گواهینامه IMS (سیستم مدیریت یکپارچه IMS شامل ISO 9001 , ISO 14001 , ISO 45001)

گواهینامه IMS

همین حالا می توانید نسبت به درخواست گواهینامه بین المللی IMS اقدام کنید.

اخذ ایزو

مزایای دریافت گواهینامه IMS

 • اثبات کیفیت در تولیدات و خدمات شرکت ها
 • جهانی شدن و ایجاد مزیت رقابتی در بازار رقابتی
 • دریافت گواهینامه بین المللی معتبر با کد رجیستر
 • ایجاد احساس اطمینان خاطر در مشتریان
 • تولیدات و خدمات بیشتر به دلیل تقویت برند
 • بهره وری و ایجاد یک سیستم مدیریت کارا

کشورهای صادر کننده گواهینامه

آشنایی با استاندارد بین المللی IMS

گواهینامه IMS و سیستم مدیریت یکپارچه IMS چیست ؟

IMS چیست؟ جهت اخذ گواهینامه IMS ،ایزوسیستم آماده ارائه خدمات به شرکت ها و سازمان ها می باشد.( اخذ IMS ، گرفتن IMS ، صدور IMS ،  دریافت IMS )

سری گواهینامه IMS (سیستم مدیریت یکپارچه) شامل سه استاندارد سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 ، سیستم مدیریت ایمنی و سلامت ISO 45001 و سیستم مدیریت محیط زیست ISO 14001 می باشد.

اجرا و دریافت همزمان سری گواهینامه IMS به شرکت ها برای رشد و تعالی کمک شایانی می کند.

گرفتن همزمان سری گواهینامه IMS باعث صرفه جویی در هزینه های کیفیت سازمان می گردد.

ایزوسیستم همواره آخرین ورژن استانداردها را برای شرکت ها پیاده سازی و صدور گواهینامه انجام خواهد داد.

سیستم مدیریت یکپارچه یعنی اینکه چند سیستم مدیریت در یک سازمان را کنارهم بگذاریم و با هم کنترل و مدیریت کنیم.

اجزا سیستم مدیریت یکپارچه ( گواهینامه IMS )

در سیستم مدیریت یکپارچه، استاندارد ایزو ۹۰۰۱ به موضوع مدیریت کیفیت تولیدات یا خدمات سازمان می پردازد.

سازمان های دارنده گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ ، بیانگر این هستند که به کیفیت تولیدات یا خدمات خود توجه دارند.

استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ (مدیریت زیست محیطی) به این منظور تهیه شده است که عناصر یک نظام مدیریت، محیطی سالم را فراهم آورد.

ایزو ۱۴۰۰۱ سازمان ها را در دستیابی به اهداف زیست محیطی و اقتصادی یاری می نماید.

سازمان های دارنده گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ ، بیانگر این هستند که آسیب زننده به محیط زیست نمی باشند.

در استاندارد ایزو ۴۵۰۰۱ (مدیریت ایمنی و سلامت) به دنبال حذف یا به حداقل رساندن ریسک های ایمنی و بهداشتی برای کارکنان و سایر طرف های ذینفع که ممکن است در معرض این ریسک ها قرار گیرند، می باشیم.

اخذ گواهینامه ایزو ۴۵۰۰۱ توسط سازمان ها دال بر توجه آن ها به ایمنی و سلامت کارکنان و ذینفعان می باشد.

تا پیش از عرضه ایزو ۴۵۰۰۱ در سال ۲۰۱۸ سری استانداردهای سیستم مدیریت یکپارچه شامل ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ و OHSAS 18001 بود. که بعدا جایگزین استاندارد ایزو ۴۵۰۰۱ جایگزین OHSAS 1800 گردید.

تفاوت گواهینامه IMS با گواهینامه HSE

گواهینامه IMS و HSE هر دو از نوع گواهینامه های ترکیبی هستند به این معنی که سیستم مدیریت یکپارچه شامل سه استانداردایزو ۹۰۰۱ ، ایزو ۱۴۰۰۱و ISO 45001 بوده و استاندارد HSE-MS شامل ۲ گواهینامه ی ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ ( OHSAS 18001) می باشد.

عمده تفاوت HSE و سیستم یکپارچه مدیریت در دریافت گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ می باشد.

