آشنایی با سازمان جهانی ایزو-ISO (سازمان بین المللی استانداردسازی)

آشنایی با ایزو

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


سازمان بین المللی ISO (سازمان بین المللی استانداردسازی)

واژه ISO برگرفته شده از عبارت International Organization for Standardization است و یک سازمان مستقل، غیر دولتی و بین المللی با عضویت ۱۶۳ سازمان استاندارد از کشورهای مختلف دنیا می باشد. سازمان جهانی استاندارد سازی (ISO) کارشناسان را در کنار یکدیگر جمع کرده تا اطلاعات را به اشتراک گذاشته و با گسترش استانداردسازی به فراهم کردن راه حل هایی برای چالش های جهانی می پردازد.

دبیرخانه مرکزی سازمان بین المللی ایزو بر اساس مقررات و قوانین ژنو در کشور سوئیس می باشد.

استاندارد های بین المللی ایزو چیستند؟

استاندارد های بین المللی باعث انجام کارها می شوند. آنها برای حصول اطمینان نسبت به کیفیت به جهان طبقه بندی خاصی از کالاها و محصولات ، خدمات و سیستم ها ارائه می نمایند. همچنین آنها ابزار های آسان کننده برای تجارت بین المللی محسوب می شوند. ایزو بیش از ۲۱۰۰۰  استاندارد بین المللی را منتشر و به روزآوری کرده است که تقریبا همه صنایع را از تکنولوژی و فن آوری گرفته تا سلامت غذایی محصولات کشاوری و مرتبط با بهداشت و را در بر می گیرد . استاندار های بین المللی ایزو بر  روی همه و در هر جا اثر می گذارد.

داستان و تاریخچه تاسیس سازمان جهانی ایزو

تاریخچه ایزو از سال ۱۹۴۶ اغاز شد زمانی که نمایندگان ۲۵ کشور در موسسه مهندسان راه و ساختمان، در شهر لندن یکدیگر را ملاقات کردند و تصمیم گرفتند که سازمان بین المللی جدیدی را برای تسهیل همکاری های بین المللی و اتحاد یکپارچگی استانداردهای صنعتی تاسیس نمایند و سر انجام این سازمان جدید به نام ایزو در بیست و سوم سال ۱۹۴۷ به طور رسمی شروع به کار کرد.

بیشتر بخوانید:  دانلود متن فارسی استاندارد ایزو 27001 ویرایش 2013 ( ISO 27001:2013 ) – استاندارد ایزو امنیت اطلاعات

از آن به بعد، سازمان جهانی استانداردسایزی (ایزو) بیش از ۲۱۰۰۰ استاندارد بین المللی را منتشر کرد که تقریبا همه جنبه های تکنولوژی و محصولات تولیدی را تحت پوشش قرار می دهد.

امروزه اعضای این سازمان مشتمل بر ۱۶۳ کشور و ۳۳۶۸ عضو فنی برای حفظ ، نگهداری و توسعه استانداردها فعال می باشند. بالغ بر ۱۳۵ نفر به صورت تمام وقت برای دبیر خانه مرکزی سازمان ایزو در شهر ژنو کشور سوئیس کار می کنند.

فلسفه نام گذاری ISO برای سازمان جهانی استانداردسازی

از آنجایی که ایزو یا همان سازمان استاندارد سازی بین المللی مخفف های متنفاوتی در زبان های مختلف دارد ( IOS در انگلیسی ، OIN در فرانسه) موسسان تصمیم گرفتند به آن فرم مخفف و کوتاه شده ISO را بدهند.

ایزو (ISO) از واژه یونانی ISOS به معنی تساوی نشأت می گیرد. زیان هر چه باشد و کشور هر کجا باشد این سازمان و گواهینامه همیشه نامش ISO است.

مزایای استانداردهای بین المللی ISO چیست؟

استانداردهای بین المللی ایزو اطمینان می دهند که کالاها و خدمات مطمئن ، معتبر و با کیفیت هستند. برای شرکت ها این استانداردها ابزار های استراتژیکی هستند که هزینه ها را با کم کردن تلفات و اشتباهات و افزایش تولید، کاهش می دهد. استانداردهای ایزو به شرکت ها کمک می کنند که بازارهای جدید دسترسی داشته باشند و حوزه کاریشان را با کشورهای در حال توسعه هم سطح کرده و تجارت جهانی را تسهیل نمایند.

کدام استانداردهای ایزو پرمخاطب ترند؟

همانطور که گفته شد سازمان جهانی استانداردسازی بیش از ۲۱۰۰۰ استاندارد برای تمامی تولیدات و صنایع تدوین و منتشر کرده اما در این بین برخی از استانداردهای مدیریتی آن بیش از سایر استانداردهای مورد اقبال گرفته و اکثر سازمان ها و شرکت ها نسبت به اجرا و دریافت گواهینامه های آن اقدام می کنند که از این دست می توان از استاندارد مدیریت کیفیت ISO 9001 ، استاندارد مدیریت زیست محیطی ISO 14001 ، استاندارد مدیریت و ایمنی مواد غذایی ISO 22000 ، استاندارد ویژه صنایع خودروسازی و قطعه سازی خودرو ISO TS16949 می باشند.

بیشتر بخوانید:  توسعه‌ی پایدار فضا با استانداردهای ایزو

برای مشاهده کلیه استانداردهای مدیریتی ایزو و دریافت گواهینامه اینجا کلیک کنید.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۳۳۹۱۲۱-۰۲۳ و ۳۳۳۳۹۱۲۰-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!