مبارزه با فساد از طریق اخذ ایزو ۳۷۰۰۱

مبارزه-با-فساد-با-ایزو-۳۷۰۰۱

فساد طبق تعریف، سوء استفاده از قدرت محول شده برای منافع شخصی است. امروزه فساد یک موضوع بسیار مهم است که تهدیدی قابل توجه برای ثبات و امنیت مالی است. درصد بالایی از فساد می‌تواند منجر به نارضایتی مردم از نهادهای ملی شود.

پرداختن به فساد از آنجا شروع می‌شود که همه کشورها در رابطه با برداشتن گام‌های مؤثر و عملی در جهت پیشگیری از فساد در داخل کشورشان دیدگاه یکسان یا دیدگاه مشترک دارند.

از این رو، مبارزه با فساد یکی از نکات کلیدی در ایجاد اعتماد و دستیابی به رشد اقتصادی پایدار است.

اخذ ایزو ۳۷۰۰۱ به شما کمک می‌کند تا به طور مؤثر رشوه خواری را شناسایی، پیشگیری و پاسخ دهید. اجرای یک سیستم مدیریت ضد رشوه بر اساس ISO 37001 می‌تواند تعهد سازمان را به برخورد موثر با رشوه نشان دهد.

گزارش فساد و رشوه

سازمان‌ها باید بتوانند برنامه‌ها و سیستم‌هایی را بگنجانند که در آن کارکنان آن‌ها احساس راحتی کنند تا فساد یا رشوه‌دهی را به شیوه‌ای ناشناس گزارش کنند.

مسئولین چنین برنامه‌هایی باید اطمینان حاصل کنند که کارمندان هنگام گزارش هر موضوعی احساس راحتی می‌کنند تا بدانند صدای آنها شنیده می‌شود؛ اما در عین حال با هیچ عواقبی برای گزارش تخلف مواجه نشوند.

فساد باید گزارش شود نه فقط به این دلیل که یک تعهد است، بلکه به این دلیل که به نفع همه است.

ایزو ۳۷۰۰۱ رهنمودهای اصلی را در مورد فرآیند دریافت گزارش برای تخلفات، ارزیابی و رسیدگی و نتیجه‌گیری پرونده ارائه می‌دهد.

وقتی فساد کنترل می‌شود:

  • ثبات همراه با حقوق بشر، دموکراسی و حاکمیت قانون تقویت می‌شود
  • رشد اقتصادی در بازارهای خارجی ترویج می‌شود

افزون‌براین، مدیریت ارشد باید اطمینان حاصل کند که تا حد امکان اطلاعات بیشتری را از فردی که تخلف را گزارش می دهد دریافت می‌کند و این اطلاعات را در مکانی امن نگهداری می‌کند. علاوه بر این، مدیریت ارشد باید چنین شبهاتی را به مقامات مربوطه گزارش کند و با شخص دیگری در میان نگذارد.

از طرف دیگر در صورت وجود هرگونه شک و شبهه، کارمند باید قبل از گزارش دادن به مدیر خط، تمامی اطلاعات را یادداشت و تا حد امکان جمع‌آوری کند و همان شخص نباید موضوع را بیشتر با کارمند دیگری در میان بگذارد.

راه‌های مبارزه با فساد

برخی از راه‌هایی که می‌توان برای مبارزه با فساد استفاده کرد عبارتند از:

به‌روز‌رسانی سیاست‌ها و رویه‌های ضد رشوه سازمان‌ها باید بتوانند به طور مستمر سیاست‌های ضد رشوه‌خواری را در صورت ایجاد هرگونه تغییر در سیاست‌ها، به‌روز کنند.

ایجاد فرهنگ مبارزه با رشوه – باید فرهنگ مبارزه با رشوه و فساد در محیط کار ایجاد شود و این باید از مدیریت عالی و هیئت مدیره شروع شود. همه اعم از صاحب کسب و کار باید این پیام صریح را بدهند که رشوه و فساد در سازمان پذیرفته نخواهد شد و این گونه اعمال مجازات خواهند شد.

گزارش فوری نگرانی‌های مربوط به رشوه‌خواری برای سازمان مهم است که به کارکنان خود اطلاع دهد که می‌توانند در هر زمان اقدامات رشوه‌خواری یا فساد را گزارش دهند. آنها باید آگاه باشند که آزادند با مدیریت ارشد صحبت کنند و تخلفات را گزارش کنند.

اطمینان از اینکه هدایا و مهمان نوازی با معیارهای سازمان مطابقت دارند – در صورتی که کارمندان هدیه‌ای از مشتری خود دریافت می کنند، باید اطمینان حاصل شود که چنین هدیه‌ای دارای قصد مشروع و واضح است.

آماده‌سازی آموزش ضد‌رشوه – به منظور افزایش آگاهی در میان کارکنان و سازمان خود، مطمئن شوید که آموزشی تهیه کنید که اطلاعات ارزشمندی را در مورد راه‌هایی که به آنها در جلوگیری از رشوه در محل کار کمک می کند، ارائه دهد.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

خدمات ایزوسیستم نیز در زمینه‌ی مشاوره، پیاده‌سازی و اخذ ایزو برای مشاغل مختلف است که منتج به گرفتن ایزو و دریافت ایزو معتبر خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه ایزو به‌ویژه ایزو ۳۷۰۰۱ می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!