پنج روش موثر برای بهبود نظرسنجی های بازخورد ۳۶۰ درجه

بهبود-نظرسنجی‌های-بازخورد-360-درجه
این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

بازخورد ۳۶۰ درجه به‌عنوان نقشی حیاتی و ارزشمند در مدیریت عملکرد مستمر عمل می‌کند. این روش اگر به درستی انجام شود، تصویر کامل‌تری از عملکرد و مجموعه مهارت یک کارمند را در اختیار کارفرمایان قرار می‌دهد؛ اما اگر به اشتباه اجرا شود، باعث اتلاف وقت و منابع می‌شود.

اگر می‌خواهید بازخورد ۳۶۰ درجه را بهبود ببخشید، با بازنگری در نحوه اجرای آن شروع کنید. همان‌طور که مشاوران جک زنگر و جوزف فولکمن در مجله‌ی هاروارد بیزینس ریویو استدلال کرده اند، تفاوت بین بازخوردهای موفق و نه چندان موفق عمدتاً سازمانی است.

برای بهبود بازخورد ۳۶۰ درجه خود، روی بهینه‌سازی آن در پنج سطح کار کنید

در ادامه پنج نکته وجود دارد که نه تنها به جمع‌آوری داده‌های بهتر از بازخورد ۳۶۰ درجه کمک می‌کند؛ بلکه تضمین می‌کند که کل فرآیند کمی راحت‌تر عمل می‌کند.

  1. رهبری را در هیئت مدیره به دست آورید

بینش‌های به‌دست‌آمده از جلسات بازخورد ۳۶۰ درجه نیاز به کنشی دارد. اجرای یک جلسه بررسی وقت گیر صرفاً برای نادیده گرفتن نتایج مفید نیست. بنابراین، از بالای نمودار سازمانی به پایین، نه تنها به اجرای بازخورد ۳۶۰ درجه، بلکه باید یک برنامه برای عمل روی این نتایج تعهد داشت.

  1. سوالات درست بپرسید

پرسشنامه بازخورد ۳۶۰ درجه باید با اهداف کلی تیم و شرکت مرتبط باشد. سهمیه‌های فردی و اهداف باید برای بازبینی عملکرد باقی بماند. اکنون زمان آن نیست که ببینیم آیا یک کارمند در مسیر درست قرار دارد یا خیر. به جای تمرکز بر عملکرد، یک بررسی ۳۶۰ باید حوزه‌هایی مانند رفتارها و شایستگی‌ها را هدف قرار دهد. آیا کارمند نقطه کور یا مهارت نرمی دارد که ممکن است نیاز به بهبود داشته باشد؟ همانطور که گفته شد، بررسی ۳۶۰ باید بر نقاط قوت تمرکز کند و برای شناسایی نقاط ضعف استفاده نشود. از این نظر، بررسی سؤالات قبل از شروع مهم است.

  1. مهارت های مناسب را بسنجید

چه شایستگی‌های رهبری در سازمان شما مورد نیاز است؟ آیا رهبر تیم مهارت‌های مدیریت پروژه قوی دارد یا به‌عنوان مربی بهتر عمل می کند؟ اگر هدف شرکت چابکی بیشتر و ارسال به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری بیشتر است، در این صورت درخواست رتبه‌بندی در مورد توانایی‌های مربیگری یک مدیر به هدف نخواهد رسید.

  1. کوتاه و شیرین

نظرسنجی را به حداقل برسانید. ۱۵ الی ۲۰ دقیقه کافی است.

  1. ناشناس بودن را حفظ کنید

اطمینان حاصل کنید که هیچ نقض حریم خصوصی وجود نخواهد داشت و همه منتقدان این موضوع را درک می‌کنند. ارائه بازخورد انتقادی به یک همکار دشوار است، به خصوص زمانی که باید نام خود را به آن پیوست کنید. بنابراین به منتقدان توانایی ارائه بازخورد ناشناس بدهید، در غیر این صورت ممکن است به جای ایجاد ناهماهنگی در یک محیط تیمی، تمایل داشته باشند که پاسخ‌های خود را تعدیل کنند.

درمجموع به یاد داشته باشید، بازخورد ۳۶۰ درجه باید تنها بخشی از گفتگوی مداوم با کارمندان باشد. آن‌ها ارزش طرح‌ریزی را دارند، اما قبل از آن باید یک استراتژی داشته باشند و سپس پی‌گیری کنند و در صورت نیاز عمل کنند.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه‌ ایزو، پیاده‌سازی ایزو و همچنین اخذ ایزو می‌توانید با شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید یا فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!