آیا می توان از ایزو ۹۰۰۱ برای کارگاه (فروشگاه) ماشین آلات استفاده کرد؟

کاربرد ایزو 9001 در ماشین سازی

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


چگونه یک کارگاه ماشین سازی از سیستم مدیریت کیفیت مبتنی بر ISO 9001: 2015 بهره مند می شود؟ آیا اخذ گواهینامه ایزو منطقی خواهد بود؟ آیا مزایای آن بیشتر از هزینه ها است و آیا می توان پس انداز کافی برای جلب رضایت تجزیه و تحلیل هزینه و سود کسب و کار پیدا کرد؟ در این مقاله نحوه استفاده بهتر از ISO 9001 برای فروشگاه های ماشین آلات توضیح داده شده است.

چگونه اصول ایزو ۹۰۰۱ می‌تواند کمک کند

استاندارد ISO 9001: 2015 برای کمک به سازمان ها در هر اندازه ای که بتوانند QMS (سیستم مدیریت کیفیت) را در هر بخش تجاری و خدماتی پیاده سازی کنند، ایجاد شد. با وجود این، بسیاری از مشاوران و مدیران QMS می توانند این اعتقاد را داشته باشند که استاندارد می تواند به ویژه در برخی از مشاغل بخش تولید موثر باشد، جایی که ایجاد فرآیندهای قوی و از بین بردن ضایعات می تواند نتایج قابل توجه داشته باشد.

چرخه دمینگ (Plan-Do-Check-Act) نیز می تواند برای بهبود مستمر از طریق عملکرد QMS و تولیدات یک فروشگاه ماشین مهم باشد. با توجه به این، بیایید ببینیم چه بندهایی از استاندارد و فعالیت هایی که برای تحقق آنها انجام دهیم، می تواند به توجیه اجرای ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ در یک کارگاه ماشین سازی کمک کند.

هماهنگ کردن فرآیندهای خود با بندهای گواهینامه ایزو ۹۰۰۱:

از نظر استاندارد ایزو ۹۰۰۱ به طور خاص باید روی چه چیزهایی تمرکز کنیم؟ بگذارید با دقت بیشتری بررسی کنیم:

بند ۴: متن سازمان: بخش ۴.۴ به QMS و فرآیندهای مربوط می پردازد. این بخش به فروشگاه شما این فرصت را می دهد تا فرایندهای داخلی خود را ترجیحاً با در نظر گرفتن کارمندان و سایر افراد برای اطمینان از کارآیی هرچه بیشتر آنها تعریف کند. این استاندارد سازی در آینده نقش مهمی خواهد داشت. بدون نقطه شروع فرآیندهای استاندارد، هیچ پیشرفتی حاصل نمی شود.

بند ۶: برنامه ریزی: بند ۶ شامل اقدامات برای رفع خطرات و فرصت ها است. این بند می تواند یک بخش اصلی برای فروشگاه ماشین آلات شما باشد. آیا شما نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدها را در نظر گرفته اید؟ رعایت این موارد می تواند یک روش استاندارد برای مشاغل در بسیاری از موارد باشد تا بخش هایی را که می توان یک مزیت رقابتی کسب کرد را شناسایی نمود. ارزیابی ریسک و فرصت نیز می تواند به ویژه برای یک فروشگاه ماشین برای شناسایی زمینه های بهبود موثر باشد.

بند ۷: پشتیبانی: این بند شامل چندین جنبه کلیدی مانند صلاحیت، آگاهی و اطلاعات مستند است. آیا شما کارمندان خود را با صلاحیت درست، دانش و آموزش برای عملکرد خوب مجهز کرده‌اید؟ دانش و داده های جمع آوری شده از فرآیندهای شما همچنین می تواند به شما اجازه دهد یک برنامه آموزشی متناسب با پیشرفت کسب و کار خود تنظیم کنید.

بند ۸: عملیات: این بند شامل موارد مهم مانند برنامه ریزی و کنترل عملیاتی، به علاوه تعیین الزامات مربوط به محصولات، خدمات و همچنین کنترل آن ها است. در بیشتر کارگاه های ماشین سازی، دو مسئله به طور کلی بیشترین علت هزینه را به همراه دارد: مواد زائد به علت برنامه‌ریزی نادرست، یا دوباره‌کاری. در اغلب موارد، هر دوی این مسائل می‌توانند همزمان رخ دهند. در این مواقع برنامه ریزی دقیق عملیاتی برای استفاده از کارکنان ماهر و بادقت در تعیین نیازهای محصول می تواند کلید حذف ضایعات و اطمینان از عبور  مشکلات “برای اولین بار”  و بدون دوباره کاری باشد.

بند ۹: ارزیابی عملکرد: ارزیابی نتایج مدیریت کیفیت یکی از مبانی اصلی تعیین اقدامات اصلاحی یا ابتکاری برای بهبود مشکلات است. روش های مختلفی وجود دارد که می توان این ارزیابی را در فروشگاه های ماشین آلات انجام داد، اما روش خوبی برای سنجش ضایعات و “زمان کار مجدد” صرف شده و ایجاد هزینه است. آیا شکافی در آموزش وجود دارد که باعث خطا و دوباره کاری شده است؟ آیا از نظر درک و ارائه در برابر نیازهای مشتری شکاف “دانش و آگاهی” وجود دارد؟ آیا منبع شما با خروجی برنامه ریزی شده شما مطابقت دارد؟ در این مواقع می توانید تیم داخلی خود را درگیر کرده و در مورد اقدامات برای بهبود موانع تصمیم بگیرید.

استفاده از ایزو ۹۰۰۱ برای بهبود فروشگاه شما

استاندارد سازی فرایندها، بررسی ضایعات و اطمینان از اینکه شما برای بهبود کسب و کار خود اقدام می کنید، فقط یکی از روش های اصلی برای صرفه جویی در هزینه و توجیه استقرار سیستم مدیریت کیفیت (QMS)،  سازگار با گواهینامه ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ می باشد. بهبود محصول یا خدمات و کیفیت نیز یک مزیت بزرگ است. هزینه اجرای ISO 9001 چقدر است؟ در فروشگاه ماشین آلات شما، آیا داشتن گواهینامه ایزو (ایزو ۹۰۰۱) از نظر مالی قابل توجیه است یا خیر. به طور خلاصه، اخذ ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ باید به کسب و کار شما این امکان را بدهد تا نسبت به رقبایی که از این استاندارد پیروی نمی کنند، سطح خدمات قابل اطمینان تری را با مشتریان خود ایجاد کنید و این باید یک مزیت رقابتی باشد. تصمیم شما هرچه باشد، اتخاذ این بندهای کلیدی برای کمک به استاندارد و بهبود تجارت شما می تواند یک تاکتیک قوی برای مدیریت هر فروشگاه مدرن ماشین آلات باشد.

با ما تماس بگیرید!

برای اخذ ایزو، صدور ایزو با شماره های ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان و پاسخگویی به سوالات خود می توانید فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!