تفاوت بین ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۹۰۰۲

تفاوت-گواهینامه-ایزو-۹۰۰۱-و-ایزو-۹۰۰۲

کلمه ایزو که همیشه برای استانداردهای ایزو استفاده می‌شود شکل کوتاهی از سازمان بین المللی استاندارد است. در واقع ایزو یک سازمان غیردولتی محسوب می‌شود که استانداردهایی را برای رفاه جامعه و مردم عادی تهیه می‌کند. استاندارد شامل مستنداتی است که توسط سازمان ایزو منتشر می‌شود و دستورالعمل‌ها و قوانینی دارد که سازمان‌های درخواست کننده باید از آنها پیروی کنند.

مشاغل و سازمان‌های کوچک یا بزرگی که می‌خواهند کیفیت محصولات خود را بهبود بخشند و سود بیشتری داشته باشند، باید برای اخذ گواهینامه ایزو درخواست دهند. بین تمام استانداردهای ایزو، تفاوت جزئی وجود دارد و مردم تفاوت بین استانداردهای ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۹۰۰۲ را نمی‌دانند. بنابراین در ادامه قصد داریم تفاوت بین این دو استاندارد را به تفصیل مورد بحث قرار خواهیم داد.

ابتدا باید بدانیم استاندارد ISO 9001 چیست؟

این استاندارد رهنمودهایی را برای سیستم مدیریت کیفیت ارائه می‌دهد که برای دستیابی به زمانی که یک محصول یا خدمات خوب به مشتری ارائه می‌شود لازم است. در این استاندارد بر رضایت مشتری تمرکز می‌‌شود و نشان می‌دهد تولید محصولات و خدمات به‌خوبی انجام می‌شود. ایزو ۹۰۰۱ همچنین به کاهش قیمت تمام‌شده محصولات بدون نادیده گرفتن کیفیت آن محصول کمک می‌کند. ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵  نسخه‌ی فعلی استاندارد ایزو ۹۰۰۱ است که محبوب‌ترین گواهینامه ایزو در جهان لقب دارد. بنابراین افرادی که می‌خواهند از دستورالعمل‌های گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ استفاده کنند باید برای گواهینامه ایزو معتبر از طریق ایزوسیستم اقدام کنند. ایزو ۹۰۰۱ بهترین گواهینامه‌ای است که در سطح جهانی به‌رسمیت شناخته شده و تمام مردم به این استاندارد اعتماد دارند.

استاندارد ISO 9002 چیست؟

اایزو ۹۰۰۲ استانداردی است که به خانواده‌ی ایزو ۹۰۰۰ تعلق دارد و به‌عنوان الگویی برای تضمین کیفیت در تولید، سرویس و خدمات شناخته می‌شود. ایزو ۹۰۰۲ تقریباً شامل تمام دستورالعمل‌های گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ است، اما شامل ایجاد محصولات جدید نمی‌شود.

تفاوت بین استاندارد ISO 9001 و ISO 9002 چیست؟

  • ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ درحال‌حاضر به‌روزترین نسخه از خانواده ایزو ۹۰۰۰ در مقایسه با استاندارد ایزو ۹۰۰۲ است.
  • تفاوت بین استاندارد ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۹۰۰۲ این است که ایزو ۹۰۰۱ دستورالعمل‌هایی را عمدتاً برای تضمین کیفیت در طراحی، نصب و تولید دارد؛ اما ایزو ۹۰۰۲ دارای دستورالعمل‌هایی برای تضمین کیفیت در تولید، سرویس و نصب است.

اینها تفاوت های اساسی بین دو استاندارد ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۹۰۰۲ است و در مجموع تفاوت زیادی بین این استانداردها وجود ندارد. افرادی که می خواهند با تولید محصولات با کیفیت سود ببرند باید برای گواهینامه معتبر از طریق ایزوسیستم اقدام کنند.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

اگر در رابطه با هر نوع گواهینامه ایزو به کمک نیاز دارید، با کارشناسان ایزوسیستم از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!