به عبارت دیگر شرکت هایی که گواهینامه IMS را دریافت می کنند، ذاتا الزامات HSE را نیز پوشش داده اند.

لذا برای سازمان ها و شرکت هایی که مایل به دریافت گواهینامه های مدیریتی هستند بهترین انتخاب هم از لحاظ هزینه و هم از لحاظ کاراریی سیستم مدیریت یکپارچه می باشد.

ورژن استانداردهای سیستم مدیریت یکپارچه

آخرین ورژن ارائه شده برای سری استاندارد های مجموعه سیستم یکپارچه مدیریت به صورت ISO 9001:2015 ، ISO 14001:2015 و ISO 45001:2018 بوده که ایزوسیستم آماده مشاوره و صدور گواهینامه IMS سیستم یکپارچه مدیریت می باشد.

اهمیت دریافت گواهینامه سری استانداردهای IMS (ایزو ۹۰۰۱ ، ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ )

گواهینامه های سری IMS شامل ۳ استاندارد و ۴ گواهینامه بوده و بهترین انتخاب برای تمام واحد های صنعتی ، پیمانکاری ، عمرانی و صنفی به دلیل جامعیت و هزینه بسیار مناسب می باشند.

توصیه می شود که سری گواهینامه IMS به عنوان اولویت نخست هر مجموعه اجرایی و گواهینامه های اخذ گردد.

و در مراحل بعدی گواهینامه های خوب دیگری نظیر ایزو ۱۰۰۰۴ (رضایت مندی مشتریان)  ، ایزو ۱۰۰۰۲ (رسیدگی به شکایات مشتریان) ، HSE ( ایمنی ، سلامت و محیط ) و سایر گواهینامه های تخصصی اخذ گردند.

اخذ IMS – صدور IMS – دریافت IMS

جهت اخذ IMS ( دریافت IMS – صدور IMS – گرفتن IMS ) می توانید از طریق ایزوسیستم اقدام نمایید.

ایزوسیستم برترین مرکز اخذ گواهینامه IMS ( دریافت IMS – صدور IMS – گرفتن IMS ) در کشور با مجوز رسمی سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

برای اخذ IMS ( دریافت IMS – صدور IMS – گرفتن IMS ) از طریق لینک درخواست گواهینامه در همین صفحه اقدام نمایید.

همچنین می توانید برای اخذ IMS ( دریافت IMS – صدور IMS – گرفتن IMS ) از طریق این لینک درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید.

مزایای گواهینامه IMS چیست؟

یکپارچه‌سازی موفقیت‌آمیز سیستم‌های مدیریتی می‌تواند مزایای بسیار ملموسی برای سازمان شما به همراه داشته باشد، از جمله:

کارایی

رویه‌های ساده و بهبود مستمر می‌تواند به پیشرفت کسب‌وکار شما، بهبود سلامت، ایمنی و افزایش بهره‌وری کمک کند.

سرعت و مقرون‌به‌صرفه بودن

مدیریت یکپارچه با وظایف و فرایندهای مشترک به این معنی است که هزینه‌ها و زمان موردنیاز برای پیاده‌سازی و نگهداری سیستم شما می‌تواند کاهش یابد. با انجام تنها یک ممیزی و یک بررسی مدیریتی، می‌توانید در زمان و هزینه صرفه‌جویی کنید و کارکنان ارشد می‌توانند به کارهای ضروری دیگر بپردازند.

ثبات

یکپارچه‌سازی سیستم‎ها، پیچیدگی را از بین می‌برد. با سیستم‌های هم‌تراز و فرایندهای مشترک، می‌توانید رویه‌های خود را منطقی و منسجم‌تر کنید. این باعث می‌شود تا اهداف تجاری مشترک برجسته شود و به کسب‌وکار شما اهداف واضح‌تر و تعریف‌شده‌ای برای موفقیت ارائه دهد.

یکپارچه‌سازی مدیریت

اکثر کسب‌وکارها از ارزش گواهینامه‌های ایزو ۹۰۰۱، ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ آگاه هستند. مهم است که به‌خاطر داشته باشید که هدف استانداردهای ایزو کمک به شما برای اداره بهتر یک سازمان است.

