دوره ایزو و مزایای اخذ استانداردها

دوره ایزو

دوره ایزو دوره‌های آموزشی هستند که به افراد و سازمان‌ها ارائه می‌شوند تا با استانداردهای ISO آشنا شوند و بتوانند این استانداردها را پیاده‌سازی کنند. دوره‌های ISO برای اشخاص شامل آموزش و آشنایی با استانداردها و رویه‌های مربوطه است. این دوره‌ها به افراد امکان می‌دهد تا تکنیک‌ها، مفاهیم و الزامات مربوط به استانداردها را فرابگیرند و بتوانند این استانداردها را در سازمان‌ها و فعالیت‌های خود پیاده‌سازی کنند. این دوره‌ها برای اشخاصی که در سازمان‌ها مسئولیت پیاده‌سازی و حفظ استانداردها را دارند، از جمله مدیران، کارشناسان کیفیت، مسئولان محیط‌زیست و سایر صاحبان کسب‌وکار مفید است.

فهرست مطالب

ایزو چیست؟

آیا می‌دانید ایزو چیست؟ سازمان بین‌المللی استاندارد یک سازمان مستقل جهانی برای تعیین استانداردهای مختلف مدیریت کیفیت است. این سازمان متشکل از سازمان‌های استانداردسازی نماینده از کشورهای مختلف است.

iso چیست؟ ISO که در سال ۱۹۴۷ تأسیس شد، استانداردهای صنعتی و تجاری جهانی را چارچوب‌بندی و ترویج می‌کند؛ اما نقشی در برگزاری دوره ایزو یا صدور گواهینامه استاندارد ندارد.

مزایای شرکت در دوره ایزو

در دوره‌ ایزو چه آموزش‌هایی می‌بینیم؟

در دوره‌های ISO، مفاهیم کلیدی، الزامات و رویه‌های مربوط به استانداردها به شرکت‌کنندگان آموزش داده می‌شوند. این نکات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مفهوم و اهمیت استانداردها: شرکت‌کنندگان با اهمیت استانداردها، نحوه تأثیرگذاری آن‌ها بر سازمان‌ها و ارتباط آن‌ها با عملکرد و کیفیت آشنا می‌شوند.
 • الزامات استانداردها: جزئیات الزامات استانداردها در زمینه‌های مختلف مانند مدیریت کیفیت، مدیریت محیط‌زیست، مدیریت ایمنی و سلامت شغلی و غیره را مورد بررسی قرار می‌دهند.
 • روش‌ها و فرایندها: با روش‌ها و فرایندهایی که برای پیاده‌سازی استانداردها و رسیدن به الزامات آنها لازم است، آشنا می‌شوند.
 • ارزیابی و گواهی‌نامه‌دهی: با روش‌های ارزیابی و گواهی‌نامه‌دهی استانداردها آشنا می‌شوند و می‌فهمند که چگونه می‌توانند گواهینامه ایزو را اخذ کنند.

انواع دوره‌های ایزو

دوره‌های ISO می‌توانند برای انواع استانداردها، از جمله ISO 9001 (مدیریت کیفیت)، ISO 14001 (مدیریت محیط زیست)، ISO 27001 (مدیریت امنیت اطلاعات) و بسیاری دیگر ارائه شوند. برخی از محبوب‌ترین دوره‌های ایزو شامل دوره‌های زیر است:

 • دوره ایزو ۹۰۰۱
 • دوره ایزو ۱۴۰۰۱
 • دوره ایزو ۴۵۰۰۱

دوره ایزو ۹۰۰۱

ایزو ۹۰۰۱ به عنوان استاندارد شناخته‌شده بین‌المللی برای سیستم‌های مدیریت کیفیت (QMS) تعریف شده ‌است. این استاندارد گسترده‌ترین استاندارد QMS در جهان است.

مهندسینی که با استاندارد ایزو ۹۰۰۱ (سیستم مدیریت کیفیت) آشنا هستند، همواره فرصت های بهتری برای پیشرفت و کسب شغل های بهتر دارند.

