آشنایی با ASCB – سرویس اعتباربخشی برای مراجع صدور ایزو

نهاد بالادستی ASCB

آشنایی با ASCB مستلزم شناخت پیشینه آن است. این مجموعه در سال ۱۹۹۵ در انگلستان تشکیل شد تا مجموعه‌ای از نهادهای بین‌المللی صدور گواهینامه غیردولتی را که محصولات، پرسنل و سیستم‌های مدیریت را ارزیابی می‌کنند، اعتبار ببخشد.

گواهینامه‌های استاندارد، یک دارایی تجاری فوق‌العاده هستند. اخذ این گواهینامه‌ها داوطلبانه است؛ اما در بعضی موارد دولت‌ها آن را اجباری می‌دانند.

ASCB چیست؟

ASCB(E) مخفف عبارت Accreditation Service For Certifying Body (Europe) به معنی «سرویس اعتباردهی مراجع صدور (اروپا)» است. دفتر مرکزی جهانی ایالات متحده، با استفاده از استانداردهای ارزیابی انطباق شناخته شده بین‌المللی، به مشتریان در بیش از ۷۰ کشور در سراسر جهان خدمات ارائه می‌دهد.

قدرت بازار این مجموعه در این است که یک نهاد تأیید صلاحیت منصوب دولت نیست؛ بلکه فقط به دنبال سود بردن شرکای بالقوه خود و عموم مردم از طریق فرایندهای اعتبارسنجی فنی است.


تشخیص گواهینامه ایزو معتبر تحت اعتبار ASCB

پس از آشنایی با ASCB، اکنون باید با تشخیص گواهینامه ایزو معتبر تحت اعتبار ASCB آشنا شویم. برای بررسی اصالت گواهینامه‌های صادره توسط مراجع صدور تحت اعتبار ASCB اولین کاری که باید انجام شود بررسی اصالت خود شرکت CB است. یعنی در نخستین گام باید ببینیم آیا خود مرجع صدور مدعی، تحت اعتبار ASCB است؟ و در گام دوم با مراجعه به وب‌سایت رسمی CB کد استعلام را بررسی کنیم.

برای شروع وارد سایت رسمی ASCB به آدرس http://www.ascb.co.uk”” می‌شویم و بر روی “search for accredited bodies” کلیک می‌کنیم. CB را در کادر “NAME” وارد نموده و در صورت تمایل می‌توانید نوع گواهینامه‌های قابل صدور را از بخش TYPE محدود کنید. اگر مرجع صدور موردنظر شما پیدا شد، می‌توانید از اعتبار مجموعه مطمئن باشید.

اعتبار گواهینامه ایزو

نهاد اعتباربخشی (AB) چیست؟

همه نهادهای صدور گواهینامه باید توسط یک نهاد اعتباربخشی (Accreditation Body) تأیید شوند. ASCB در واقع  «معتبرترین نهاد اعتباردهی خصوصی» در جهان است که به دلیل یکپارچگی، عملی بودن و بی‌طرفی مورد احترام است.

ASCB معتقد است: «مانند یک مربی باتجربه، برخلاف یک ناظر قضاوت کننده، اینجا هستیم تا اطمینان حاصل کنیم که شما در مسیری کامل اما سریع به‌سوی استانداردسازی حرکت می‌کنید.»

تا به امروز ASCB بیش از ۲۳۰ سازمان ارزیابی انطباق (CAB) را معتبر کرده است، بیش از ۱۰۰۰۰ ارزیاب، حسابرس و دستاوردهای پرسنل تضمین کیفیت را ثبت کرده است و CABهای معتبر آن برای بیش از ۳۰۰۰۰ سازمان با گردش مالی سالانه تخمینی ۲۵۰ میلیارد دلار و استخدام بیش از ۱ میلیون کارمند گواهینامه صادر کرده‌اند.

همه ارگان‌ها، سازمان‌ها و محصولات دارای گواهی، در ثبت بین‌المللی (IRQAO) قرار می‌گیرند که عملکرد جستجوی زنده دارد و به کاربر امکان تأیید صلاحیت فوری هر نماینده ASCB و سایر دارندگان گواهی معتبر را می‌دهد.

