گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ – پایداری و راهنمای حفاظت از محیط زیست

اخذ ایزو 14001

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


آیا تابه‌حال محیط اطرافتان را سرسبز و عاری از زباله و آلودگی تصور کرده‌اید؟ حفاظت از محیط زیست باید یکی از اهداف اصلی دولت هر کشور در سراسر جهان باشد.

به طور فزاینده ای ما انسان‌ها تأثیر منفی بر محیط زیست داریم. تنها کافی است به اخبار گوش دهید یا مرورگر اینترنت خود را باز کنید تا ببینید از هر نظر به چه میزان در پایداری و حفظ محیط زیست موثر هستیم. صنعت و تجارت نیز باید به‌طور کلی آمادگی لازم داشته باشند تا دلایل اثرات منفی را بهتر بشناسند و آن را بهتر مدیریت کنند و حتی کاهش دهند.

اخذ ایزو ۱۴۰۰۱ در پاسخ به چالش‌های زیست محیطی سیاره‌ی ما، سازمان‌ها را در کاهش تأثیرات منفی زیست محیطی و درک تأثیر محیط بر کسب و کارشان پشتیبانی می‌کند.

برای جهانی که همچنان با چالش‌های زیست محیطی روبرو است، اخذ ایزو خبری عالی است. درحالی که جامعه و کره‌ی زمین با مسائلی از جمله ویروس‌ها، بلایای طبیعی، جنگل زدایی و غیره دست و پنجه نرم می‌کند، شرکت‌ها همچنان به درک نیاز برای مدیریت چالش‌های زیست محیطی و کمک برای یافتن راه حل برای مسائلی که همه ما با آن روبرو هستیم ادامه می‌دهند.

با اخذ گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱، سازمان‌ها اکنون ملزم هستند که به شرایط منحصربه فرد خود توجه کنند و تاثیری که محیط بر کسب و کار آنها می‌گذارد را شناسایی کنند. این شامل در نظر گرفتن فاکتورهای جدیدی است که خاص زمینه‌ی آنهااست، مانند نوسانات آب و هوا، سازگاری با تغییر در محیط و در دسترس‌بودن منابع. موارد مذکور جهشی بزرگ و رو به جلو است؛ زیرا تأثیر محیط بر سازمان قبلا در دامنه‌ی گواهینامه ایزو گنجانده نشده بود.

بدیهی است که حفاظت از محیط‌زیست به عنوان یکی از ویژگی‌های کلیدی ایزو ۱۴۰۰۱ و وظیفه‌ی هر سازمان برای انجام اقدامات پیشگیرانه جهت حفاظت از محیط‌زیست از آسیب و تخریب، باقی می‌ماند.این می تواند شامل مواردی مانند استفاده پایدار از منابع، حفظ تنوع زیستی محلی و اکوسیستم‌ها و اقدامات برای جلوگیری از آلودگی باشد.

کشوری که بتواند محیطی سبز، مرتب و تمیز را ایجاد کند، مطمئناً  کشوری موفق است. بسیاری از مشاغل می گویند نیاز به حفاظت از محیط زیست دارند اما در واقع برای انجام آن در این زمینه تلاشی نمی‌کنند. آیا شما یکی از این مشاغل هستید؟ درهرصورت برای ترغیب همه به اقدام برای حفاظت از محیط زیست چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

بسیاری از مشکلات زیست محیطی چنان بزرگ به نظر می‌رسند که فقط دولت‌ها، مقامات محلی یا شرکت‌های عظیم چند ملیتی می‌توانند با آنها مقابله کنند. یک مثال گرم شدن کره زمین است. ما برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای از نیروگاه‌های سوخت زغال سنگ و نفت و توسعه منابع برق ایمن به اقدامات دولت نیاز داریم. این موارد به مقررات سخت و سرمایه گذاری هنگفتی نیاز دارد. از بین رفتن جنگل ها و سایر زیستگاه ها مشکل دیگری است. چگونه می توانیم به عنوان مشاغل کوچک و متوسط ​​از تخریب جنگل‌ها جلوگیری کنیم؟

مثال دیگر مربوط به زباله است. وقتی مردم در شهرها زندگی و کار می کنند، ممکن است قادر به ذخیره یا بازیافت زباله نباشند؛ بنابراین به دفن زباله‌های بزرگ یا زباله سوزها نیاز است؛ اما چه اقدامات عملی می توانیم برای دستیابی به این نیاز در ایزو ۱۴۰۰۱:۲۰۱۵ انجام دهیم؟

جلوگیری از تولید زباله

کسب و کارها معمولا مقادیر زیادی زباله تولید می‌کنند: از بسته بندی اضافی گرفته تا مواد غذایی مانده و غیر قابل استفاده. استفاده زیاد از انرژی و پر کردن محل‌های دفن زباله، خسارات زیادی به محیط زیست وارد می کند. با استفاده از محصولات بازیافتی مشاغل می توانند تأثیرات زیست محیطی را به‌طرز چشمگیری کاهش دهند.

سیاست‌هایی که مشتریان را به کاهش زباله های خود ترغیب می کند، مانند ارائه تخفیف برای استفاده از کیسه های قابل استفاده مجدد یا تهیه سطل بازیافت در مشاغل، می تواند به مشاغل کمک کند تا در محافظت از محیط زیست پیشرو باشند. ارائه داروهای ضدعفونی کننده برای زباله ها، مانند گرفتن هزینه برای کیسه های پلاستیکی  نیز مفید است و همانطور که اخیراً در اخبار دیده ایم، به احتمال زیاد در انگلیس گسترش می یابد.

انرژی سبز

انرژی سبز هر انرژی است که با کاهش ضایعات و یا کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی، تأثیر آن را بر محیط کاهش می‌دهد. توربین های بادی، اتومبیل‌های برقی و انرژی خورشیدی نمونه‌هایی از این موارد هستند. هنگامی که مشاغل از سیستم‌های انرژی سبز استفاده می‌کنند، آنها به‌عنوان الگویی برای مشتریان خود عمل می کنند و آگاهی از مسائل زیست محیطی را افزایش می‌دهند.

گواهینامه ایزو ۵۰۰۰۱، استاندارد بین المللی برای مدیریت انرژی است که قوی‌ترین چارچوب را برای بهینه‌سازی بهره وری انرژی در سازمان‌های بخش دولتی و خصوصی ارائه می‌دهد.

صدور گواهینامه ایزو ۵۰۰۰۱ به سازمان‌ها کمک می‌کند تا تعهد خود را نسبت به بهبود مستمر در مدیریت انرژی نشان دهند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا در صنایع مربوطه خود الزامات قانونی و نظارتی را برآورده کنند.

اکنون بسیاری از سازمان‌ها درک کرده‌اند که مدیریت محیطی زیست و اخذ گواهینامه ایزو می‌تواند مزایای خوبی برای کسب‌وکارشان داشته باشد و منجربه نتایج کارآمدتر، مقرون به صرفه و سودآور شود.

در نتیجه با اخذ ایزو اگر هر شغلی برای کار موثرتر و پایدارتر اندکی گام ساده دارد، تأثیر مثبت آن را روی کره زمین تصور کنید!

اخذ ایزو در محیطی امن

برای دریافت گواهینامه ایزو می‌توانید با شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای مشاوره رایگان اخذ ایزو می‌توانید فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!