IATF 16949 (استاندارد مدیریت کیفیت در صنعت خودرو و قطعات خودرو)

IATF 16949:2016

همین حالا می توانید نسبت به درخواست گواهینامه بین المللی IATF 16949 اقدام کنید.

اخذ ایزو

مزایای دریافت گواهینامه IATF

  • اطمینان از کیفیت در زنجیره تامین خودرو
  • جهانی شدن و ایجاد مزیت رقابتی در صادرات
  • دریافت گواهینامه بین المللی معتبر با کد رجیستر
  • ایجاد احساس اطمینان خاطر در مشتریان
  • ایجاد فروش بیشتر به دلیل تقویت برند
  • برنامه ریزی استراتژیک و مدیریت ریسک ها

کشورهای صادر کننده گواهینامه

آشنایی با استاندارد بین المللی IATF

آشنایی با استاندارد بین المللی IATF 16949

جهت اخذ IATF 16949 ( دریافت IATF 16949 – صدور IATF 16949 ) ایزوسیستم آماده ارائه خدمات به شرکت ها و سازمان ها می باشد.

این استاندارد استانداردی تخصصی ویژه صنعت خودرو و قطعات خودرو می باشد و توسعه یافته ی استاندارد مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ است که به صورت تخصصی و کاربردی تر برای حوزه تولید و ساخت خودرو نگارش شده است.

نسخه پیشین این استاندارد با نام ISO TS 16949 شناخته میشد که ورژن آن به سال ۲۰۰۹ برمی گشت. اکنون بعد از گذشت ۷ سال نسخه جدید این استاندارد تخصصی صنعت خودرو در سال ۲۰۱۶ منتشر گردیده است.

دامنه کاربرد

استاندارد IATF16949 صنعت خودرو الزامات سیستم مدیریت کیفیت برای طراحی و توسعه، تولید، و به هنگام موضوعیّت، مونتاژ، نصب و راه اندازی، و خدمات محصولات مرتبط با خودرو، از جمله محصولات با نرم افزار تعبیه شده را تعریف می نماید.

این استاندارد صنعت خودرو برای سایتهای سازمان که در آن تولید قطعات تولیدی مشخص شده ی مشتری، قطعات خدمات، و (یا) قطعات جانبی ایجاد میشوند، به کار بُرده میشود.

این استاندارد باید در سراسر زنجیره ی تامین صنعت خودرو به کار برده شود.

ارتباط ایزو ۹۰۰۱ و IATF16949

این استاندارد نخستین بار در سال ۱۹۹۹ به وسیله کارگروه IATF (گروه کاری بین المللی خودرو) و با مشارکت کمیته بین المللی ISO/TC 176  نگارش شد سپس استاندارد ISO TS 16949 در سال ۲۰۰۹ پس از انتشار نسخه جدید ایزو ۹۰۰۱ یعنی ورژن ۲۰۰۸ به روزآوری شد و نسخه ۲۰۰۹ ایزو TS 16949 منتشر شد.

پس از تغییرات و بازنگری های جامعی که در ورژن ۲۰۱۵ استاندارد ایزو ۹۰۰۱ رخ داد کارگروه بین المللی  IATF در اکتبر ۲۰۱۶ ورژن حدید استاندارد ISO TS 16949 را با عنوان IATF16949 را ارائه کرد.
ورژن جدید استاندارد مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ انطباق زیادی با نسخه جدید استاندارد مدیریت کیفیت در صنعت خودرو دارد به گونه ای که استاندارد ISO/TS 16949:2009  دارای ۸ بند بود که با توجه به تغییرات ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ و تبدیل آن به ۱۰ بند، استاندارد ISO/TS 16949:2016  هم دارای ۱۰ بند گردید.

کاربرد IATF در ایران و الزامات شرکت های خودرو ساز

استانداردهای سری TS و IATF از دیرباز توسط شرکت های خودروساز و تامین قطعات خودرو نظیر ساپکو برای تولید کنندگان الزام شده اند. لازم به ذکر است که از زمان ارائه نسخه جدید یک استاندارد نسخه قدیم تا ۳ سال دارای اعتبار است.

به عبارت دیگر با توجه به زمان عرضه IATF16949 در اکتبر ۲۰۱۶ ، نسخه قبلی آن که در سال ۲۰۰۹ منتشر گردیده یعنی ISO TS 16949 تا ۳ سال بعد (اکتبر ۲۰۱۹) دارای اعتبار می باشد.