گواهینامه ایزو معتبر را چگونه تشخیص دهیم؟

آیا می‌دانید گواهینامه ایزو معتبر را چگونه تشخیص دهیم؟ گواهینامه ایزو معتبر توسط مراجع صدور گواهینامه CB(Certification Body) صادر می‌گردند. CB‌ها شرکت‌های خصوصی صدور گواهینامه ایزو هستند که بر اساس الزامات ایزو ۱۷۰۲۱ مورد ممیزی مراجع اعتباردهی بالادستی (AB) قرار گرفته و در نهایت برای صدور گواهینامه‌های ایزو تایید صلاحیت شده‌اند.

گواهینامه ایزو معتبر حتما باید از مراجع صدور تحت اعتبار IAF یا ASCB صادر گردد. کارفرمایان و مشتریان محترم باید قبل از عقد قرارداد حتما نام مرجع صدور را در این دو سایت چک کنند و به هیچ عنوان به ادعای شرکت صادر کننده اکتفا ننمایند. گواهی صادره باید حتما در همان وب سایتی که در IAF یا ASCB ذکر شده است رجیستر گردد در غیر اینصورت، گواهینامه جعلی، فیک و فاقد اعتبار می باشد.


آشنایی با ASCB

برای آشنایی با ASCB، در ادامه برخی از ویژگی‌های این مجموعه، که هنگام ورود به سایت رسمی ASCB به آدرس www.ascb.com با آن روبه‌رو می‌شوید را عنوان کرده‌ایم . این ویژگی‌ها شامل موارد زیر است:

آشنایی با ASCB

محبوبیت (POPULARITY)

ASCB را به‌عنوان محبوب‌ترین تأییدکننده مستقل گواهینامه‌های استاندارد می‌شناسند. در سرتاسر جهان، سازمان‌ها و کارآفرینان توافق دارند که این مجموعه، سطوح ارزشمندی از اطمینان را برای مشتریانشان فراهم می‌کند.

اعتبارسنجی (ACCREDITATION)

ASCB یک مرجع مستقل است که در سال ۱۹۹۵ برای اعتبار بخشیدن به هر سازمانی که گواهینامه‌های صلاحیت، دستیابی یا انطباق صادر می‌کند، تأسیس شد. این مجموعه از یک سیستم کیفیت مبتنی بر استاندارد بین‌المللی برای اعتبارسنجی مراجع صدور استفاده می‌کند، اما صدور گواهینامه‌ها را انجام نمی‌‎دهد.

آموزش (TRAINING)

برنامه‌های آموزشی معتبر ASCB با اعتباربخشی‌های آموزشی، سطحی حیاتی از اطمینان را برای استانداردهای بازرگانی، دولت‌های ملی و محلی، اتاق‌های بازرگانی، شرکت‌های بیمه و مؤسسات آموزش عالی فراهم می‌کند.

جستجوی جهانی (GLOBAL SEARCH)

ASCB این امنیت را فراهم می‌کند که سازمان‌های دارای گواهینامه نیز، تحت ارزیابی سالانه کیفیت قرار می‌گیرند. این مجموعه دسترسی جهانی نامحدودی را برای تأیید همه گواهی‌های صادر شده تحت اعتبار ASCB ارائه می‌کند.

صلاحیت (COMPETENCE)

سود عموم مردم بر شایستگی و درستی افرادی که ارزیابی را انجام می‌دهند متکی است. مشتریان و سایر ذی‌نفعان، می‌توانند به اعتبارسنجی و دانشی که ASCB در مورد شایستگی مراجع ‌صدور در اختیارشان قرار می‌دهد، اعتماد کنند.

اصول اخلاقی (ETHICS)

نهاد اعتباربخشی ASCB برای محافظت از مردم در برابر اقدامات غیراخلاقی مراجع صدور غیرمعتبر طراحی شده است. به این صورت که شایستگی و صداقت حرفه‌ای آن‌ها را می‌سنجد و اطلاعات مربوط به مراجع معتبر را در دسترس عموم قرار می‌دهد.

