آشنایی با ایزو ۳۱۶۶ ( استاندارد بین المللی کد کشورها)

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


ایزو ۳۱۶۶ (ISO 3166) چیست؟

ایزو ۳۱۶۶ استاندارد بین‌المللی کدهای کشورها و زیرمجموعه های آنهاست. هدف از ایزو ۳۱۶۶، تعیین کدها ی معتبر بین‌المللی از حروف و یا اعداد است که ما می‌توانیم زمانی از آن استفاده کنیم که به کشورها و یا زیرمجموعه ها اشاره می‌کنیم با این حال، این اطلاعات نام کشورها را تعریف نمی‌کند – این اطلاعات از منابع سازمان ملل متحد ( Bulletin )، نام، کدهای استان و منطقه برای استفاده آماری که توسط بخش‌های آمار سازمان ملل نگهداری می‌شود، می باشد.

استفاده از کدها باعث صرفه‌جویی در زمان و جلوگیری از اشتباهات به جای استفاده از نام  کشورها می‌شود ( که بسته به زبان مورد استفاده تغییر خواهد کرد ) ما می‌توانیم از ترکیبی از حروف و / یا اعداد که در سراسر جهان درک میشوند استفاده کنیم.

به عنوان مثال، تمام سازمان های پست ملی در سراسر جهان نامه ها را بر اساس کد کشور مربوطه مبادله میکنند. سیستم‌های نام دامنه اینترنتی از کدهایی استفاده می‌کنند تا نام‌های دامنه سطح بالا را تعریف کنند.

به عنوان مثال: fr برای فرانسه و auبرای استرالیا است.علاوه بر این، در دستگاهی که قابلیت خواندن پاسپورتها را دارد ، از کدها برای تعیین ملیت کاربر استفاده می‌شود و زمانی که ما از یک بانک به بانک دیگر پول می‌فرستیم ؛ کد های کشور راهی برای شناسایی بانک مرکزی است.

چگونه می‌توانم به ایزو ۳۱۶۶ دسترسی پیدا کنم؟

کد های ISO 3166 در پلت فرم مرور آنلاین در دسترس هستند. اطلاعات مربوط به OBP همیشه بروز میشود و  و شما می توانید برای اعلان ها ثبت نام کنید و در صورت تغییر با کلیک کردن بر روی عملکرد بعدی در گوشه بالا سمت راست، اطلاع دهید.

همچنین ما یک محصولی که شامل مجموعه کدهای کشوری است را  داریم ، که شما می‌توانید آن را بصورت رایگان در OBP پیش‌نمایش کنید ( جایی که می‌توانید یک جدول رمزگشایی پیدا کنید ). این کد شامل کدهایی از بخش‌های ۱، ۲ و ۳ ISO ۱۴۰۰۱ در سه فرمت مختلف است: XML. csv وXSL  برای ادغام آسانتر در سیستمهای خود ،. زمانی که تغییرات ایجاد می‌شود به شما اطلاع داده خواهد شد بنابراین شما می توانید آخرین نسخه ها را دانلود کنید. در این صورت مطمئن میشوید که پایگاه داده شما همیشه از آخرین و جدیدترین اطلاعات موجود از ISO استفاده می کند.

چه چیزی در ایزو ۳۱۶۶ گنجانده شده‌است؟

ایزو ۳۱۶۶ شامل سه بخش است: کدهایی برای کشورها، کدهای زیربخشها و کدهایی که قبلا استفاده شده( کدها که زمانی برای توصیف کشورها مورد استفاده قرار می گرفتند ، اما دیگر مورد استفاده نیستند ).

کدهای کشوری، می تواند به صورت کد دو حرف ( آلفا – ۲ ) نشان داده شود که به عنوان کد هدف عمومی توصیه می‌شود، کد سه حرف ( آلفا – ۳ ) که ارتباط نزدیکی با نام کشوردارد و یک کد عددی سه رقمی ( عددی ) که اگر لازم باشد از استفاده از اسکریپت لاتین خودداری کنید، می‌تواند مفید باشد.

کدها برای زیرمجموعه ها  به عنوان کد آلفا ۲ برای کشور نمایش داده می شود و به ترتیب حداکثر سه حرف است برای مثال، RI یکی از استان‌های اندونزی است و NG – RI استانی در نیجریه است. اسامی و کدها برای بخش‌های فرعی معمولا از منابع رسمی اطلاعات ملی مربوطه گرفته می‌شوند.

کدهای قبلا استفاده شده ،کدهایی ( آلفا – ۴ ) هستند. چگونگی ساخت کدهای  آلفا ۴ به دلیل حذف نام کشور بستگی دارد.

مطالب بیشتر در مورد انواع مختلف کدها در واژه‌نامه برای ایزو ۳۱۶۶ – ۱ را مطالعه کنید.

ایزو ۳۱۶۶ چگونه حفظ می‌شود؟

ایزو ۳۱۶۶ بطور منظم به روز می‌شود تا تغییرات نام و بخشهای کشوری را منعکس کند. این تغییرات توسط آژانس نگهداری ایزو ۳۱۶۶ انجام میشود.

آژانس نگهداری ایزو ۳۱۶۶ شامل نمایندگانی از ۱۴ سازمان زیر است:

 • انجمن حقوقی AFNOR(فرانسه)
 • موسسه استاندارد ملی آمریکا ANSI (ایالات متحده)
 • موسسه استاندارد بریتانیا BSI (بریتانیا)
 • Deutsches Institut für Normung DIN (آلمان)
 • کمیته استانداردهای صنعتی ژاپن (JISC)
 • دفتر استانداردهای کنیا (KEBS)
 • اداره استانداردسازی چین (SAC)
 • موسسه استانداردهای سوئدی (سوئد)
 • آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
 • سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری (ICAO)
 • اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU)
 • شرکت اینترنتی برای نام و شماره اختصاصی (ICANN)
 • اتحادیه جهانی پستی (UPU)
 • کمیسیون اقتصادی سازمان ملل متحد برای اروپا

عناصر کد کشوری چگونه تعیین می‌شوند؟

پس از اعلام سازمان ملل ( سازمان ملل )، سازمان نظارتی ایزو ۳۱۶۶ ، کد کشور را به کشورهای عضو جدید سازمان ملل اختصاص می‌دهد. کد کشور عددی توسط سازمان ملل تعیین می گردد.

به عنوان یک قاعده کلی، آژانس نگهداری ایزو ۳۱۶۶ هیچ کشوری را به حوزه‌های ژئوپلیتیکی دیگر یا کشورهایی که عضو سازمان ملل نیستند، اختصاص نمی‌دهد.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!