راهنمای جامع اخذ گواهینامه ایزو ۲۲۳۰۱ (سیستم مدیریت تداوم کسب و کار)

صدور ایزو 22301

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


ایزو ۲۲۳۰۱:۲۰۱۹، مجموعه ای از الزامات سیستم های مدیریت تداوم کسب و کار (BCMS) از سازمان بین المللی استاندارد (ISO) است. BCMS مخفف Business Continuity Management System به معنای سیستم مدیریت تداوم کسب و کار می باشد.

ایزو ۲۲۳۰۱ چیست؟

ایزو ۲۲۳۰۱ استانداردی برای یک سیستم مدیریت است که از آن برای اختلال در کسب و کار استفاده می شود. سیستم مدیریت تداوم کسب و کار دارای گواهینامه ISO 22301 به معنای سازمانی است که:

  • BCMS خود را پیاده سازی، نگهداری و بهبود می بخشد.
  • مطابق با سیاست تداوم تجارت خود است.
  • در اختلال تجارت پشتیبانی می کند.
  • حتی می تواند در زمان وقفه به ارائه محصولات و خدمات با ظرفیت قابل قبول ادامه دهد.

استاندارد ایزو ۲۲۳۰۱ ابتدا در سال ۲۰۱۲ معرفی شد و در سال ۲۰۱۹ مورد بازبینی نظر قرار گرفت. در حالی که بسیاری از بازنگری های اخیر ایزو تغییرات عمده ای نسبت به نسخه های قبلی داشته اند، اما نسخه ۲۰۱۹ بسیار شبیه به نسخه ۲۰۱۲ است. این اسناد، الزامات کمتر و دستورالعمل های جدید در مورد تغییرات برنامه ریزی برای BCMS دارد. مشاغل تا ۳۱ اکتبر ۲۰۲۲ فرصت دارند تا به نسخه ۲۰۱۹ ایزو ۲۲۳۰۱ منتقل شوند.

آیا باید گواهینامه ایزو ۲۲۳۰۱ را اخذ کنید؟

فضای کسب و کار امروز بسیاری از سازمان ها را تشکیل شده است که تداوم کار را در  اولویت های خود قرار می دهند. اگر اخیراً اختلالی در تجارت خود تجربه کرده اید، می دانید که انجام یک عمل سخت چقدر مهم است. از آنجا که شرکت‌ها از نزدیک به برنامه‌های تداوم کسب‌وکار خود نگاه می‌کنند، بسیاری فکر می‌کنند که آیا روشی برای ایجاد موثرترین استراتژی‌های تداوم کسب‌وکار ممکن وجود دارد یا خیر.

اگر ایزو ۲۲۳۰۱ را انتخاب کرده اید، حالا چگونه می توانید این استاندارد را اخذ نمایید؟ ما در این راهنمای جامع به ابهامات و تمام سوالات شما پاسخ داده ایم.

خلاصه ای از الزامات ایزو ۲۲۳۰۱:۲۰۱۹

چارچوب ISO 22301 به گونه ای طراحی شده است که با سایر استانداردهای شناخته شده زیر سازگار می باشد:

مانند هر یک از این استانداردها، ایزو ۲۲۳۰۱ شامل یک ساختار ۱۰ بند (ضمیمه SL)، با ایده‌های گسترده قابل‌اجرا برای هر سازمان است.

سه بند اول درباره دامنه، مراجع رسمی، اصطلاحات و تعاریف مرتبط با استاندارد بحث می‌کند. هفت بند باقیمانده شامل مولفه‌های مورد نیاز یک سیستم مدیریت تداوم کسب‌وکار موثر و طرح کلی نحوه اجرای ایزو ۲۲۳۰۱ می‌باشند.

بند ۴ – متن سازمان

قبل از اینکه بتوانید سیستم مدیریت تداوم کسب و کار را پیاده سازی کنید، باید خود تجارت را درک کنید. به عنوان یک سازمان، شما باید نیازهای داخلی و خارجی را ارزیابی کنید و دامنه سیستم جدید را طراحی کنید. رهبران مشاغل همچنین باید الزاماتی را که توسط اشخاص ذینفع مانند تنظیم کننده ها، مشتریان و کارمندان اعمال می شود، دنبال کنند.

بند ۵ رهبری

یک سیستم مدیریت تداوم کسب و کار برای پیشگامی در اجرای موارد به رهبری موثر نیاز دارد. با اولویت بندی تعهد مدیریت، مشاغل می توانند از تأمین منابع مناسب و تدوین سیاست ها اطمینان حاصل کنند. رهبران مشاغل همچنین باید ببینند که کارمندان مناسبی برای پیاده سازی و نگهداری سیستم منصوب شده اند.