مخاطبین دوره ایزو ۹۰۰۱

 • دانشجویان و فارغ التحصیلان مهندسی صنایع، مدیریت و …
 • کسانی که می‌خواهند به‌عنوان کارشناس تضمین کیفیت فعالیت کنند
 • مدیران و کارشناسان QA و QC
 • علاقمندان به مباحث و بازارهای بین‌المللی

مزایای شرکت در دوره ایزو ۹۰۰۱

 • استفاده از تجربیات بهترین اساتید تضمین کیفیت
 • امکان دریافت گواهینامه در صورت تمایل
 • امکان حضور آنلاین در کلاس و ذخیره فیلم و جزوات آموزشی

دوره ایزو ۱۴۰۰۱

ایزو ۱۴۰۰۱ استانداری است که با راهنمایی‌ها و دستورالعمل‌های خود به سازمان‌ها کمک می‌کند تا به محیط زیست توجهی ویژه داشته و از آسیب‌ به آن جلوگیری کنند.

مخاطبین دوره ایزو ۱۴۰۰۱

 • کارشناسان تضمین کیفیت
 • افرادی که در واحد HSE فعالیت می کنند
 • دانشجویان رشته های بهداشت، محیط زیست، مهندسی صنایع و …
 • علاقمندان ورود به بازار کار سیستم‌های مدیریتی

مزایای شرکت در دوره ایزو ۱۴۰۰۱

 • آشنایی با جنبه های زیست محیطی و پیامدهای آن ها
 • آشنایی با نحوه تعیین عوامل مخرب زیست محیطی سازمان
 • طراحی خط مشی زیست محیطی و کاهش اثرات مخرب

دوره ایزو ۴۵۰۰۱

ایزو ۴۵۰۰۱ استانداردی برای سیستم های مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای (OH & S) است که در مارس ۲۰۱۸ منتشر شد. هدف از این استاندارد کاهش آسیب های شغلی و بیماری ها است.

مخاطبین دوره ایزو ۴۵۰۰۱

 • کارشناسان و مدیران ایمنی و بهداشت
 • متخصصان سیستم های مدیریتی
 • دانشجویان کلیه رشته ها  مهندسی از جمله مهندسی صنایع

مزایای شرکت در دوره ایزو ۴۵۰۰۱

 • به حداقل رساندن آسیب های مربوط به کار، سلامت بدنی و مرگ و میر
 • آشنایی با خطرات محل کار و بهبود عملکرد و اثربخشی
 • ارزیابی ریسک های شغلی و ایجاد بهبود در قوانین امنیتی

دسته‌بندی‌های استانداردهای ایزو

استانداردهای ایزو بسیار متنوع‌اند. بر طبق آخرین آمار سازمان بین‌المللی استانداردسازی (ISO) تعداد ۲۲۰۸۸ عدد استاندارد ایزو منتشر شده که روزبه‌روز بر تعداد آن نیز افزوده می‌شود.

استانداردهای ایزو در حوزه‌های مختلف صادر می‌گردند؛ مثلاً برخی استانداردهای ایزو مدیریتی و برخی دیگر استانداردهای تخصصی فنی محصولات هستند.

در ادامه فهرست انواع استانداردهای ایزو مهم و کاربردی را به شما معرفی می‌کنیم:

 • ایزو ۹۰۰۱: تضمین می‌کند که محصول و خدمات شرکت انتظارات مشتری را برآورده می‌کند.
 • ایزو ۱۴۰۰۱: چارچوبی را برای یک سیستم مدیریت زیست‌محیطی مؤثر ارائه می‌دهد.
 • ایزو ۲۲۰۰۰: مدیریت ایمنی مواد غذایی مؤثر را تأیید می‌کند.
 • ایزو ۲۷۰۰۱: بهترین عملکرد شرکتی در سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS) را توصیف می‌کند.
 • ایزو ۵۰۰۰۱: بهترین شیوه‌های مدیریت انرژی را در استفاده کارآمد از انرژی به سازمان‌ها ارائه می‌کند.

کدام دوره ایزو برای کسب‌وکار من بهتر است؟

انواع مختلفی از استانداردهای ایزو وجود دارد که بر جنبه‌های مختلف فعالیت تجاری یا سازمانی تمرکز دارد. برخی استانداردها عمومی هستند و برای تمام حیطه‌های کاری قابل اخذ هستند.

