گواهینامه ایزو چیست؟ شرایط و مدارک لازم برای اخذ ایزو

گواهینامه ایزو چیست

گواهینامه ایزو مدرک و سندی است که نشانگر پیاده‌سازی موفق الزامات یک استاندارد ایزو در سازمان می باشد. این گواهی نامه نشان می‌دهد که سازمان مربوطه به صورت مستمر و قابل اعتماد استانداردهای ISO را رعایت می‌کند و عملکرد مدیریتی خوبی دارد. به‌ عنوان‌ مثال اگر سازمانی موفق به دریافت گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ گردد به این معنی است که الزامات استاندارد ایزو ۹۰۰۱ را به درستی در این سازمان اجرایی شده و گواهینامه‌ای دال بر موفقیت به سازمان اعطاء گردیده است.

فهرست مطالب

گواهینامه ایزو معتبر چیست؟

گواهینامه ایزو معتبر گواهینامه ای می باشد که از مراکز تحت اعتبار IAF یا ASCB صادر گردد. برای بررسی اصالت باید نام مرجع صدور را در وب سایت این دو نهاد بین المللی جستجو کرد.

سازمان جهانی اعتباردهی (IAF) بزرگترین و تنها نهاد اعتباردهی دولتی و سازمان جهانی ASCB بزرگترین و معتبرترین نهاد خصوصی دنیا، برای ارزیابی مراجع صدور در جهان می باشند.

ایزو چیست؟

ایزو چیست؟ یک سازمان بین‌المللی مستقل و غیردولتی است که کارشناسان را برای به اشتراک گذاشتن دانش و توسعه استانداردهای بین‌المللی که از نوآوری حمایت می‌کنند و راه‌حل‌هایی برای چالش‌های جهانی ارائه می‌کنند گرد هم می‌آورد. این سازمان دارای عضویت ۱۶۳ نهاد استاندارد ملی است و با دبیرخانه مرکزی در ژنو، سوئیس، اداره می‌شود.

ایزو چیست

 

لیست گواهینامه های ایزو

گواهینامه ایزو ۹۰۰۱

در صدر محبوب ترین گواهینامه های ایزو، گواهینامه استاندارد ایزو ۹۰۰۱ قرار می گیرد. ایزو ۹۰۰۱ به عنوان اولین انتخاب و بهترین انتخاب تمامی کسب و کارها شناخته می شود. این استاندارد به بحث مدیریت کیفیت مربوط بوده و برای تمامی کسب و کارهای تولیدی، خدماتی یا پیمانکاری مناسب است.

گواهینامه ایزو ۴۵۰۰۱

در رتبه دوم، گواهینامه ایزو ۴۵۰۰۱ دیده می شود که به موضوع ایمنی، بهداشت شغلی و سلامت کارکنان در محیط کار توجه دارد. با اجرای این استاندارد افزایش سلامت و کاهش خطرات در محیط کار به طرز چشم گیری رخ می دهد. این استاندارد نیز برای تمامی کسب و کارها به ویژه پیمانکاران کاربرد دارد.

گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱

گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ در کنار ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ از دیگر استانداردهای محبوب دنیاست که به موضوع مهم محیط زیست می پردازد. با اجرای این استاندارد آسیب کسب و کارها به محیط زیست کنترل می شود. اجرای این استاندارد دال بر توجه سازمان به محیط پیرامون خود می باشد.

گواهینامه IMS

یکی از پرکاربردترین گواهینامه ها گواهینامه IMS به معنی سیستم مدیریت یکپارچه می باشد. اگر کسب و کار یا سازمانی به صورت موازی و همزمان هر سه گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ ، ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ را اخذ نماید موفق به دریافت گواهینامه چهارم یا همان IMS می گردد. این گواهینامه از آن جهت مهم است که در اکثر مناقصات و پیمان ها درخواست می گردد.

