از کجا ایزو بگیریم ؟

از کجا ایزو بگیریم

از کجا ایزو بگیریم؟

از کجا ایزو بگیریم؟ چگونه ایزو بگیریم؟ در این مقاله تلاش کردیم به دو سوال مهم صنایع و سازمان‌هایی که کیفیت را در اولویت خود قرار می‌دهند بپردازیم. هنگام انتخاب یک شرکت صدور گواهینامه ایزو دو فاکتور حیاتی وجود دارد: اعتبار و کیفیت.

در ابتدای کار شما باید با مفهوم ایزو چیست  آشنا باشید و یک مرجع صدور واجد شرایط برای بررسی عملیات خود پیدا کنید. به خاطر داشته باشید که سازمان ISO فقط استانداردها را طراحی می‌کند و دوره ایزو را برگزار نمی‌کند یا صدور گواهینامه را انجام نمی‌دهد.

نهادهای بالادستی فهرستی از مراجع صدور معتبر را جمع‌آوری می‌کنند و در اختیار کاربر قرار می‌دهند تا از صحت اعتباربخشی اطمینان حاصل کنند.

چگونه ایزو بگیریم

چگونه ایزو بگیریم؟

اخذ گواهینامه‌های ایزو برای شرکت یا محصول به مصرف‌کنندگان نشان می‌دهد که خدماتی که ارائه می‌کنید ایمن، کارآمد و قابل اعتماد است. پس از درخواست اخذ گواهینامه و انعقاد قراراداد برای استانداردهای موردنظر، با توجه به نوع فعالیت مجموعه شما مستنداتی تهیه می‌شود که به صورت حضوری یا غیرحضوری قابل پیاده‌سازی است.

نیاز به پیاده‌سازی حضوری و ممیزی، بسته به اهمیت و دقت حیطه کاری شما متفاوت است. اگر به دنبال دریافت گواهی برای یک محصول هستید، هدف از تجزیه‌وتحلیل شما توصیف طرح و مواد محصول، سیستم تولید و فرایند ارزیابی کیفیت داخلی شرکت شما خواهد بود.


آشنایی با مرجع صدور EIQM CERT

برای پاسخ به سوال «از کجا ایزو بگیریم ؟» تصمیم گرفتیم تا مرجع صدور EIQM را به شما معرفی کنیم. شرکت ممیزی و صدور گواهینامه (مرجع صدور) EIQM CERT با نام کامل مدیران کیفیت بین‌المللی الین سرمت در سال ۱۳۹۷ آغاز به کار نمود.

این شرکت به صورت مسئولیت محدود و با هدف ممیزی و صدور گواهینامه در زمینه‌ی استانداردهای ایزو در حوزه مدیریت کیفیت، ایمنی، محیط‌زیست، رضایتمندی مشتریان، صنایع غذایی و … تاسیس گردید.

شرکت EIQM در سال ۱۳۹۸ (۲۰۱۸) درخواست ممیزی استیج ۱ خود را به مرجع اعتبارسنجی ASCB  ارائه داد و پس از طی مراحل قانونی فرایند ممیزی این مرکز توسط ASCB صورت پذیرفت. مغایرت‌ها به EIQM اعلام و مجددا سه ماه بعد در استیج ۲ مورد ممیزی قرار گرفت که منجر به اخذ تاییدیه از سوی ASCB گردید.

شرکت‌های گواهی‌کننده ایزو در ایران

به دلیل ازدیاد شرکت‌های گواهی‌کننده ایزو در ایران هیچ وقت به طور دقیق نمی‌توان نام و تعداد شرکت‌های CB فعال را ذکر کرد، زیرا این مراکز مرتبا در حال کاهش یا افزایش هستند. به طور کلی برای اینکه بدانیم از کجا ایزو بگیریم تا گواهی معتبری دریافت کنیم، این مراجع را به دو دسته تقسیم کرده‌اند:

مراکز صدور گواهینامه ایزو خارجی تحت اعتبار IAF

مخفف عبارت International Accreditation Forum به معنی انجمن جهانی اعتباردهی می‌باشد. این انجمن وظیفه بررسی، ممیزی و تأیید صلاحیت مراجع اعتباردهی (AB) غیرخصوصی را بر عهده دارد. هر AB بسته به میزان اجازه‌ای که از IAF  دارد می‌تواند اقدام به تایید صلاحیت شرکت‌های CB کند.

مراکز صدور گواهینامه ایزو خارجی و داخلی تحت اعتبار ASCB

ASCB اقدام به ارزیابی کلیه‌ی شرکت‌های CB در سرتاسر دنیا نموده و منحصر به یک کشور خاص نیست. مزیت دریافت گواهینامه از مراجع تحت اعتبار ASCB صرفه‌جویی در هزینه به دلیل مناسب‌تر بودن قیمت این مراجع است. البته مدارک تحت اعتبار ASCB از لحاظ اعتباری در رتبه‌ی بعد از مراجع تحت اعتبار IAF قرار می‌گیرند.


