اخذ ایزو و مراحل اخذ گواهینامه ایزو

شرایط اخذ گواهینامه ایزو

اخذ ایزو و مراحل اخذ گواهینامه ایزو یعنی طی‌کردن مراحل لازم تا زمان صدور ایزو برای سازمان. مراحل اخذ گواهینامه ایزو اگر به درستی انجام شوند منجر به دریافت گواهینامه ایزو معتبر برای کسب‌وکار مربوطه خواهند شد. دریافت ایزو (گرفتن ایزو) حتما باید از مراجع معتبر انجام گیرد یعنی کلیه مراحل صدور ایزو حتما باید با کمک شرکت‌های دارای پروانه رسمی و مراجعی که تحت اعتبار IAF یا ASCB هستند اجرایی شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا با مراحل اخذ گواهینامه ایزو و ترتیب و توالی فرایندهای آن آشنا شوید!

توجه داشته باشید که اخذ ایزو برای سازمان‌ها بسیار مهم است؛ پس لازم است مقاله از کجا ایزو بگیریم را نیز مطالعه کنید تا بدانید شرایط اخذ گواهینامه ایزو معتبر برای شرکت‌ها وسازمان‌ها چیست.


>>>برای سفارش و اخذ گواهینامه ایزو معتبر کلیک کنید<<<


گرفتن iso برای شرکت

سازمان جهانی استاندارد انواع مختلفی از استانداردهای ایزو را تدوین کرده که بر جنبه‌های مختلف فعالیت تجاری یا سازمانی تمرکز دارند. اما باید بدانید که این سازمان نقشی در صدور ایزو ندارد و برای دریافت گواهی ایزو باید به مراجع صدور معتبر مراجعه کنید. به صورت کلی قبل از دریافت گواهینامه ISO، باید کل فرایند کسب‌وکار خود را به‌طور کامل بررسی کنید. سپس تجزیه‌وتحلیل کنید که کدام بخش از فرایند را می‌خواهید با استانداردهای ISO استاندارد کنید و بر این اساس استاندارد ISO خود را انتخاب کنید. سپس یک مرجع صدور معتبر انتخاب کنید و مراحل پیاده‌سازی و دریافت گواهی استاندارد را پیش ببرید. در ادامه این مقاله با مراحل کلی اخذ ایزو آشنا می‌شویم.

مراحل اخذ گواهینامه ایزو

برای اخذ ایزو یک سری مراحل باید پیش برود که فرآیند دریافت ایزو تکمیل شود این مراحل شامل موارد زیر است:

 1. پاس‌کردن الزامات استاندارد برای اخذ گواهینامه ایزو
 2. تعیین یک مرجع صدور ایزو (CB) معتبر تحت اعتبار یک مرجع اعتباردهی (AB) معتبر
 3. ممیزی اولیه و ممیزی‌های مراقبتی برای اخذ گواهینامه ایزو

در ادامه به طور کامل هر مرحله را بررسی می‌کنیم:

مرحله اول اخذ ایزو

اخذ ایزو (مرحله اول) : پاس‌کردن الزامات استاندارد برای اخذ گواهینامه ایزو

وقتی یک سازمان تصمیم به دریافت گواهینامه ایزو می‌گیرد باید الزامات آن استاندارد را برآورده کند. استانداردهای ایزو و راهنماهای مربوط به آن دارای بندها و الزاماتی هستند که در هنگام دریافت گواهینامه ایزو باید قابل مشاهده و ارزیابی باشند.

به عنوان مثال یک شرکت و سازمان از هر نوع که می‌خواهد باشد اعم از صنعتی، کشاورزی، خدماتی، معدنی و … می‌تواند الزامات ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ را پاس کند منوط به اینکه بندهایی که برای آن شرکت کاربرد ندارد با نظر مشاور و کارشناس متخصص مستثنی گردد. پس از اینکه بندهای بدون کاربرد را مستثنی کردید باید بندهای باقیمانده را در سازمان اجرایی و نتیجه را مشاهده کنید. زیرا در یک فرایند ممیزی، فرد ممیز دنبال شواهدی می‌گردد که نشانگر پیاده‌سازی بندها و الزامات استاندارد باشد.

