در ورژن ایزو ۲۲۰۰۰:۲۰۱۸ تغییرات چه هستند؟

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


در ایزو ۲۲۰۰۰:۲۰۱۸ تغییرات چه هستند؟

براساس گزارش سال ۲۰۱۵ سازمان بهداشت جهانی، هر ساله حدود ۶۰۰ میلیون نفر تقریبا ۱ نفر در ۱۰ نفر در جهان پس از خوردن غذاهای آلوده بیمار می‌شوند. از آن ۶۰۰ میلیون نفر ، ۴۲۰ نفر می‌میرند و کودکان زیر ۵ سال بیش از یک سوم تلفات را تشکیل می‌دهند.

با عواقب تامین غذای ناامن به طور بالقوه تهدید کننده ، نیاز به کنترل خطرات برای امنیت غذایی در هر مرحله از زنجیره غذایی، به منظور جلوگیری از آلودگی و اطمینان از ایمن بودن غذا ، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

با مشخص کردن الزامات یک سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی ( FSMS )، ISO ۲۲۰۰۰ ، سازمان‌ها را در زنجیره غذایی برای نشان دادن توانایی خود برای کنترل خطرات ایمنی مواد غذایی به منظور اطمینان از ایمن بودن غذا ، قادر می‌سازد.

براساس تحقیقی که در سال ۲۰۱۶ توسط سازمان بین‌المللی استانداردسازی ( ISO )، توسعه دهندگان ISO ۲۲۰۰۰ انجام شد ، بیش از ۳۲،۰۰۰ سازمان در سراسر جهان در اولین نسخه این استاندارد که در سال ۲۰۰۵ منتشر شد ، گواهینامه گرفته‌اند.

اما از زمانی که استاندارد در ابتدا منتشر شد، ایمنی غذا در سراسر جهان با تعداد زیادی از چالش ها مواجه شده است. این شامل شیوع E.coli در کاهو در ایالات متحده در آوریل ۲۰۱۸، که در آن ۲۱۰ نفر بیمار شدند و ۵ نفر از آنها در نتیجه آن جان خود را از دست دادند.

در ژوئن ۲۰۱۸، سازمان جهانی استانداردسازی (ایزو) نسخه دوم استاندارد ایزو ۲۲۰۰۰ را تحت عنوان ISO ۲۲۰۰۰: ۲۰۱۸ منتشر کرد. نسخه دوم باعث ایجاد تغییرات عمده در ساختار استاندارد و نیز الزامات آن می‌شود که آن را برای سازمان‌ها در زنجیره غذایی برای شناسایی و کنترل خطرات ایمنی مواد غذایی آسان‌تر می‌سازد.

سازمان‌هایی که به نسخه اول این استاندارد رسیده‌اند، اکنون تا ماه ژوئن سال ۲۰۲۱ فرصت دارند تا به نسخه جدید ایزو ۲۲۰۰۰ یعنی ۲۰۱۸ منتقل شوند.

بزرگ‌ترین تغییر در نسخه دوم این استاندارد، مقدمه پیوست SL است. پیوست SL ساختار سطح بالا ( شیوه زندگی سالم )، متن و اصطلاحات و تعاریف را برای همه استانداردهای سیستم مدیریت ISO جدید و اصلاح‌شده ( MSS ) تعیین کرده‌است.

معرفی ISO 22000: 2018 در ضمیمه SL سازمان ها در زنجیره غذایی را برای ادغام FSMS خود با MSS های دیگر، از جمله ISO 9001، ISO 14001 و ISO 45001 آسان تر می کند.

در توانایی مدیریت ایمنی مواد غذایی با کیفیت، محیط‌ زیست یا سلامت و ایمنی، سازمان‌ها می‌توانند در زمان، تلاش و هزینه مرتبط با MSS صرفه جویی کرده و کارایی فرآیندها در سراسر سازمان را بهبود بخشند .

سازمانها می توانند با مدیریت کیفیت، محیط زیست یا سلامت و ایمنی، مدیریت ایمنی را مدیریت کنند، می توانند زمان، تلاش و هزینه های مرتبط با چندین MSS را کاهش دهند و اثربخشی فرآیندهای سازمان را بهبود بخشند.

سازمانها در زنجیره غذایی نیز باید از اصول و مراحل ارزیابی خطرات و نقاط کنترل بحرانی (HACCP) در تأمین امنیت غذا استفاده کنند.

ایزو ۲۲۰۰۰:۲۰۱۸  الزامات برای مدیریت ایمنی غذا را تقویت می کند، با الزامات جدیدی که به سازمان ها کمک می کند تا چگونگی برخورد با مواد غذایی و اجرای رویه ها را برای اطمینان از ایمنی غذا تولید کنند.

علاوه بر این، این نسخه دوم ایزو ۲۲۰۰۰ باعث می شود که چرخه برنامه Plan-Do-Check-Act (PDCA) با استفاده از دو چرخه PDCA جداگانه کار کند. اولین چرخه سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی (FSMS) را پوشش می دهد و دوم آن ایمنی مواد غذایی را شامل اصول HACCP می کند.

و با در نظر گرفتن زنجیره های عرضه مواد غذایی طولانی تر و پیچیده تر، استاندارد در حال حاضر فراتر از اصول HACCP فراتر از اصول مدیریت مواد غذایی است.

در این راستا، به منظور کمک به سازمان ها در کنترل خطرات ایمنی مواد غذایی در هر مرحله از زنجیره غذایی و اطمینان از ایمنی غذا، نگاه گسترده تر به زنجیره عرضه می شود.

پیاده سازی و صدور گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ ویرایش ۲۰۱۸

ایزوسیستم جزو اولین مرکز رسمی و مجوزدار در سطح کشور است که اقدام به مشاوره پیاده سازی و صدور گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰:۲۰۱۸ نموده است. گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ مورد نیاز تمام شرکت ها و سازمان های فعال در زنجیره تامین مواد غذایی است. جهت دریافت گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ ویرایش ۲۰۱۸ می توانید با تکمیل فرم درخواست گواهینامه ایزو مراحل دریافت این استاندارد جدید جهانی را طی کنید.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!