روش اجرایی نگهداری و تعمیرات(PM) + دانلود روش اجرای نت

دانلود نمونه مستندات ایزو

این مطلب به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع، ممنوع می باشد.


اهمیت نگهداری و تعمیرات

امروزه نگهداری و تعمیرات تجهیزات و لوازم از اهمیت فوق العاده ای برقرار است که یک دلیل آن کاهش هزینه های ناشی از صرفه جویی آسیب ندیدن ماشین آلات بوده و علت دیگر آن جلوگیری از افت و قطع کار خطوط تولید در نتیجه کار نکردن یک ماشین است.

انواع گوناگونی از روش های تعمیرات و نگهداری مرسوم بوده و حتی سیستم های مدیریتی کلان نظیر TPM بر مبنای آن شکل گرفته اما نوع کلی و مهم تر آن شامل:

تعمیر و نگهداری پیشگیرانه به تعمیر و نگهداری منظم و معمولی کمک می کند تا از نصب و راه اندازی مجدد تجهیزات جلوگیری شود و مانع از خرابی و برنامه های غیرمتعارف و هزینه های گران قیمت از قبل پیش بینی نشده در سازمان گردد.

تعمیر و نگهداری ماشین یا تعمیر و نگهداری پیشگیرانه (PM) دارای معانی زیر است:

  • مراقبت و نگهداری توسط پرسنل به منظور حفظ تجهیزات در شرایط کارآمد و رضایت بخش با بازرسی و بررسی سیستماتیک، همچنین تشخیص و اصلاح خطرات بالقوه اولیه قبل از اینکه اتفاقات رخ دهند یا قبل از اینکه آنها را به نقص عمده تبدیل شود.
  • تعمیر و نگهداری پیشگیرانه زمان دار، برای جلوگیری از خراب شدن تجهیزات و ماشین آلات به دنبال دستورالعمل های برنامه ریزی شده است.
  • سرویس ها بر روی تجهیزات انجام شده است تا از خراب شدن یا خرابی آن جلوگیری گردد. این یک اقدام منظم و روتین بر روی تجهیزات است تا از خرابی آن جلوگیری شود.
  • تعمیر و نگهداری، از جمله آزمایش، اندازه گیری، تنظیم، تعویض قطعات و تمیز کردن، به طور خاص برای جلوگیری از خرابی رخ می دهد.

نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه شامل چه مواردی است ؟

تعمیر و نگهداری پیشگیرانه شامل بازرسی سیستماتیک تجهیزات است که در آن مشکلات بالقوه شناسایی و تصحیح می شوند تا از وقوع خرابی تجهیزات جلوگیری شود. در عمل، یک برنامه نگهداری پیشگیرانه ممکن است شامل مواردی نظیر تمیز کردن، روانکاری، تغییرات روغن، تنظیمات، تعمیرات، بازرسی و جایگزینی قطعات و تعمیرات جزئی یا کامل که به طور منظم برنامه ریزی شده اند باشد.

تعمیر و نگهداری دقیق پیشگیرانه مورد نیاز بر اساس عملکرد و نوع تجهیزات متفاوت است. استانداردهای توصیه شده از موسسه استاندارد ملی آمریکا (ANSI) برای کمک به تعیین نوع بازرسی و تعمیر و نگهداری مورد نیاز و چگونگی انجام این کارها مورد استفاده قرار می گیرند.
تعمیر و نگهداری پیشگیرانه شامل سرویس و نگهداری روزمره در تجهیزات می شود. همچنین شامل نگه داشتن سوابق دقیق هر بازرسی و تعمیر و نگهداری و همچنین شناخت طول عمر هر بخش برای درک بازه جایگزینی قطعات است. این سوابق می تواند به تکنسین های نگهداری کمک کند زمان مناسب برای تغییر قطعات را پیش بینی کند و همچنین می تواند به تشخیص مشکلات زمانی که رخ می دهد نیز کمک کند.

مدیریت نگهداری و تعمیرات(نت) پیشگیرانه می تواند بسیار پیچیده باشد، به ویژه برای شرکت هایی که دارای تجهیزات زیادی هستند. به همین دلیل در بسیاری از شرکت ها نرم افزارهای تعمیر و نگهداری پیشگیرانه کمک می کنند تا به سازماندهی و انجام تمام نیازهای تعمیر و نگهداری پیشگیرانه خود کمک کنند.

نرم افزار نگهداری پیشگیرانه به جمع آوری و سازماندهی این اطلاعات کمک می کند تا به تکنسین های نگهداری به راحتی قابل دسترسی باشد.

هدف از یک روش اجرایی نگهداری و تعمیرات ایزو در سیستم استاندارد مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱

در زمان پیاده سازی استانداردهای ایزو یکی از مواردی که مستند شده و دستورالعمل و روش اجرایی آن تدوین می گردد روش اجرایی نگهداری و تعمیرات در یک شرکت است.

هدف از یک روش اجرایی نگهداری و تعمیرات انجام فعالیتهای نگهداری و تعمیرات با جهت گیری برنامه ریزی شده، پیشگیرانه و پیش بینانه به منظور حصول اطمینان از سلامت تجهیزات و ماشین آلات در زمان بکارگیری و استمرار قابلیت فرآیند.

دانلود نمونه روش اجرایی نگهداری و تعمیرات(نت) در سیستم ایزو

در ادامه یک نمونه روش اجرایی نگهداری و تعمیرات (نت) قرار گرفته شده است که می توانید آن را دانلود کنید، همچنین در صورتی که مایل هستید برای شرکت خود استانداردهای ایزو را پیاده سازی نمایید، ایزوسیستم آماده ارائه مشاوره رایگان و اعزام مشاورین و ممیزین خبره می باشد.


دانلود نمونه روش اجرایی نگهداری و تعمیرات (نت)


این مطلب به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع، ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!