مرحله دوم اخذ ایزو

اخذ ایزو (مرحله دوم) : تعیین یک مرجع صدور ایزو (CB) معتبر تحت اعتبار یک مرجع اعتباردهی (AB) معتبر

در ادامه بسیار مهم است که برای صدور ایزو از یک مرجع صدور (CB) معتبر اقدام کنید. یک مرجع صدور معتبر خود باید تحت‌اعتبار نهادهای بالادستی معتبر نظیر IAF و یا ASCB باشد. حتما پیش از عقد قرارداد با سازمان‌های صدور گواهینامه مطمئن شوید گواهینامه‌ی صادره از مرجع معتبر صادر خواهد شد تا مراحل اخذ ایزو را به درستی اجرایی کنید. بعد از اینکه الزامات و روش‌های اجرایی لازم برای بندهای استانداردها موردنظر را ایجاد کردید شرکت آماده ممیزی و بررسی می‌شود.

ایزوسیستم صرفا از مراجع معتبر تحت اعتبار IAF و ASCB فرایند صدور گواهینامه سازمان‌ها را اجرایی می‌کند. برای گرفتن و اخذ گواهینامه ایزو معتبر می‌توانید بر روی لینک زیر کیک کنید:


>>>برای سفارش و اخذ گواهینامه ایزو معتبر کلیک کنید<<<


در مقالات زیر در مورد نحوه تشخیص گواهینامه‌های ایزو معتبر و مراجع صدور تحت اعتبار IAF و ASCB توضیحات کاملی ارائه کردیم که توصیه می‌کنیم آن‌ها را نیز مطالعه کنید:

مرحله سوم اخذ ایزو

اخذ ایزو (مرحله سوم) : ممیزی اولیه و ممیزی های مراقبتی برای اخذ گواهینامه ایزو

همان‌طور که گفتیم برای صدور اولیه گواهینامه ایزو، به یک برنامه ممیزی نیاز دارید. این برنامه ممیزی می‌تواند به صورت حضوری یا غیرحضوری (پس از همه‌گیری ویروس کرونا) صورت‌پذیرد. همچنین بر طبق الزامات سازمان جهانی استانداردسازی، گواهینامه های صادره ISO به مدت سه سال معتبر هستند؛ اما برای سال دوم و سوم شرکت‌های دریافت کننده گواهینامه ایزو باید مورد بررسی مجدد و در اصطلاح ممیزی مراقبتی قرار بگیرند.

این برنامه را از اینرو ترتیب داده‌اند تا شرکت‌ها با ارزیابی و ممیزی دوره‌ای مورد پایش و بررسی قرار گرفته و مشخص شود که آیا الزامات آن استاندارد را به درستی در شرکت اجرا و نگهداری می‌کنند یا خیر.

نکته مهم :

توصیه می‌کنیم برای اینکه گواهینامه فاقد اعتبار برای شما صادر نشود حتما گواهینامه ایزو خود را از مراکز دارای مجوزهای دولتی (دارای پروانه مشاوره) دریافت کنید.

ایزوسیستم خدمات ممیزی مراقبتی را رایگان انجام می‌دهد و صرفا هزینه سر به سر تمدید آنلاین را پرداخت می‌کنید. خدمات مراقبتی نیز یکی از مراحل اخذ ایزو است که برای سال‌های بعد از دریافت گواهینامه به آن نیاز دارید.


شرایط دریافت گواهینامه ایزو

شرایط اخذ گواهینامه ایزو را در ادامه بررسی می‌کنیم:

 • سازمان در صورت وجود لزوم دریافت مجوزهای حاکمیتی حتما برای دریافت جواز یا پروانه اقدام کرده باشد.
 • سازمان از لحاظ حقوقی وجود خارجی داشته باشد و در صورتی که به صورت صنفی فعالیت می‌کند دارای پروانه‌های لازم باشد.
 • شرکت یا سازمان راه‌اندازی شده‌باشد یا در شرف راه‌اندازی باشد.
 • سازمان بر اساس قوانین ملی یا حاکمیتی رفتار کند.
 • سازمان الزامات هر استاندارد را مشهود کرده باشد یا از مشاور واجد صلاحیت در این زمینه استفاده کند.

مدارک لازم برای اخذ گواهینامه ایزو

برای دریافت ایزو به مدارکی نیاز داریم که جدا از مراحل اخذ ایزو و شامل دو بخش ۱-  فنی و تخصصی و ۲- حقوقی و حاکمیتی هستند.

– مدارک لازم برای اخذ ایزو (مدارک فنی و تخصصی):

منظور تمامی مدارک شامل مستندات، روش های اجرایی، فرم‌ها و دستورالعمل‌های لازم برای هر استاندارد ایزو است. این مدارک توسط مشاورین ذی‌صلاح برای هر شرکت و سازمان آماده می‌شود و هنگام صدور گواهینامه باید این مدارک و نتیجه ممیزی را ارئه کنید.