گواهینامه HSE

گواهینامه HSE یک گواهینامه ایزو نیست ولی تا حد بالایی مشابه تلفیق دو استاندارد ایزو ۴۵۰۰۱ (استاندارد ایمنی و بهداشت شغلی) و ایزو ۱۴۰۰۱ (استاندارد محیط زیست) می باشد. گواهینامه HSE-MS از آن جهت بسیار مهم است که در بسیاری از مناقصات از پیمانکاران مطالبه می گردد. HSE-MS یک سیستم مدیریتی بوده و مخفف کلمات ایمنی، سلامت و محیط زیست می باشد.

گواهینامه ایزو ۱۰۰۰۴

ایزو ۱۰۰۰۴ یک استاندارد تکمیلی و راهنما از ایزو ۹۰۰۱ می باشد که برای توسعه بخش مشتری مداری ایزو ۹۰۰۱ گسترش یافته است. ایزو ۱۰۰۰۴ به صورت تخصصی به مدیریت رضایت مندی مشتریان در سازمان می پردازد.

گواهینامه ایزو ۱۰۰۰۲

ایزو ۱۰۰۰۲ هم یک استاندارد راهنما از ایزو ۹۰۰۱ است که مانند ایزو ۱۰۰۰۴ برای کمک به رضایتمندی بیشتر مشتریان از طریق رسیدگی به شکایات آنان آماده شده است.

گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰

گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ تخصصی ترین گواهینامه ی استاندارد ویژه صنایع غذایی اعم از تولید، بسته بندی، نگهداری، ترابری و فروش می باشد که به بحث مدیریت ایمنی و سلامت مواد غذایی می پردازد. هر سازمانی که به نحوی در زنجیره ی تأمین مواد غذایی مشارکت دارد می تواند برای دریافت گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ اقدام کند.

گواهینامه ایزو ۲۱۵۰۰

هر شرکتی که پروژه محور کار می کند گواهینامه ایزو ۲۱۵۰۰ که به مدیریت پروژه ها می پردازد برایش کاربرد دارد. این استاندارد مناسب ترین گزینه برای شرکت های پیمانکار نیز می باشد.

گواهینامه ایزو ۱۷۰۲۵

گواهینامه ایزو ۱۷۰۲۵ یکی از گواهینامه های مورد نیاز آزمایشگاه های فنی و بازرسی محصولات است. اخیرا دریافت این گواهینامه برای آزمایشگاه های مورد تایید مرکز ملی تایید صلاحیت ایران اجباری شده است. نکته مهم و قابل توجه اینکه این گواهینامه حتما باید مستقیما توسط نهادهای AB نظیر مرکز ملی تایید صلاحیت ایران صادر گردد و CB ها مجوز صدور برای گواهی ایزو ۱۷۰۲۵ را ندارند.

گواهینامه ایزو ویژه پیمانکاران

مناسب ترین گواهینامه ایزو برای شرکت های پیمانکاری گواهینامه های ایزو ۹۰۰۱ ، ایزو ۱۴۰۰۱ ، ایزو ۴۵۰۰۱ ، IMS و HSE-MS می باشد.

گواهینامه ایزو ویژه شرکت در مناقصات

بهترین گواهینامه برای شرکت در مناقصات گواهینامه HSE می باشد. در ادامه اخذ سری گواهینامه های IMS شامل ایزو ۹۰۰۱ ، ایزو ۴۵۰۰۱ ، ایزو ۱۴۰۰۱ بسیار کمک کننده خواهد بود.

گواهینامه ایزو مناسب شرکت های مهندس مشاور و اخذ رتبه پیمانکاری

گواهینامه هایی که برای شرکت های مهندس مشاور امتیاز آور می باشد شامل  گواهینامه DSS ، گواهینامه MIS ، گواهینامه IMS و گواهینامه HSE می باشد.

گواهینامه ایزو ویژه کارخانجات و صنایع تولیدی

بهترین گواهینامه ایزو برای کارخانجات در وهله ی اول سری گواهینامه های IMS یا همان ایزو ۹۰۰۱ ، ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ می باشد.

