۸ گام برای بلند کردن اجسام و جابجایی ایمن‌تر

8-گام-برای-جابجایی-ایمن‌تر

۱٫۷ میلیون نفر در بریتانیا از بیماری‌های ناشی از کار رنج می‌برند. حدود نیم میلیون کارگر بریتانیایی دارای اختلال اسکلتی عضلانی مرتبط با کار هستند. همچنین ۱۴۲ جراحت منجر به مرگ کارگران شده است.

این آمار از اداره بهداشت و ایمنی (HSE) خیره کننده به‌نظر می‌رسد؛ به‌خصوص وقتی در نظر بگیرید که آسیب در محل کار به راحتی قابل پیشگیری است.

آسیب‌های دستی بخشی از گروه وسیع‌تری از اختلالات اسکلتی عضلانی مرتبط با کار (WRMSDs)، از جمله آسیب یا اختلال در مفاصل یا سایر بافت‌ها در اندام‌های فوقانی/ تحتانی یا پشت هستند. افرادی که در کشاورزی، ساخت‌وساز و حمل‌ونقل کار می‌کنند، به احتمال زیاد آسیب می‌بینند.

آموزش بهداشت و ایمنی، صدمات و روزهای کاری از دست رفته را کاهش می‌دهد و انگیزه کارکنان و رعایت کلی را بهبود می‌بخشد.

طبق HSE، جابجایی دستی یکی از دلایل اصلی اختلالات اسکلتی عضلانی مرتبط با کار است. ما ۸ نکته برای کمک به شما برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی آورده‌ایم.

۱- ارزیابی کنید که چه کاری باید انجام شود

کارکنان باید همیشه وزن‌ها و فواصل مربوطه، ارتفاعی که یک بار نیاز به برداشتن یا فرود آمدن دارد و تعداد دفعات فعالیت را در نظر بگیرند. هرگز بیش از آنچه می توانید با خیال راحت مدیریت کنید بلند نکنید.

۲- تصمیم بگیرید چه چیزی را می‌توان با خیال راحت بلند کرد

کارکنان باید بر اساس توانایی، ماهیت بار، شرایط محیطی و آموزش، آنچه را که می‌توانند با خیال راحت بلند کنند، تصمیم بگیرند.

۳- راه‌های کاهش خطر را شناسایی کنید

کارکنان باید از خود بپرسند که آیا کالا اصلاً نیاز به بلند کردن دارد یا خیر. شاید کارمند بتواند کار را در جای دیگری انجام دهد تا از بلند کردن آن از راه دور جلوگیری کند. یا ممکن است وسایل کمکی برای بلند کردن کار وجود داشته باشد تا به آنها کمک کند تا کار را به صورت مکانیکی انجام دهند. شاید شخص دیگری هم بتواند کمک کند.

۴- کار را دوباره تنظیم کنید

در صورت امکان، همیشه ارزش بررسی این را دارد که آیا کار را می توان دوباره طراحی کرد تا به طور کلی از انجام آن جلوگیری شود یا خیر. اگر این امکان پذیر نیست، تنظیم مجدد کار را برای به حداقل رساندن خطر در نظر بگیرید. برای مثال، کارکنان ممکن است قادر به هل دادن به جای کشیدن باشند.

۵- ماهیت بار را ارزیابی کنید

آیا می‌توان بار را به موارد کوچکتر تقسیم کرد تا سبک‌تر شود؟ آیا می‌توان آن را پایدارتر کرد؟

۶- محیط کار را ارزیابی کنید

کارکنان باید ابتدا مسیر را طی کنند و هرگونه مانع را برطرف کنند. مسیر پیاده روی را بررسی کنید. آیا سطوح ناهموار، شیب یا گوشه های کور وجود دارد؟ از پله ها، رمپ‌ها، پیچ و خم‌ها خودداری کنید. در نظر بگیرید که آیا روشنایی نیاز به بهبود دارد و از چه تجهیزات محافظ شخصی باید استفاده کنید.

۷- از قبل برنامه‌ریزی کنید که کارکنان چگونه وظایف را انجام دهند

برنامه‌ریزی و همکاری می‌تواند به به حداقل رساندن خطر کمک کند. قبل از شروع کار، کارکنان باید دقیقاً تصمیم بگیرند که چه کاری و چگونه باید انجام شود. این امر ممکن است کمک کند که شخصی از جلو یا عقب راه برود تا به دیگران هشدار دهد و مراقب خطرات باشد.

۸- از تکنیک‌های ایمن بلند کردن استفاده کنید

تکنیک‌های بلند کردن ایمن شامل اتخاذ یک وضعیت ثابت و وضعیت مناسب، عدم پیچش و بلند کردن راحت و بدون نقص است.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

گواهینامه بین المللی HSE-MS می‌تواند در زمینه‌های یاد شده به کسب‌وکارها کمک کند. خدمات ایزوسیستم نیز در زمینه‌ی مشاوره، پیاده‌سازی و اخذ ایزو برای مشاغل مختلف است که منتج به گرفتن ایزو و دریافت ایزو معتبر خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه ایزو می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!