میانجیگری (MEDIATION)

سازمان‌های تحت نظارت ASCB جهت ارائه بهترین عملکرد تضمین کیفیت، شکایات و اختلافات مربوط ممکن است واجد شرایط میانجیگری باشند.


نهادهای تحت صلاحیت ASCB

در بخش “global” سایت ASCB تمامی نهادهای تحت اعتبار این مجموعه، در قالب نقشه جهان نمایش داده می‌شود. چشم‌اندازی از تعداد این مراجع نیز به شما در آشنایی با ASCB کمک می‌کند.

نهادهای تحت صلاحیت ASCB

با کلیک بر روی لوکیشن‌ها، می‌توانید به اطلاعات اولیه‌ای از هر نهاد دسترسی پیدا کنید. به‌عنوان نمونه مورد زیر را بررسی کنید:

مراجع صدور

آشنایی با EIQM

شرکت ممیزی و صدور گواهینامه EIQM (مرجع صدور EIQM CERT) با نام کامل «مدیران کیفیت بین‌المللی الین‌سرمت» یا  Elincermet International Quality Managers در سال ۱۳۹۷ آغاز به کار نمود.

این شرکت به‌صورت مسئولیت محدود و با هدف ممیزی و صدور گواهینامه در زمینه‌ی استانداردهای ایزو در حوزه مدیریت کیفیت، ایمنی، محیط‌زیست، رضایتمندی مشتریان، صنایع غذایی و … تاسیس شد.

شرکت EIQM در سال ۲۰۱۸ درخواست ممیزی استیج ۱ خود را به مرجع اعتبارسنجی ASCB ارائه داد و پس از طی مراحل قانونی، فرایند ممیزی این مرکز توسط ASCB صورت پذیرفت. مغایرت‌ها به EIQM اعلام و مجددا سه ماه بعد در استیج ۲ مورد ممیزی قرار گرفت که منجر به اخذ تاییدیه از سوی ASCB گردید.

آشنایی با EIQM


ثبت درخواست

در بخش “how do I apply”  سایت رسمی ASCB، توضیح مختصری از برخی مفاهیم مورد‌نیاز، جهت آشنایی با ASCB و اصول کار آن آورده شده است. این مفاهیم را در ادامه مرور می‌کنیم:

ثبت درخواست در ASCB

اعتبارسنجی: الزامات عمومی (Accreditation)

فعالیت‌های اعتباربخشی انجام شده توسط ASCB مطابق با دستورالعمل استاندارد بین‌المللی است، اما الزامات عمومی نیز برای نهادهای معتبر تعریف شده است. این سازمان، از یک مدل اعتبارسنجی مبتنی بر متریک برای ارزیابی شایستگی نهادهای معتبر خود استفاده می‌کند. علاوه بر الزامات عمومی، سازمان‌های متقاضی باید از اسناد ASCB مرتبط با حوزه اعتبار خود نیز آگاه باشند.

نهادهای صدور گواهینامه (Certification bodies)

نهادهای صدور گواهی، سازمان‌هایی هستند که ممیزی و گواهی سیستم‌های مدیریت را ارائه می‌دهند. معمولاً این شامل ممیزی و صدور گواهینامه برای ISO 9001، ISO 14001 و … است.

نهادهای بازرسی (inspection bodies)

AACSB سازمان‌های بازرسی فردی و گروهی را به‌عنوان بخشی از ترتیبات طرح ویژه معرفی کرده است.

اعتباربخشی ارائه‌دهنده آموزش (training provider Accreditation)

دوره آموزشی معتبر از ½ روز تا چندین سال متغیر است. این دوره‌ها شامل کلاس درس، آموزش مجازی یا الکترونیکی است. نهاد اعتباربخشی به‌عنوان یک ارائه‌دهنده آموزش، اصول و فرایندهای استاندارد شده و تعهد به آن‌ها را ترویج می‌کند و بدین منظور دوره‌های آموزش بهبود‌یافته را برای مشاغل، مشتریان و پروژه‌ها برگزار می‌کند.