گواهینامه ایزو ویژه شرکت های خدماتی

مناسب ترین گواهینامه های ایزو برای شرکت های فعال در حیطه خدمات گواهینامه های ایزو ۹۰۰۱ ، ایزو ۱۰۰۰۴ و ایزو ۱۰۰۰۲ می باشد.

گواهینامه ایزو ویژه شرکت های نفت، گاز و پتروشیمی

گواهینامه های ایزو مناسب برای شرکت های مرتبط با نفت، گاز و پتروشیمی گواهینامه های ایزو ۹۰۰۱ ، گواهینامه ایزو ۲۹۰۰۱ (استاندارد صنایع نفت، پتروشیمی و گاز طبیعی) می باشد.

تمدید گواهینامه ایزو

تمدید گواهینامه ایزو یعنی کسب‌وکاری که ایزو اخذ کرده است، باید برای تثبیت پایداری در پایان هر چرخه ۳ساله گواهینامه خود را به‌روز کند. اگر شرکت شما تحت استانداردهای ISO معتبر شده است، به این معنی است که در حال حاضر دارای ارزش برند در بازار است. برای حفظ این پایداری، کسب‌وکار شما باید در پایان هر چرخه ۳ساله با یک فرایند تمدید موافقت کند تا گواهینامه را به‌روز کند و گاها ممکن است به طی دوره ایزو یا ممیزی نیاز داشته باشد.

الزامات اخذ ایزو

برای پاسخ به این پرسش که الزامات گواهینامه ایزو چیست ذکر این نکته ضروری است که هر گواهینامه شرایط خاص خود را دارد. به‌عنوان مثال الزامات ایزو ۹۰۰۱ عبارت‌اند از:

 • سیستم مدیریت کیفیت
 • مسئولیت مدیریت
 • مدیریت منابع
 • تحقق محصول
 • اندازه‌گیری، تجزیه‌وتحلیل و بهبود

برای دستیابی به گواهی نامه ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵، باید یک سیستم مدیریت کیفیت راه‌اندازی کنید و اطمینان حاصل کنید که در صورت نیاز، یک نهاد معتبر آن را ممیزی می‌کند. اگر نتایج ممیزی نشان داد که شما آخرین الزامات استانداردهای ایزو را دارید، می‌توانید گواهینامه خود را دریافت کنید.


مدارک موردنیاز برای صدور گواهینامه ایزو چیست؟

 • سوابق صلاحیت، آموزش و تجربه
 • نیاز به بررسی محصولات و خدمات
 • سوابق خروجی‌های منطبق و غیر منطبق
 • نتایج حسابرسی داخلی
 • نتایج اقدامات اصلاحی

مزایای اخذ ایزو

مزایای مشترک در همه استانداردهای ایزو عبارت‌اند از:

 • افزایش بهره‌وری
 • کاهش هزینه‌ها
 • بهبود رضایت مشتری
 • کارکنان متعهدتر
 • کاهش خطرات
 • کمک به پیروزی در مناقصات
 • کاهش حق بیمه

با اخذ و حفظ گواهینامه ISO، تعهد سازمان خود را به دستیابی به اهداف خود و افزایش اعتبار و اعتماد مشتری ثابت می‌کنید.

بهبود مستمر به کمک اخذ ایزو

اکنون که با کلیت گواهینامه ایزو چیست آشنا شدید می‌دانید که گواهینامه ایزو کیفیت واقعی یک محصول یا خدمات را تعریف نمی‌کند. این یک سوء تفاهم رایج است که می‌گوییم محصولات دارای گواهی ایزو هستند؛ شرکت‌ها دارای گواهینامه ایزو هستند نه محصولات.

استانداردهای ایزو به شرکت‌ها کمک می‌کند تا به نتایج ثابت دست یابند و به طور مستمر تمام فرایندهای تجاری خود را بهبود بخشند.