اما قبل از دریافت گواهینامه‌های اختصاصی، باید کل فرایند کسب‌وکار خود را به طور کامل بررسی کنید. باید تجزیه‌وتحلیل کنید که کدام بخش یا بخش‌هایی از فرایند را می‌خواهید با استانداردهای ISO مدیریت کنید. سپس بر اساس این اطلاعات گواهینامه ایزو خود را انتخاب کنید.

اگر برای انتخاب استانداردهای موردنیاز خود نیاز به راهنمایی دارید می‌توانید با کارشناسان و مجموعه‌های مشاور ایزو در ارتباط باشید.


مزایای شرکت در دوره ایزو

پیاده‌سازی استاندارد توسط شخصی که در دوره‌های ایرو شرکت کرده و کسب گواهینامه استاندارد، مزایای زیادی برای شما به همراه دارد، از جمله:

 • رضایت مشتری: پیاده‌سازی الزامات ایزو دستیابی به رضایت مشتری را تضمین می‌کند.
 • اطمینان از کیفیت: تعهد نهاد به محصول و یا خدمات باکیفیت و رضایت مشتری را نشان می‌دهد.
 • واجد شرایط بودن مناقصه: موقعیت رقابتی شما را بهبود می‌بخشد و از الزامات شرکت در مناقصه‌ها است.
 • افزایش کسب‌وکار: به نهاد تجاری کمک می‌کند تا در قراردادهای خصوصی و عمومی برنده شود.
 • کارایی عملیاتی: گواهینامه ISO به ایجاد رضایت مشتری و بهبود کارایی عملیاتی در سازمان کمک می‌کند.

دسته‌بندی‌های استانداردهای ایزو


ISO 9001 چگونه برای مشاغل کوچک مفید است؟

بدیهی است که جدیدترین نسخه ایزو ۹۰۰۱، یعنی ISO 9001:2015 برای شرکت‌های کوچک و متوسط ​​بسیار سودآور است. این استاندارد مزایای بی‌شماری برای کسب‌وکارهای کوچک به همراه دار. از جمله:

 • بسیار انعطاف‌پذیر است و می‌تواند به‌راحتی توسط شرکت‌های کوچک سازگار می‌شود.
 • به‌جای تمرکز بر نحوه اداره کسب‌وکار، تمام دستورالعمل‌های مرتبط را برای رشد سازمانی ارائه می‌دهد.
 • در دستیابی به نتایج مطلوبی که توسط مشتریان هدف قابل‌توجه باشد، مفید است.

آیا می‌توانم دوره ایزو ۹۰۰۱ را بدون استخدام مشاور پیاده‌سازی کنم؟

بله کاملاً. در واقع، پیاده‌سازی دوره ایزو ۹۰۰۱ بدون مشاور مزایای زیادی دارد که آشکارترین آن صرفه‌جویی در هزینه است. امروزه مقرون‌به‌صرفه بودن یک هدف برای هر کسب‌وکاری است، اما چگونه می‌توانید مسئولیت اجرای این استاندارد را بر عهده بگیرید؟

می‌توانید از خدمات غیرحضوری مراجع صدور استفاده کنید. به این صورت که روش‌های اجرایی، رویه‌ها و فرم‌هایی که توسط مشاوران باتجربه در طیف گسترده‌ای از صنایع تهیه شده است در اختیار شما قرار می‌گیرد. این موارد بسیار روشن و قابل‌اجراست و درصورتی‌که با مشکلی مواجه شوید هم کارشناسان مجموعه به‌صورت تلفنی شما را راهنمایی می‌کنند.

آیا می‌توانم چندین استاندارد ایزو را به‌صورت هم‌زمان اخذ کنم؟

بله شما می‌توانید چندین گواهینامه مرتبط با زمینه فعالیت خود را در کنار هم داشته باشید و از مزایای چند دوره ایزو به‌صورت هم‌زمان بهره‌مند شوید. با تجزیه‌وتحلیل و برنامه‌ریزی مناسب، سازمان شما می‌تواند با ترکیب این مراحل در زمان و هزینه صرفه‌جویی کند تا از اضافه‌کاری جلوگیری شود.

