ims چیست؟ سیستم مدیریت یکپارچه

ims چیست

ims چیست؟

ims چیست؟ یک سیستم مدیریتی تلفیقی است که با یکپارچه‌سازی فرایندهای مدیریت حیاتی یک کسب‌وکار و ادغام استانداردهای کیفیت، مدیریت محیط‌زیست و ایمنی محل کار، توسعه‌یافته است. این ادغام به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا مدیریت خود را ساده کنند، در زمان صرفه‌جویی کنند و کارایی را به‌طورکلی افزایش دهد.

یک IMS موفق، زحمت و کار غیرضروری سیستم‌های مدیریتی متعدد را کاهش می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، به‌جای برگزاری ممیزی برای هر استاندارد، تنها یک ممیزی کفایت می‌کند.

گواهینامه ims چیست؟

نحوه ساختار گواهینامه IMS استانداردها را سازگارتر می‌کند و یکپارچگی مؤثرتر سیستم‌های مدیریتی را در سه حوزه کلیدی: کیفیت، مدیریت زیست‌محیطی و بهداشت و ایمنی شغلی امکان‌پذیر می‌کند. اکثر کسب‌وکارها سیستم‌های مدیریتی مختلفی دارند که به طور صریح یا مبهم برای رسیدگی به حوزه‌های کلیدی مانند مدیریت کیفیت، مدیریت اثرات زیست‌محیطی، امنیت اطلاعات، سلامت و ایمنی محل کار، نگهداری دارایی و غیره پیاده‌سازی شده‌اند.

تمام سیستم‌های مدیریتی در نهایت برای کارآمد کردن سازمان، برآورده‌کردن نیازهای مشتری و حمایت از منافع ذی‌نفعان به کار می‌روند؛ بنابراین، جنبه‌های مشترک بسیاری در آن‌ها وجود دارد؛ بنابراین، اگر آن‌ها به طور جداگانه عمل کنند، منجر به فرایندهای تکراری می‌شود که باعث اتلاف وقت و همچنین منابع شما می‌شود.

سیستم مدیریت یکپارچه


پیاده‌سازی مؤثر IMS

نحوه پیاده‌سازی مؤثر در ims چیست؟ هنگامی که سیستم‌های جداگانه در یک IMS ترکیب می‌شوند، به سازمان اجازه می‌دهد تا مجموعه مشترکی از رویه‌ها و بهترین شیوه‌های موردنیاز برای برآورده‌کردن استانداردهای مدیریت ISO را پیاده‌سازی کند.

بااین‌حال، برای رعایت الزامات چندین استاندارد مدیریت ISO با یک سیستم یکپارچه، سازمان شما باید چندین عامل را در نظر بگیرد:

  • استانداردهای خاصی که سازمان شما برای برآوردن IMS به آن نیاز دارد باید به‌وضوح در خط‌مشی مدیریت سازمان ذکر شده و به کارکنان ابلاغ شود.
  • IMS باید به کسب‌وکار شما برای دستیابی به اهداف سازمانی و متناسب با عملیات یا اندازه کسب‌وکار شما کمک کند.
  • باید رویه‌های گسترده IMS را بادقت مستند کنید تا اطمینان حاصل کنید که آنها با فرایندها و ساختار سازمان شما مطابقت دارند.
  • IMS باید به‌گونه‌ای پیاده‌سازی شود که تأثیر مثبت قابل‌توجهی بر مدیریت کسب‌وکار شما ایجاد کند و کارایی را برای عملیات به ارمغان آورد.

دلایل نیاز به گواهینامه ims چیست؟

اگر از استانداردهای حیاتی ISO آگاه باشید؛ اما سعی کنید با سیستم‌های مدیریتی مجزا از آن‌ها بهره ببرید، کار کارکنان شما را بسیار افزایش می‌دهد.

فرایندهای کاری غیرضروری یا تکراری، پیچیدگی‌هایی را در کسب‌وکار ایجاد می‌کنند و بنابراین سازمان شما نمی‌تواند ارزش واقعی استانداردها را درک کند؛ بنابراین، نقش IMS پررنگ می‌شود.


