عصر جدید برای سلامت روان در محل کار

عصر-جدید-در-دوران-کرونا

همه گیری کووید-۱۹ بر سلامت عاطفی و روانی ما تأثیر گذاشته است. با شروع بحران کووید-۱۹، پیش‌بینی اقتصاد جهان واقعاً ناخوشایند به‌نظر می‌رسد؛ زیرا این بیماری همه‌گیر همچنان به‌طور قابل توجهی بر بازارهای کار تأثیر می‌گذارد.

انتظار می‌رود که بیکاری جهانی حداقل تا سال ۲۰۲۳ بالاتر از مقدار قبل از کووید-۱۹ باقی بماند و این گزارش همچنین نشان می‌دهد که تأثیر کلی بر اشتغال می‌تواند به طور قابل توجهی زیاد باشد؛ زیرا بسیاری از افراد کار خود را در طول همه‌گیری ترک کردند. پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۲، نرخ مشارکت نیروی کار جهانی ۱٫۲ درصد کمتر از سال ۲۰۱۹ باقی بماند. این کاهش رتبه، تأثیر بیماری همه‌گیر بر دنیای کار و عدم اطمینان کارفرمایان و کارکنان را منعکس‌ می‌کند. باوجوداین، درحالی‌که تأثیر ویرانگر بوده است، تغییرات مثبتی را در دنیای کار نیز برانگیخته است.

عمل‌کردن با هم

یکی از مهم‌ترین مشکلات در میان تمام اختلالات این است که بیماری کرونا به افزایش آگاهی درباره‌ی اهمیت سلامت روان در محل کار کمک کرده است. برای پرداختن به این موضوع، دستورالعمل‌ها و استانداردهای جدیدی برای کمک به کارفرمایان ایجاد شده است که بدون توجه به اینکه کار در محل یا آنلاین در خانه انجام می‌شود، محیط مناسبی را برای ایمنی جسمی و روانی کارگران خود ایجاد کنند. با همسویی شعار سازمان بین‌المللی کار تحت عنوان «بیایید با هم عمل کنیم»، ایزو در همکاری با کارشناسان سراسر جهان برای شناسایی، توسعه و اجرای استانداردهایی برای افزایش و حفظ ایمنی در محل کار پیشرو بوده است.

ایزو ۴۵۰۰۳ (ISO 45003)، به‌عنوان استاندارد جهانی، راهنمایی‌های عملی را در زمینه مدیریت سلامت روانی در محیط کار ارائه می دهد. هدف اصلی آن تعریف مخاطرات روانی اجتماعی و ایجاد یک چارچوب مدیریتی است و آنها را به عنوان چالش‌های اصلی برای سلامت، ایمنی و رفاه در محل کار می‌شناسد.

مخاطرات روانی اجتماعی عواملی در مدیریت مشاغل هستند که خطر استرس ناشی از کار را افزایش می‌دهند و می‌توانند منجر به آسیب روانی یا جسمی شوند. اینها ممکن است شامل سازماندهی کار، عوامل اجتماعی مانند ساعات کاری بیش از حد، رهبری ضعیف و همچنین جنبه‌های فیزیکی محیط کار، تجهیزات و قرار گرفتن در معرض وظایف خطرناک باشد.

تاثیر بر سلامت

خطرات روانی اجتماعی می‌توانند در ترکیب با یکدیگر رخ دهند یا با خطرات دیگر تشدید شوند. ایزو مدت‌های زیادی است که اهمیت مدیریت ریسک‌های روانی اجتماعی را به شیوه‌ای سازگار با سایر خطرات از طریق سیستم مدیریت OH&S تشخیص داده است. ایزو ۴۵۰۰۳ نشان دهنده گامی مثبت به سمت رفاه کارکنان با رویکردی یکپارچه است که به راحتی در فرآیندهای تجاری گسترده‌تر سازمان قرار می‌گیرد.

خطرات روانی اجتماعی بر سلامت، ایمنی و رفاه در محل کار به طور گسترده‌تری تأثیر می‌گذارد. خطرات روانی اجتماعی نیز با هزینه‌های اقتصادی برای سازمان‌ها و جامعه همراه است. پیامدهای منفی برای کارگران می‌تواند شامل ضعف سلامتی و شرایط مرتبط (مانند بیماری های قلبی عروقی، اختلالات اسکلتی عضلانی، دیابت، اضطراب، افسردگی، اختلالات خواب) و رفتارهای مرتبط با ضعف سلامتی (مانند سوء مصرف مواد، تغذیه ناسالم) باشد. مدیریت ریسک‌های روانی اجتماعی به اندازه کافی می‌تواند بر رفاه و عملکرد کلی کارمند در محل کار تأثیر مثبت بگذارد.