بند ۶ – برنامه ریزی

همانند ایجاد هر سیستم جدید، برنامه ریزی کافی امری اساسی است. به عنوان بخشی از فرایند برنامه ریزی، سازمان باید خطرات اجرای BCMS را شناسایی کند. شرکت همچنین باید اهداف و معیارهای مشخصی را برای سنجش موفقیت خود تعیین کند.

بند ۷ – پشتیبانی

برای پشتیبانی موثر از BCMS، شما به کارمندانی با دانش و باتجربه برای توسعه و نگهداری سیستم و پاسخگویی به حوادث هنگام وقوع نیاز دارید. همه کارکنان باید از نقش خود در واکنش به حوادث آگاه باشند. با توجه به اینکه تنها ۱۴٪ از مشاغل دارای یک تیم اختصاص یافته به تداوم تجارت هستند، این امر بسیار مهم است.

پشتیبانی از BCMS می تواند شامل آگاهی مشتریان از مسائل مدیریت تداوم تجارت باشد. هنگامی که کانال های ارتباطی عادی مختل می شوند، باید از طریق روشهای جایگزین پشتیبانی شوند.

بند ۸ – عملیات

بخش عمده ای از این استاندارد در بند ۸ آمده است که نیازهای عملیاتی برای BCMS را بیان می کند. اول، کسب و کار باید درک کند که چگونه اختلال در عملیات تأثیر می گذارد. ارزیابی ریسک تهدیدهای تجاری شما را نشان می دهد. سپس، سازمان شما می تواند استراتژی تداوم تجارت خود را به طور موثرتر اطلاع دهد.

همانطور که حوادث احتمالی را شناسایی می کنید، گام هایی را طراحی می کنید که در کنار اقداماتی که در صورت وقوع انجام می شود، از آنها جلوگیری کرده و احتمال آنها را کاهش دهید. از آنجا که پیش بینی و جلوگیری از همه وقایع غیرممکن است، برنامه ریزی در بدترین حالت ضروری است.

ساختار واکنش در مقابل حادثه تضمین می‌کند که واکنش‌ها می‌تواند به سرعت افزایش یابد. همچنین افراد را قادر می‌سازد تا اقدام‌های لازم را انجام دهند. اگر این حادثه شامل امنیت عمومی باشد، پاسخ باید شامل ارتباط با طرف های خارجی آسیب دیده باشد. به عنوان مثال، نشت مواد شیمیایی در یک کارخانه ممکن است برای ساختمان های مجاور خطر آتش سوزی ایجاد کند.

بند ۸ توجه را به خود جلب می‌کند و به سرعت برنامه‌های تداوم کسب‌وکار را درک می‌کند. این اسناد باید واکنش سریع برای یک حادثه معین را فعال کنند. معمولا بهتر است یک استراتژی برای هر قسمت از برنامه ایجاد کنید تا اینکه یک برنامه بزرگ دربرگیرنده بسیاری از حوادث باشد.

بعلاوه، استاندارد ایزو ملاحظاتی را مطرح می کند که سایر استانداردهای تداوم تجارت به آنها توجه نشده است.

بخش زیر آخرین تمرینات و تست ها است. از آنجا که در هر زمان ممکن است وقفه رخ دهد، بررسی اینکه پاسخ ها در صورت لزوم عمل می کنند، بسیار مهم است. تست ها تعیین می کند که آیا یکی از عناصر تداوم کسب و کار از بین رفته یا خراب است. به عنوان مثال، می توانید ژنراتور یک مرکز را با روشن کردن آزمایش کنید. تمرینات معمولاً شامل بسیاری از آزمایشات است و شامل شبیه سازی های جزئی یک حادثه و پاسخ می باشد. تمرینات معمولاً شامل آموزش نحوه مدیریت رویدادها در کنار آزمایش فرآیندهای موجود است.

بند ۹ – ارزیابی

همانند سایر سیستم های مدیریتی، یک سازمان نیز باید عملکرد خود را ارزیابی کند. با استفاده از معیارهای تعیین شده، یک سازمان می تواند عملکرد خود را در طول زمان اندازه گیری کند. سازمان همچنین باید ممیزی های داخلی را انجام دهد، که در آن مدیریت نتایج را بررسی کرده و بر اساس اطلاعات فاش شده عمل کند.