مراحل اخذ گواهینامه ایزو چیست؟

مراحل اخذ گواهینامه ایزو شامل

 1. انتخاب گواهینامه ایزو مناسب سازمان
 2. انتخاب مرجع صدور معتبر تحت اعتبار IAF یا ASCB
 3. ایجاد و پیاده سازی سیستم از طریق مشاور مجرب دارای پروانه
 4. ممیزی و نگهداری

می گردد که در ادامه توضیح داده می شود.

گواهینامه ایزو چیست و انتخاب گواهینامه موردنظر

انواع مختلفی از گواهی نامه‌ ایزو وجود دارد. برخی از متداول‌ترین آن‌ها شامل ایزو ۹۰۰۱، ایزو ۱۴۰۰۱، ایزو ۲۷۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ است. بسته به اینکه می‌خواهید مدیریت کیفیت، مدیریت محیط‌زیست، مدیریت امنیت اطلاعات، مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی یا … را بهبود ببخشید، می‌توانید هر یک از این گواهی‌های ایزو را انتخاب کنید.

انتخاب مرجع صدور معتبر

سازمان بین‌المللی ایزو، استانداردها را توسعه می‌دهد، اما در فرایند صدور گواهینامه دخالتی ندارد. برای دستیابی به گواهینامه ISO، سازمان‌ها باید با نهادهای صدور گواهینامه خارجی همکاری کنند. هنگام انتخاب یک مرجع صدور گواهینامه، باید اعتبارسنجی را بررسی کنید.

ایجاد سیستم مدیریت

بسته به نیاز گواهی ایزو یا نیازهای تجاری شما، ممکن است نیاز به اتخاذ یک سیستم مدیریت جدید برای انطباق طولانی مدت با استانداردها داشته باشید.

پیاده‌سازی

این طولانی‌ترین مرحله از کل فرایند است. در اینجا، اصول و الزامات استاندارد ایزو، بخشی از سازمان شما می‌شود. ارائه آموزش داخلی برای اطمینان از اینکه همه در جهت دستیابی به گواهینامه ایزو تلاش می‌کنند ضروری است.

ممیزی و بهبود مستمر

برای تأیید انطباق سازمان شما با استاندارد ایزو ضروری است که یک حسابرس از نهاد خارجی، ترجیحاً مرجع صدور گواهینامه ISO، دریافت کنید. ممیزی داخلی منظم همچنین ممکن است به ایجاد کنترل‌های داخلی قوی کمک کند.


گواهی نامه ایزو برای افراد

گواهی ایزو می‌تواند یک راه عالی برای دستیابی به کیفیت و تعادل باشد. با مزایای مختلف این استانداردها برای شرکت‌ها، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا یک فرد می‌تواند گواهینامه ایزو را دریافت کند یا خیر.

آیا گواهینامه‌هایی برای افراد وجود دارد؟

گواهینامه ایزو فقط برای شرکت یا سازمان واجد شرایط صادر می‌شود؛ با این حال، چند گواهینامه برای افراد وجود دارد. این دوره‌ها می‌تواند به افراد کمک کند تا استانداردهای ایزو را بهتر درک کنند و رزومه خود را ارتقا دهند.

مزیت این گواهی‌ها در این است که می‌توانید دوره‌ها را در عرض چند روز کامل کنید. همیشه توصیه می‌شود که برای دستیابی به حداکثر مزایای دوره‌ها، آموزش را از یک سازمان گواهی معتبر بین‌المللی دریافت کنید.

مقایسه بین گواهینامه ایزو برای شرکت‌ها و افراد

در پاسخ به سوال گواهینامه ایزو چیست دیدین که صدور گواهینامه برای یک شرکت شامل رعایت الزامات استاندارد و در برخی موارد انجام ممیزی خارجی توسط یک نهاد مستقل صدور گواهینامه ایزو است. این امر ثبات، کیفیت محصولات و خدمات و رضایت مشتری را هدف قرار می دهد.

اما افراد برای دریافت گواهینامه کافیست تنها یک دوره آموزشی بگذرانند. صدور گواهینامه ایزو می‌تواند برای افراد و سازمان‌ها مفید باشد.


