گواهی ایمنی مواد غذایی

گواهی ایمنی مواد غذایی

گواهی ایمنی مواد غذایی دامنه گسترده و انواع مختلفی دارد. گواهینامه‌های GMP، HACCP و GFSI انواع مختلفی از راهنماهای صنعت غذایی هستند. اگر در این صنایع فعالیت می‌کنید لازم است تا با انواع مختلف استانداردهای مرتبط آشنا شوید تا بتوانید به‌درستی انتخاب کنید که کدام گواهینامه ایمنی مواد غذایی برای کسب‌وکار شما مناسب است.

ایمنی مواد غذایی یک نگرانی مهم برای کسب‌وکارهای صنایع غذایی است. به دلیل وجود استانداردهای مختلف در این حیطه ممکن است انتخاب استاندارد مناسب پیچیده و دشوار به نظر برسد. در این مقاله سعی می‌کنیم با برخی از این استانداردها آشنا شوید تا راحت‌تر بتوانید انتخاب کنید.

سیستم ایمنی مواد غذایی چیست؟

ایمنی مواد غذایی سیستمی است که کیفیت و ایمنی محصولات شما را بهبود می‌بخشد. همچنین این پتانسیل را دارد که تا حد زیادی خطرات و هزینه‌های مرجوعی محصول را کاهش دهد؛ زیرا به کمک الزامات استاندارد می‌توانید خطاهای موجود را به‌سرعت تشخیص دهید، محصولات ناقص و بی‌کیفیت را جداسازی کنید و مانع رسیدن آن به مشتری شوید.

سیستم ایمنی مواد غذایی ارزش برند شما را افزایش می‌دهد؛ زیرا مدرکی است که نشان می‌دهد تلاش کرده‌اید روشی مبتنی بر علم را برای مقابله با خطرات موجود در تجارت خود پیاده‌سازی کنید. در ادامه با برخی استانداردهای سیستم ایمنی مواد غذایی آشنا می‌شویم.

انواع گواهی ایمنی مواد غذایی

گواهینامه HACCP (سیستم مدیریت ایمنی و مخاطرات صنایع غذایی)

استاندارد HACCP، اصول تحلیل خطر و کنترل بحران در صنایع غذایی را بیان می‌کند. این استاندارد را می‌توان زیرمجموعه استاندارد مدیریت کیفیت مواد غذایی تعریف کرد. تحلیل خطر از طریق به‌کارگیری استاندارد HACCP، کلیدی است برای ورود به سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی. تحلیل خطر به شرکت‌ها کمک می­کند تا دانش موردنیاز برای پایه‌ریزی و اجرای میزان کنترل خطر مؤثر را به دست آورده و به آن نظم دهد.

در استاندارد HACCP هر خطری که به طور منطقی امکان رخ دادنش در زنجیره مواد غذایی وجود دارد باید شناسایی و ارزیابی شود؛ مانند خطراتی که می­تواند مربوط به نوع فرایند و تجهیزات مورداستفاده باشد.

گواهینامه GMP (روش‌های خوب تولید)

استاندارد GMP به مقررات خوب تولیدی که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده اعلام شده است اشاره دارد. گواهینامه GMP جهت ایجاد سیستمی برای بررسی تولید محصولات بر اساس استانداردهای کیفی است.

هدف از این سیستم کاهش خطرات در صنایع به‌ویژه در صنایع حساس نظیر صنایع دارویی، آرایشی و غذایی است. این دستورالعمل حداقل الزاماتی را ارائه می‌دهد که باید برای اطمینان از اینکه محصولات به مصرف‌کننده آسیب نمی‌رسانند برآورده شود.

گواهینامه GFSI (ابتکار جهانی ایمنی غذا)

استاندارد GFSI مخفف The Global Food Safety Initiative است. این استاندارد یک ابتکار تجاری مبتنی بر توسعه سیستم‌های مدیریت ایمنی مواد غذایی است؛ همچنین اطمینان حاصل می‌کند که مراکز غذایی در حال پردازش مواد غذایی ایمن برای مصرف‌کنندگان هستند.

تولیدکنندگان مواد غذایی با اخذ GFSI  به مشتریان خود نشان می‌دهند که با یک برنامه ساختاریافته، جامع و مؤثر ایمنی مواد غذایی کار می‌کند. ابتکار جهانی ایمنی مواد غذایی (GFSI) چارچوبی را برای محک‌زدن طرح‌های مدیریت ایمنی غذا فراهم می‌کند. این چهارچوب‌ها اطمینان حاصل می‌کنند که انطباق با استانداردهای بین‌المللی رعایت شده است.

گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ (سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی)

استاندارد ایزو ۲۲۰۰۰ شامل مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها و مقرراتی است که شرکت‌ها با رعایت آنها می‌توانند سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی را اجرا کنند. هدف از تدوین این استاندارد تعیین الزامات سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی است. برای اثبات توانایی کنترل خطرات ایمنی مواد غذایی یک سازمان در زنجیره مواد غذایی اخذ ایزو ۲۲۰۰۰ لازم است.

ISO 22000 برای تمامی سازمان‌هایی که در هر زمینه‌ای از زنجیره مواد غذایی فعالیت داشته و بخواهند به طور مداوم محصولات ایمن پایدار تولید کنند کاربرد دارد.

گواهینامه FSSC 22000 (سیستم ایمنی مواد غذایی)

استاندارد FSSC 22000 یک چارچوب برای مدیریت موثر مسئولیت‌های ایمنی مواد غذایی سازمان شما فراهم می‌کند. این استاندارد به طور کامل توسط سازمان ابتکار ایمنی جهانی غذا (GFSI) شناخته شده است و بر اساس الزامات استاندارد ایزو ۲۲۰۰۰ تدوین شده است. اخذ این گواهینامه نشان می‌دهد که شرکت شما دارای یک سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی قوی و مطابق با الزامات مشتریان و مصرف‌کنندگان است. در حال حاضر، بیش از ۱۸ هزار سازمان از حدود ۱۴۰ کشور جهان گواهی FSSC 22000 را دریافت کرده‌اند.

اعتباردهی توسط GFSI باعث تشخیص و پذیرش تولیدکنندگان و خرده‌فروشان مواد غذایی در سراسر جهان می‌شود. FSSC 22000 شرایطی را برای فرایندهای یکپارچه تعریف می‌کند که با هم کار کنند تا مخاطرات ایمنی مواد غذایی را کنترل کرده و به حداقل برسانند.

سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی

ارتباط بین انواع گواهی ایمنی مواد غذایی

شرکت‌هایی که می‌خواهند فراتر از الزامات نظارتی بروند، می‌توانند داوطلبانه انواع گواهینامه‌های ایمنی مواد غذایی را دریافت کنند. این گواهینامه‌ها به شما این امکان را می‌دهد که به مشتریان خود بگویید که سطحی از کیفیت و ایمنی دارید که می‌توانند به آنها اعتماد کنند.

استانداردهای ایمنی مواد غذایی را مانند یک پلکان تصور کنید. در پای پله‌ها GMP قرار دارد که مخفف Good Manufacturing Practices و حداقل استانداردی است که هر کسب‌وکاری که در حوزه مواد غذایی فعالیت می‌کند باید اخذ کند. GMP زمینه را برای تولید و تهیه غذای ایمن در چندین زمینه کلی ایجاد می‌کند و می‌توان آن‌ را معادل برنامه‌های پیش‌نیاز HACCP دانست.

ISO 22000 نیز بر مبنای استاندارد ایزو ۹۰۰۱ و  HACCP نوشته شده است. یکپارچه‌سازی کلیه استانداردهای مرتبط با صنایع غذایی موجب توجه ویژه به این استاندارد جهانی گردیده است.

HACCP معادل مقررات جدید ایمنی مواد غذایی است. اگر دارای گواهینامه HACCP هستید، برای صدور مجوز GFSI به‌خوبی آماده خواهید شد. سطح بعد از HACCP،GFSI  است که هنجارهای آن حتی سخت‌گیرانه‌تر از HACCP هستند. کسب‌وکارها بر اساس تجربه و موقعیت جغرافیایی خود می‌توانند هر یک از این استانداردها را انتخاب کنند.

جمع‌بندی

دریافت گواهی ایمنی مواد غذایی فقط برای ایمن و سالم نگه‌داشتن مصرف‌کنندگان مهم نیست، بلکه کسب‌وکار شما را نیز ایمن و سالم نگه می‌دارد. اگرچه برخی از صاحبان کسب‌وکار به دلیل نیاز به‌صرف زمان و هزینه، دریافت گواهینامه مناسب خود را به تعویق می‌اندازند؛ اما درنهایت انگیزه و منافع تجاری خوبی در استفاده از استانداردها وجود دارد.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

ایزوسیستم با همکاری برترین مراجع صدور (CB)، انواع گواهینامه‌های بین‌المللی ایزو (ISO) را برای سازمان‌ها و سایر مراکز تجاری و غیرتجاری صادر می‌کند. شرکت دانش بنیان خانه مدیران، ایزوسیستم را به‌عنوان برند تجاری خود ثبت کرده و از سال ۱۳۸۵ در حوزه ارائه خدمات مشاور مدیریت و صدور گوهینامه‌های بین‌المللی ایزو فعالیت می‌کند.

برای اخذ ایزو از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!