۳ مزیت اصلی اخذ ایزو ۱۴۰۰۱ و بهبود نتایج مالی شرکت

مزیت-اصلی-اخذ-ایزو-14001
این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

برای مدت طولانی، مزایای پیاده سازی ایزو ۱۴۰۰۱ تا حدودی نادیده گرفته شد و هنوز هم شاید در بسیاری از زمینه‌ها شاهد چنین اتفاقی باشیم. به‌عبارت دیگر می‌توان گفت که بسیاری از شرکت‌های نحوه‌ی عملکرد سیستم‌های مدیریت زیست محیطی را درک نمی‌کنند.

در بیشتر موارد، درک‌نکردن را می‌توان به‌دلیل دید محدود افراد نسبت به محتوای استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ عنوان کرد. یعنی تنها یکی از مزایای داشتن سیستم مدیریتی بر محیط‌زیست و پایداری را در نظر می‌گیرند.

در این مقاله، قصد داریم به برخی از مزایای اخذ ایزو ۱۴۰۰۱ و پیاده‌سازی ایزو ۱۴۰۰۱ بپردازیم. در ادامه بر ۳ جنبه اصلی تمرکز خواهیم کرد که بر کل شرکت تأثیر می‌گذارد و در نهایت نوعی اثر دومینو ایجاد می‌کند که به افزایش مثبت نتایج شرکت کمک خواهد کرد.

۱-پایداری و کاهش آثار زیست محیطی

بدیهی است که یک سیستم مدیریت زیست محیطی به‌دنبال کاهش تأثیرات زیست محیطی شرکت و در نتیجه ترویج پایداری بیشتر برای آن است. خواهیم دید که این مقصود به‌عنوان هدفی عمل می‌کند که شرکت‌ها را به دستیابی به مزایای دیگر سوق می‌دهد.

اغلب اوقات، کاهش اثرات زیست محیطی به خودی خود به‌عنوان یک هدف تلقی می‌شود. برای مثال به عنوان چیزی که تنها به کاهش انتشار گازهای زائد کمک می‌کند. با وجود اینکه هدف مذکور واقعا یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود و برای همه مفید است، کاهش اثرات زیست‌محیطی تنها نتیجه آگاهی محیطی خود شرکت خواهد بود.

به‌این ترتیب می‌توان گفت که مزایای بسیار بیشتری مانند مدیریت بهتر منابع، بهبود تصویر شرکت و حتی سود مالی بیشتر برای سازمان را در پی خواهد داشت.

۲-استفاده آگاهانه از منابع شرکت

اینجاست که همه چیز جالب‌تر می‌شود و بعد از آن، شرکت قادر به کنترل انتشار گازهای سمی است. شرکت باید از چگونگی استفاده از منابع خود آگاه باشد.

با شروع نظارت بر زباله‌هایی که بیرون ریخته می‌شوند، شرکت همچنین شروع به یافتن راه‌هایی برای کاهش یا استفاده مجدد از این زباله می‌کند. درحال‌حاضر، درک این مسئله چندان دشوار نیست که در نهایت به مصرف منابع کمتر یا استفاده مجدد از آنچه که امروز ممکن است شرکت دور اندازد، تبدیل خواهد شد.

با اینکار، ممکن است شاخص های دیگر که مستقیماً با مدیریت محیط زیست ارتباط ندارند نیز تحت تأثیر مثبت قرار گیرند. به‌عنوان مثال، میزان بازنگری می‌تواند کاهش یابد، در حالی که سطح بهره وری و استفاده از مواد اولیه افزایش می‌یابد. همه اینها در نتیجه درک چگونگی استفاده بهتر از منابع و در نتیجه تولید ضایعات کمتر است.

۳- بهترین تصویر موجود در بازار

بر هیچ‌کس پوشیده نیست که بازار به طور فزاینده‌ای با عوامل اجتماعی درگیر و نگران حفظ محیط زیست است. بنابراین، از جمله مزایای پیاده سازی ISO 14001، بهبود تصویر شرکت است.

تراژدی‌هایی که باعث تأثیرات منفی زیست محیطی می‌شوند، شرکت ها را تحت تأثیر قرار می‌دهند. به عنوان مثال، فاجعه سد برومادینیو در میناس ژرایس در برزیل. این فجایع باعث خسارت زیادی به شهرت شرکت شد و ارزش سهام شرکت را بسیار کاهش داد.

بنابراین، نگرانی در مورد داشتن یک سیستم مدیریت زیست محیطی خوب می‌تواند از نظر تصویر، تأثیرات مالی و اجتماعی برای شرکت شما بسیار مفید باشد.

نتایج

سود مالی بیشتر برای شرکت

به‌طور کلی، شرکتها فقط هزینه‌هایی را به گواهینامه‌ای مانند ایزو ۱۴۰۰۱ نسبت می‌دهند. بنابراین، در پایان مقاله به چگونگی تبدیل این مزایا به نتایج مالی خواهیم پرداخت.

از ابتدای مقاله، ما در مورد استفاده آگاهانه از منابع صحبت کردیم. ما به‌عنوان مثال به امکان استفاده بهتر از مواد اولیه اشاره کردیم. به این معنی که ما پول کمتری را برای به دست آوردن منابع هزینه خواهیم کرد. یعنی هزینه کمتر برای تولید.

بدیهی است که این بستگی به اندازه شرکت شما و میزان منابع آن دارد؛ اما فکر کنید اگر ۵ درصد از هزینه‌های خرید منابع را کاهش دهید، چقدر پول بیشتری در پایان ماه خواهید داشت؟

علاوه بر این، داشتن تصویر شفاف در بازار باعث فروش بیشتر خواهد شد. بسیار متداول است که شاهد کمپین‌های بازاریابی با هدف پایداری نام تجاری باشیم. پس از آن همه ما می‌دانیم که مراقبت از سیاره‌ای که در آن زندگی می‌کنیم و پایداری محیط زیست چقدر مهم است. این به معنای افزایش فروش است، یعنی نتایج مالی بیشتر.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای اخذ ایزو معتبر می‌توانید از دو طریق اقدام کنید. فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید یا با شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ایزوسیستم آماده‌ی پاسخگویی به تمام سوالات شما درزمینه‌ی مشاوره ایزو، اخذ ایزو و پیاده‌سازی ایزو هستند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!