ایزو ۱۵۸۷۸ ویژه تعمیر و نگهداری سنگ‌ فرش

ایزو 15878

ایزو ۱۵۸۷۸ چیست؟

ایزو ۱۵۸۷۸ را ویژه تجهیزات راهسازی و تعمیر و نگهداری – مشخصات تجاری سنگ‌فرش، تدوین کرده‌اند. کمیته فنی ISO/TC 195 (ماشین‌آلات و تجهیزات ساخت‌وساز ساختمان) این استاندارد را تهیه کرده است.

اولین نسخه از ایزو ۱۵۸۷۸ درسال ۲۰۰۸ تدوین شده بود. این استاندارد را در سال ۲۰۲۱ از نظر فنی بازنگری کردند و  تصحیح فنی ISO 15878:2008/Cor 1:2008 را نیز ضمیمه کردند. تغییرات اصلی نسبت به نسخه اول به شرح زیر است:

 • شفاف سازی محدوده؛
 • به‌روزرسانی اصطلاحات برای هماهنگی با وضعیت هنر؛
 • معرفی تعاریف انواع مختلف تراکم؛
 • ترکیب بندهای «اصل عملیاتی» و «توضیحات سنگفرش آسفالت» در «مشخصات تجاری»

سنگ‌فرش چیست؟

سنگ‌فرش از کنار هم قرار دادن سنگ‌ها، به صورت منظم یا نامنظم، به وجود می‌آید. این نوع پوشش اغلب برای کف در داخل یا خارج از ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنگ فرش استحکام بالایی دارد و علاوه بر زیبایی در شرایط مختلف آب و هوایی از خود مقاومت بالایی نشان می‌دهد. این نوع کف‌پوش برای محیط‌های پر تردد مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ چرا که نسبت به ضربه و سائیدگی مقاوم است.

مزایای استفاده از سنگ‌فرش

اگر سنگ‌فرش‌ها را پس از نصب به کمک الزامات ایزو ۱۵۸۷۸ به درستی نگهداری و تعمیر کنیم، علاوه بر صرفه اقتصادی مزایای دیگری را نیز برای ما به همراه دارد. این مزایا شامل موارد زیر می‌شود:

نصب آسان

ابعاد مشخص، اندازه‌های یکسان و اشکال مختلف باعث می‌شوند که استفاده از این محصول راحت باشد.

مقاومت در برابر لغزش

سنگ‌فرش‌های بتنی به نسبت دیگر متریال‌ها از مقاومت خوبی در برابر لغزش در صورت خیس بودن زمین برخوردار هستند.

انعطاف‌پذیری

در صورت تخریب زیرسازی یا از بین رفتن قطعات بتنی، به‌راحتی می‌توان قطعات جدید را با موارد خراب جایگزین کرد.

مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی

در صورتی که استانداردهای مهندسی در تولید سنگ فرش رعایت شوند، این سنگ فرش‌ها می‌توانند بدون ترک برداشتن و خرد شدن، در شرایط آب و هوایی مختلف مقاومت کنند.

اشکال متنوع

سنگ‌فرش‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلف موجود هستند. به صورت مربعی، مستطیلی یا اشکال دیگر با طرح‌های مختلف در دسترس هستند.

بررسی اجمالی

ایزو ۱۵۸۷۸ ویژگی‌های فینیشرها را نیز بررسی می‌کند. فینیشرهای سنگفرش در ساخت‌وساز راه و برای قرار دادن و متراکم کردن مصالح روسازی با استفاده از روش اسکرید شناور یا خود تراز استفاده می‌شود. وزن سطح و حرکت رو به جلو آن همراه با عناصر ارتعاشی و رفت و برگشتی اضافی برای پیش فشرده‌سازی مخلوط استفاده می‌شود.