اخذ IATF 16949 – صدور IATF 16949 – دریافت IATF 16949

جهت اخذ IATF 16949 ( دریافت IATF 16949 – صدور IATF 16949 ) می توانید از طریق ایزوسیستم اقدام نمایید. ایزوسیستم برترین مرکز اخذ ایزو در کشور با مجوز رسمی سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

برای اخذ IATF 16949 از طریق لینک درخواست گواهینامه در همین صفحه اقدام نمایید؛ همچنین می توانید از طریق این لینک درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید.

اهمیت اخذ و پیاده‌سازی

IATF 16949 توسط گروه ضربت بین‌المللی خودرو (IATF) توسعه داده شد. این استاندارد سندی نوآورانه است که توسط IATF طراحی شده و با دربرداشتن تعدادی از الزامات تلفیقی با نسخه قبلی قبلی، انتظارات خاص مشتری را برآورده می‌کند. اسن سازمان با ادامه وضعیت کمیته رابط و تضمین تداوم همسویی با ISO 9001، همکاری قوی را با ISO حفظ کرده است.

دلایل پیاده‌سازی 

اخذ و پیاده‌سازی این استاندارد نه تنها سودمند است، بلکه یک الزام برای هر شرکتی است که می‌خواهد محصولات خود را به صنعت خودرو عرضه کند. شرکت‌های ثبت‌شده در این مشخصات فنی ملزم به توسعه سیستم‌های مدیریت کیفیت تامین‌کنندگان خود مطابق با الزامات IATF 16949 هستند.

مزایای اخذ IATF 16949

اگرچه تغییرات در QMS شما انرژی زیادی می‌گیرد، اما نتایج حاصل از داشتن یک سیستم مدیریت کیفیت مزایای زیادی در عملیات، فروش و رضایت مشتری برای شما به ارمغان می‌آورد. در ادامه به برخی از این مزایا اشاره می‌کنیم:

شناخت بازار و مزایای مالی

تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان عمده خودرو در سراسر جهان به‌عنوان شرط تجارت با آن‌ها، نیاز به اخذ استانداردهای مرتبط دارند.

یک عملیات اجرایی خوب، با فرایندهای تحت کنترل منجر به پاداش‌های مالی برای کار سخت و سرمایه‌گذاری شما در سیستم مدیریت کیفیت می‌شود. مشاهده شده است که شرکت‌های دارای گواهی QMS در مقایسه با شرکت‌های تایید نشده بهبودهایی را در عملکرد مالی نشان داده‌اند.

افزایش رضایت مشتری

بسیاری از سازمان‌ها تصمیم می‌گیرند این استاندارد را اخذ کنند زیرا به مشتریان اطمینان می‌دهد که شرکت دارای سیستم مدیریت کیفیت (QMS) خوبی است. سازمانی با یک QMS کارآمد معمولاً انتظارات مشتری را بهتر برآورده می‌کند.

هنگامی که بازخورد مشتری جستجو، دریافت و تحلیل می‌شود، نیازهای مشتری بهتر درک شده و اهداف و مقاصد بر اساس آن اطلاعات تنظیم می‌شوند. از آنجایی که اهداف بر روی مشتری متمرکز می شوند، سازمان زمان بیشتری را صرف رفع نیازهای مشتری می‌کند.

اثربخشی داخلی از طریق بهبود فرایند

IATF 16949 بر حسابرسی، بررسی مدیریت و فرایندهای بهبودیافته بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده تأکید دارد. با استفاده از حقایق و سیستم مستندسازی و تحلیل، بهبودها به دقت برنامه‌ریزی و اجرا می‌شوند. این تضمین می‌کند که بهترین تصمیمات برای شرکت شما گرفته شده که منجر به عملیات بهتر، بهبود عملکرد و بهبود سودآوری می‌شود.

بهبود تصمیم‌گیری و مشارکت مدیریت عالی

با وجود QMS و کار برای شما، سازمان به سمت اهداف کیفیت متمرکز شده است. مدیریت به صورت مستمر با داده‌هایی ارائه می‌شود و می‌تواند پیشرفت یا عدم پیشرفت در جهت اهداف را ببیند و اقدامات مناسب را انجام دهد. فرایند سازماندهی شده و و انجام بررسی‌های مدیریتی تضمین می‌کند که این ارزیابی انجام می‌شود.

مقالات مرتبط

برای آشنایی بیشتر با استاندارد IATF 16949 توصیه می‌کنیم مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

مشاوره پیاده سازی استاندارد IATF 16949 – مدیریت کیفیت در صنعت خودرو

تفاوت بین گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ و IATF 16949 چیست؟

ایزو TS 16949 (استاندارد ایزو مدیریت کیفیت صنعت خودروسازی)

دانلود متن فارسی  IATF 16949:2016  – کیفیت قطعات خودرو


هر گونه کپی برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!

سفارش فوری ایزو