اگر سیستم‌های مدیریتی باعث شوند که کارمندان به طور غیرضروری برخی فرایندها را تکرار کنند، ارزشی که باید داشته باشند را ارائه نمی‌دهند. استفاده از پکیج IMS با یکپارچه‌سازی سه استاندارد مهم، مانع از انجام مراحل تکراری می‌شود.

اهداف سیستم مدیریت یکپارچه

گواهینامه IMS در جهت حل تعارضات، هماهنگ کردن اهداف و اطمینان از مشخصات واضح و ترجیحاً واجد شرایط فعالیت می‌کند. برخی از اهداف این سیستم شامل موارد زیر می‌‌شود:

 • پرهیز از تلاش مضاعف
 • استفاده مؤثرتر از زمان مدیریت ارشد
 • استفاده از منابع برای پیاده‌سازی و مدیریت سیستم‌ها به شیوه‌ای کارآمدتر
 • دستیابی به گواهینامه مقرون‌به‌صرفه
 • کاهش خستگی حسابرسی

سازگارتر کردن استانداردهای سیستم مدیریت یکپارچه

نحوه ساختار گواهینامه IMS استانداردها را سازگارتر می‌کند و یکپارچگی مؤثرتر سیستم‌های مدیریتی را در سه حوزه کلیدی: کیفیت، مدیریت زیست‌محیطی و بهداشت و ایمنی شغلی امکان‌پذیر می‌کند. در اینجا هر یک از استانداردهای سیستم مدیریت یکپارچه که به طور جهانی پذیرفته شده‌اند را مرور می‌کنیم:

ایزو ۹۰۰۱ (سیستم مدیریت کیفیت)

ایزو  ۹۰۰۱ نشان می‌دهد که سازمان شما الزامات سیستم مدیریت کیفیت را در زمینه‌های امکانات، افراد، آموزش، خدمات و تجهیزات برآورده می‌کند. کسب این گواهینامه به‌عنوان اولین گام در اجرای فرایند بهبود مستمر در سراسر سازمان شما تلقی می‌شود.

استاندارد ایزو ۹۰۰۱ به موضوع مدیریت کیفیت تولیدات یا خدمات سازمان می‌پردازد. سازمان‌های دارنده این گواهینامه بیانگر این هستند که به کیفیت تولیدات یا خدمات خود توجه دارند.

ایزو ۱۴۰۰۱ (سیستم مدیریت ‌زیست‌محیطی)

اخذ ایزو ۱۴۰۰۱ به‌عنوانی جزئی از گواهینامه IMS، برای هر سازمانی که قصد ایجاد و بهبود یک سیستم مدیریت زیست‌محیطی کارآمد را دارد ضروری است. میزان کاربرد این استاندارد بر اساس عواملی مانند سیاست‌های محیطی خاص سازمان، انواع محصولات یا خدمات ارائه شده و موقعیت مکانی آن است.

ایزو ۱۴۰۰۱ به این منظور تهیه شده است که عناصر یک نظام مدیریت، محیطی سالم را فراهم آورند و سازمان‌ها را برای دستیابی به اهداف زیست‌محیطی و اقتصادی یاری می‌نماید. سازمان‌های دارنده این گواهینامه، در راستای حفظ محیط‌زیست تلاش می‌کنند.

ایزو ۴۵۰۰۱ (سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی)

ایزو ۴۵۰۰۱ حوزه بسیار مهم بهداشت و ایمنی شغلی را در بر می‌گیرد. این استاندارد چارچوبی را برای کاهش خطرات محیط کار، بهبود ایمنی کارکنان و به‌طورکلی ایجاد شرایط کاری بهتر در سراسر جهان فراهم می‌کند.

با اخذ این استاندارد به دنبال حذف یا به‌حداقل‌رساندن ریسک‌های ایمنی و بهداشتی برای کارکنان و سایر طرف‌های ذی‌نفع که ممکن است در معرض این ریسک‌ها قرار گیرند هستیم.

ویژگی‌های گواهینامه IMS

 • سیستم باید به‌صورت ساده تعریف شود تا پیاده‌سازی آن راحت باشد.
 • باید به کاربران کمک کند تا به‌سرعت اطلاعات موردنیاز برای انجام کار خود را پیدا کنند.
 • فقط باید اطلاعات و عملکرد مرتبط را نمایش دهد.
 • باید اطمینان حاصل کند که دسترسی به اطلاعات محرمانه بر اساس نیاز محدود شود.
 • مدیریت آن باید توسط کاربران تجاری شما آسان باشد.
 •  برای نصب، راه‌اندازی یا پشتیبانی نیازی به تخصص بیش از حد فناوری اطلاعات نباشد.
 • به‌اندازه کافی انعطاف‌پذیر باشد تا الزامات قانونی هر حوزه‌ای را که سازمان‌ها تحت آن فعالیت می‌کنند را برآورده کند.