فینیشر نوعی ماشین است که کارهای راه‌سازی را راحت‌تر و سریع‌تر کرده و همچنین میزان دقت را افزایش می‌دهد. متناسب با هر منطقه و ویژگی‌های آن می‌توان از انواع این ماشین‌ها استفاده کرد. نوع طراحی فینیشر معمولاً با توجه به معیارهای زیر تعیین می‌شود:

نوع تراکتور

 • چرخ دار
 • خزنده فولادی با صفحات مسیر قابل تعویض
 • نصب شده روی خزنده لاستیکی

روش انتقال مخلوط از قیف به کف

 • توسط نوار نقاله
 • توسط نوار نقاله پیچ
 • توسط گرانش

نوع کف‌پوش

 • عرض ثابت
 • قابل گسترش

محدوده کاربرد

ایزو ۱۵۸۷۸ محتوایی را برای مشخصات تجاری فینیشرهای سنگفرش مورد استفاده در ساخت‌وساز جاده و فرایندهای تعمیر و نگهداری برای پیش‌فشرده‌سازی مصالح روسازی تعیین می‌کند. این استاندارد فینیشر، اجزا و پارامترهایی برای مشخصات فنی آن تعیین می‌کند اما مشخصات تجاری برای تعریض‌کننده‌های جاده را که می‌توانند در شرایط خاص مانند یک فینیشر کار کنند را پوشش نمی‌دهد.

استانداردهای مرتبط با ایزو ۱۵۸۷۸

به استانداردهای زیر به گونه‌ای در متن ارجاع داده شده است که برخی یا تمام محتوای آن‌ها، الزامات ایزو ۱۵۸۷۸ را تشکیل می‌دهد:

 • ISO 3046-1، موتورهای احتراق داخلی رفت و برگشتی – عملکرد – قسمت ۱: اعلامیه‌های مصرف انرژی، سوخت و روغن روان‌کننده، و روش‌های آزمایش – الزامات اضافی برای موتورهای عمومی
 • ISO 3911، چرخ‌ها و رینگ‌ها برای لاستیک‌های پنوماتیک – واژگان، نام‌گذاری و علامت‌گذاری

آشنایی با نسخه اولیه ایزو ۱۵۸۷۸

ایزو ۱۵۸۷۸ ورژن ۲۰۰۸ را نیز کمیته فنی ISO/TC 195 (ماشین آلات و تجهیزات ساخت‌وساز ساختمان) تدوین کرده است که با سنگفرش‌های آسفالت مورد استفاده در فرایندهای ساخت‎وساز و نگهداری راه‌ها سروکار دارد. این نسخه از استاندارد، اصطلاحات ماشین و اجزای آن را ارائه می‌دهد؛ همچنین اصول عملیات، مشخصات تجاری و پارامترهایی را برای مشخصات فنی تعیین می‌کند.

دامنه کاربرد

این استاندارد بین‌المللی با سنگفرش‌های آسفالت مورد استفاده در فرایندهای ساخت‎وساز و نگهداری راه‌ها سروکار دارد. اصطلاحات ماشین و اجزای آن را ارائه می‌دهد؛ همچنین اصول عملیات، مشخصات تجاری و پارامترهایی را برای مشخصات فنی تعیین می‌کند.

جمع‌بندی

سنگ فرش در اشکال، سبک‌ها، الگوها و رنگ‌های متنوعی در دسترس است که گزینه‌های زیادی را در اختیار کاربران  قرار می‌دهند. به طور کلی، سنگفرش بتنی حدود ۲۰ تا ۳۰ سال دوام دارد و اگر به صورت اصولی تولید و نگهداری شود، می‌تواند تا ۵۰ عمر کند.

با‌این‌حال، در ایران عمر سنگفرش‌ها به ۵ سال هم نمی‌رسد و به دلیل کیفیت پایین تولید و مشکلات اجرایی، نیاز به تعویض مداوم دارند. با استفاده از اصول ایزو ۱۵۸۷۸، ویژه تعمیر و نگهداری سنگ‌فرش می‌توان طول عمر آن‌ها را افزایش داد و در هزینه صرفه‌جویی کرد.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای اخذ ایزو می‌توانید از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!