ایزو چیست ؟

ایزو چیست

ایزو چیست؟ سازمان بین‌المللی استاندارد یا ISO، یک سازمان غیردولتی است که مشخصات محصولات، خدمات و سیستم‌ها را برای کیفیت و کارایی تعیین می‌کند. توجه کنید که این سازمان دوره ایزو برگزار نمی‌کند و گواهینامه نیز صادر نمی‌کند.

فهرست مطالب

گواهینامه‌ ایزو اعتبار و اعتماد را در بین مصرف‌کنندگان، سهام‌داران و سایر شرکای تجاری ایجاد می‌کند. این مقاله جهت تکمیل مقاله iso چیست نوشته شده و به این می‌پردازیم که ایزو چیست، چرا مهم است و چگونه می‌توان گواهینامه ایزو را کسب کرد.

گواهینامه ایزو چیست و آیا برای شما مناسب است؟

گواهینامه ایزو چیست؟ یک تأییدیه است از طرف شخص ثالث مبنی بر اینکه شما با استانداردهای ISO مطابقت دارید. اگر پاسخ شما به همه یا برخی از سؤالات زیر مثبت است، یعنی به اخذ ایزو نیاز دارید:

 • آیا دوست دارید کسب‌وکار شما تا ۲۰ درصد ارزش بیشتری داشته باشد؟
 • آیا دوست دارید سود بیشتری داشته باشید؟
 • زمینه‌هایی در کسب‌وکار شما وجود دارد که می‌تواند کارآمدتر باشد؟
 • بهبود رضایت مشتری می‌تواند گردش مالی شما را بهبود بخشد؟
 • آیا کسب‌وکار شما از افزایش مشارکت کارکنان و افزایش انگیزه سود می‌برد؟

گواهینامه ایزو


ISO مخفف چیست؟

ISO نام کوتاه سازمان بین‌المللی استانداردسازی است. بنیان‌گذاران ISO تصمیم گرفتند به آن یک نام اختصاری ISO بدهند که بر اساس کلمه یونانی isos به معنای برابر است.

“ISO” مخفف عبارتی نیست؛ کلمه‌ای یونانی است که از isos به معنی «برابر» گرفته شده است و در مجموعه‌ای از اصطلاحات مانند ایزومتریک (با اندازه یا ابعاد مساوی) و ایزونومی (برابری افراد در برابر قوانین) به کار می‌رود.

تاریخچه و دستاوردها

در پاسخ به سؤال ایزو چیست ابتدا باید با تاریخچه این سازمان آشنا شوید. در اواسط دهه ۱۹۰۰، نمایندگان بین‌المللی در لندن گرد هم آمدند تا استانداردسازی جدیدی برای همکاری و سازمان بین‌المللی ایجاد کنند. این سازمان در سال ۱۹۴۶، پس از تشکیل هیئتی متشکل از ۶۵ عضو از ۲۵ کشور جهان برای بحث در مورد آینده استانداردسازی بین‌المللی تشکیل شد.

تلاش‌های آن‌ها در طول دهه‌ها به‌قدری رایج شد که اکنون تقریباً ۲۳۰۰۰ استاندارد منتشر شده در ۱۶۴ کشور جهان دارند. در حال حاضر، شرکت‌ها برای اثبات استانداردهای کیفیت خود به جهان، گواهینامه‌های ISO را دریافت می‌کنند.

اهمیت گواهینامه‌های ایزو چیست؟

گواهینامه‌های ایزو که از اشخاص ثالث دریافت می‌شوند، به‌عنوان مدرک شرکتی عمل می‌کنند که مطابق با استانداردهای تعیین شده توسط سازمان بین‌المللی استاندارد هستند.

آن‌ها به مشتریان و سایر ذی‌نفعان اطمینان می‌دهند که یک شرکت به طور کارآمد و با استانداردهای بالا رفتار می‌کند. گواهینامه‌های ISO همچنین تعهد شرکت به اهداف مهم تجاری مانند رضایت مشتری و تولید را ثابت می‌کند.


