۵ مهارت رهبری که هر حرفه‌ی EHS باید داشته باشد

پنج-مهارت-برتر-رهبری

در این مقاله قصد داریم نگاهی به مهارت‌هایی بیندازیم که متخصصان زیست‌محیطی، سلامت و ایمنی (EHS) برای اینکه با اطمینان در نقش جدید خود قدم بگذارند، نیاز دارند.

پنج مهارت برتر رهبری

  • ارتباطات
  • تفکر استراتژیک
  • حل مسئله
  • تصمیم گیری
  • دادن مسئولیت و مقام

۱- ارتباطات

رهبران EHS باید مهارت‌های ارتباطی قوی داشته باشند تا بتوانند پیام‌ها را به مدیران اجرایی، اعضای تیم EHS و کارمندان منتقل کنند. شما باید بتوانید به طور دقیق آنچه را که می خواهید تیمتان انجام دهد، در مورد وظایف کوتاه مدت و بلند مدت بیان کنید. مهارت‌های ارتباطی قوی به شما این امکان را می‌دهد که برای ایجاد انگیزه در کارکنان و ارتقای همسویی استراتژیک، ایده‌های خود را به وضوح بیان کنید. همچنین برای تولید ارائه‌ها و گزارش‌ها، مانند گزارش‌های سنجش اخلاق کسب و کار و مدیریت مسئولانه (ESG)، به این مهارت‌ها نیاز دارید.

چگونه مهارت‌های ارتباطی خود را تقویت کنیم:

از اصطلاحات و کلمات کلمات قلمبه سلمبه پرهیز کنید. همه در سازمان شما با اصطلاحات EHS آشنا نیستند؛ بنابراین بهتر است از زبان ساده‌ای استفاده کنید که همه آن را بفهمند.

برای فهمیدن بررسی کنید. دلیل رایجی که مردم درخواست شما را انجام نمی‌دهند این است که دستورالعمل‌ها را درک نمی‌کنند. بررسی مطلب می‌تواند به جلوگیری از ارتباط نادرست کمک کند.

به یاد داشته باشید که ارتباطات به‌صورت یک خیابان دو طرفه است. گوش‌دادن موثر به اندازه صحبت‌کردن مهم است.

۲- تفکر استراتژیک

رهبر خوب بودن به این معنی است که بتوانید از کارهای روزمره خارج شوید و به وضعیت کلی نگاه کنید. تفکر استراتژیک، توانایی تجزیه و تحلیل روندها و الگوها را شامل می‌شود. همچنین به این معنی است که به این فکر کنید که چگونه کار شما با اهداف و مأموریت کلی سازمان مرتبط است. به عنوان مثال، چگونه ابتکارات ESG شما بر عملکرد مالی سازمان تأثیر می‌گذارد.

چگونه مهارت‌های تفکر استراتژیک را توسعه دهیم:

سوالات با دید کلی بپرسید. سوالاتی مانند «تاثیر بلندمدت تفکر استراتژیک چیست؟» به شما کمک می‌کند به‌جای اینکه به جزئیات توجه کنید، روی ایده بزرگ تمرکز کنید.

بپذیرید که اغلب بیش از یک راه درست برای انجام کارها وجود دارد. وقتی این دیدگاه را اتخاذ می‌کنید، دنیایی از احتمالات را باز می‌کنید.

جستجو. ممکن است احمقانه به نظر برسد؛ اما کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که جستجو می‌تواند به شما کمک کند تا روی دید کلی تمرکز کنید.

۳- حل مسئله

رهبر به شما نیاز دارد که دائماً مشکلاتی را که برایتان پیش می‌آید مدیریت کنید. مهارت‌های حل مسئله قوی شما را قادر می‌سازد تا به سرعت مسائل را شناسایی کرده و راهکارهای احتمالی پیدا کنید. علاوه بر این، آنها به شما این امکان را می‌دهند که خلاقانه فکر کنید تا راهکارهای مختلف پیدا کنید و مؤثرترین آنها را تشخیص دهید. در نهایت، مهارت‌های حل مسئله به شما کمک می‌کند تا در مورد چرایی بروز مشکل در وهله اول و چگونگی جلوگیری از وقوع آن در آینده فکر کنید.

چند راه عملی برای توسعه مهارت‌های حل مسئله:

قبل از تصمیم‌گیری تمرین کنید که حداقل پنج راهکار ممکن برای هر مشکل جدید ارائه دهید. این کار شما را به حل کردن مشکل عادت می‌دهد.