اهمیت دریافت پکیج IMS

سری گواهینامه‌های IMS  شامل ۳ استاندارد و ۴ گواهینامه بوده و بهترین انتخاب برای تمام واحد‌های صنعتی، پیمانکاری، عمرانی و صنفی به دلیل جامعیت و هزینه بسیار مناسب هستند. توصیه می‌شود که اخذ سری گواهینامه IMS به‌عنوان اولویت هر مجموعه اجرایی در نظر گرفته شود.

و در مراحل بعدی گواهینامه‌های پرکاربرد دیگری نظیر ایزو ۱۰۰۰۴ (رضایت‌مندی مشتریان)، ایزو ۱۰۰۰۲ (رسیدگی به شکایات مشتریان)، HSE (ایمنی، سلامت و محیط‌زیست) و سایر گواهینامه‌های تخصصی اخذ گردند.

جمع‌بندی

اگر هنوز در مورد اینکه گواهینامه IMS چیست کاملاً آگاه نشدید، آن را به‌عنوان یک سیستم واحد در نظر بگیرید که سایر سیستم‌های مدیریتی سازمان را ادغام می‌کند. ادغام سیستم‌های مرتبط با هم در غالب یک پکیج، رویکرد مدیریتی سازمان شما بهبود می‌بخشد و استفاده از منابع را شفاف و بهینه می‌کند.

استفاده یکپارچه از استانداردهای سیستم مدیریت، سطوح و عملکردهای متعددی از سازمان را پوشش می‌دهد و اجرای آن‌ها می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر نحوه عملکرد و مدیریت فرایندهای تجاری سازمان داشته باشد. علاوه بر این، سازمان‌‎های بیشتری طیف وسیعی از استانداردهای سیستم مدیریت را برای برآوردن نیازهای خود و ذی‌نفعان به کار می‌گیرند.

سوالات متداول

در این مقاله بررسی کردیم که سیستم IMS شامل تعیین و توصیف فرآیندها و رویه‌های مورد نیاز برای اجرای استانداردهای مختلف است. این اصول شامل فرآیندهای مدیریتی، عملیاتی، ایمنی، کیفیت و سایر فعالیت‌های سازمان است. در ادامه به برخی از سوالات متداوب در این مورد پاسخ می‌دهیم:

سیستم IMS چیست؟

گواهینامه IMS یا گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه به سازمان‌ها اعطا می‌شود که توانسته‌اند استانداردهای مختلف مدیریتی را در قالب یک سیستم مدیریت یکپارچه (IMS) پیاده‌سازی کنند. این گواهینامه نشان می‌دهد که سازمان توانایی مدیریت همزمان چندین استاندارد را داراست.

ims مخفف چیست؟

IMS مخفف “Integrated Management System” است، که به معنای سیستم مدیریت یکپارچه است.

مراحل دریافت گواهینامه ims چیست؟

مراحل اخذ گواهینامه IMS عبارتند از:

 1. بررسی موقعیت فعلی
 2. طراحی سیستم مدیریت یکپارچه
 3. پیاده‌سازی سیستم مدیریت یکپارچه
 4. ارزیابی و بازبینی
 5. صدور گواهینامه

اجزا سیستم ims چیست؟

IMS معمولاً شامل استانداردهای مدیریتی مختلف است که به صورت یکپارچه پیاده‌سازی می‌شوند. این پکیچ غالبا شامل استانداردهای ISO 9001 (مدیریت کیفیت)، ISO 14001 (مدیریت محیط زیست)، ISO 45001 (مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای) است.

مقالات مرتبط

برای آشنایی بیشتر با سری گواهینامه‌های IMS توصیه می‌کنیم مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

مشاوره پیاده سازی گواهینامه IMS – سیستم مدیریت یکپارچه

دانلود متن فارسی IMS (سیستم مدیریت یکپارچه)


هر گونه کپی برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!

سفارش فوری ایزو