مشاوره و پشتیبانی ایزو

ما به حمایتی که از ارزیابی اولیه تا صدور گواهی ایزو و فراتر از آن به مشتریان خود ارائه می‌دهیم افتخار می‌کنیم. مجموعه‌های مشاور تلاش می‌کنند تا در بخش‌های زیر از سازمان‌ها حمایت کنند:

ارائه دوره‌های آموزشی ISO

دوره‌های آموزشی ما برای توسعه درک و توانایی شما در اجرای یک سیستم مدیریت مؤثر طراحی شده‌اند. این دوره‌ها به صورتی آماده شده است که فهم آن‌ها راحت باشد و در پیاده‌سازی با مشکل روبه‌رو نشوید.

مشاوره ISO

اگر پس از دریافت دوره‌های آمورشی و مستندات احساس کردید به پشتیبانی بیشتری نیاز دارید، مشاوره سفارشی ایزو را نیز ارائه می‌کنیم.

به عنوان مثال، ممکن است بخواهید سیستم های فعلی خود را بهبود بخشید تا به طور موثر سیستم مدیریت خود را اجرا کنید. ما تلاش می‌کنیم تا در طول فرایند در کنار شما باشیم.


گواهینامه‌های accredited و non-accredited

دلایل زیادی وجود دارد که شما ممکن است بخواهید یک سیستم مدیریتی را اتخاذ کنید. با این حال، اکنون که می‌دانید گواهینامه ایزو چیست اولین قدم این است که تصمیم بگیرید کدام مسیر را انتخاب کنید. در اینجا دو گزینه مطرح می‌شود:

 • accredited certification
 • non-accredited certification

منظور از گواهینامه های accredited  گواهینامه های ایزویی می باشد که در اسکوپ تایید شده، توسط نهاد بالایی دستی مرجع صدور ذکر شده باشند و منظور از گواهینامه non-accredited گواهینامه هایی است که در اسکپ تایید شده ی مرجع صدور قرار نداشته و مرجع صدور به صورت مستقل آن را گواهی می کند.

 

انواع استاندارد ایزو


جمع‌بندی

گواهی‌ نامه ایزو یک تأییدیه رسمی است که توسط سازمان‌ها و شرکت‌ها برای نشان دادن رعایت استانداردهای ISO در فعالیت‌ها و سیستم‌های خود دریافت می‌شود. برای دریافت این گواهینامه‌ها سازمان یا شرکت باید فرآیندها و سیستم‌های خود را با استانداردهای ایزو هماهنگ کند و توسط یک سازمان مستقل و معتبر ارزیابی و بررسی شود. اگر سازمان مورد ارزیابی، الزامات استانداردها را به‌طور کامل رعایت کرده باشد، گواهینامه ISO را دریافت می‌کند.

سوالات متداول

در ادامه سعی کردیم تا برخی از سوالات مفید برای تکمیل مفهوم گواهینامه ایزو چیست را بررسی کنیم:

استانداردهای ایزو چیست؟

ایزو اسناد یا استانداردهایی را ایجاد می‌کند که الزامات، مشخصات و دستورالعمل‌ها را ارائه می‌کند. از آن‌ها برای اندازه‌گیری سازگاری مواد، محصولات، فرایندها و خدمات استفاده می‌شود.

(گواهینامه ایزو چیست) الزامات این استانداردها به سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا از اهداف به سمت نتایج حرکت کنند و بهبود مستمری را در نحوه انجام کسب‌وکار خود ایجاد کنند.

دلیل نیاز به گواهینامه ایزو چیست؟

اکنون که می‌دانیم گواهینامه ایزو چیست نیاز خود به آن را درک می‌کنیم. گواهی ایزو به سهامداران و مشتریان شما نشان می‌دهد که کسب‌وکاری پایدار و آماده رشد دارید. هر استاندارد مزایای خاص خود را دارد، به عنوان مثال:

 • ایزو ۹۰۰۱ مدیریت کیفیت شما را تضمین می‌کند.
 • ایزو ۲۷۰۰۱ از سیستم‌ها، داده‌ها و شهرت شما محافظت می‌کند.
 • ایزو ۱۴۰۰۱ اثرات زیست محیطی را کاهش می‌دهد.
 • ایزو ۴۵۰۰۱ به شما کمک می‌کند از افراد خود محافظت کنید.