اهمیت اخذ گواهینامه ISO

قبل از اینکه بدانیم از کجا ایزو بگیریم باید با اهمیت اخذ این استانداردها آشنا شویم. گواهینامه ISO مجموعه‌ای از استانداردهای بین‌المللی است که کیفیت را در طیف گسترده‌ای از دسته‌ها مانند مدیریت محیط‌زیست، بهداشت و ایمنی، مدیریت کیفیت و دستگاه‌های پزشکی به مشتریان منتقل می‌کند.

داشتن گواهینامه‌های ایزو  به مشتریان نشان می‌دهد که آن مجموعه مایل است در چارچوب مشخصی برای دستیابی به اهداف شرکت خود عمل کند که با محصول نهایی بهتر، ریسک کمتر و فرایندهای تجاری بهبودیافته مرتبط است.

گواهینامه ISO همچنین تعهد سازمان به حفظ کیفیت فرایندها و رویه‌های خود را با ارائه محصولات با کیفیت ثابت نشان می‌دهد.

هزینه صدور گواهینامه ایزو

عوامل زیادی در تعیین هزینه صدور گواهینامه‌های ایزو وجود دارد. عواملی مانند تعداد کارکنان، بلوغ سیستم مدیریت کیفیت (QMS)، اگر شرکت مسئول طراحی باشد، متراژ مربع تأسیسات، تعداد فرایندهای برون‌سپاری شرکت، تعداد ساختمان‌های موجود و … در تعیین قیمت نهایی صدور گواهینامه موثر است.

از کجا ایزو بگیریم

مزایای دریافت ایزو

اگر پس از بررسی این نکته که از کجا ایزو بگیریم گواهینامه معتبر مختص به خود را اخذ کنید، از مزایای آن بهره‌مند می‌شوید. شرکت‌ها با دریافت گواهینامه ISO این فرصت را دارند که قابلیت اطمینان خود را به محیط اطراف خود مانند خریداران، تامین‌کنندگان، شرکای تجاری و دولت نشان دهند. قابلیت اطمینان یک اصطلاح انتزاعی است و کیفیت، ایمنی، محیط‌زیست و دوام محصولات و خدمات را پوشش می‌دهد.

داشتن گواهینامه ISO به ویژه برای شرکت در مناقصات ضروری است. همچنین برای همکاری با پیمانکاران بزرگ، دولت‌ها و شهرداری‌های غیرمتمرکز به‌عنوان یک مزیت رقابتی در نظر گرفته می‌شود.


آیا هزینه برای اخذ ایزو ارزش نتیجه نهایی را دارد؟

گواهینامه ایزو با افزایش کارایی و بهره‌وری به مدیریت، کارمندان، مشتریان و کل کسب‌وکار سود می‌رساند. با وجود تمام مزایایی که با دریافت این گواهینامه‌ها حاصل می‌شود، تقریباً غیرممکن است که بگوییم این فرایند ارزش نتیجه نهایی را ندارد.

دریافت گواهینامه ISO گام مهمی برای هر کسب‌وکاری است. ممکن است با کاغذبازی، حسابرسی و تغییرات، فرایند دشواری به نظر برسد. بااین‌حال، پیشرفت‌هایی که این فرایند صدور گواهینامه ایجاد خواهد کرد، ارزش مشکلاتی را دارد که ممکن است با پیروی از الزامات استانداردها همراه باشد.

تأثیرات مثبت اخذ ایزو بر بخش‌های مختلف یک کسب‌وکار

برای یک کسب‌وکار مهم است که فرایندهای رسمی داشته باشد و استانداردهای خاصی را رعایت کند تا رضایت مشتریان، کارمندان، مدیریت و مالکان را جلب کند که در ادامه هریک را بررسی می‌کنیم:

  1. مدیریت و صاحبان کسب‌وکار مطمئناً ISO را ارزشمند خواهند یافت. با وجود یک سیستم رسمی و تأیید شده، مدیریت می‌تواند مسئولیت‌ها و قوانین را با سهولت بیشتری اجرا کند.
  2. گواهی ایزو به نفع کارمندان نیز خواهد بود. صدور گواهینامه تضمین می‌کند که سیستم موجود مطابق با استانداردهای خاصی است که به نفع کارکنان است. مسئولیت آن‌ها رسمی خواهد بود و فرایندهای مشخصی برای آن‌ها در نظر گرفته خواهد شد.
  3. به دلیل کارایی که گواهینامه ISO برای یک کسب‌وکار ایجاد می‌کند، مشتریان نیز راضی خواهند بود. آن‌ها مطمئناً از سیستم‌های رسمی که برای کسب‌وکار در نظر گرفته شده است سود خواهند برد. برخی از ایزوها همچنین تضمین می‌کنند که استانداردهای کیفیت به نفع مشتریان رعایت می‌شود.
  4. با بهره‌مندی مدیریت، کارمندان و مشتریان از مزایای استانداردهای ایزو، کل کسب‌وکار نیز سود خواهد برد. با وجود فرایندهای کارآمد، کسب‌وکار از طریق انتقال کارمندان یا مدیریت با مشکل مواجه نخواهد شد.