استاندارد ایزو ۹۰۰۱ با سایر استانداردها مانند ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۲۷۰۰۱ هماهنگ شده است؛ به این معنی که آن‌ها دارای بندهای الزامی مشابه هستند. برای مثال، هر دو ISO 9001 و ISO 27001 به بررسی مدیریت، ممیزی داخلی، روش کنترل اسناد و غیره نیاز دارند.


جمع‌بندی

دوره‌ ایزو معمولاً توسط سازمان‌ها، موسسات آموزشی و مشاوران مستقل ارائه می‌شوند. این دوره‌ها به شرکت‌کنندگان اطلاعات و مهارت‌های لازم را درباره استانداردهای ISO ارائه می‌دهند و آن‌ها را برای پیاده‌سازی و حفظ استانداردها آماده می‌کنند.

سوالات متداول

در این مقاله بررسی کردیم که دوره ایزو منجر به اخذ گواهینامه ایزو می‌شود. گواهینامه ایزو نیز تضمین می‌کند که سیستم مدیریت یک کسب‌وکار یا سازمان با الزامات سازمان بین‌المللی استانداردسازی، مطابقت دارد. در ادامه به برخی از سوالات متداول در این باره پاسخ می‌دهیم:

ایزو چیست؟

ISO یک سازمان بین‌المللی مستقل و غیردولتی با عضویت ۱۶۲ نهاد استاندارد ملی است.

مزایای دوره ایزو چیست؟

استانداردهای ایزو مزایای خاص خود را در هر صنعتی دارند. بااین‌حال، مزایای مشترک گواهینامه‌های ISO شامل افزایش بهره‌وری کیفیت، بهره‌برداری از پتانسیل بازار، سهولت در انجام مناقصه‌ها، سطح بالای رضایت مشتری و افزایش روحیه کارکنان است.

با داشتن یک استاندارد مدیریت شناخته شده، به مشتریان شما می‌گوید که شما مشتاق برآورده‌کردن انتظارات آنها هستید.

معیارهای اخذ گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ چیست؟

هر نهاد تجاری می‌تواند ثبت گواهینامه ISO را دریافت کند، چه شرکت‌های کوچک، متوسط ​​یا بزرگ.

تمایز کلیدی بین نهادهای اعتباربخشی مختلف چیست؟

هیچ تفاوتی بین نهادهای اعتبارسنجی وجود ندارد؛ تنها تفاوتی که می‌توانید مشخص کنید در شناخت بازار، نام تجاری و قیمت آنها است.

گرفتن گواهینامه نهایی چقدر طول می‌کشد؟

با ارائه مدارک و اطلاعات صحیح کسب‌وکار می‌توانید گواهی نهایی را در مدت دو هفته تا بیست روز کاری دریافت کنید.

آیا جزئیات کسب‌وکار من در وب‌سایت سازمان اعتباربخشی فهرست می‌شود؟

بله جزئیات کامل شرکت شما پس از دریافت گواهینامه ISO در وب‌سایت سازمان اعتباربخشی منتشر می‌شود.

اعتبار گواهینامه ISO چه مدت است؟

به‌طورکلی گواهی ISO به مدت ۳ معتبر خواهد بود؛ اما کد رجیستر آن باید سالانه تمدید شود.

چگونه از اعتبار گواهینامه خود مطمئن شوم؟

گواهینامه‌ای دریافت می‌کنید که دارای یک کد رجیستر منحصربه‌فرد است. با استفاده از این کد می‌توانید اعتبار گواهی خود را از طریق وب‌سایت نهاد بالادستی بررسی کنید.

هزینه دریافت گواهی ایزو چقدر است؟

هزینه دریافت گواهینامه ISO به جنبه‌های مختلفی بستگی دارد، از جمله: نهاد اعتباربخشی که می‌خواهید از آن گواهی ISO دریافت کنید، ماهیت کسب‌وکار، اندازه سازمان، سطح انطباق با استاندارد و…

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای اخذ گواهینامه ایزومی‌توانید از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!