توسعه شایستگی و ایزو ۹۰۰۱

توسعه-شایستگی-و-ایزو-۹۰۰۱

تقاضا برای کارکنان شایسته برای انجام وظایف سازمانی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. ایزو ۹۰۰۰ شایستگی را به عنوان توانایی به‌کارگیری دانش و مهارت برای دستیابی به نتایج مورد نظر تعریف می‌کند. کارکنان شایسته سازمان‌ها را قادر می‌سازند تا کیفیت و کارایی خود را بهبود بخشند و با نوآوری‌ها همگام شوند.

ایزو ۹۰۰۱ به طور خاص به شایستگی در بند ۷.۲ می‌پردازد. الزامات این بند پایه‌ای را ایجاد می‌کند که سازمان‌ها (صرف نظر از اندازه، صنعت یا فعالیت‌شان) می‌توانند یک برنامه توسعه شایستگی مؤثر را ایجاد کنند. این الزامات ساده و مختصر هستند. سازمان‌ها باید:

  • صلاحیت لازم را تعیین کنند
  • از شایستگی افراد اطمینان حاصل کنند
  • اطمینان حاصل کنند که شایستگی لازم به دست آمده است
  • سوابق را به عنوان مدرکی دال بر شایستگی پرسنل نگه دارند

تعیین صلاحیت لازم

اولین قدمی که ایزو ۹۰۰۱ از یک سازمان می‌خواهد، تعیین شایستگی‌های لازم در رابطه با یک موقعیت یا مسئولیت خاص است. این شایستگی‌های مورد نیاز باید مختص شغل و مطابق با اهداف سازمان باشد.

به این ترتیب، سازمان باید بتواند تعریف کند که پرسنل کدام شایستگی‌های اصلی را باید نشان دهند و برای انجام موفقیت‌آمیز وظایف و فعالیت‌های خود، باید چه شایستگی‌های فنی را داشته باشند. سازمان با شناسایی شایستگی‌های اصلی، ایجاد فرهنگ در سطح سازمان را ممکن می‌سازد که در آن رویه‌ها و مدیریت آن بتواند به طور مؤثر عمل کند. از طرفی سازمان با تعیین شایستگی‌های فنی می‌تواند از افزایش بهره‌وری و کارایی خدمات انجام شده توسط پرسنل اطمینان حاصل کند. برای انجام این مرحله می توان از ابزارهای مختلفی مانند پایگاه داده، طرح منابع انسانی، قرارداد و طرح پروژه استفاده کرد.

تضمین صلاحیت افراد

ایزو ۹۰۰۱ علاوه بر تعیین شایستگی‌های لازم، از سازمان‌ها می‌خواهد که اطمینان حاصل کنند که شایستگی افراد بر اساس آموزش یا تجربه کافی است.

برای تأیید اینکه آیا یک فرد شایستگی لازم را دارد، باید یک فرآیند ارزیابی اعمال شود. این فرآیند باید در هماهنگی با الزامات شغلی طراحی شود تا شایستگی های یک فرد با موفقیت ارزیابی و تجزیه‌وتحلیل شود. شواهد مربوط به آموزش مناسب را می‌توان به عنوان اطلاعات مستند در طی مصاحبه، مشاهده یا از رزومه به دست آورد. با این حال، برای مشاغل خاص (به عنوان مثال، پرستار، آشپز، و افسر پلیس) ارزیابی عملی‌تر از مهارت‌ها نیز مورد نیاز است. فرآیند ارزیابی باید مناسب باشد و داوطلبان را قادر سازد تا دانش و مهارت‌های خود را نشان دهند. علاوه بر این، از کارهای غیرضروری که به الزامات شغلی کمک نمی‌کنند، باید اجتناب شود.

ارائه روش‌های مؤثر برای برآوردن نیازهای شایستگی

در مواردی که در خصوص شایستگی‌های کارکنان خلاء وجود داشته باشد (مثلاً یک کارمند دیگر صلاحیت لازم را ندارد)، سازمان باید نسبت به رفع خلأها اقدام کند تا کیفیت کار تحت تأثیر قرار نگیرد. در چنین مواردی، ایزو ۹۰۰۱ از سازمان‌ها می‌خواهد که از تکنیک‌های مؤثر برای برآوردن نیازهای شایستگی و توسعه شایستگی‌های کارکنان استفاده کنند.

هنگامی که یک کارمند دیگر صلاحیت لازم را ندارد، سازمان می‌تواند تصمیم بگیرد که الزامات و فرآیند کار را ساده کند یا می‌تواند کارمند را در موقعیت یا کار دیگری منصوب کند. افزون‌براین، می‌توان آموزش‌هایی را به منظور ارتقای شایستگی‌های یک کارمند ارائه داد.

اگر سازمان تشخیص دهد که انجام آموزش برای کارکنان ضروری است، عوامل متعددی باید در نظر گرفته شود. ابتدا، سازمان باید نیازهای آموزشی را شناسایی کرده و آنها را با الزامات و اهداف سازمان هماهنگ کند. نیازهای آموزشی باید به طور مناسب شناسایی شود تا شکاف موجود در سطح شایستگی کارکنان کاهش یابد. ثانیاً، پیش‌نیازهای آموزش، مانند زمان، هزینه، کیفیت و کمیت باید در نظر گرفته شود و به طور کامل تجزیه و تحلیل شود تا نتایج به طور موثر پیش بینی و برآورد شود. در نهایت، سازمان باید با استفاده از روش‌های خلاقانه و نوآورانه برای انجام آموزش، توسعه شایستگی کارکنان را تشویق کند.

پس از اینکه یک کارمند واجد شرایط شناخته شد، حفظ سطح شایستگی لازم برای برآوردن الزامات شغلی بسیار مهم است. یک سازمان می‌تواند با نظارت بر عملکرد کارکنان از حفظ شایستگی لازم اطمینان حاصل کند. برای فرآیند نظارت می‌توان از روش‌های مختلفی مانند آموزش منظم، مشاهده، ارزیابی و ممیزی استفاده کرد.

حفظ اطلاعات مستند به عنوان مدرکی از شایستگی کارکنان

در نهایت، بر اساس ایزو ۹۰۰۱، یک سازمان باید سوابق و اطلاعات مستند را به عنوان مدرکی برای صلاحیت کارکنان حفظ کند. سوابق معتبر مانند سوابق آموزشی و گواهینامه‌ها می‌توانند به عنوان مدرکی برای صلاحیت استفاده شوند. اطلاعات مستند را می‌توان به صورت فیزیکی یا دیجیتالی ذخیره کرد.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

خدمات ایزوسیستم نیز در زمینه‌ی مشاوره، پیاده‌سازی و اخذ ایزو برای مشاغل مختلف است که منتج به گرفتن ایزو و دریافت ایزو معتبر خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه ایزو به‌ویژه ایزو ۹۰۰۱ می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!