آیا ایزو ۴۵۰۰۱ سلامت و ایمنی شغلی کارکنان را تضمین می‌کند؟

سلامت ایمنی و شغلی کارکنان با اخذ ایزو 45001
این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

در این مقاله می‌خواهیم در مورد ایمنی و بهداشت حرفه‌ای صحبت کنیم. اهداف ایزو ۴۵۰۰۱ (ISO 45001) را بهتر درک کنید و یاد بگیرید که چگونه با سایر عوامل مهم برای شرکت شما ارتباط دارد.

در سال ۲۰۱۸، OHSAS 18001 کنار گذاشته شد و به‌جای آن، سازمان بین المللی استاندارد، ایزو ۴۵۰۰۱:۲۰۱۸ (ISO 45001:2018) را منتشر کرد. OHSAS 18001 استاندارد بدی نبود؛ اما «به‌روزرسانی» استاندارد جدیدی، مدرن‌تر و بسیار عمیق‌تر را با توجه به OHS (بهداشت و ایمنی شغلی) به ارمغان آورد.

هدف از این استاندارد جدید کمک به ایجاد یک سیستم مدیریتی است که ایمنی افراد درگیر با سازمان را ارج می‌نهد. بنابراین در گستره آن پیشگیری از حوادث، مسائل ارگونومیکی و رفاه عمومی را خواهیم داشت. نکته مهم این است که این استاندارد همچنین برای کمک به سازمان‌ها در برآوردن الزامات قانونی و همانطور که می‌گوید «به طور فعال عملکرد در SSO را بهبود می‌بخشد» در نظر گرفته شده است.

متن این استاندارد کاملاً صریح و واضح است؛ اما بسیاری از افراد در مورد ایزو ۴۵۰۰۱ شک دارند و بنابراین در نهایت متوجه نمی‌شوند که استاندارد درواقع چه‌کاری انجام می‌دهد.

یک تصور غلط رایج این است که مردم فکر می‌کنند که استاندارد به خودی خود با قوانین جاری مطابقت دارد یا شرکت را در برابر هر حادثه ای جلوگیری می‌کند. از این رو این مقاله شبهاتی در این موضوع را روشن می‌کند.

ایمنی و بهداشت شغلی: آیا ISO 45001 با قوانین شغلی مطابقت دارد؟

یک سوال رایج (یا سوء تفاهم) این است که آیا این استاندارد می تواند به عنوان “گواهی” انطباق با الزامات قانونی استفاده شود یا خیر.

درک این نکته مهم است که استاندارد “جایگزین” قانون نمی شود و به خودی خود مطابقت با الزامات نظارتی را تضمین نمی کند.

با این حال، اخذ ایزو ۴۵۰۰۱ شرکت را موظف می‌کند که ذینفعان سیستم SSO خود را بررسی کند. بنابراین، سیستم مدیریت باید الزامات نظارتی را مورد توجه قرار دهد و هر چیزی را که برای برآورده کردن آنها لازم است در نظر بگیرد.

آیا ISO 45001 ایمنی کارکنان را تضمین می کند؟

این سوال یکی دیگر از سردرگمی های رایج است. بسیاری از مردم استاندارد را زیر سوال می‌برند؛ زیرا مواردی را می‌شناسند که با وجود اینکه شرکت دارای گواهینامه است، حوادث کار رخ داده است. بنابراین، باید تمایزی قائل شد: ISO 45001 سلامت و ایمنی افراد را تضمین نمی کند.

استاندارد خود سندی است که شیوه های خوب و “دستورالعمل” را برای بهبود SSO ارائه می‌دهد. بنابراین، آنچه واقعاً در شرکت شما تفاوت ایجاد می‌کند، کنترل‌های ایجاد شده توسط هدف استاندارد است.

کاری که این استاندارد انجام می‌دهد کمک به ایجاد سیستمی است که خطرات بهداشتی و ایمنی را ترسیم می‌کند و روی آنها عمل می‌کند. اگر قبل از آن مردم از آنچه می تواند باعث آسیب شود آگاه نبودند، استاندارد فرهنگی ایجاد میکند که به آنها کمک می‌کند تا این موضوع را ببینند و درک کنند.

علاوه بر این، استاندارد دربرابر خطرات عمل خواهد کرد. ما می‌دانیم که خطرات در طول زمان تغییر می‌کنند؛ بنابراین باید آنها را تحت نظر داشته باشیم. اگر زمینه تغییر کند، خطرات نیز تغییر خواهند کرد. این امر باعث می‌شود که همه‌ی شرکت‌ها برای همیشه در برابر حوادث (یا رویدادها) با مردم آسیب پذیر باشند.

کاری که استاندارد انجام می‌دهد این است که به ما کمک می‌کند تا حد ممکن در مورد این تغییرات و خطرات فعال باشیم. بنابراین، ما می‌توانیم یک قدم جلوتر باشیم و تا آنجا که ممکن است بر اساس امکانات عمل کنیم. هرچه سیستم ما بهتر باشد، توانایی ما برای تضمین سلامت افراد بهتر است.

فرهنگ راهی به سوی ایمنی برای همه است

بزرگترین مزیت اجرای استانداردی مانند ISO 45001، به دست آوردن فرهنگ پیشگیری است. از لحظه‌ای که افراد را آگاه می‌کنید و سیستم را راه‌اندازی می‌کنید، همه متوجه می‌شوند که خطراتی برای سلامتی شما وجود دارد و بنابراین، نظارت بر آنها ضروری است (مراقب باشید).

این امر باعث آگاهی بیشتری نسبت به همه می‌شود و در نتیجه احتمال یک سانحه یا جراحت، بیشتر و بیشتر کاهش می‌یابد. همچنین گرایش به مرور زمان برای سازمان به‌این صورت است که بتواند دوره‌های طولانی بدون حوادث را حفظ کند و در نتیجه، رفاه همه را افزایش دهد.

افزایش رفاه به نوبه خود، بزرگترین پیامد این فرهنگ جدید است. به هر حال، هر چه افراد بهتر باشند، بهره وری و تمرکز آنها روی کار بیشتر می شود. کسانی که معتقدند ISO 45001 یک استاندارد “انسانی” است، اشتباه می کنند (نه اینکه اینطور نیست)، تمرکز آن در واقع بهبود زندگی افراد در محل کار است؛ به طوری که به نتایج بهتر و بیشتری برای شرکت تبدیل می‌شود.

آیا شرکت شما دارای سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی است؟ اگر نه، آیا تا به حال فکر کرده‌اید که اخذ ایزو ۴۵۰۰۱ ممکن است بهره وری افراد را کاهش دهد؟ این کار ارزش تامل دارد!

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای اخذ ایزو معتبر می‌توانید از دو طریق اقدام کنید. فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید یا با شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!