مدت اعتبار گواهی نامه ایزو چقدر است؟

گواهینامه‌ای که دریافت می‌کنید برای سه سال اعتبار دارد؛ اما کد رجیستر آن باید سالانه تمدید شود. پس از ۳ سال صدور مجدد برای شما انجام می‌شود.

ویژگی شرکت‌های دارای گواهینامه ایزو چیست؟

یک شرکت دارای گواهینامه ایزو الزامات استاندارد را برای سیستم مدیریت کیفیت خود برآورده می‌کند. این شرکت‌ها به حفظ کیفیت، ایمنی و کارایی متعهد و در مورد حفظ مشخصات مناسب برای هر محصول، خدمات و سیستم با جدیت برخورد می‌کنند.

مزایای گواهی ایزو برای شرکت‌های کوچک چیست؟

گواهینامه ایزو فقط برای سازمان‌های بزرگ نیست. کسب‌وکارهای کوچک نیز از اتخاذ سیستم‌های مدیریت کیفیت کارآمد سود می‌برند؛ زیرا به آن‌ها کمک می‌کند در زمان و هزینه صرفه‌جویی کرده و کارایی را بهبود بخشند.

به عبارت دیگر، به آن‌ها کمک می‌کند تا موفق بمانند و با شرکت‌های بزرگ رقابت کنند که ارزش سرمایه‌گذاری در منابع و تلاش را دارد.

چرا استانداردهای ایزو مهم هستند؟

شرکت‌ها پی‌برده‌اند که چگونه به کمک استانداردهای ایزو می‌توانند فرایندهای تجاری خود را بهبود بخشند و ضایعات و هزینه‌های ناسازگار را کاهش دهند. (گواهینامه ایزو چیست) بخش‌های تولیدی، استانداردهای ایزو را به سه دلیل پذیرفته‌اند:

 • استانداردهای ایزو مزایای فروش و بازاریابی را ارائه می‌دهند.
 • ارزش واقعی را از طریق صرفه‌جویی در مواد و منابع حفظ می‌کنند.
 • تعهدی برای برآوردن نیازهای مشتری و شریک بوجود می‌آورند.

اهداف صدور گواهینامه ایزو چیست؟

هدف از صدور گواهینامه ایزو چیست؟ توسعه، حفظ و قرار دادن دستورالعمل‌‌‌های سیستم مدیریت کیفیت در مرکز روش انجام کسب‌وکار سازمان است.  اخذ این استانداردها به افزایش بهره‌وری، کاهش هزینه‌های غیرضروری و تضمین کیفیت فرایندها و محصولات کمک می‌کند.

استانداردهای ایزو ابزاری استراتژیک هستند؛ زیرا با کاهش ضایعات و خطاها هزینه‌ها را کاهش داده و درعین‌حال بهره‌وری و رضایت مشتری را افزایش می‌دهند.

به کدام استانداردهای ایزو نیاز داریم؟

بیش از ۲۰۰۰۰ استاندارد مدیریت مختلف وجود دارد، بنابراین یافتن استانداردهایی که برای کسب‌وکار شما مناسب هستند گاهی اوقات ممکن است گیج کننده باشد.

استاندارد پیشنهادی برای شروع، مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ است؛ زیرا این استاندارد اصلی است که اکثر استانداردهای معروف دیگر بر اساس آن هستند. بهترین راه برای تعیین اینکه کدام سیستم مدیریت برای شما مناسب است این است که درباره نیازهای خود با ما مشورت کنید.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای اخذ ایزو (دریافت ایزو – صدور ایزو) می‌توانید از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!