گواهینامه حلال معتبر را چگونه تشخیص دهیم؟

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

خلاصه مقاله : گواهینامه حلال معتبر به گواهینامه ای گفته می شود که از مراجع صدور تحت اعتبار IHAF صادر گردند. در حال حاضر NACI (مرکز ملی تایید صلاحیت ایران) تنها نهادی است که قانونا می تواند به عضویت این نهاد درآید ولی تا کنون این اتفاق نیفتاده است. کلیه مراکز معتبر بین المللی صدور گواهینامه حلال و زیر مجموعه IHAF می توانند برای صدور گواهینامه حلال اقدام کنند. مرکز تحقیقات حلال زیرمجموعه سازمان غذا و دارو (وزارت بهداشت) نیز علی رغم عدم عضویت در IHAF معتبرترین مرکز داخلی صدور گواهینامه حلال می باشد.

ماجرای گواهینامه حلال در ایران

گواهینامه حلال از آن دست گواهینامه هایی است که ماجرای عجیبی در کشور پیدا کرده است.

متولی های دولتی و خصوصی بسیاری پیدا کرده و در برخی موارد کار به تهدید و ارعاب شرکت های تولید کننده مواد غذایی برای اخذ از یک مرکز خاص شده است.

کار تا آنجا پیش رفته که یکی از این مراکز خود را تنها نهاد معتبر در کل کشور برای صدور گواهینامه حلال معرفی می کند و گویا چیزی به نام IHAF برایشان تعریف شده نیست.

در حال حاضر شفافیتی برای دریافت گواهینامه حلال وجود نداشته و تنها برخی مراکز با پروپاگاندای تبلیغاتی سعی در تلقین اعتبار به مشتریان هستند.

طی تماس تلفنی با برخی از این مراکز حتی کارشناسان این مجموعه ها درک درستی از گواهینامه معتبر حلال ندارند و متاسفانه تولید کنندگان را گمراه می کنند که این موضوع در هنگام صادرات محصولات بیشتر نمایان می گردد.

گواهینامه حلال معتبر را چگونه تشخیص دهیم؟

همانند گواهینامه ایزو معتبر که باید تحت اعتبار IAF یا ASCB باشد گواهینامه حلال در سطح دنیا یک نهاد اعتباردهی مشخص دارد.

به عبارت دیگر معتبرترین نهاد اعتباردهی شرکت های صادر کننده گواهینامه حلال معتبر ، انجمن جهانی اعتباردهی حلال IHAF (International Halal Accreditation Forum) می باشد.

بیشتر بخوانید:  اخذ ایزو ویژه شرکت در مناقصات

معتبرترین نهادهای اعتباردهی دنیا نظیر JAS-ANZ (سازمان استاندارد استرالیا-نیوزلند) ، ACCREDIA (اداره استاندارد ایتالیا) ، UKAS (مرکز اعتباردهی سلطنتی بریتانیا-انگلستان) ، A2LA (انجمن اعتباربخشی ایالات متحده) ، EIAC-UAE مرکز اعتباردهی بین المللی امارات ، ENAC (نهاد ملی اعتباربخشی اسپانیا) و بیش از ۳۰ نهاد ملی اعتباردهی از سایر کشورهای دنیا عضو IHAF می باشند.

در حال حاضر NACI (مرکز ملی تایید صلاحیت ایران) عضو این مجموعه نیست. و در نقشه پراکندگی سایت IHAF نیز از این نهاد هیچ مرکز ایرانی دیگر هم مورد تایید قرار نگرفته است. (تصویر پایین)

در صورتی که قرار بر تایید صلاحیت توسط این نهاد باشد مانند سایر کشورها تنها یک AB یعنی مرکز ملی تایید صلاحیت ایران (NACI) حق عضویت در این نهاد را داراست.

اگر مایل به اخذ گواهینامه معتبر حلال هستید تنها می توانید از مراجع صدوری گواهینامه حلال دریافت کنید که تحت اعتبار AB هایی باشند که اولا اسمشان در سایت IHAF ذکر شده باشد و ثانیا برای صدور گواهینامه حلال تایید صلاحیت شده باشند.

در تصویر پایین نام تمامی AB های مورد تایید و عضو IHAF مشاهده می گردد همچنین از این لینک می توانید ضمن مشاهده اعضا، اطلاعات بیشتری در مورد اعضا بخوانید:

آشنایی با انجمن جهانی اعتباردهی حلال (IHAF)

IHAF به عنوان یک ابتکار عمل مشترک از مرکز توسعه اقتصاد اسلامی دبی (DIEDC) و مؤسسه استانداردسازی و اندازه گیری امارات (ESMA) تأسیس شد. و پس از آن با عضویت نهادهای بین المللی معتبر از جمله برترین AB های اروپایی و آمریکایی اعتبار جهانی یافت.

