برنامه های پیش نیاز PRP چیست؟ (مربوط به صنایع غذایی)

برنامه پیش نیاز PRP

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


شما اغلب می شنوید که می گویند، “PRP شما چیست؟” یا “شواهدی به من نشان دهید که شما PRP خود را کنترل می کنید؟” غالباً ما از اصطلاحات زیاد استفاده می کنیم و به ندرت کسی می گوید “PRP به چه معناست؟”

تعریف از ایزو ۲۲۰۰۰:۲۰۱۸:

برنامه پیش نیاز PRP، شامل شرایط اساسی و فعالیتهایی است که در داخل سازمان و کل زنجیره غذایی برای حفظ ایمنی مواد غذایی ضروری می باشد.

PRP  در کل زنجیره غذایی قابل استفاده است

ایزو ۲۲۰۰۲ (برنامه های پیش نیاز در مورد ایمنی مواد غذایی) شامل مشخصات فنی در نظر گرفته شده برای پشتیبانی از سیستم های مدیریت ایمنی مواد غذایی، کنترل خطرات ایمنی مواد غذایی و به ویژه پشتیبانی از گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ است. این مشخصات فنی را می توان در تمام قسمتهای زنجیره غذایی برای پشتیبانی از سیستم های مدیریت فعلی آنها استفاده کرد.

PRP خطراتی است که باید کنترل شوند و لزوماً در برنامه HACCP یا جریان فرآیند کنترل نمی شوند. مانند کنترل آفات ، دفع مواد زائد و بهداشت پرسنل.

بخش های ایزو ۲۲۰۰۲ شامل موارد زیر است:

  • قسمت ۱ – تولید مواد غذایی
  • قسمت ۲ – تدارکات
  • قسمت ۳ – کشاورزی
  • قسمت ۴ – بسته بندی مواد غذایی
  • قسمت ۵ – حمل و نقل و ذخیره سازی
  • قسمت ۶ – تولید خوراک خوراک و دام

بیایید به بخش ۵ استاندارد ISO / TS 22002 نگاهی بیندازیم که مربوط به حمل و نقل و ذخیره مواد غذایی است:

این بخش در شبکه حمل و نقل دخیل هستند و اطمینان حاصل می کنند که مواد اولیه، بسته بندی یا محصولات نهایی در شرایط مناسب به مقصد می رسند. این بخش شامل حمل و نقل کوچک تا حمل و نقل های بسیار بزرگ با اشکال مختلف حمل و نقل یا مکان های ذخیره سازی متغیر هستند.

سازمان های حمل و نقل و ذخیره سازی سهم بزرگی در زنجیره غذایی ما دارند

چالش های زیادی برای تحویل غذا در سال ۲۰۲۰ وجود دارد که علت آن شیوع بیماری کرونا ویروس می باشد. آیا همه گزینه های تحویل به دنبال الزاماتی مانند ISO / TS 22002 در قسمت ۵ هستند؟ این سوالی است که وقتی کسی را می بینیم که سوار بر پیک تحویل غذا است و برای مثال فست فود را تحویل می دهد، پرسیده می شود.

غذا در چه دمایی حمل می شود؟ چه مدت می توان آن را در آن دما نگه داشت؟ آیا فرد در زمان های مختلف تحویل، مرتب دست های خود را می شوید؟ آیا آنها ممکن است به هر دلیلی بسته بندی را باز کنند؟

با دانستن الزامات ISO / TS 22002 ، احساس راحتی بیشتری به فرد منتقل می شود.

FSSC 22000، یک استاندارد GFSI (ابتکار جهانی ایمنی غذا) است که شامل استاندارد ISO / TS 22002  می باشد.

به طور کلی گواهینامه ایزو می تواند پیشرفت زیادی در کسب و کار شما ایجاد نماید. ایزوسیستم آماده صدور گواهینامه FSSC 22000 و ISO 22000 معتبر است. همچنین می توانید گواهینامه های HACCP و GMP را اخذ نمایید که می تواند شامل استاندارد ISO / TS 22002 باشد.

با ما تماس بگیرید!

برای مشاوره رایگان اخذ ایزو می توانید با شماره های ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای مشاوره رایگان در رابطه با گواهینامه ایزو و سایر موارد می توانید فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید. پس از ثبت درخواست در کم ترین زمان مشاورین ما با تماس تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!