IMS شامل چیست؟

زیر مجموعه‌های ims چیست؟ سیستم‌های مدیریت یکپارچه می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

QMS (سیستم مدیریت کیفیت)

سیستم مدیریت کیفیت مجموعه‌ای از خط‌مشی‌ها، فرایندها و رویه‌های موردنیاز برای برنامه‌ریزی و اجرا در حوزه کسب‌وکار اصلی یک سازمان است. ISO 9001 نمونه‌ای از سیستم مدیریت کیفیت است.

EMS (سیستم مدیریت زیست‌محیطی)

یک سیستم مدیریت زیست‌محیطی موقعیت و عملکرد محیطی سازمان را تعیین و به طور مداوم بهبود می‌بخشد. ISO 14001 نمونه‌ای از سیستم‌های مدیریت محیطی است.

SMS (سیستم مدیریت ایمنی)

یک  SMS موقعیت و عملکرد سلامت و ایمنی سازمان را تعیین می‌کند و به طور مداوم بهبود می‌بخشد. از یک طرح کلی پیروی می‌کند و مانند هر جنبه دیگری از یک کسب‌وکار مدیریت می‌شود. ISO 45001 نمونه‌ای از سیستم‌های مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی است.

گواهینامه ims چیست


مزایای سیستم مدیریت یکپارچه

با یک سیستم یکپارچه، شما نه‌تنها می‌توانید کسب‌وکار خود را بهتر مدیریت کنید، بلکه می‌توانید از مزایای مطمئن بسیاری مانند بهره‌وری منابع، کاهش هزینه‌های حسابرسی و بهبود ارتباطات داخلی نیز بهره‌مند شوید. در زیر سه دلیل ضروری توضیح داده شده است که نشان می‌دهد چرا باید یک IMS را برای تجارت خود در نظر بگیرید.

۱۰ مزیت برتر ims چیست؟

در ادامه با ۱۰ مزیت برتر اخذ سیستم یکپارچه برای سازمان‌ها آشنا می‌شویم:

۱-    بهبود عملکرد

سیستم‌های مدیریت یکپارچه تأثیر مثبتی بر اجزا و نتایج سیستم مدیریتی خاص مانند بهبود کیفیت، ایمنی، ریسک و بهره‌وری خواهند داشت.

۲-    حذف فرایندهای تکراری

یکی از مزایای برتر پیاده‌سازی استانداردهای سیستم مدیریت چندگانه، این است که می‌توانید استانداردها را برای یافتن اجزای سیستم مدیریت مشترک یا واحد پیدا کنید. اینها ممکن است شامل سیاست‌ها، اهداف، فرایندها یا منابع باشد.

۳-    مسئولیت‌پذیری

هنگامی که چندین سیستم مدیریتی را در یک‌زمان ادغام می‌کنید و اهداف، فرایندها و منابع منسجمی را ایجاد می‌کنید، با همسویی سیستم‌ها، شاهد بهبود مسئولیت‌پذیری خواهید بود.

۴-    ایجاد ثبات

هنگامی که از یک رویکرد یکپارچه استفاده می‌کنید، سازمان شما می‌تواند سازگاری بهتری در سیستم‌های مدیریت ایجاد کند. ثبات، تمرکز بهبودیافته‌ای را بر دستیابی به مجموعه‌ای مشترک از اهدافی که برای سازمان مهم هستند ایجاد می‌کند.

۵-    کاهش بوروکراسی

دلیل نیاز به رویکرد سیستماتیک در ims چیست؟ هنگامی که سیستم‌های مدیریت یکپارچه هستند، سازمان شما می‌تواند رویکردی سیستماتیک داشته باشد. فرایندها می‌توانند تغییرات را بهتر بپذیرند. هنگامی که تغییرات و تصمیم‌گیری‌ها به‌راحتی انجام شود، این امر باعث کاهش بوروکراسی می‌شود.