– مدارک لازم برای اخذ ایزو (مدارک حقوقی و حاکمیتی):

منظور مدارکی است که وجود شرکت‌ها را از لحاظ حقوقی ثابت کند. این مدارک شامل اسناد ثبتی برای سازمان‌ها و شرکت‌های حقوقی یا مدارک ثبتی صاحبین علامت‌های تجاری است. همچنین در صورتی که سازمان ملزم به اخذ مجوزهای حاکمیتی است باید این مدارک را نیز ارائه کند.

به عنوان مثال اگر یک کلینیک زیبایی دارید و برای دریافت گواهینامه ایزو اقدام کرده‌اید موظف هستید ضمن ارائه اسناد ثبتی حقوقی، مجوزهای لازم از نهاد حاکمیتی ذی‌صلاح را نیز ارائه دهید. واحدهای صنفی که به نام اشخاص حقیقی هستند نیز می‌توانند صرفا با ارائه مجوز و پروانه، از خدمات مشاوره و صدور گواهینامه ایزو بهره‌مند شوند.

معروف‌ترین استانداردهای ایزو

گرفتن گواهینامه برای استانداردهای مدیریتی تدوین شده توسط سازمان جهانی استانداردسازی ISO مرسوم است. معروف‌ترین استانداردهای ایزو مدیریتی موارد زیر هستند:

فراموش نکنید که گواهینامه ایزو را صرفا باید از مراجع صدور معتبر تحت اعتبار IAF یا ASCB اخذ کنید!

معروف‌ترین استانداردهای ایزو

صدور ایزو اکردیت و نان-اکردیت

ایزو به صورت اکردیت شامل صدور گواهی برای استانداردهایی است که در اسکپ رسمی مرجع صدور درج و توسط نهاد بالادستی برای صدور گواهی آن استانداردها تایید شده است.

صدور ایزو به صورت نان-اکردیت یعنی صدور گواهی‌هایی که آن استاندارد در اسکپ رسمی مرجع صدور وجود نداشته و مرجع صدور مستقلا نسبت به صدور جهت آن اقدام می‌کند.

اعتیار گواهینامه‌های اکردیت و نان-اکردیت در هر صورت وابسته به اعتبار مرجع صدور است. در هر صورت چه برای صدور گواهی ایزو اکردیت و چه نان-اکردیت، اعتبار مرجع صدور و طی الزامات ایزو ۱۷۰۲۱ تحت ممیزی یک نهاد معتبر بالادستی اعم از زیرمجموعه  IAF یا ASCB برای مرجع صدور الزامی است.

آیا مراحل اخذ گواهینامه ایزو برای هر نوع سازمانی یکسان است؟

مراحل اخذ گواهینامه ایزو به طور کلی بر اساس استانداردهای مربوطه تعیین می‌شوند؛ اما عملکرد و مراحل ممکن است بستگی به نوع سازمان و صنعت مورد نظر داشته باشد. به عنوان مثال، مراحل اخذ گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ برای یک سازمان تولیدی ممکن است با مراحل اخذ گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ برای یک سازمان خدماتی متفاوت باشد.

بنابراین مراحل اخذ گواهینامه ایزو برای هر نوع سازمانی ممکن است تفاوت‌هایی داشته باشد. بهترین روش برای اطلاع از مراحل دقیق دریافت گواهینامه ایزو برای سازمان خود، مشاوره با یک متخصص ایزو یا سازمان اعتباردهنده مربوطه است. آنها می‌توانند با بررسی نوع سازمان و صنعت، مراحل مورد نیاز را برای شما مشخص کنند.

نحوه اخذ گواهینامه ایزو از طریق ایزوسیستم

نحوه اخذ گواهینامه ایزو از طریق ایزوسیستم

ایزوسیستم دارای پروانه رسمی خدمات مشاوره مدیریت از سازمان صنعت، معدن و تجارت بوده و به عنوان تنها شرکت رتبه ۱ به انتخاب وزارت صنعت، معدن و تجارت صدور گواهینامه را از مراکز معتبر تحت اعتبار IAF و ASCB انجام می‌دهد.

مجموعه ایزوسیستم تحت نظارت شرکت دانش بنیان خانه مدیران در کنار شرکت‌های بزرگ ایران نظیر ملی نفتکش ایران، ساپکو، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، نفت پارس، پتروشیمی شازند، نفت بهران، گروه صنعتی بوتان، داروگر، پتروشیمی بندرامام، ملی حفاری ایران، گروه مپنا و… عضو رسمی انجمن مدیریت کیفیت ایران بوده و خدمات مشاور مدیریت و صدور گواهینامه‌های معتبر ایزو را به کلیه شرکت‌های داخل و خارج از ایران ارائه می‌کند.