انجمن بین المللی اعتبار بخشی حلال (IHAF) به عنوان یک شبکه مستقل و غیر دولتی از نهادهای اعتباربخشی تأسیس می شود تا پایه و اساس محکمی برای صنعت تولیدات حلال در سطج جهانی ایجاد کند. هدف تسهیل تجارت محصولات حلال در سراسر جهان و در نتیجه تأثیر آن بر اقتصاد کشورها خواهد بود.

با توجه به تعداد زیاد نشان های حلال که توسط محصولات مختلف در رسانه های مختلف در سراسر جهان صادر می شوند ، بیشتر مصرف کنندگان اعتبار این مارک ها را زیر سوال می برند. به جای اطمینان بیشتر به محصولات حلال نسبت به سایرین ، سؤالاتی در مورد برتری یک مارک نسبت به دیگری مطرح می شود و اینکه آیا این محصولات واقعاً حلال هستند یا خیر. این به یک چالش بزرگ در این بخش تبدیل شده است.

گواهینامه حلال در ایران

در سال ۱۳۹۶ طی نامه وزیر وقت وزارت صنعت، معدن و تجارت (آقای محمد شریعتمداری) هیچ موسسه ای به جز سازمان ملی استاندارد حق اعتبارسنجی جهت صدور گواهینامه حلال را ندارد. (تصویر نامه پایین)

بیشتر بخوانید:  با ایزو 10015 ورژن 2019 (آخرین ورژن ایزو 10015:2019) آشنا شوید


لذا برخی از موسسات صدور که شرکت ها را با ارعاب و تهدید مجبور به اخذ گواهینامه حلال تنها از موسسه خود می کنند فاقد وجاهت حقوقی و قانونی می باشند.

که البته با توجه به اینکه تنها AB ایرانی همین سازمان ملی استاندارد است این موضوع را تا حدی می توان صحیح دانست ولی نباید فراموش کرد تمامی مراجع صدور خارجی که از سایر نهادهای عضو IHAF تایید گرفته اند کاملا معتبرند.

البته همانطور که بالا ذکر کردیم سازمان ملی استاندارد و هر سازمان دیگر ایرانی، تا زمان نگارش این مقاله (آذر ۹۸) به عضویت IHAF درنیامده است.

گواهینامه حلال سازمان غذا و دارو

سازمان غذاو دارو به واسطه ی صدور پروانه بهداشت برای واحدهای تولیدی اقدام به صدور گواهینامه حلالی شبیه به لوگو سیب سلامت نموده است.

اگرچه سازمان غذا و دارو عضو IHAF نبوده و بالطبع گواهینامه های حلال این مجموعه نیز به محتمل است در خارج از ایران مورد تایید قرار نگیرند لیکن با توجه به دولتی بودن این سازمان و اینکه متولی صدور پروانه بهداشت واحدهای تولیدی و غذایی است توصیه می گردد شرکت ها فارغ از گواهینامه های حلالی که از سایر مراکز معتبر زیر نظر IHAF دریافت می کنند در صورتی که الزام دارند، برای دریافت گواهینامه از سازمان غذا و دارو هم اقدام نمایند.

در میان سازمان های ایرانی (در غیاب اداره استاندارد به دلیل عدم عضویت در IHAF ) به جز مرکز تحقیقات حلال سازمان غذا و دارو و شرکت های معتبر خارجی ، هیچ سازمان دولتی یا شبه دولتی ایرانی دیگر برای اخذ گواهینامه حلال معتبر توصیه نمی گردد.


در تصویر زیر تصویر سایت سازمان تحقیقات حلال جمهوری اسلامی ایران به آدرس سایت https://halal.gov.ir و تصویر آزمایشگاه مربوطه مشخص گردیده است:

 

بیشتر بخوانید:  درک نیازها و انتظارات طرفین ذینفع در استاندارد ISO 9001:2015

سایر گواهینامه های حلال

سایر گواهینامه های حلال صادره توسط موسسات غیر عضو در IHAF منوط به صدور توسط موسسات زیر مجموعه IAF یا ASCB ، به عنوان گواهینامه نان-اکردیت یعنی بدون اکردیته شناخته می شوند؛ به این معنی که این گواهینامه ها دارای نهاد بالادستی نبوده ولی دارای اعتبار نسبی هستند.

این گواهینامه ها دارای اعتبار نسبی بوده ولی به میزان گواهینامه های تحت اعتبار IHAF معتبر نیستند. ولی عموما توسط کشورها پذیرفته خواهند شد.

مهم این است که مشتریان و شرکت هایی که برای اخذ گواهینامه حلال اقدام می کنند در مورد گواهینامه ای که قرار است دریافت کنند اطلاعات کاملی دریافت کرده و با آن ها به طور کاملا شفاف رفتار شود.

ایزوسیستم رسالت خود را بر شفافیت با مشتریان دانسته و در تمامی ارائه خدمات اعم از پیاده سازی و صدور این موضوع را در اولویت خود قرار خواهد داده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!