آشنایی با استاندارد ISO 19657:2017 (استاندارد طبیعی بودن مواد غذایی)

گواهینامه ایزو 19657 ویرایش 2017

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


منظور از کمیته فنی ایزو چیست؟

ایزو (سازمان بین‌المللی استانداردسازی)، یک فدراسیون جهانی از نهادهای استانداردهای ملی (هیات‌های عضو ایزو) می باشد. کار آماده‌سازی استانداردهای بین‌المللی معمولاً از طریق کمیته‌های فنی ISO انجام می‌شود. هر یک از اعضای علاقه مند به موضوعی که کمیته فنی برای آن تشکیل شده است، حق دارند در آن کمیته حضور یابند. سازمان‌های بین‌المللی، دولتی و غیر دولتی، در رابطه با ISO نیز در این کار شرکت می‌کنند. ایزو همکاری نزدیکی با کمیسیون بین‌المللی الکتروتکنیکال در مورد همه مسایل استاندارد سازی دارد.

استاندارد ایزو ISO / TS 19657:2017 چیست؟

ایزو ۱۹۶۵۷:۲۰۱۷، شامل تعاریف و معیارهای فنی است که برای مواد غذایی طبیعی در نظر گرفته می شود. این ایزو توسط کمیته فنی  ISO/TC 34 محصولات غذایی تهیه شده‌است و هدف از آن ارائه معیارهای فنی برای مواد غذایی است تا مواد طبیعی برای استفاده صنایع غذایی و آشامیدنی در سطح جهانی استفاده شود. این معیارهای فنی، غذاها، اجزای مواد غذایی و مواد افزودنی غذایی را از نظر طبیعی بودن و ماندگاری، ملزم به انطباق با این سند می کند.

غذا

هر ماده ای اعم از فرآوری شده، نیمه فرآوری شده یا خام، که برای مصرف انسان در نظر گرفته شده است و شامل نوشیدنی ها، آدامس ها و هر ماده ای است که در ساخت و تهیه  مواد غذایی مورد استفاده قرار گرفته است و شامل مواد آرایشی و دخانیات یا موادی که فقط به عنوان دارو استفاده می شوند، نمی شود.

اجزای مواد غذایی

هر ماده ای، از جمله مواد افزودنی غذایی، که در ساخت یا آماده سازی مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد و در محصول نهایی موجود است، اگرچه احتمالاً به صورت اصلاح شده وجود دارد.

مواد افزودنی غذایی

هر ماده ای که به تنهایی به عنوان یک ماده غذایی مصرف نمی شود و به طور معمول به عنوان یک جزء معمولی از مواد غذایی مورد استفاده قرار نمی گیرد، چه مواد مغذی داشته باشد یا نه، و افزودن عمدی آن به مواد غذایی به منظور دستیابی به یک هدف فنی (از جمله ارگانولپتیک) در ساخت، پردازش، آماده سازی، بسته بندی، حمل و نقل یا نگهداری مستقیم یا غیرمستقیم مواد غذایی به کار می رود.

کاربرد ایزو ISO / TS 19657: 2017

ایزو  ۱۹۶۵۷:۲۰۱۷، بدون در نظر گرفتن اندازه و پیچیدگی سازمان ها، معیارهای فنی را برای کلیه شرکت های مواد غذایی و آشامیدنی ارائه می دهد و برای استفاده در ارتباطات تجاری در زنجیره تأمین مواد غذایی جهانی در نظر گرفته شده است.
انطباق با سند استاندارد ISO / TS 19657: 2017،  به تضمین سطح بازی و عملکردهای عادلانه در روابط تجاری بین بیزینس ها کمک می کند. این ایزو  برای ارائه اطلاعات به مصرف کنندگان در مورد مواد غذایی طبیعی نیست، زیرا انتظارات مصرف کننده در سراسر جهان و از محصولی به محصول دیگر متفاوت است و تنها در بین بیزینس های حوزه صنایع غذایی کاربرد دارد و صنایع غذایی را ملزم به نصب اطلاعات یا برچسب ها یا سایر موارد قانونی کاربردی روی محصولات مواد غذایی و آشامیدنی می کند.

الزامات استاندارد ISO / TS 19657: 2017

  • تعاریف و معیارهای فنی (منابع قابل‌قبول، مواد و فرآیندها) را برای مواد غذایی طبیعی برآورده می کند.
  • فقط در مورد مواد غذایی کاربرد دارد.
  • این سند فقط در ارتباطات تجاری میان بیزینس ها (B2B) کاربرد دارد و در ارتباط محصول با مصرف کنندگان (یعنی برچسب زدن داوطلبانه و اجباری) صدق نمی کند.

سند استاندارد ایزو ISO / TS 19657: 2017  در موارد زیر صدق نمی کند

– طعم دهنده ها ؛ با این وجود می توان اجزای غیر طعم دهنده را مطابق معیارهای فنی تعریف شده در این استاندارد ارزیابی کرد.
– آبهای معدنی طبیعی ؛
– بطری های آب آشامیدنی
– در این استاندارد هیچگونه الزامی برای مهندسی ژنتیک و همچنین برای اقدامات کشاورزی مانند تولید ارگانیک وجود ندارد. با این حال، اینها می توانند تابع مقررات و یا سایر الزامات باشند.
– این استاندارد در مورد ایمنی انسانی، ایمنی محیط زیست، ملاحظات اقتصادی-اجتماعی (به عنوان مثال تجارت عادلانه) صدق نمی کند.

با ما در تماس باشید!

برای مشاوره و پیاده سازی گواهینامه های ایزو با شماره های ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای مشاوره رایگان می توانید همین حالا فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما فورا با شما تماس بگیرند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!