نحوه دریافت گواهینامه ISO

اکثر شرکت‌هایی که به دنبال گواهینامه‌های ایزو هستند، آنهایی هستند که به تولید انبوه و ارسال جهانی می‌پردازند. آنها با توافق‌نامه‌ها و قوانین تجاری در کشورهای مختلف سروکار دارند و اخذ گواهینامه استانداردهای جهانی برای آن‌ها یک الزام است. مراحل کلی دریافت ایزو شامل موارد زیر است:

 1. ایجاد یک سیستم مدیریت کیفیت
 2. پیاده‌سازی سیستم مدیریت کیفیت جدید
 3. انجام یک ممیزی خارجی
 4. ثبت سیستم مدیریت کیفیت

برای تکمیل به پاسخ ایزو چیست در مراحل زیر توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توانید یک گواهینامه‌های ایزو ۹۰۰۱ را همراه با ممیزی رسمی کسب کنید. توجه کنید که بسته به اهمیت و حساسیت نوع فعالیت، نحوه ممیزی تغییر می‌کند.

۱- ایجاد یک سیستم مدیریت کیفیت

اولین قدم برای کسب گواهینامه ISO، توسعه یک سیستم مدیریت کیفیت منحصربه‌فرد برای کسب‌وکار است. شما باید فرایندهای اصلی کسب‌وکار را شناسایی و نقاط ضعف خود را تعیین کنید. با مدیران و تیم‌ها در تمام سطوح کار کنید و فرایندهای آن‌ها را مستند کنید.

سپس، با استفاده از استانداردهای تعیین شده توسط ISO، یک QMS ایجاد کنید که مؤثرترین کارایی را داشته باشد. باید سندی ایجاد کنید که فرایند جدید را مشخص می‌کند و آن را در تمام سطوح کسب‌وکار توزیع کنید.

۲- پیاده‌سازی سیستم مدیریت کیفیت جدید

گام بعدی در مفهوم ایزو چیست ، پیاده‌سازی QMS جدید و نظارت بر پیشرفت آن است. اطمینان حاصل کنید که رویه‌ها در تمام سطوح همان‌طور که در اسناد جدید مشخص شده است انجام می‌شود. اگر سیستم جدید نیاز به فرایندهای جدیدی دارد، مطمئن شوید که تیم‌ها با متدولوژی‌های جدید آموزش داده شوند.

۳- انجام ممیزی خارجی

پس از گذشت مدتی و با رفع تمام مشکلات، یک ممیزی را با سازمانی معتبر برنامه‌ریزی کنید. یک حسابرس خبره، QMS جدید را در همه سطوح ارزیابی می‌کند، مشکلات احتمالی را جستجو و تعیین می‌کند که آیا الزامات استاندارد به‌درستی پیاده‎سازی شده‌اند یا خیر.

در طول این مدت، آن‌ها ممکن است نیاز به دسترسی به اسناد رسمی داشته باشند و آن را با کار واقعی انجام شده مقایسه کنند.

۴- ثبت سیستم مدیریت کیفیت

اگر شرکت بازرسی را پشت سر بگذارد، آن‌ها QMS خود را برای صدور گواهینامه ثبت می‌کنند. باید تمام مدارک را جمع‌آوری کرده و برای بررسی به‌طرف تأییدکننده ارائه دهند. پس از بررسی مدارک، شرکت گواهینامه خود را دریافت می‌کند.

بااین‌حال، استانداردها اغلب در طول زمان تغییر می‌کنند. برای حفظ گواهینامه، QMS هر سه سال یکبار نیاز به ممیزی و دریافت مجدد گواهینامه دارد.

اهمیت اخذ ISO


ایزو در بخش فناوری

علاوه بر ایجاد استانداردهای بین‌المللی، ISO تعدادی مواد مرتبط با امور فنی را نیز منتشر می‌کند.

گزارش‌های فنی ایزو چیست

با حروف اول TR شناسایی می‌شوند، اطلاعات مفیدی را که جمع‌آوری شده‌ اما معمولاً در یک استاندارد گنجانده نشده‌اند را شرح می‌دهند.

مشخصات فنی ایزو چیست

که با حروف اول TS مشخص می‌شوند، ممکن است زمانی منتشر شود که یک استاندارد هنوز درحال‌توسعه باشد.

اصلاحات فنی ایزو چیست

معمولاً مقررات موقتی هستند که برای اصلاح استانداردهای موجود تا زمانی که به‌روز یا حذف شوند استفاده می‌شود. آن‌ها معمولاً برای اصلاح خطاهای فنی جزئی یا بهبود قابلیت استفاده ساخته می‌شوند.

مزایای ایزو چیست؟

مزایای ایزو چیست ؟ برای یک شرکت، ISO به این معنی است که آن‌ها می‌توانند مطمئن باشند تأمین‌کنندگان، تولیدکنندگان، ارائه‌دهندگان خدمات و غیره استانداردهای تعریف شده را رعایت می‌کنند.