تأثیر مخاطرات روانی اجتماعی برای سازمان شامل افزایش هزینه‌ها به دلیل غیبت از کار، جابجایی، کاهش کیفیت محصول یا خدمات و همچنین آسیب به شهرت سازمان است. اگرچه عوامل متعددی می‌توانند ماهیت و شدت پیامدها را تعیین کنند، سازمان ها نقش مهمی در حذف خطرات روانی اجتماعی یا به‌حداقل رساندن خطرات دارند.

مشارکت برای سلامتی

مدیریت موثر ریسک روانی اجتماعی با استفاده از استانداردها می‌تواند مزایای بسیاری مانند بهبود مشارکت کارکنان، افزایش بهره‌وری، افزایش نوآوری و پایداری سازمانی را به همراه داشته باشد. درباره‌ی ایزو ۴۵۰۰۳، خطرات روانی-اجتماعی ناشی از عوامل اجتماعی، محیط، تجهیزات و وظایف خطرناک فهرست شده و به طیفی از اقدامات کنترلی مرتبط است که می‌تواند برای حذف این خطرات یا به‌حداقل رساندن خطرات مرتبط مورد استفاده قرار گیرد. بااینکه سازمان‌ها مسئولیت اصلی مدیریت این مسائل را بر عهده دارند، گنجاندن کارکنان در تمام مراحل فرآیند برای مدیریت موفقیت آمیز خطرات روانی-اجتماعی حیاتی است.

دکتر کارلو کاپونکیا از دانشگاه نیو ساوت ولز استرلیا معتقد است که اختلالات جهانی ایجاد شده توسط همه‌گیری COVID-19 به موضوعی پراهمیت برای کارفرمایان تبدیل شده است. افراد قبلاً مسائل مربوط به سلامت روان را به‌عنوان چیزی می‌دانستند که باید به تنهایی با آن مقابله کنند، اما در دو سال گذشته، پیشرفت چشمگیری در شناخت این موضوع حاصل شده که محل کار، نگرش کارفرما و ابزارهای شناسایی و رسیدگی به این مسائل نیز از عوامل کلیدی هستند و باید به آن توجه شود.

تغییر چشمگیر در تعامل اجتماعی ناشی از اجبار به کار از راه دور، چالش های شدیدی را برای کارمندان ایجاد کرد که بسته به محیط خانه، سن، تعهدات خانوادگی، ارزش‌های فرهنگی و سایر عوامل خارجی متفاوت است. دکتر کاپونکیا بیان می‌کند: «ایزو ۴۵۰۰۳ می‌تواند با خطرات خاص و محیط کاری شما برای سلامت روان تمایز قائل می‌شود.» این بیماری همه‌گیر باعث برجسته کردن موضوعی شد که بسیاری از ما سال‌ها از آن آگاه بودیم و آن را در خط مقدم مسائل ایمنی که اکثر کارکنان با آن مواجه بودند، قرار داد.

تاثیرپذیر برای همه

بیماری کرونا شیوه زندگی و کار مردم را تغییر داده است. تغییرات شدید در محل کار، ساعات کاری، محل کار و کاهش جلسات فیزیکی، پیامدهای طولانی‌مدتی بر سلامت روانی داشته است.

پروفسور پیتر کلی می‌گوید: «ایزو ۴۵۰۰۳ دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه نظارت دقیق‌تر بر سلامت روان کارکنان ارائه می‌کند.»

آینده سلامت روان در محیط کار نیازمند تغییر فرهنگ، درک و روش‌های کار پایدار است. ما قبلاً این مسیر را به‌واسطه‌ی COVID-19 آغاز کرده‌ایم. اجازه دهید از این لحظه برای باز کردن یک دوره جدید برای سلامت روان در محل کار استفاده کنیم.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

خدمات ایزوسیستم در زمینه‌ی مشاوره، پیاده‌سازی و اخذ ایزو برای مشاغل مختلف است که منتج به گرفتن ایزو و دریافت ایزو معتبر خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه ایزو و همچنین اخذ گواهینامه ایزو ۴۵۰۰۳ می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!