سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی – مشاغل چه چیزی باید بدانند؟

مدیریت-ایمنی-مواد-غذایی

گواهینامه ایمنی غذا (ISO 22000:2018) یک استاندارد بین المللی است که الزامات سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی را تعریف می‌کند. ایزو ۲۲۰۰۰ به‌عنوان استاندارد ضروری‌ برای همه سازمان‌ها در بخش مواد غذایی شناخته می‌شود.

گواهینامه ایزو از رویکرد تفکر مبتنی بر ریسک پیروی می‌کند و نیاز حیاتی برای شرکت‌های فعال در بخش غذا و نوشیدنی است.

مزایای استاندارد ایمنی مواد غذایی در شرکت

وجود سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی به نفع سازمان خواهد بود؛ چراکه از بسیاری جهات به رونق کسب و کار و به‌دست‌آوردن مشتریان بیشتر کمک می‌کند.

افزون‌براین، بهترین شیوه‌های ایمنی مواد غذایی را تضمین و کیفیت را در سرتاسر حفظ می‌کند. سیستم مدیریت غذا همچنین موارد زیر را تضمین می‌کند:

  • بهبود کنترل بر فعالیت‌های ایمنی مواد غذایی
  • انطباق با مقررات و سیاست‌های ایمنی مواد غذایی
  • حمایت از رشد بازار با جلب اعتماد مشتری
  • ارزیابی ریسک و ادغام با سایر سیستم‌های مدیریت ایزو
  • کسب شهرت بین‌المللی برای کسب و کار خود

استاندارد مدیریت ایمنی مواد غذایی برای همه سازمان‌ها صرف نظر از اندازه و نوع آنها اعمال می‌شود. تمامی شرکت‌هایی که در محدوده زنجیره غذایی قرار دارند می‌توانند از گواهینامه ایزو بهره‌مند شوند.

ایزو ۲۲۰۰۰ گواهینامه‌ای ضروری برای بخش مواد غذایی است تا اطمینان حاصل شود که ایمنی در محل میسر می‌شود. همچنین سازمان می‌تواند مشتریان راضی بیشتری را به طور مستمر جلب کند.

ایمنی-مواد-غذایی-۲

استاندارد مدیریت ایمنی مواد غذایی بررسی‌های کنترل HACCP

استاندارد مدیریت ایمنی مواد غذایی شامل نقاط کنترل فرآیند و بررسی خطر در مراحل مختلف تولید است. نقاط کنترل در سراسر زنجیره تأمین قرار می‌گیرند. هدف آن ایجاد شفافیت در سراسر سیستم و سپردن مسئولیت بیشتر به تیم‌ها است.

استاندارد ایمنی غذا ترکیبی از رویکرد ایزو ۹۰۰۱ (مدیریت کیفیت) و تجزیه و تحلیل خطر و آزمون‌های نقطه کنترل بحرانی است. اخذ گواهینامه، ایمنی مواد غذایی را در تمام سطوح تضمین می‌کند.

از این رو، سازمان‌هایی که گواهینامه دریافت می‌کنند، توانایی کنترل خطرات ایمنی و اطمینان از ایمن بودن مواد غذایی را دارند. ایمنی غذا یک نگرانی جهانی است و مهم است که از هر گونه آسیب یا بیماری ناشی از مصرف مواد غذایی جلوگیری شود.

گواهینامه ISO 20000 برای انواع تولید مواد غذایی، توسعه‌دهندگان مواد اولیه، ذخیره‌سازی و توزیع محصولات غذایی، بسته‌بندی، بطری، مواد بسته‌بندی و غیره به‌کار می‌رود.

سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی – مفاهیم

سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی شامل یک فرآیند گسترده است که به سازمان‌ها کمک می‌کند تا خدمات غذایی را بررسی کرده و عملکردهای تجاری را برای ایجاد ایمنی مواد غذایی در طول مراحل تولید و توزیع بهینه کنند.

محدوده استاندارد ایمنی مواد غذایی در تمام مراحل خدمات اعمال می‌شود که انتخاب مواد خام، آماده‌سازی، بسته‌بندی، توزیع و نگهداری اقلام غذایی را شامل می‌شود.

سیستم مدیریت غذا کیفیت بالا را در مراحل تولید، ذخیره‌سازی و توزیع مواد غذایی تضمین می‌کند. ایمنی مواد غذایی همچنین تضمین می‌کند که غذا به روش صحیح و با رعایت تمام استانداردهای ایمنی به مشتریان ارائه می‌شود.

برای مثال، در یک هتل، تهیه و تحویل غذا به مشتریان باید مطابق با تمام استانداردهای نظافت و ایمنی باشد.  افزون‌براین باید اطمینان حاصل شود که همیشه غذا در دمای مناسب نگه داشته می‌شود تا تازگی خود را حفظ کند. همچنین، ایمنی مواد غذایی باید در طول بسته‌بندی نیز در اولویت قرار گیرد.

ایمنی-مواد-غذایی-گوشت

چرا سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی ضروری است؟

سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی یک بخش مفید برای هر سازمانی است که با تجارت، فرآوری، بسته‌بندی و غیره سروکار دارد.

سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی به حفظ شهرت شرکت کمک می‌کند. افزون‌براین می‌تواند به‌راحتی از هرگونه مشکل احتمالی ناشی از عدم ارائه خدمات غذایی در رستوران جلوگیری کند.

گفتنی است که اطلاعات مربوط به استانداردهای ایمنی و بهترین شیوه‌ها در اختیار همه‌ی کارکنان در سراسر تیم‌ها قرار می‌گیرد. این اقدام به افزایش کارایی و بهره‌وری در هر جنبه از رستوران کمک می‌کند.

استاندارد ایمنی مواد غذایی و نقاط کنترلی که باید بررسی شوند

استاندارد ایمنی غذا دارای نقاط کنترلی است تا سیستم را برای هر گونه آسیب‌پذیری بررسی کند. تجزیه و تحلیل خطر و نقطه کنترل بحرانی (HACCP) خطرات احتمالی مربوط به ایمنی مواد غذایی را تجزیه و تحلیل می‌کند و کنترل‌هایی را برای کاهش آن‌ها در نظر می‌گیرد.

از این رو، به‌طور خلاصه، سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی به تجزیه و تحلیل و انجام اقدامات اصلاحی در مورد تمام آسیب‌پذیری‌های سازمان که منجر به آلودگی مواد غذایی می‌شود، کمک می‌کند.

استاندارد ایمنی غذا نیازی بسیار حیاتی در صنایع غذایی است؛ زیرا راهی عالی برای به‌دست آوردن مشتریان جدید و ایجاد اعتماد به‌عنوان یک ارائه دهنده مواد غذایی قابل اعتماد است.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

خدمات ایزوسیستم در زمینه‌ی مشاوره، پیاده‌سازی و اخذ ایزو برای مشاغل مختلف است که منتج به گرفتن ایزو و دریافت ایزو معتبر خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه ایزو و همچنین استاندارد ایمنی مواد غذایی و پیاده‌سازی استاندارد گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰:۲۰۱۸ می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!