بند ۱۰ – بهبود

همزمان با ارزیابی، سازمان باید سیستم را بهبود بخشد. ISO 22301:2019 تصدیق می کند که هیچ تنظیماتی از ابتدا کامل نخواهد بود و به عنوان بخشی از صدور گواهینامه نیاز به پیشرفت دارد. بعلاوه، تهدیدهای جدید می توانند به وجود آیند، در حالی که فضای کسب و کار در جریان می باشد. بنابراین سازمان باید بر اساس نتایج ممیزی ها، بررسی ها و اقدامات اصلاحی را انجام دهد.

ایزو 22301

مزایای اخذ ایزو ۲۲۳۰۱

دلایل زیادی برای پیاده سازی و اخذ ایزو ۲۲۳۰۱:۲۰۱۹ وجود دارد. دلیل اول داشتن توانایی حفظ فعالیت های تجاری در هنگام اختلال است. همچنین با اخذ ایزو به موارد زیر دست می یابید:

سیاست های مفید تداوم تجارت: رعایت استاندارد ISO 22301 شما را ملزم به ایجاد برنامه های قوی تر می کند. ایده ایجاد استراتژی هایی برای مقابله و حتی جلوگیری از تهدیدها است. در حال حاضر با اخذ ایزو ۲۲۳۰۱، سیاست های ارزشمند تداوم کسب و کار متناسب با تجارت خود را توسعه خواهید داد.

واکنش‌های قدرتمند و روش‌های بازیابی: با اجرای دستورالعمل‌های کوتاه و عملی برای بسیاری از سناریوها، شما از قبل در حال بارگیری برنامه‌ریزی برای هر رویداد هستید. تیم شما می‌تواند به سرعت ایده‌هایی را وارد عمل کند و زمان پاسخ شما را کاهش دهد.

افزایش دارایی و حمایت از سود: بیشتر اختلال در مشاغل منجر به از دست دادن درآمد می شود. از دست دادن تأمین کننده، تحویل محصولات را به مشتری غیرممکن می کند، یا نقض اطلاعات، مشتریان را به سمت رقبا سوق می دهد، به شما آسیب می رساند. با استفاده از BCMS می توانید از طریق استراتژی برای ادامه خدمات به مشتریان خود در هنگام حوادث از سود خود محافظت کنید. بعلاوه، اختلالات تجاری ناشی از یک فاجعه طبیعی می تواند به اموال و دارایی های دیگر آسیب برساند. روش های پاسخ می تواند به شما در کاهش خسارت دارایی کمک کند.

اعتبار حفظ‌شده: نحوه واکنش کسب‌وکار شما به یک بحران می‌تواند اعتبار شما را تحت‌تاثیر قرار دهد. اگر یک فاجعه بزرگ باعث می‌شود تا بیش از یک ماه ارسال کالا را به تاخیر بیاندازد، در حالی که رقبای شما فقط یک هفته تاخیر دارند، مشتریان شما متوجه خواهند شد. اگر حادثه شامل آسیب به سلامت، آسیب به محیط زیست یا آسیب دیگری باشد که توسط شرکت شما ایجاد شده است،  با دریافت ایزو می توانید اثرات آن را کاهش داده و اعتبار خود را در نزد مردم حفظ کنید.

دید بیشتر در برابر تهدیدها: یک چالش برای بسیاری از سازمان ها این است که آنها به راحتی نمی دانند انتظار چه چیزی را داشته باشند. آنها نمی دانند چه خطراتی ممکن است در انتظار آن ها باشد و نمی دانند چه تاثیراتی بر روی کسب و کارشان می گذارد. با انجام یک ارزیابی دقیق ریسک، می توانید این تهدیدها را کشف کنید. همچنین می توانید به مشتریان و زنجیره تأمین خود نشان دهید که خطرات خود را درک می کنید.

مشارکت مدیریتی بیشتر: ایزو ۲۲۳۰۱ نیازمند رهبری است که به شدت درگیر سیستم مدیریت تداوم کسب‌وکار باشد. با این تعهد شما اطمینان حاصل می‌کنید که BCMS به طور جدی در سراسر سازمان به کار گرفته می شود. این امر، تعامل کارکنان را تحریک می‌کند، در حالی که به مشتریان نشان می‌دهد که مدیریت به موفقیت BCMS متعهد می باشد.

قبول قانون: به طور کلی، وقفه‌های تجاری الزامات قانونی را به حالت تعلیق در نمی‌آورند. برخی حوادث حتی موجب الزامات قانونی بیشتری خواهند شد. استراتژی‌های تداوم کسب‌وکار شما می‌تواند به شما کمک کند در طی زمان‌های دشوار با مقررات آشنا شوید و به سرعت سیاست‌ها و روندهای جدید را در پاسخ به تغییر قوانین اجرا کنید.