۶-    کاهش هزینه

سیستم‌های مدیریت یکپارچه به سازمان شما اجازه می‌دهد تا ممیزی‌ها و ارزیابی‌ها را به‌صورت یکپارچه را انجام دهید. این امر می‌تواند به کاهش زمان انجام فعالیت‌های خاص و در نتیجه کاهش هزینه‌ها کمک کند.

۷-    بهینه‌سازی فرایندها و منابع

الزامات استاندارد را به‌عنوان یک‌بار یا وظیفه اضافه برای سازمان در نظر نگیرید. منابع را می‌توان بهینه کرد؛ زیرا آنها به‌جای نگهداری اضافی سیستم، بر پیاده‌سازی فرایند و افزودن ارزش متمرکز می‌شوند.

۸-    کاهش تعمیر و نگهداری

هنگامی که شما یک سیستم مدیریت یکپارچه دارید، می‌توانید الزامات را به طور هم‌زمان حفظ کنید، فرایند را ساده کنید و به سازمان اجازه دهید به‌جای حفظ سیستم‌های متعدد در مواقع غیرضروری، روی بهبودها تمرکز کند.

۹-    حسابرسی یکپارچه

سیستم مدیریت یکپارچه می‌تواند ممیزی‌های یکپارچه داشته باشد و در کاهش زمان و هزینه مؤثر است.

۱۰- تسهیل در تصمیم‌گیری

حذف افزونگی و ایجاد یکپارچگی در سازمان امکان دید کامل‌تری از نیازهای عملکردی را فراهم می‌کند. این رویکرد یکپارچه به سازمان اجازه می‌دهد تا موانع عملکردی و بخش را تجزیه‌وتحلیل کند و بنابراین ارتباطات و تصمیم‌گیری را بهبود بخشد.


سازگارتر کردن استانداردهای سیستم مدیریت یکپارچه

ساختار مشترک در ISO 9001، ISO 14001 و ISO 45001 موجب شکل‌گیری پکیج IMS شد. این امر استانداردها را سازگارتر و یکپارچگی مؤثرتر سیستم‌های مدیریتی را در سه حوزه کلیدی امکان‌پذیر می‌کند:

  • کیفیت
  • مدیریت زیست‌محیطی
  • بهداشت و ایمنی شغلی

در ادامه مروری مختصر از هر یک از این استانداردهای سیستم مدیریت یکپارچه که به طور جهانی پذیرفته و اجرا شده است داریم:

نقش ISO 9001 در ims چیست؟  

صدور گواهینامه در استاندارد سیستم مدیریت کیفیت یکپارچه ایزو ۹۰۰۱ نشان می‌دهد که سازمان شما الزامات سیستم مدیریت کیفیت را در زمینه‌های امکانات، افراد، آموزش، خدمات و تجهیزات برآورده می‌کند. کسب این گواهی به‌عنوان اولین گام در اجرای فرایند بهبود مستمر در سراسر سازمان شما تلقی می‌شود.

نقش ISO 14001 در ims چیست؟ 

کسب گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ برای هر سازمانی که قصد ایجاد، پیاده‌سازی، حفظ و بهبود یک سیستم مدیریت زیست‌محیطی کارآمد را دارد ضروری است. میزان استفاده از استانداردهای ISO 14001 بر اساس عواملی مانند سیاست‌های محیطی خاص سازمان، انواع محصولات و خدمات ارائه‌شده، موقعیت مکانی و شرایط عملیاتی آن است.

نقش ISO 45001 در ims چیست؟ 

استاندارد جدید ایزو ۴۵۰۰۱ حوزه بسیار مهم بهداشت و ایمنی شغلی را در بر می‌گیرد. این استاندارد چارچوبی را برای کاهش خطرات محیط کار، بهبود ایمنی کارکنان و به‌طورکلی ایجاد شرایط کاری بهتر برای کارکنان در سراسر جهان فراهم می‌کند.


یکپارچه‌سازی مدیریت و صدور گواهینامه

اکثر کسب‌ کارها از ارزش گواهینامه ISO 9001، ISO 14001، ISO 45001 و سایر استانداردهای سیستم مدیریت آگاه هستند. مهم است که به‌خاطر داشته باشید که هدف ISO و استانداردهای آن کمک به شما برای اداره بهتر یک سازمان است.

