تا استراتژی سطح بالا را می دهد.

این سیستم از نرم‌افزار و سخت‌افزار رایانه‌ای، راهنماها و دستورالعمل‌ها، مدل‌هایی برای تحلیل، برنامه‌ریزی، کنترل و تصمیم‌گیری و یک پایگاه اطلاعات بهره می‌گیرد. MIS یک سیستم مردم محور با تأکید بر خدمات از طریق فناوری است. اگر به فناوری علاقه دارید و تمایل به استفاده از فناوری برای بهبود زندگی افراد دارید، مدرک MIS ممکن است برای شما مناسب باشد.

محیط زیست، سلامت و ایمنی، پایداری و کیفیت، همه به سیستم‌های اطلاعاتی برای بهبود عملکرد و بهره وری و کاهش هزینه‌ها و ریسک متکی هستند.با ایجاد راه حل‌های ایمنی با تخصص فناوری و ترکیب اطلاعات می‌توان از چرخه‌ی زندگی کامل برای نیازهای اطلاعات مدیریت مشتری خود پشتیبانی کرد.

سیستم اطلاعات مدیریت (MIS) کسب و کار را بهتر و پیشرفته‌تر می‌کند

کسب و کارها از سیستم‌های اطلاعاتی در تمام سطوح عملیاتی برای جمع آوری، پردازش و ذخیره داده‌ها استفاده می‌کنند و مدیریت این داده‌ها را در قالب اطلاعات مورد نیاز برای انجام عملیات روزانه کسب و کار جمع آوری و منتشر می‌کنند. همه‌ی کسانی که در تجارت کار می کنند، از شخصی که قبض‌ها را پرداخت می کند تا شخصی که تصمیمات شغلی می گیرد، از سیستم‌های اطلاعاتی استفاده می‌کنند. یک نمایندگی خودرو می‌تواند از پایگاه داده رایانه‌ای برای پیگیری بهترین فروش محصولات استفاده کند. یک فروشگاه خرده فروشی ممکن است از سیستم اطلاعاتی مبتنی بر رایانه برای فروش محصولات از طریق اینترنت استفاده کند. در حقیقت، بسیاری از مشاغل بر همسویی MIS با اهداف تجاری تمرکز می‌کنند تا به مزیت رقابتی نسبت به سایر مشاغل دست یابند.

بیشتر بخوانید:  چگونه می‌توان در زمان بحران، نیروی کار را مقاوم ساخت

متخصصان MIS سیستم‌های اطلاعاتی را برای مدیریت داده (یعنی ذخیره، جستجو و تجزیه و تحلیل داده‌ها) ایجاد می‌کنند. علاوه‌بر این، آن‌ها سیستم‌های اطلاعاتی مختلفی را برای رفع نیازهای مدیران، کارکنان و مشتریان مدیریت می‌کنند. با همکاری مشترک با اعضای مختلف گروه کاری خود و همچنین با مشتریان خود، متخصصان MIS می‌توانند نقش کلیدی در حوزه‌هایی مانند امنیت اطلاعات، یکپارچه‌سازی و تبادل داشته باشند. به‌عنوان یک منبع MIS، شما طراحی، پیاده سازی و استفاده از سیستم‌های اطلاعات تجاری را به شیوه های ابتکاری برای افزایش اثربخشی و کارایی شرکت خود خواهید آموخت.

MIS فراتر از کدگذاری

یک تصور غلط رایج این است که MIS فقط مربوط به کدگذاری (یا نوشتن کد رایانه) است. در حالی که مفاهیم برنامه‌نویسی برخی از اصول اساسی توسعه، پیاده سازی و استفاده از سیستم‌های اطلاعاتی را نشان می‌دهند، بسیاری از مشاغل در MIS به طور کلی از کدگذاری استفاده نمی‌کنند. بخش بزرگی از مدرک MIS بر تجزیه و تحلیل داده‌ها ، کار گروهی، رهبری، مدیریت پروژه، خدمات به مشتریان و نظریه‌های اساسی کسب و کار متمرکز است. این بخش مدرک چیزی است که متخصص MIS را از یک متخصص علوم کامپیوتر متمایز می کند.

مشخصات متخصصان MIS متفاوت است، اما به طور کلی، چنین افرادی دارای بسیاری از ویژگی های زیر هستند:

 • مهارت حل مسئله خوب
 • توانایی مدیریت موثر زمان و منابع
 • دید روشن از “تصویر بزرگ” و همچنین “جزئیات کوچک”
 • تمایل به همکاری نزدیک با افراد دیگر
 • مهارتهای ارتباطی عالی
 • توانایی تفکر استراتژیک در مورد فناوری
 • تمایل به مسئولیت پذیری برای توسعه و اجرای ایده‌های خود
بیشتر بخوانید:  استانداردهای ایزو ویژه مدیریت منابع انسانی

گزینه های شغلی برای متخصصان MIS شامل چیست؟

 • مشاور فناوری اطلاعات
 • توسعه دهنده وب
 • مدیر سیستم‌های اطلاعاتی
 • تحلیلگر هوش تجاری
 • مدیر شبکه
 • توسعه دهنده برنامه‌های تجاری
 • تحلیلگر سیستم
 • متخصص پشتیبانی فنی
 • تحلیلگر کسب و کار
 • توسعه دهنده سیستم‌ها

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!