تایید اعتبار کسب‌وکار: اگر شما به سازمان‌های دیگری محصولات و سایر موارد دیگر را عرضه می کنید، می‌توانید فرصت‌های بیشتری را با اخذ گواهینامه ایزو ۲۲۳۰۱ باز نمایید. بسیاری از بخش‌های ادارات به عنوان راهی برای کاهش هزینه‌های کسب‌وکار خود به گواهینامه ایزو نیاز دارند. همچنین برای اثبات این که می‌توانید تداوم کسب‌وکار را حفظ کرده و ریسک کمتری را برای مشتریان خود ایجاد کنید، اعتبار کسب خواهید کرد.

چرا گواهینامه ایزو ۲۲۳۰۱ مهم است؟

اخلال در تجارت می تواند موجب خسارت مالی شود، به اعتبار شما خدشه وارد کند و مشتریان با ارزش را دور نماید. وقفه های کاری غیرمنتظره هستند. یک شرکت فاقد سیستم مدیریت تداوم تجارت قوی، طعمه بسیاری از مسائل خواهد شد. به عبارت دیگر، زمان زیادی طول می کشد تا تجارت دوباره روی پا بماند. این بدان معناست که درآمد از دست رفته بیشتر و مشتریان ناراضی نیز بیشتر می شود.

اگرچه یک برنامه تداوم تجارت سازگار با ISO 22301 همیشه جلوی فاجعه بعدی را نخواهد گرفت، اما از بسیاری جهات می تواند به تجارت شما کمک کند. از طریق تجزیه و تحلیل تهدیدات جامع و نظارت مداوم، به شما امکان می دهد تا اختلال بعدی را پیش بینی کنید. برنامه های موثر پاسخگویی می تواند از بروز برخی از بلایا در وهله اول جلوگیری کند. در صورت بروز هشدار، شرکت شما می تواند با روش های از پیش تعیین شده وارد حالت بازیابی و بهبود شود.

گواهینامه ایزو ۲۲۳۰۱ و بازگشت به کار

مشاغلی که به دلیل ویروس کرونا (COVID-19)،  به طور موقت تعطیل شده اند، به ویژه باید به اخذ ایزو ۲۲۳۰۱ و برنامه های آن برای بازگشت به کار فکر کنند. شرکت ها اکنون نگرانند که اگر بحران باعث توقف مجدد مشاغل آن ها یا تغییر گسترده عملیاتی شود، چه اتفاقی می افتد. حتی در زمان بازگشایی مشاغل، دشوار است که بگوییم وقفه دیگری قریب الوقوع است. هر چیزی از یک فاجعه طبیعی ممکن است تا شیوع ویروسی می تواند باعث شود که یک شرکت درهای خود را ببندد. خبر خوب این است که صدور گواهینامه ایزو ۲۲۳۰۱ می تواند کمک زیادی به کسب و کار شما نماید.

از طریق BCMS خود، می توانید سیاست های لازم را برای مهاجرت عملیات از راه دور در صورت امکان ایجاد کنید. همچنین آماده خواهید بود تا به چالش های مداوم مربوط به بازگشایی ایمن پاسخ دهید. اگر تعطیلی موقت دیگری رخ دهد، می توانید عملیات را ادامه داده و زودتر به کار خود برگردید.

چگونه می توانید گواهینامه ایزو ۲۲۳۰۱ را اخذ نمایید؟

ایزو به عنوان سازمانی که استاندارد را طراحی کرده است، مستقیماً مجوز صادر نمی کند. در عوض، آنها برای استفاده از استانداردهای دقیق خود به مرکز های صدور گواهینامه معتبر مانند ایزوسیستم اعتماد می کنند.

ما به عنوان یک سازمان صدور گواهینامه معتبر، به شما کمک کنیم تا شرایط بهبود مستمر خود را برآورده کنید. اگر کسب و کار شما نیاز به تغییر BCMS خود دارد، ما می توانیم تجزیه و تحلیل را انجام دهیم تا متوجه شویم که برای سازگار شدن باید چه کاری انجام دهید.

برای دریافت ایزو، مشاوره و پیاده سازی گواهینامه ایزو می توانید با شماره های ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید فرم دریافت گواهینامه ایزو را تکمیل نمایید تا مشاورین ما با شما تماس بگیرند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!