گواهینامه ایزو معتبر را چگونه تشخیص دهیم؟

تشخیص گواهینامه ایزو معتبر

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


اهمیت دریافت گواهینامه ایزو معتبر

برای شرکت ها و سازمان هایی که موفق به پیاده سازی الزامات یک استاندارد ایزو شده اند بسیار اهمیت دارد گواهینامه ای که در انتها دریافت می کنند از اعتبار و ارزش کافی برخوردار باشد. امروزه با پدیده ی صدور گواهینامه های جعلی (فیک) و بدون پشتوانه هستیم. به دلیل پیچیده بودن پروسه صدور گواهینامه های ایزو و عدم درک صحیح کارفرمایان از پروسه ی دریافت یک گواهینامه معتبر برآن شدیم تا این نحوه دریافت گواهینامه ایزو معتبر را توضیح دهیم.

آشنایی با مراجع صدور گواهینامه ایزو معتبر (CB)

گواهینامه ایزو معتبر توسط مراجع صدور گواهینامه CB(Certification Body) صادر می گردند. CB ها شرکت های خصوصی صدور گواهینامه هستند که بر اساس الزامات ایزو ۱۷۰۲۱ مورد ممیزی مراجع اعتباردهی بالادستی (AB) قرار گرفته و در نهایت برای صدور گواهینامه هایی خاص تایید صلاحیت شده اند.

مرجع صدور گواهینامه ایزو

CB ها بر اساس میزان اختیار و اجازه ای که یک AB (Accreditation Body) به آن ها می دهد امکان صدور گواهینامه می یابند. مثلا اگر یک AB یک مرجع صدور CB را برای صدور گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ تایید صلاحیت کند، آن شرکت تایید صلاحیت شده صرفا جهت ایزو ۹۰۰۱ امکان صدور گواهینامه برای شرکت ها را خواهد داشت و در صورتی که خارج از اسکوپ های تعریف شده اقدام به صدور گواهینامه نماید در اصطلاح به گواهینامه صادره Non Accredit می گویند که با اعتبارات داخلی خود CB صادر می گردد.

بیشتر بخوانید:  روش اجرایی کالیبراسیون در ایزو + دانلود نمونه روش اجرایی کالیبراسیون

آشنایی با مراجع اعتباردهی شرکت های صدور گواهینامه ایزو (AB)

در هنگام صدور گواهینامه بسیار مهم است که شرکت صادر کننده دارای پشتوانه باشد، منظور از پشتوانه یعنی اینکه آن مرجع صدور تنها وقتی اعتبار می یابد که مورد تایید یک AB جهانی قرار بگیرد.

AB مخفف کلمه Accreditation Body به معنی مرجع اعتباردهی می باشد. مراجع اعتباردهی(AB) ها به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می گردند.

آشنایی با مراجع اعتباردهی (AB) خصوصی

برخلاف AB های دولتی، AB های خصوصی کمی در دنیا فعال هستند. مهمترین، بزرگترین و معتبرترین مرجع اعتباردهی گواهینامه های ایزو (AB) خصوصی، مرجع اعتباردهی ASCB می باشد. ASCB(E) مخفف عبارت Accreditation Service For Certifying Body(Europe) به معنی سرویس اعتباردهی مراجع صدور (اروپا) می باشد.

در صورتی که علاقمند به آشنایی بیشتر با مدارک معتبر تحت اعتبار ASCB می باشید حتما مقاله “تشخیص گواهینامه ایزو معتبر تحت اعتبار ASCB” را مطالعه کنید.

ascb

بیش از ۳۰ هزار شرکت در دنیا تحت اعتبار ASCB از شرکت های صدور گواهینامه، گواهینامه ایزو گرفته اند. و نزدیک به ۹۰ مرجع صدور(CB) در سطح دنیا مورد تایید این نهاد خصوصی معتبر قرار گرفته است.

آشنایی با مراجع اعتباردهی (AB) دولتی

در ۷۱ کشور دنیا مرجعی با هدف اعتباردهی شرکت های صدور گواهینامه تاسیس شده است. به عنوان در انگلستان مرکز UKAS ، در ایتالیا Accredia ، در ایران NACI ، در استرالیا JAS-ANZ و در سایر کشورها نیز به همین ترتیب مراجع دولتی برای تایید صلاحیت شرکت های خصوصی صدور گواهینامه تاسیس شده اند. کلیه این مراکز در انجمنی جهانی به نام IAF (International Accreditation Forum) به معنی انجمن جهانی اعتباردهی عضو هستند.

بیشتر بخوانید:  گواهینامه های ایزو به نام آمریکا و استرالیا ولی به کام هندوستان و بنگلادش!

در صورتی که علاقمند به آشنایی بیشتر با مدارک معتبر تحت اعتبار IAF می باشید حتما مقاله “تشخیص گواهینامه ایزو معتبر تحت اعتبار IAF” را مطالعه کنید.

حد اختیار AB ها برای اجازه به CB ها برای صدور گواهینامه ایزو

AB ها خود نیز توسط انجمن جهانی اعتباردهی مورد ممیزی و بررسی قرار می گیرند و اجازه ندارند تا در هر گواهینامه ای ورود کنند. با ذکر یک مثال مطلب روشن تر می شود:

به عنوان مثال ایران دارای یک AB ملی به نام NACI (مرکز تایید صلاحیت ایران) می باشد که خود NACI عضو IAF (انجمن جهانی اعتباردهی) می باشد. NACI اجازه دارد به شرکت های صدور گواهینامه ایزو اجازه صدور گواهینامه ایزو بدهد ولی نه در حوزه ای بلکه فقط در همان حوزه ای که IAF به آن اختیار داده است. NACI ایران تنها برای گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ اجازه صدور می تواند صادر کند. و مراکزی که صرفا تحت اعتبار NACI ایران هستند اجازه صدور گواهینامه ایزو غیر از ایزو ۹۰۰۱ را ندارند.

این موضوع برای AB ها مختلف متفاوت بوده و در برخی CB ها اختیارات بسیار گسترده است نظیر Accredia ایتالیا یا Ukas انگلستان.

همین موضوع باعث شده که اقبال به اخذ گواهینامه ایزو از مراجع تحت اعتبار ASCB به دلیل اختیار گسترده تر در صدور گواهینامه ایزو معتبر افزایش یابد.

نحوه تشخیص اعتبار گواهینامه های صادره

برای تشخیص اینکه آیا گواهینامه صادره تحت اعتبار ASCB معتبر است مقاله “نحوه تشخیص گواهینامه ایزو معتبر تحت اعتبار ASCB” و برای تشخیص گواهینامه ایزو معتبر تحت اعتبار IAF مقاله “نحوه تشخیص گواهینامه ایزو معتبر در تحت اعتبار IAF” را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید:  تشخیص گواهینامه ایزو معتبر تحت اعتبار IAF

لازم به ذکر است که در عموم گواهینامه تحت اعتبار ASCB و IAF لوگو این مراجع ذیل گواهینامه ایزو صادره درج می گردد.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۳۳۹۱۲۱-۰۲۳ و ۳۳۳۳۹۱۲۰-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!