۱۰ مسئله ایمنی که معمولا نادیده گرفته می‌شود

10-موضوع-ایمنی

برخی از خطرات محل کار مانند کار در ارتفاعات و کار با ماشین‌آلات سنگین به‌خوبی شناخته شده است و معمولاً توسط رویه‌های ایمنی سازمان پوشش داده می‌شود.

باوجوداین، بسیاری از خطرات کمتر شناخته شده در محل کار وجود دارد که می‌تواند تهدیدی جدی برای سلامت و ایمنی کارکنان باشد.

بر اساس داده‌های OSHA، اداره آمار کار و موارد دیگر، در اینجا ده مورد از رایج‌ترین مسائل ایمنی نادیده گرفته‌شده آورده شده است:

۱ استرس

استرس بر کارکنان هر صنعت، از جمله تولید، مراقبت‌های بهداشتی، حمل و نقل و انرژی تأثیر می‌گذارد. روزهای طولانی همراه با افزایش حجم کار، فشارهای مالی و بی ثباتی شغلی، همگی منجر به خستگی و بی‌رمقی کارکنان می شوند.

استرس علاوه‌بر کاهش بهره‌وری، می‌تواند کارکنان را در معرض خطر بیماری‌های جسمی و روانی از جمله اضطراب، افسردگی و حتی خودکشی قرار دهد. در واقع، بیش از ده درصد از ادعاهای مراقبت‌های بهداشتی و سلامتی را می‌توان به استرس در محل کار نسبت داد.

۲- حواس‌پرتی

سالم‌ماندن به توانایی کارکنان در توجه به محیط اطراف و پیش‌بینی خطرات احتمالی بستگی دارد. باوجوداین، کارکنان امروزی بیش از هر زمان دیگری برای جلب توجه خود رقابت می‌کنند. در میان این حواس‌پرتی‌ها، ارسال پیامک و استفاده از هدفون برای گوش دادن به موسیقی، از عوامل رایج حوادث محل کار است.

۳- شرایط کاری راحت و دلپذیر ضعیف

ارگونومی (شرایط کاری راحت و دلپذیر) علم طراحی محیط کار متناسب با کارکنان است. بدون ارگونومی مناسب، کارهایی مانند بلند‌کردن اجسام سنگین و حتی کار با کامپیوتر در نور بد می تواند منجر به خستگی و آسیب‌های اسکلتی عضلانی شود. بر اساس آمار اداره کار، در واقع، اختلالات اسکلتی عضلانی حدود یک سوم موارد آسیب و بیماری کارکنان را تشکیل می‌دهد.

۴- لغزش و سقوط

سقوط یکی از دلایل اصلی مرگ و میرهای تصادفی در محل کار است. کارکنان ساختمانی در معرض بالاترین خطر سقوط مرگبار هستند؛ اما سقوط ممکن است در هر جایی اتفاق بیفتد، حتی یک دفتر. بااینکه اکثر متخصصان ایمنی از اقداماتی که باید برای جلوگیری از سقوط از ارتفاع وجود داشته باشد آگاه هستند، توجه کمتری به خطرات زمین خوردن و سقوط در همان سطح می‌شود.

۵- سر و صدا و کاهش شنوایی

بر اساس گزارش موسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی (NIOSH)، بیش از ۲۲ میلیون کارگر در ایالات متحده در معرض سطوح صوتی خطرناک در محل کار قرار دارند. ۹ میلیون نفر دیگر در معرض مواد شیمیایی اتوتوکسیک هستند. این مواد به شنوایی و تعادل آسیب می‌رساند.

۶- سرماخوردگی و آنفولانزا

همه‌گیری کرونا باعث افزایش آگاهی در مورد خطر شیوع بیماری در محل کار و نیاز کارکنان به ماندن در خانه در هنگام بیماری شده است. باوجوداین، کارکنان ممکن است تمایلی به تعلیق کار در زمانی که «فقط سرماخوردگی» است نداشته باشند. از سوی دیگر CDC توصیه می‌کند کارکنانی که تب یا علائم تنفسی دارند باید در خانه بمانند، حتی اگر آزمایش COVID-19 آنها منفی است.

۷- تنها کار کردن

کار به تنهایی در بسیاری از صنایع، از رانندگان کامیون گرفته تا کارکنان شیفت شب کارخانه و پرستاران مراقبت‌های بهداشتی در منزل رایج است. ایمن نگه‌داشتن کارکنان تنها چالش‌های زیادی را به همراه دارد.

کار به تنهایی می‌تواند خطر آسیب دیدگی را افزایش دهد، به‌خصوص هنگام انجام کارهای خطرناک. اگر یک فرد تنها مجروح شود، کسی در اطراف نیست که درخواست کمک کند یا مراقبت های پزشکی اورژانسی ارائه دهد و بدون حضور سایر کارکنان، نمی‌توان گفت چه مدت طول می‌کشد تا کسی متوجه وجود مشکل شود.

۸- آزار و اذیت

قلدری و آزار و اذیت اغلب یک مسئله منابع انسانی در نظر گرفته می‌شود و می‌تواند تأثیر جدی بر سلامت جسمی و روانی کارکنان داشته باشند. تحقیقات نشان می‌دهد که قربانیان آزار و اذیت در محل کار ممکن است دچار اضطراب، افسردگی و حتی اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD) شوند. همچنین با افزایش مصرف مواد مخدر و در جدی‌ترین موارد، خودکشی مرتبط است.

۹- کارکنان موقت

طبق دفتر آمار کار، تقریباً ۲٫۸ میلیون یا حدود ده درصد از نیروی کار آمریکا، به‌عنوان کارکنان موقت شناخته می‌شوند. اغلب اوقات، این کارکنان کارهای خطرناک را بدون آموزش کافی در مورد اقدامات ایمنی یا خطرات شغلی انجام می دهند. تجزیه و تحلیل میلیون‌ها ادعای غرامت کارکنان نشان داد که احتمال آسیب‌دیدن کارگران موقت در محل کار بیشتر از کارکنان دائمی است.

۱۰- سیستم‌های ایمنی

جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌های ایمنی از کارکنان خط مقدم (پرمسئولیت‌ترین پست شغلی)، مانند گزارش‌های حوادث و مشاهدات نزدیک از دست رفته، بخشی جدایی ناپذیر از هر برنامه ایمنی است. باوجوداین، بسیاری از سازمان‌ها فاقد سیستم‌های مؤثر برای گزارش‌دهی و رسیدگی به مسائل هستند. بدون این سیستم‌ها، رهبران ایمنی بینش‌های ارزشمندی را که می‌تواند به جلوگیری از صدمات و حوادث کمک کند، از دست می‌دهند.

مراحل بعدی شما

با پرداختن به این مسائل ایمنی که معمولاً نادیده گرفته می‌شوند، می‌توانید محل کار خود را برای کارمندان ایمن‌تر و سالم‌تر کنید. در مرحله بعد، بیاموزید که ایمن‌ترین شرکت ها از کدام شاخص‌های پیشرو استفاده می‌کنند.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

خدمات ایزوسیستم نیز در زمینه‌ی مشاوره، پیاده‌سازی و اخذ ایزو برای مشاغل مختلف است که منتج به گرفتن ایزو و دریافت ایزو معتبر خواهد شد. استاندارهایی در این زمینه از جمله ایزو ۴۵۰۰۱ می‌تواند بسیار مناسب باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه ایزو می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!