آشنایی با استاندارد ایزو ۱۷۰۲۱ (استاندارد مختص مراکز صدور گواهینامه های ایزو)

گواهینامه ایزو 17021 ویرایش 2015

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


استاندارد ISO 17021 چیست؟

ISO 17021  یک استاندارد بین المللی است که مجموعه ای از الزامات را به مراکز صدور گواهینامه (CB) ارائه می دهد که به آنها این امکان را می دهد، تا اطمینان حاصل کنند که روند صدور گواهینامه سیستم مدیریتی آنها به روشی صحیح، شایسته، ثابت و عادلانه انجام شده است.
استاندارد ISO / IEC 17021 ،برای ارزیابی انطباقات و الزامات مربوط به نهادهای ارائه دهنده ممیزی و صدور گواهینامه های سیستم های مدیریت، رسماً توسط کمیته ایزو در سال ۲۰۰۶ تهیه شد. استاندارد ایزو ۱۷۰۲۱ ایجاد شد تا نیاز به داشتن یک استاندارد بین المللی برای مراکزی که صدورگواهینامه های ملی و بین المللی را انجام می دهند برآورده کند تا بتواند شناسایی گواهینامه های سیستم مدیریت را به نفع تجارت بین المللی آسانتر کند.
این استاندارد بین‌المللی مجموعه‌ای از الزامات را برای ممیزی سیستم‌های مدیریت در سطح عمومی فراهم می‌کند و هدف آن تضمین یک سطح قابل‌اطمینان از انطباق با الزامات قابل‌اجرا برای صدور گواهینامه هایی است که توسط یک تیم ممیزی شایسته و پس از یک فرآیند ثابت با نتایجی که به صورت مداوم گزارش می شود انجام می شود.
ایزو ۱۷۰۲۱ برای استفاده توسط مراکز و واحدهای صدور گواهینامه که ممیزی و صدور گواهینامه سیستم های مدیریت را انجام می دهند در نظر گرفته شده است و الزامات عمومی برای انجام ممیزی و صدور گواهینامه در زمینه کیفیت، محیط‌زیست و دیگر اشکال سیستم‌های مدیریتی را ارایه می‌دهد. این مراکز صدور گواهینامه، می‌توانند غیر دولتی یا دولتی (با یا بدون مرجع قانونی) باشند و نیازی نیست که همه انواع گواهینامه های سیستم مدیریتی را ارایه دهند.
سازمان های زیادی به دنبال صدور گواهینامه سیستم های مدیریتی خود از قبیل کیفیت، محیط زیست، OH&S و … هستند تا ثابت کنند که با الزامات خاصی تطابق دارند و قادرند به طور مداوم به سیاست ها و اهداف اعلام شده خود دست یابند و به طور مؤثر عمل کنند. ارزیابی های انجام شده توسط مراکز صدور گواهینامه معتبری که دارای گواهی نامه ۱۷۰۲۱  ISO هستند، این اعتبار را برای سازمان ها، مشتریان و ذینفعان آن ها ایجاد می کند و به آنها این اطمینان را می دهد که:

  • آن‌ مراکز صلاحیت ارزیابی سیستم مدیریتی را دارند.
  • ارزش گواهینامه های صادر شده توسط تمام ذینفعان سازمان به رسمیت شناخته خواهد شد.

مراکزی که تایید می کنند آیا واحدهای صدور گواهینامه بر اساس گواهی نامه ۱۷۰۲۱  ISO عمل می کنند یا خیر، مراکز اعتبارسنجی نامیده می شوند و واحدهای صدور گواهینامه ای که توسط آن مراکز معتبر شناخته شوند به عنوان واحدهای صدورگواهینامه های معتبر شناخته می شوند. با این حال برای واحدهای صدور گواهینامه به منظور انجام ارزیابی های انطباق و صدور گواهینامه های مختلف، الزامی وجود ندارد که حتما استاندارد ایزو ۱۷۰۲۱ را دارا باشند، اما در صورت کسب گواهینامه فوق توسط همه ذینفعان به رسمیت شناخته خواهند شد و داشتن این استاندارد شناخته شده می تواند مزایای بسیاری را به همراه داشته باشد. بنابراین داشتن  استاندارد جدید ایزو ۱۷۰۲۱ برای ممیزان و نهادهای صدور گواهینامه که مجوزهای استاندارد سیستم مدیریت ایزو را صادر می کنند، نوعی مزیت است.
ایزو ادعا می کند که نهادهای صدور گواهینامه ای که از استاندارد جدید ISO / IEC 17021-1 استفاده می کنند، می توانند تیم های ممیزی شایسته ای را با منابع کافی ایجاد کنند، به طوریکه این تیم ها روند مداومی را دنبال کرده و نتایج ممیزی را به صورت مداوم، گزارش می کنند.
همچنین ایزو ادعا می کند که استاندارد فوق به ایجاد اطمینان در بین تنظیم کننده ها، مصرف کنندگان، تأمین کنندگان و سایر ذینفعان کمک خواهد کرد .

استاندارد ISO / IEC 17021-1 مرتب به روز می شود تا بیشتر بر نحوه ارائه خدمات صدور گواهینامه توسط نهادهای صدور گواهینامه متمرکز شود. پیشرفتهایی که به همین ترتیب در سیر زمانی تکامل ایزو ۱۷۰۲۱ رخ داده است شامل:

  • اثربخشی کنترل عملیاتی و سازمانی توسط نهادهای صدور مجوز دفاتر از راه دور، صرف نظر از ساختار سازمانی آنها، تقویت شده است.
  • روش مدیریت ریسک تقویت شده است.
  • زمان ممیزی و مدت ممیزی را تعیین می کند و سپس الزامات مورد نظر را برای توجیه مدت زمان ممیزی تعیین می کند.

برای اخذ ایزو همین حالا اقدام نمایید!

برای مشاوره، اخذ و پیاده سازی انواع ایزو از طریق ایزوسیستم اقدام نمایید. برای مشاوره رایگان می توانید، فرم دریافت ایزو  را تکمیل نمایید تا مشاورین ما با شما تماس بگیرند. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!