استاندارد ارائه‌دهنده آموزش، الزامات ارائه آموزش را فراتر از کنترل‌های حاکمیتی موردنیاز برای اجرای یک کسب‌وکار بررسی و چارچوبی را برای حاکمیت خاص ارائه‌دهنده آموزش معرفی می‌کند.

دوره آموزشی اعتباربخشی (Training course accreditation)

ارائه آموزش می‌تواند از نظر رسمی متفاوت باشد، اما همه آموزش‌ها از داشتن یک رویکرد ساختاریافته، برای اطمینان از برآوردن نیازهای آموزشی کارآموزان مورد‌نظر سود می‌برند. دوره آموزشی اعتباربخشی ASCB کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که یک دوره از بهترین روش در ساختار و ارائه آن پیروی می‌کند.

ارائه آموزش چه به‌صورت داخلی برای بهبود مهارت‌ها و بهره‌وری کارکنان، چه در خارج برای بهبود رضایت مشتری الزامی است و آموزش بخشی جدایی‌ناپذیر از موفقیت هر کسب‌وکاری است.

گواهینامه پرسنل (Personnel Certification)

ASCB اطمینان حاصل می‌کند که وظیفه اصلی یک سازمان صدور گواهینامه پرسنل، برگزاری یک آزمون است که از معیارهای عینی، برای شایستگی و امتیازدهی استفاده می‌کند.

آزمایشگاه‌ها (Laboratories)

آزمایشگاه‌ها به‌نوعی مناطق کالیبراسیون هستند و تحت استاندارد ISO 17025 فعالیت می‌کنند.

گواهی‌کننده‌های محصول (Product Certifiers)

به سازمان‌های معتبر یادآوری می‌شود که فعالیت‌های تحت پوشش دستورالعمل اروپایی، خارج از محدوده اعتبارسنجی ASCB است.

ثبت‌نام افراد ذی‌صلاح (Competent Persons registration)

این طرح، سوابقی از صلاحیت‌ها، شایستگی و تعهد به‌درستی افراد ثبت‌شده به‌عنوان متخصصان و واجدان شرایط است.

طرح ثبت‌نام متخصصان بخش ASCB، به ذی‌نفعان نشان می‌دهد که شخصی که با او سروکار دارند از جنبه‌های حرفه‌ای و اخلاقی کار تأیید شده است.


جمع‌بندی

آشنایی با ASCB به‌صورت ساده و مختصر در این مقاله بررسی شد. در ایران شرکت‌های زیادی صدور گواهینامه‌های ایزو را انجام می‌دهند اما قبل از هرگونه اقدام باید از اعتبار آن مرجع صدور مطمئن شوید. سازمان بین‌المللی ایزو، روندی را برای تایید مراجع صدور (Certification Body یا CB) تعیین کرده است که بتوان اصالت و اعتبار آن‌ها را کنترل کرد.

هر CB باید از یک نهاد بالادستی (Accredition Body یا AB) تاییدیه داشته باشد. ABها به شرکت‌های CB برای همه استانداردها یا برخی از آن‌ها مجوز فعالیت می‌دهند.

این مجوز برای استانداردهایی مثل ایزو ۹۰۰۱، ۱۴۰۰۱، ۲۲۰۰۰ و … “Accredit” و برای استانداردهای راهنما مثل ۱۰۰۰۲، ۱۰۰۰۴ و … “Non-Accredit” است.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

ایزوسیستم با همکاری برترین مراجع صدور (CB)، انواع گواهینامه‌های بین‌المللی ایزو (ISO) را برای سازمان‌ها و سایر مراکز تجاری و غیرتجاری صادر می‌کند. شرکت دانش بنیان خانه مدیران، ایزوسیستم را به‌عنوان برند تجاری خود ثبت کرده و از سال ۱۳۸۵ در حوزه ارائه خدمات مشاور مدیریت و صدور گوهینامه‌های بین‌المللی ایزو فعالیت می‌کند.

برای اخذ ایزو از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.

 


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!