دانلود متن فارسی استاندارد HACCP – سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت مواد غذایی

persian-text-HACCP

مقدمه

در اولین بخش این استاندارد، اصول سیستم تجزیه و تحلیل خطر و نقاط کنترل بحرانی (HACCP) که توسط کمیته کدکس مواد غذایی پذیرفته شده، ارائه می‌شود. بخش دوم راهنمای کلی را برای استفاده از این سیستم فراهم می‌آورد. حال آنکه مشخص است جزئیات کاربرد می‌تواند بسته به شرایط عملیات مواد غذایی مختلف تغییر کند.

HACCP که سیستمی مبتنی بر علم و نظام‌مند است، خطرهای ویژه و اقدام‌های لازم برای کنترل آن‌ها را، برای اطمینان از ایمنی مواد غذایی، شناسایی می‌کند. استاندارد مذکور ابزاری است که برای ارزیابی خطرات و برقراری سیستم‌های کنترل که اساسا بر پیشگیری به جای تکیه بر آزمون محصول نهایی تمرکز کرده است. هر سیستم HACCP قابلیت تغییر و انطباق مانند توسعه در طراحی تجهیزات، روش‌های فرآوری با پیشرفت‌های تکنولوژیک را دارد. این استاندارد می‌تواند در طول زنجیره مواد غذایی از تولید اولیه تا مصرف نهایی کاربرد داشتته باشد و اجرای آن باید با شواهد علمی احتمال بروز خطر برای سلامتی انسان هدایت شود. اجرای سیستم HACCP می‌تواند علاوه‌بر افزایش ایمنی مواد غذای منافع مهم دیگری را هم به دنبال داشته باشد. همچنین کاربرد سیستم HACCP می‌تواند به بازرسی توسط مراجع قانونی کمک نموده، تجارت بین‌المللی را با افزایش اعتماد به ایمنی مواد غذایی ارتقا بخشد.

کاربرد موفق HACCP به تعهد و مشارکت کامل مدیریت و نیروی کارا نیازمند است و همچنین نیازمند رویکرد چندجانبه می‌باشد.

این رویکرد چندجانبه باید در مواقع مقتضی، شامل متخصص در کشاورزی، دامپزشکی، تولید، میکروبیولوژی، پزشکی، بهداشت عمومی، تکنولوژی مواد غذایی، بهداشت محیط، شیمی و مهندسی منطبق با صنعت مورد مطالعه خاص خود باشد.

به‌کارگیری HACCP، سازگار با اجرای سیستم‌های مدیریت کیفیت مانند سری ایزو ۹۰۰۰ بوده و سیستم انتخابی مدیریت ایمنی مواد غذایی در درون چنین سیستم‌هایی است. اگرچه در اینجا کاربرد HACCP در ایمنی مواد غذایی مدنظر می‌باشد این مفهوم کلی می‌تواند برای دیگر جنبه‌های کیفیت مواد غذایی نیز به‌کار رود.

هدف و دامنه کاربرد

هدف از تدوین این استاندارد تعیین و ارائه‌ی راهنمایی‌های لازم برای استفاده از سیستم HACCP به منظور دستیابی به ایمنی مواد غذایی می‌باشد. این استاندارد در طول زنجیره مواد غذایی از تولید اولیه تا مصرف نهایی کاربرد دارد.

از لینک زیر می توانید متن فارسی استاندارد HACCP را دانلود نمایید :

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۳۳۹۱۲۱-۰۲۳ و ۳۳۳۳۹۱۲۰-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!