ماهیت سازمان در ایزو ۱۴۰۰۱:۲۰۱۵

اخذ ایزو- ایزو ۱۴۰۰۱ - بند ۴٫۱

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


ماهیت سازمان در زمینه‌ی اخذ ایزو ۱۴۰۰۱ موضوعی است که در مورد آن بسیار بحث شده است؛ اما بااین حال تفاوت‌های زیادی بین الزامات این استاندارد در بخش ضمیمه‌ی اس‌ال (Annex SL) ایزو ۹۰۰۱، ایزو ۳۷۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ وجود دارد.

زمینه‌ی سازمان برای سیستم مدیریت محیط زیست باید به موضوعات داخلی و خارجی مربوط باشد که بر هدف نهایی سازمان و توانایی پاسخگویی به نتایج مورد نظر سیستم مدیریت محیط زیست تأثیر بگذارد.

با توجه به موارد فوق و مطابق با الزام ۴٫۱ در ایزو ۱۴۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵ تفاوت‌هایی بین این استاندارد و ایزو ۹۰۰۱ وجود دارد. برای مثال سیستم مدیریت کیفیت مستقیما با مدیریت سازمانی شرکت ادغام می‌شود. با این تفاسیر با اخذ ایزو ۱۴۰۰۱، شرکت‌ها باید مسائل داخلی و خارجی و به‌طور انحصاری سیستم مدیریت محیطی را ارزیابی کنند.

بدیهی است که هر سازمانی می‌تواند این ارزیابی زمینه‌ای را با تجزیه و تحلیل سناریوی مدیریت بازرگانی شرکت ادغام کند؛ اما فقط ارزیابی تجاری مطابق با الزامات تعریف شده توسط استاندارد لازمه‌ی کار نیست؛ زیرا تمرکز بر سیستم مدیریت محیط زیست مانند ادامه کار ضروری است. درادامه نیاز ۴.۱ به وضوح شرح داده شده است:

مسائل یادشده باید شامل شرایط محیطی باشد که بر سازمان تأثیر می‌گذارد یا توانایی تأثیرگذاری در سازمان را دارد؛ بنابراین این شرایط محیطی باید در ارزیابی متن سازمان وارد شود که در آن تجزیه و تحلیل SWOT ‌می‌تواند به‌طور معمول توسط چند شرکت با اخذ ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ یا هر ابزار و روش دیگری که زمینه‌ساز و هدف نهایی رسیدن سازمان به آن موقعیت است استفاده شود.

رعایت موارد مذکور از اهمیت اساسی برخوردار است؛ چراکه متن سازمان در ایزو ۱۴۰۰۱ بررسی و ارزیابی می‌شود بر ارزیابی و سیستم مدیریت کیفیت متمرکز است.

بااین تفاسیر اگر واقعا به مسائل شرایط محیطی در متن پرداخته شود، رعایت سایر مقررات مربوط به ضمیمه SL، تجزیه و تحلیل از سیستم مدیریت محیطی ضروری است.

اخذ ایزو در محیطی امن

برای دریافت گواهینامه ایزو می‌توانید با شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای مشاوره رایگان اخذ ایزو می‌توانید فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!