مزیت دیگری برای شرکت‌ها این است که ISO اعتماد مصرف‌کننده را ایجاد می‌کند. ایزو چه در عرضه کالا یا خدمات و چه عرضه به شرکت دیگری یا کاربر نهایی، یک کسب‌وکار را معتبر و قابل‌اعتماد می‌کند که به نوبه خود می‌تواند فرصت‌های تجاری بیشتری ایجاد کند.

رایج‌ترین مزایا عبارت‌اند از:

 • افزایش بهره‌وری
 • کاهش هزینه‌ها
 • بهبود رضایت مشتری
 • کارکنان متعهدتر
 • کاهش خطرات

کارکرد استانداردهای ایزو چیست ؟

همان‌طور که گفتیم استانداردهای مدیریتی ISO مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های شناخته‌شده بین‌المللی هستند که حوزه‌های کلیدی اداره و مدیریت یک کسب‌وکار را بهینه می‌کنند. این حوزه‌های کلیدی موارد زیر را شامل می‌شوند:

 • رهبری و تعهد
 • مدیریت ریسک و فرصت‌های تجاری
 • منابعی مانند افراد و زیرساخت‌ها
 • صلاحیت
 • ارتباط
 • برنامه‌ریزی و کنترل عملیاتی
 • سنجش عملکرد
 • بهبود

استاندارد مدیریت ISO روشی برای اجرای عملیات شماست تا سازگار و مؤثر باشند. سیستم‌های مدیریتی ISO می‌توانند به جذابیت کسب‌وکار شما برای خریداران بالقوه یا جذب سرمایه‌گذار کمک کنند.

نگاهی دقیق‌تر به پرسش ایزو چیست ؟

سازمان ISO انواع استانداردهای ایمنی، کیفیت، محیط‌زیست و … را در سطح جهانی تهیه می‌کند. این موارد برای بهینه‌سازی تولید و صادرات بین‌المللی، ارتباطات و همکاری بین کشورها، شرکت‌ها و مؤسسات در زمینه‌های مختلف است.

استانداردهای تعیین شده توسط این سازمان برای تجارت بین‌الملل ارزشمند هستند؛ زیرا الزامات سختگیرانه‌ای دارند که هدف نهایی آن‌ها بهبود رفاه صنعتی در سراسر جهان و افزایش سطح ایمنی برای همه است.

انواع مختلف استانداردهای ISO

ISO تقریباً در هر قسمت از زندگی روزمره و زمینه‌های تجاری ما فعال است و بیش از ۲۰،۰۰۰ استاندارد و مشخصات فنی را در بر می‌گیرد. مشهورترین و مهم‌ترین استانداردها را می‌توان در زمینه‌هایی مانند سیستم‌های مدیریت کیفیت، محیط‌زیست، بهداشت و ایمنی شغلی، دارو، تولید یا ایمنی مواد غذایی و … یافت.

برخی از متداول‌ترین استانداردهای ISO عبارت‌اند از:

ایزو چیست


استانداردهای ISO چگونه تدوین می‌شوند؟

پس از آشنایی با مفهوم ایزو چیست خوب است تا با نحوه تدوین استانداردها نیز آشنا شویم. این استانداردها توسط گروه‌های کاری استانداردهای ملی و بین‌المللی تهیه شده است.

استانداردها در فواصل منظم توسط اعضای ISO به‌عنوان استانداردهای بین‌المللی توسعه‌یافته، بررسی، تصویب و منتشر می‌شوند. روند توسعه تا انتشار شش مرحله دارد:

۱-     پیشنهاد/مرحله مقدماتی (NP – پیشنهاد کار جدید)

برنامه‌های استانداردسازی جدید توسط کمیته‌های استانداردسازی جمع‌آوری، ارزیابی و رتبه‌بندی می‌شوند.

۲-     پیش‌نویس (WP پیش‌نویس کار)

گروه‌های کاری متخصص پیش‌نویس‌های اساسی را تهیه می‌کنند.

۳-     پیش‌نویس کمیته (CD)

نمایندگان ملی پیش‌نویس استاندارد اولیه را تهیه می‌کنند.

۴-     نظرسنجی (DIS پیش‌نویس استاندارد بین‌المللی)

پیش‌نویس این نظرسنجی برای رأی‌گیری یا نظرات منتشر شده است. اگر کمتر از ۷۵ درصد اعضا تصویب کنند، پیش‌نویس را مجدد بررسی می‌کنند. اگر DIS توسط اکثریت مشخصی تأیید شود، می‌توان فاز FDIS را رد کرد.

