شاخص تحویل به‌موقع (DIFOT)؛ چرا مهم است و چگونه می‌توان پیشرفت کرد

شاخص-تحویل-به-‌موقع

شاخص تحویل به‌موقع (DIFOT) معیاری اساسی هنگام تجزیه و تحلیل عملکرد زنجیره تأمین شما محسوب می‌شود. هدف اصلی این است که مشتریانتان محصولات مورد نیاز خود را در زمان نیاز به مقداری که سفارش داد‌اند تحویل بگیرند. DIFOT میزان موفقیت کسب و کار شما را در دستیابی به این هدف می‌سنجد و مشکلات تحقق و قابلیت اطمینان تأمین‌کننده را شناسایی می‌کند.

برای یک کسب‌وکار غیرقابل تصور است که ارقام فروش و جریان نقدینگی را نسنجد و از طرفی دیگر برای کسب‌وکارهای تولیدی یا توزیعی نیز غیرقابل تصور است که DIFOT را مدیریت نکنند.

شاخص تحویل به‌موقع (DIFOT) درواقع تعداد سفارش‌هایی را شامل می‌شود که به‌موقع، با مقدار مناسبی از محصولات صحیح (بی کم و کسر)، در روزی که مشتری آن‌ها را درخواست کرده است، تحویل داده می‌شود.

برای مثال اگر ۵۰ سفارش را در یک روز خاص تحویل داده‌اید و ۴۲ سفارش به طور کامل، به موقع تحویل داده شده،  KPI(شاخص کلیدی عملکرد) DIFOT حدود ۸۴ درصد می‌شود که خیلی خوب نیست.

چگونه می‌توان از DIFOT استفاده کرد؟

شما می توانید از شاخص تحویل به‌موقع (DIFOT) برای سنجش عملکرد خود یا عملکرد تامین‌کنندگان خود استفاده کنید. اگر تامین‌کنندگان خود را می‌سنجید، ممکن است علاقه‌مند به درک تامین‌کنندگانی باشید که همیشه با عرضه کالایِ انبار مانده تاخیر دارند.

استفاده از DIFOT تضمین می‌کند که شما به خوبی از عملکرد تامین‌کننده در همه محصولات خود مطلع هستید. اگر یک توزیع کننده هستید، می توانید DIFOT خود را بسنجید و از آن برای تبلیغ خدمات عالی شرکت خود استفاده کنید.

چه چیزی DIFOT را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

سطح موجودی مناسب باعث می‌شود مشتریان محصولات خود را به طور کامل به موقع تحویل بگیرند. توانایی برآوردن نیازهای خرید برای حفظ مشتری مهم است.

موجودی ناکافی

موجودی انبار خیلی کم می‌تواند ضربه‌ای واقعی به DIFOT شما وارد کند. پیش بینی زمانی که ممکن است کالایِ انبارمانده خیلی کمی داشته باشید می‌تواند مشکل باشد. عواملی از جمله روندهای فصلی، روندهای صنعت، عادات خرید مشتری و زمان عرضه، همگی می‌توانند بر سطح موجودی انبار تأثیر بگذارند.

خطای انسانی

همه مرتکب اشتباه می‌شوند، اما ممکن است در برخی موارد شامل پرداخت هزینه‌های زیادی شود. خطای انسانی می‌تواند شامل شمارش اشتباه، اشتباه خواندن یا قرار دادن اشتباه بخشی از یک سفارش باشد. هنگامی که این اتفاق می افتد، تحویل کامل به موقع (DIFOT) شما ضربه خواهد خورد.

انبار بهم ریخته

اداره یک انبار ناکارآمد می‌تواند پرهزینه باشد. اگر شرکت شما تماس‌های تلفنی بی‌پایانی در مورد اشتباهات حمل و نقل دریافت می‌کند، وقت آن است که نحوه اداره انبار خود را در نظر بگیرید.

خطای تولید

اگر محصولی شکسته یا دستکاری شده باشد یا رضایت‌بخش نباشد، نمی‌توان آن را ارسال کرد. اگر به اندازه کافی از آن نوع محصول در انبار ندارید، روی DIFOT تأثیر خواهد گذاشت.

هر چیزی که ممکن است بر توانایی شما در DIFOT تأثیر بگذارد، ردیابی مؤثر زنجیره تأمین و نظارت بر آنچه ممکن است باعث نشتی شود می تواند به بازگشت همه چیز به مسیر خود کمک کند.

درست کردن DIFOT

استفاده از صفحه حسابرسی پیچیده برای پیگیری زنجیره تامین می‌تواند زمان‌بر و مستعد خطا باشد. در عوض، شرکت‌های هوشمند برای مدیریت بهتر سطوح موجودی و نرخ انجام سفارش، روی راه‌حل‌های هوش تجاری سرمایه‌گذاری می‌کنند.

زنجیره‌های تأمین پیچیده هستند؛ بنابراین توزیع‌کنندگان و تولیدکنندگان به ابزارهایی نیاز دارند که به آن‌ها کمک کند موجودی را در زمان واقعی درک کنند تا بتوانند به سرعت پیش‌بینی تقاضا را تنظیم کنید و دقت برنامه‌ریزی را بهبود بخشند.

بیشتر سازمان‌ها از قبل درصد تحویل به موقع (DIFOT) خود را می‌دانند؛ اما نکته کلیدی این است که به راحتی بتوانند مشکلات را در زمان وقوع و چرایی مشخص کنند.

هوش تجاری (BI) این امکان را می‌دهد که از داده‌های خود سؤال کنید تا متوجه شوید که DIFOT چه زمانی رخ می‌دهد و چه زمانی رخ نمی‌دهد. افزون‌براین، می‌توانید محصولاتی را که به عنوان مثال باعث عدم DIFOT شده‌اند بررسی و کشف کنید و سپس اقدامات مناسبی را برای رفع مشکل انجام دهید.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

خدمات ایزوسیستم در زمینه‌ی مشاوره، پیاده‌سازی و اخذ ایزو برای مشاغل مختلف است که منتج به گرفتن ایزو و دریافت ایزو معتبر خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه ایزو و همچنین اخذ گواهینامه ایزوه‌ می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!