در نتیجه، به‌دست‌آوردن ISO ممکن است نیاز به تغییرات زیادی در سیستم و فرایندهای مدیریتی داشته باشد؛ بااین‌حال، مطمئناً مزایا از مشکلات این فرایند بیشتر خواهد بود. شرکتی که دارای گواهینامه ISO باشد، رضایت همه افراد درگیر در این کسب‌وکار را ساده‌تر خواهد یافت.


سوالات متداول

در ادامه با برخی از سوالات متداول سازمان‌هایی که مایل به اخذ ایزو هستند پاسخ می‌دهیم. قبل از تصمیم برای این مسئله که از کجا ایزو بگیریم باید با موارد زیر آشنا باشید:

آیا گرفتن ایزو سخت است؟

فرایند دریافت گواهینامه‌های ایزو بسیار ساده است. ممکن است الزامات زیادی وجود داشته باشد و متناسب با حیطه کاری مجموعه تغییراتی یه‌وجود آید، اما با کمک سازمان‌های مشاوره ایزو می‌توان این روند را ساده و کم‌هزینه پیش برد.

آیا استانداردهای ISO در دسترس عموم هستند؟

اکنون که فهمیدید از کجا ایزو بگیرید توجه کنید که متن کامل استانداردها توسط حق کپی رایت محافظت می‌شوند و بیشتر آن‌ها باید خریداری شوند. با این حال، حدود ۳۰۰ استاندارد از استانداردهای تولید شده توسط ISO و کمیته فنی مشترک IEC’s به صورت رایگان و در دسترس عموم قرار گرفته است.

اخذ استاندارد به‌صورت خوداظهاری چیست؟

خوداظهاری به این معنی است که شرکتی که استاندارد خاصی را پیاده‌سازی کرده است، به طور عمومی ادعا می‌کند که فرایند خود را با الزامات استاندارد مطابقت داده است. در این حالت تضمینی از طرف مرجع صدور یا نهادهای اعتباردهی وجود ندارد.

آیا کسب‌وکارهای کوچک به ISO نیاز دارند؟

این یک تصور رایج است که گواهینامه ISO برای مشاغل و شرکت‌های بزرگ در نظر گرفته شده است، اما با این موضوع گمراه نشوید. در واقع گواهینامه‌های ایزو می‌تواند به همان اندازه که برای سازمان‌های بزرگ مفید است، برای کسب‌وکارهای کوچک نیز مفید باشد؛ زیرا استانداردها برای کمک به تمام مشاغل با اندازه‌های مختلف طراحی شده‌اند.

اگر گواهینامه ISO نداشته باشید چه اتفاقی می‌افتد؟

عدم اخذ یا تمدید گواهینامه‌های ایزو می‌تواند به اعتبار یک تجارت آسیب برساند. ممکن است مشتریان تمایلی به دریافت خدمات نداشته باشند، جذب استعدادها دشوارتر باشد و روحیه داخلی تحت تأثیر قرار گیرد.

محبوب ترین استاندارد ISO چیست؟

ایزو ۹۰۰۱ (سیستم مدیریت کیفیت) شناخته‌شده‌‎ترین استاندارد مدیریت کیفیت در جهان برای شرکت‌ها و سازمان‌ها با هر اندازه‌ای است.


دریافت گواهینامه ISO چقدر سخت است؟

صدور گواهینامه ISO به زمان، تلاش و بهبود در حوزه‌های کسب‌وکار نیاز دارد. بااین‌حال، اقداماتی که باید انجام شود برای هر شرکتی ارزش دارد و به نفع صاحبان مشاغل، کارمندان و مشتریان خواهد بود. گواهینامه ISO تضمین می‌کند که یک سیستم یا فرایند مطابق با استانداردهای کیفیت، ایمنی و کارایی است. اولین و مهم‌ترین گام در روند اخذ این است که بدانیم از کجا ایزو بگیریم؟

جمع‌بندی

ایزوسیستم به ارائه خدمات باکیفیت به مشتریان خود افتخار می‌کند و مشاوره و پشتیبانی کامل را به‌صورت رایگان در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. این مجموعه تلاش می‌کند به شرکت‌ها کمک کند تا به اهداف و مقاصد خود دست یابند.

رضایت مشتریان در این روابط مستمر نشان‌دهنده تعهد ایزوسیستم به پشتیبانی و ادامه کمک به مشتریان برای داشتن سیستم‌های مدیریتی موفق است.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

ایزوسیستم با همکاری برترین مراجع صدور (CB)، انواع گواهینامه‌های بین‌المللی ISO را برای سازمان‌ها و سایر مراکز تجاری و غیرتجاری صادر می‌کند. این مجموعه در قالب سایت گواهینامه ایزو نیز فعالیت دارد. شرکت دانش بنیان خانه مدیران، ایزوسیستم را به‌عنوان برند تجاری خود ثبت کرده و از سال ۱۳۸۵ در حوزه ارائه خدمات مشاور مدیریت و صدور گوهینامه‌های بین‌المللی ایزو فعالیت می‌کند.

پس از آگاهی از اینکه «از کجا ایزو بگیریم» برای اخذ ایزو از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!