۵-     تصویب (FDIS پیش‌نویس استاندارد بین‌المللی نهایی)

پیش‌نویس نهایی برای اظهارنظر، نظرسنجی و رأی منتشر می‌شود. اگر اکثریت حداقل دو سوم اعضا را شامل شود، FDI‌ها وارد مرحله انتشار می‌شوند.

۶-      انتشار (ISO Standard)

استاندارد جدید ISO، به‌عنوان‌مثال، در بولتن ISO و کتاب استاندارد منتشر می‌شود.

مرحله دیگر تجدیدنظر است. ازآنجاکه استاندارد تنها در صورتی مفید است که با استانداردهای فنی و اجتماعی فعلی به‌روز باشد، ISO پس از پنج سال با توجه، دقت و به‌موقع استانداردها را بررسی می‌کنند و اگر امکان پیشرفت وجود داشته باشد، در استاندارد تجدیدنظر می‌شود.


اعتبار گواهینامه‌های ISO

اعتبار گواهینامه‌های ایزو سه سال است؛ اما به تمدید سالانه نیز نیاز دارند. پس از سه سال باید صدور مجدد انجام شود.

چند نکته مهم

 • صدور گواهینامه فردی توسط ISO انجام نمی‌شود.
 • ISO استفاده از اصطلاحاتی مانند «صدور گواهینامه ISO»، بدون ذکر شماره نسخه را توصیه نمی‌کند.
 • هزینه صدور به‌اندازه شرکت، تعداد کارکنان یا اعتبار اولیه بستگی دارد.
 • محصولات و خدماتی که مطابق با استانداردهای ISO هستند، حس اعتماد بیشتری را به مشتری را القا می‌کنند.
 • رعایت استانداردهای بین‌المللی سازگاری و همکاری یکپارچه را در مرزها امکان‌پذیر می‌کند.

جمع‌بندی

گواهینامه ایزو نمادی است از استانداردهای بین‌المللی که توسط سازمان بین‌المللی استانداردسازی (ISO) تدوین شده‌اند. ایزو ابزاری فراهم می‌کند که شرکت‌ها می‌توانند با استفاده از آن، فرآیندها و سیستم‌های مدیریتی خود را بهینه‌سازی کنند و با خود را با استانداردهای جهانی تطبیق دهند.

سوالات متداول

در این مقاله بررسی کردیم که گواهینامه ایزو نشان از تعهد سازمان به بهبود مستمر، ارتقاء کیفیت و حفظ استانداردهای جهانی در تمامی ابعاد عملکرد سازمانی است. در ادامه به برخی سوالات متداول در این باره پاسخ می‌دهیم:

ایزو به زبان ساده چگونه تعریف می‌شود؟

می‌توان گفت که استانداردهای ایزو به‌عنوان یک سری راهنماها و الزامات فنی عمل می‌کنند که بر اساس تجربه و دانش فنی به‌دست آمده‌اند و بهترین روش‌ها و فرآیندهایی را مشخص می‌کنند که برای دستیابی به کیفیت و عملکرد مطلوب در یک صنعت یا سازمان لازم است.

استاندارد ایزو چیست و چه کاربردی دارد؟

استانداردهای ISO شامل مجموعه‌ای از رهنمودها، الزامات فنی و معیارهای کیفیت هستند که در بسیاری از صنایع از جمله فناوری اطلاعات، خدمات، کیفیت، محیط‌زیست، بهداشت و ایمنی شغلی، ایمنی محصولات، تجارت بین‌المللی و سایر زمینه‌های مرتبط استفاده می‌شوند.

انواع ایزو چیست؟

سازمان بین‌المللی استانداردها (ISO) بیش از ۲۳,۰۰۰ استاندارد مختلف را تعیین کرده است. این استانداردها در بسیاری از زمینه‌ها و صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

ایزوسیستم با همکاری برترین مراجع صدور (CB)، انواع گواهینامه‌های بین‌المللی ISO را برای سازمان‌ها و سایر مراکز تجاری و غیرتجاری صادر می‌کند. این مجموعه در قالب سایت گواهینامه ایزو نیز فعالیت دارد. شرکت دانش بنیان خانه مدیران، ایزوسیستم را به‌عنوان برند تجاری خود ثبت کرده و از سال ۱۳۸۵ در حوزه ارائه خدمات مشاور مدیریت و صدور گوهینامه‌های بین‌المللی ایزو فعالیت می‌کند.

برای اخذ ایزو از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!