تجزیه و تحلیل پاپیون

تجزیه و تحلیل پاپیون

تجزیه و تحلیل پاپیون یک فرایند ساده برای شناسایی مکان‌هایی است که پیاده‌سازی کنترل‌های جدید یا پیشرفته ممکن است ارزشمند باشند. این سیستم یکی از تکنیک‌های اصلی ارزیابی ریسک است؛ به ویژه در مواردی که سطح خطر بالایی وجود دارد یا اثربخشی کنترل، پایین ارزیابی می‌شود.

آشنایی با تحلیل پاپیون

تکنیک پاپیون تصویری گرافیکی از مسیرهایی است که علل یک رویداد یا خطر تا پیامدهای آن را در غالب نمودار کیفی علت-پیامد نشان می‌دهند. این تکنیک، ترکیب ساده شده‌ای از درخت خطا که علت یک رویداد یا خطر را بررسی کرده (سمت چپ نمودار) و درخت رویداد که پیامدها را تجزیه‌وتحلیل می کند (سمت راست نمودار) است.

تمرکز این تکنیک یا بر روی موانعی است که در سمت چپ گره نشان داده شده‌اند و می‌توانند احتمال وقوع رویداد را تغییر دهند، یا بر روی کنترل‌هایی که در سمت راست هستند و می‌توانند پیامدهای آن موانع را تغییر دهند.

زمینه کاربرد

از تجزیه و تحلیل پاپیون هنگام ارزیابی کامل بودن کنترل‌ها، برای بررسی اینکه آیا در هر مسیر از علت به رویداد و رویداد به پیامد، کنترل‌های مؤثری انجام می‌شود یا خیر استفاده می‌کنند؛ همچنین برای شناسایی عواملی که می‌توانند باعث شکست کنترل‌ها باشند (از جمله خرابی سیستم‌های مدیریت) کاربرد دارند.

استفاده اولیه از این تکنیک جهت شناسایی شکاف‌های کنترلی در جایی است که کنترل‌های اضافی لازم داریم. بررسی علل، پیامدها و کنترل‌های موجود که به آن‌ها رسیدگی می‌کند، به شناسایی شکاف‌ کنترل‌های فعلی کمک می‌کند.


تشریح نمودار در تجزیه و تحلیل پاپیون

همان‌طور که گفته شد علل رویداد خطرات در سمت چپ و تجزیه‌وتحلیل پیامدها در سمت راست نمودار قرار می‌گیرند. در سمت راست پاپیون، کنترل‌ها باید پاسخ‌های مناسبی را به پیامدهایی که احساس می‌شوند ارائه دهند یا موانعی را برای پیامدهای در حال توسعه ایجاد کنند.

«کنترل‌های اصلاحی یا واکنشی» مستقیماً بر پیامدهای اهداف تجاری تأثیر می‌گذارند و «کنترل‌های کارآگاهی» تغییرات را به سرعت تشخیص داده و محرک‌هایی را برای طرح‌های اضطراری ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، سیستم هشدار دود مانع از انتشار آتش نمی‌شود، اما یک کنترل کارآگاهی است که امکان واکنش سریع به آتش را فراهم کرده و در نتیجه عواقب نامطلوب را محدود می‌کند.

ساختار نمودار تجزیه و تحلیل پاپیون

هدف از تکنیک پاپیون

تجزیه و تحلیل پاپیون نقش مهمی در مرحله درمان مدیریت ریسک دارد. درمان ریسک مرحله‌ای است که ما را قادر می‌سازد از تجزیه‌وتحلیل‌هایی که قبلاً در فرایند انجام شده است، سود ببریم. بدون درمان خطر، ما چیزی جز توصیف وضعیتی که در آن در حال فعالیت هستیم، انجام نمی‌دهیم.

همچنین می‌توان از پاپیون برای ثبت اطلاعات مربوط به ریسک استفاده کرد که با نمایش خطی ساده یک ثبت ریسک مطابقت ندارد. این مدل را برای در نظر گرفتن رویدادها و سناریوهای بالقوه خطرات و به‌طور گذشته‌نگر برای مدل‌سازی رویدادهایی که قبلاً رخ داده‌اند نیز استفاده می‌کنند.

جریان منطقی نمودار در این سیستم ابزار بسیار مؤثری برای نشان‌دادن عوامل مرتبط با یک خطر بزرگ فراهم می‌کند. این سیستم برای برقراری ارتباط با افراد خارج از گروه مستقیم که تجزیه‌وتحلیل را انجام می‌دهند مفید است.


مراحل تجزیه و تحلیل پاپیون

تجزیه و تحلیل پاپیون را می‌توان با استفاده از الگوهای ساده مانند مراحل زیر انجام داد:

  1. خطری را که باید در آنالیز پاپیون بررسی شود، شناسایی کنید. آنالیز پاپیون برای ریسک‌هایی که سطوح و پیامدهای بالایی از ریسک را دارند، بیشترین کاربرد را دارد.
  2. ریسک را به شکل «چه چیزی اتفاق می‌افتد» و «چه نتیجه‌ای برای اهداف ما دارد» توصیف کنید. به نتایج تحلیل ریسک اصلی از ثبت ریسک توجه کنید.
  3. علل خطر در سمت چپ و عواقب خطر در سمت راست را فهرست کنید. از اطلاعات ثبت ریسک استفاده کنید و در صورت امکان آن را گسترش دهید.
  4. کنترل‌های موجود در مورد علل (کنترل‌های پیشگیرانه) را در زیر علل در سمت چپ، و کنترل‌های مربوط به پیامدها (کنترل‌های اصلاحی) را در زیر پیامدها در سمت راست فهرست کنید. اگر یک کنترل هم بر علل و هم بر پیامدها اثر می گذارد، آن را دو بار در هر طرف الگو نشان دهید.
  5. اثربخشی هر کنترل را با پرسیدن «آیا به خوبی طراحی شده است؟» و «آیا به خوبی اجرا می شود» ارزیابی کنید.
  6. گزینه‌هایی را برای تقویت کنترل‌های موجود، بهبود اثربخشی آن‌ها یا پر کردن شکاف‌ها شناسایی کنید. این مرحله ممکن است شامل نظارت و بازبینی بیشتر باشد، برای مثال استفاده از خودارزیابی کنترلی.
  7. به دنبال شکاف‌ها باشید؛ جایی که علل و پیامدهایی وجود دارد که هیچ کنترلی بر آن‌ها وجود ندارد.
  8. کنترل‌های جدیدی را برای پر کردن شکاف‌ها شناسایی کنید.
  9. مزایا و معایب هر گزینه را ارزیابی کنید، با گزینه‌هایی که باید دنبال شوند موافقت کنید و برنامه های اجرایی را توسعه دهید.

جمع‌بندی

مؤثرترین کنترل‌ها nv تجزیه و تحلیل پاپیون معمولاً علل وقوع حوادث را بررسی می‌کنند و برای ایجاد کنترل‌های پیشگیرانه باید از نظر میزان و ماهیت با علل مطابقت داشته باشند. این انطباق مستلزم آن است که علل و پیامدهای آن‌ها برای اهداف تجاری به وضوح درک شود.

در حالی که نمودارهای پاپیون را می‌توان از درختان خطا و رویداد ایجاد کرد، اغلب آن‌ها مستقیماً از یک جلسه طوفان فکری ترسیم می‌شوند و مبنایی پربار برای کاوش گروهی کنترل‌ها فراهم می‌کنند.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای اخذ انواع گواهینامه ایزو از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!