شما می‌توانید پروانه رسمی خدمات مشاور مدیریت و سایر مجوزهای این مجموعه معتبر را ملاحظه فرمایید. همچنین در صورتی که برای پیاده‌سازی و دریافت گواهینامه ایزو نیاز به مشاوره رایگان داشتید تنها کافی است فرم مشاوره رایگان را پر کنید.

برای سفارش گواهینامه ایزو معتبر از طریق لینک “اخذ گواهینامه ایزو” درخواست خود را ثبت نمایید.

جمع‌بندی

ایزو (ISO) سازمان بین‌المللی استانداردسازی است که مشخصات فنی و استانداردهای مربوط به محصولات و خدمات را در سطح جهانی تعیین می‌کند. اخذ یا دریافت گواهینامه ایزو به معنای این است که یک سازمان مطابق با استانداردهای مربوطه عمل می‌کند و رویکردهای صحیح و کیفیتی را در فرآیندها و سیستم‌های خود اجرا می‌کند.

فرآیند اخذ گواهینامه ایزو به طور کلی شامل ارزیابی و تحلیل نیازها، طراحی سیستم مدیریت، اجرا و ارزیابی عملکرد سیستم و در نهایت اخذ گواهینامه است. معتبر شدن توسط ایزو به سازمان‌ها کمک می‌کند تا به بهبود عملکرد خود، افزایش رضایت مشتریان و ایجاد جایگاه در بازار رقابتی امروز دست یابند.

سوالات متداول

در این مقاله با اخذ ایزو و مدارک و مراحل موردنیاز برای اخذ گواهینامه‌های معتبر آشنا شدیم. در ادامه به برخی از سوالات متداول در این باره پاسخ می‌دهیم:

 • گواهی ایزو چیست؟

گواهی ایزو یک تأییدیه رسمی است که نشان می‌دهد سازمان رویکردهای صحیح و کیفیتی را در فرآیندها و سیستم‌های خود اجرا می‌کند. این گواهینامه‌ها شامل استانداردهای مختلفی می‌شوند. درمجموع به سازمان‌ها کمک می‌کند تا به بهبود عملکرد، افزایش رضایت مشتریان و رقابتی‌تر شدن در بازار دست یابند.

 • اخذ ایزو معتبر چگونه ممکن است؟

برای اخذ ایزو معتبر فقط و فقط از مراجع صدور تحت اعتبار IAF یا ASCB اقدام کنید و خدمات مشاوره هم صرفا باید توسط مراکز پروانه دار صورت پذیرد.

 • دریافت ایزو از کجا انجام شود؟

برای اخذ ایزو باید از طریق مراکز مشاور مدیریت معتبر و مورد تایید سازمان صنعت، معدن و تجارت اقدام کنید. با این روش ضمن پاسخگویی مرکز مشاور امکان پیگیری مطالبات از سوی کارفرما را نیز دارید. دریافت ایزو از طریق ایزوسیستم که دارای پروانه رسمی خدمات مشاوره مدیریت و کیفیت وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و دو سال از سوی این وزارت خانه به عنوان واحد برتر فنی مهندسی کل کشور انتخاب شده است به صورت تضمینی خواهد بود.

 • مراحل اخذ ایزو به صورت خلاصه چیست؟

مراحل اخذ ایزو معتبر شامل موارد زیر است:

 1. آموزش و پیاده‌سازی الزامات استاندارد
 2. انتخاب مرجع صدور معتبر تحت اعتبار IAF یا ASCB
 3. ممیزی و صدور گواهینامه ایزو معتبر

اخذ گواهینامه ایزو معتبر از ایزوسیستم

ایزوسیستم با همکاری برترین مراجع صدور (CB)، انواع گواهینامه‌های بین‌المللی ایزو (ISO) را برای سازمان‌ها و سایر مراکز تجاری و غیرتجاری صادر می‌کند. شرکت دانش بنیان خانه مدیران، ایزوسیستم را به‌عنوان برند تجاری خود ثبت کرده و از سال ۱۳۸۵ در حوزه ارائه خدمات مشاور مدیریت و صدور گوهینامه‌های بین‌المللی ایزو فعالیت می‌کند.

برای اخذ ایزو از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!