بازی کنید و پازل انجام دهید. بازی شطرنج یا سودوکو یک راه عالی برای تمرین مهارت‌های حل مسئله مانند تفکر خلاق، تجزیه و تحلیل و تشخیص الگو است.

با تیم خود همفکری کنید. هر فردی دیدگاه منحصربه‌فردی دارد و اگر با هم کار کنید، می‌توانید راهکارهای خلاقانه و مبتکرانه‌تری نسبت به خودتان ایجاد کنید.

۴- تصمیم گیری

مهارت‌های حل مسئله با مهارت‌های تصمیم‌گیری همراه است. برای رهبری موثر تیم خود، رهبران EHS باید قاطع باشند. این امر به ویژه در صورت وقوع یک حادثه یا رویداد برنامه‌ریزی نشده بسیار مهم است. شما باید بتوانید به سرعت گزینه‌های خود را ارزیابی کنید و تصمیم بگیرید. شما همچنین باید به مهارت‌های تصمیم‌گیری و توانایی خود برای مقابله با چالش‌ها اطمینان داشته باشید.

چند راه برای تقویت مهارت‌های تصمیم گیری:

با ابزارهای تصمیم‌گیری مانند نمودارهای SWOT و تجزیه و تحلیل پارتو آشنا شوید. این ابزارها با دادن چارچوبی به شما برای ارزیابی اطلاعات و تصمیم‌گیری به ساده‌سازی تصمیمات کمک می‌کنند.

یک تایمر تنظیم کنید. اگر شما فردی هستید که می‌توانید بی‌‌نهایت روی گزینه‌هایتان کلنجار بروید، یک تایمر تنظیم کنید و وقتی زمان تمام شد، بهترین انتخاب را انجام دهید و ادامه دهید.

به یاد داشته باشید که هیچ تصمیمی معمولا بدترین تصمیم نیست. حتی اگر به نظر راه آسانی باشد، بلاتکلیفی پیامدهای پیش‌بینی نشده و هزینه‌های فرصت از دست رفته را به‌همراه دارد.

۵- دادن مسئولیت و مقام

یکی از بزرگ‌ترین جابه‌جایی‌ها از «کارمند» به «رهبر» مربوط به دادن مسئولیت و مقام است. برخلاف تصور رایج، دادن مسئولیت و مقام به این معنا نیست که کار را به زیردستان خود واگذار کنید. بلکه در مورد توانمندسازی تیم خود برای انجام بهترین کار است. برای دادن مسئولیت و مقام مؤثر، باید دستورالعمل‌های روشنی در مورد نحوه انجام موفقیت‌آمیز کار ارائه دهید و به‌طور دوره‌ای بررسی کنید تا پیشرفت را کنترل کنید. در عین حال، باید بتوانید کنترل را کنار بگذارید و به تیم خود اعتماد کنید تا کار را بدون نظارت مستقیم شما انجام دهند.

اگر می خواهید در دادن مسئولیت و مقام بهتر شوید:

از کوچک شروع کنید. اگر دادن مسئولیت و مقام برای شما دشوار است، با واگذاری کارهای کوچک شروع کنید. این امر به شما کمک می‌کند تا به ایده دادن مسئولیت و مقام عادت کنید و اعتماد به تیم خود را افزایش دهید.

نقاط قوت فردی اعضای تیم خود را بشناسید. دادن مسئولیت و مقام زمانی بهترین کار را انجام می دهد که همه اعضای تیم شما از مجموعه مهارت‌ها و استعدادهای منحصربه‌فرد خود استفاده کنند.

به کارمندان خود بیش از حد فشار نیاورید. به‌راحتی می‌توان کار را به آن دسته از کارمندانی که همیشه می‌توانید برای انجام کار در مهلت‌های زمانی محدود روی آنها حساب کنید، ادامه دهید. این اشتباهی است که می‌تواند باعث شود بهترین کارمندان شما از کار بیفتند و کار را ترک کنند. یک تقویم دقیق به شما کمک می‌کند وظایف را به طور مؤثر محول کنید.

در مجموع، ارتباطات، تفکر استراتژیک، حل مسئله، تصمیم گیری و دادن مسئولیت و مقام از جمله مهمترین مهارت‌های رهبری برای متخصصان EHS امروزی است. با پیروی از نکات بالا، به طور موثر در موقعیت بسیار بهتری برای رهبری تیم خود و هدایت استراتژی سازمان خود خواهید بود.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

خدمات ایزوسیستم نیز در زمینه‌ی مشاوره، پیاده‌سازی و اخذ ایزو برای مشاغل مختلف است که منتج به گرفتن ایزو و دریافت ایزو معتبر خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه ایزو می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!