اگر سیستم‌های مدیریتی شما باعث می‌شوند که کارمندان به طور غیرضروری کاری را تکرار کنند، ارزشی که باید داشته باشند را ارائه نمی‌دهند.

آیا به ims نیاز داریم؟

در حالت ایده‌آل، سازمان شما دارای یک IMS است که همه اهداف شما را به طور هم‌زمان بررسی می‌کند. بااین‌حال، برآوردن نیازهای سیستم‌های مدیریتی مختلف که در یک کسب‌وکار واحد عمل می‌کنند، می‌تواند دشوار باشد.

استانداردهای یکپارچه راهی برای ادغام چندین سیستم مرتبط در هر سازمانی، صرف‌نظر از بازار آنها ایجاد کرده است. یک مجموعه ایده‌آل از یک سیستم یکپارچه استفاده می‌کند و استانداردهای مکمل را نیز در کنار آن اخذ می‌کند.


جمع‌بندی

اگر هنوز در مورد اینکه ims چیست مطمئن نیستید، آن را به‌عنوان یک سیستم واحد بزرگ در نظر بگیرید که سایر سیستم‌های مدیریتی سازمان را ادغام می‌کند. برای افزایش کارایی در مدیریت کلی کسب‌وکار، حذف مراحل تکراری لازم است.

ادغام سیستم‌های مختلف با هم در یک پکیج، رویکرد مدیریتی سازمان شما را مختصرتر، بوروکراسی را حذف، استفاده از منابع را بهینه و شفافیت را فراهم می‌کند.

سوالات متداول

در این مقاله گفتیم که IMS یک سیستم مدیریت یکپارچه است که شامل مدیریت کیفیت، محیط‌زیست و ایمنی در یک سازمان است. در ادامه به برخی سوالات متداول در این باره پاسخ می‌دهیم:

ims مخفف چیست؟

IMS مخفف سیستم مدیریت یکپارچه یا integrated management system و سیستمی کامل برای مدیریت مختلف ابعاد یک سازمان است. این مفهوم شامل مدیریت کیفیت، محیط زیست، ایمنی و بهداشت شغلی و سایر فرآیندهای کلیدی سازمان است.

دوره ims چیست؟

دوره IMS یک دوره آموزشی است که به افراد مفاهیم، اصول و روش‌های مدیریت یکپارچه این سیستم را آموزش می‌دهد. این دوره معمولاً به منظور ارتقاء عملکرد و بهبود مدیریت عملیات در سازمان‌ها برگزار می‌شود.

مدرک ims چیست؟

مدرک IMS یک گواهی است که به افرادی که با موفقیت دوره IMS را گذرانده‌اند، اعطا می‌شود. این مدرک نشان‌دهنده مهارت‌ها و دانش فرد در زمینه مدیریت یکپارچه سیستم‌های مختلف است.

ساختار و الزامات سیستم مدیریت ims چیست؟

ساختار و الزامات سیستم مدیریت IMS شامل استانداردها، رویکردها و فرآیندهایی است که برای ایجاد و اجرای یک سیستم مدیریت یکپارچه مورد نیاز است. این مفاهیم شامل مواردی مانند تعیین اهداف و سیاست‌ها، برنامه‌ریزی، اجرا، ارزیابی و بهبود مداوم عملکرد است.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

ایزوسیستم با همکاری برترین مراجع صدور (CB)، انواع گواهینامه‌های بین‌المللی ایزو (ISO) را برای سازمان‌ها و سایر مراکز تجاری و غیرتجاری صادر می‌کند. شرکت دانش بنیان خانه مدیران، ایزوسیستم را به‌عنوان برند تجاری خود ثبت کرده و از سال ۱۳۸۵ در حوزه ارائه خدمات مشاور مدیریت و صدور گوهینامه‌های بین‌المللی ایزو فعالیت می‌کند.

برای اخذ ایزو از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!