هوشین کانری – ارتباط برنامه‌ریزی استراتژیک با اجرای پروژه

روش-هوشین-کانری
این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

تعریف هوشین کانری

هوشین کانری (که به آن استقرار سیاست نیز می‌گویند) روشی است برای اطمینان از اینکه اهداف استراتژیک یک شرکت باعث پیشرفت و اقدام در هر سطحی در آن شرکت می‌شود.

هوشین کانری تلاش می‌کند تا هر کارمندی را در همان زمان به یک سمت بکشاند. این امر با همسوکردن اهداف شرکت (استراتژی) با برنامه‌های مدیریت میانی (تاکتیک) و کارهای انجام شده توسط همه کارکنان (عملیات) محقق می‌شود.

فرآیند برنامه ریزی هوشین

روش هوشین کانری را می توان با فرآیند ۷ مرحله‌ای که به‌عنوان برنامه‌ریزی هوشین نیز شناخته می‌شود خلاصه کرد:

 • رهبری شرکت چشم‌اندازی قوی ایجاد می‌کند و به این سوال پاسخ می‌دهد که «چرا شرکت وجود دارد؟».
 • تیم رهبری اهداف کلیدی یا یک ماموریت را تعریف می‌کند. در صورت دستیابی به آنها مزیت رقابتی برای شرکت ایجاد خواهند کرد. اینها اهداف اصلی هستند که معمولاً نیازمند تلاش هر فرد در شرکت هستند، نه اهداف ماهانه یا سه ماهه.
 • تیم رهبری همراه با مدیریت ارشد، اهداف را به اهداف سالانه تقسیم می‌کند.
 • پس از تدوین اهداف سالانه، آنها باید در تمام سطوح سازمان “استقرار” داشته باشند. این فرآیند «هدف‌سازی» است که از بالا شروع می‌شود و به هر کارمند منتشر می‌شود.
 • با مرحله بعدی، اجرای واقعی شروع می‌شود. این مرحله با دو مرحله بعدی همراه است.
 • بررسی‌های ماهانه اطمینان حاصل می‌کند که کارها طبق برنامه اجرا می‌شود.
 • در پایان سال، یک بررسی سالانه انجام می‌شود که نتیجه نهایی به‌دست آمده را تأیید می‌کند.

هوشین کانری کچبال

یکی از جزئیات مهم در مورد برنامه ریزی هوشین این است که کاملاً از بالا به پایین اجرا نمی‌شود. برعکس، این روش تلاشی مشترک بین مدیر و زیردست است که باید بر سر مجموعه بهینه اهداف متقابل توافق کنند.

اگر مدیریت افراد را بدون جمع‌آوری بازخورد، به سمت دستیابی به اهداف معین هدایت کند، در صورت نادیده گرفتن برخی جزئیات، خطر بی انگیزگی و خطاهای پرهزینه را به‌همراه خواهد داشت.

فایده بحث در مورد اهداف با افرادی که فعالانه روی آنها کار خواهند کرد این است که آنها به جزئیات بیشتر از مدیریت فکر می‌کنند. از نظر عملی، این ماهیت Catchball است.

داشتن اهداف خوب، واقع بینانه و مورد توافق مهم است؛ زیرا مالکیت و انگیزه را ممکن می‌کند، یک حلقه بازخورد ارزشمند ایجاد می کند و تعهد به فرآیند اجرا را بهبود می‌بخشد.

چرخه دمینگ (PDCA)

چرخه دمینگ (PDCA / PDSA) اولین بار توسط دمینگ به‌عنوان یک مدل بهبود مستمر کیفیت معرفی شد و از چهار مرحله تشکیل شده است:

 • PLAN: برنامه‌ریزی آزمایش و پیش‌بینی نتایج
 • DO: اجرای طرح
 • CHECK: تأیید فرضیه
 • ACT: انجام آزمایش و بررسی زمان اجرای یک سیستم مدیریتی

مدل PDCA را می‌توان به‌عنوان رویکرد علمی برای بهبود مستمر در نظر گرفت و به‌این ترتیب به برخی اقدامات اضافی نیاز دارد:

دستیابی به بهبود مستمر تنها در صورتی امکان پذیر است که PDCA را به یک تلاش مستمر تبدیل کنید. اگر چند بار آن را امتحان کنید، PDCA احتمالاً بهبودهایی را ایجاد می‌کند؛ اما اگر به‌طور مداوم تکرار نکنید، ارزش کمتری خواهد داشت.

اجرای آزمایش‌ها در یک محیط (تا حدودی) کنترل شده مهم است. اگر نتایج آزمایش به نتایج معنی‌داری منجر نشود، آزمایش ارزشی ندارد؛ زیرا نتایج را نمی‌توان به‌عنوان پایه یک چرخه PDCA آینده در نظر گرفت.

چرا هوشین کانری؟

راه اندازی کسب‌و‌کار و رسیدن به درآمد هفت رقمی هرگز آسان نبوده است. بااین‌حال، در تاریخ بشر هرگز به این سختی نبوده است که مردم به محصولات شما اهمیت دهند. رقابت شدیدی در هر بازاری وجود دارد و تنها باهوش ترین و فداکارترین‌ها موفق می‌شوند. به‌همین دلیل است که شرکت‌ها باید مطمئن شوند که استراتژی سنجیده‌ای دارند و می‌توانند بی وقفه اجرا کنند. این اقدام در مورد داشتن استراتژی و اجرا است.

علاوه‌براین، همسویی یکی از بزرگترین چالش‌های شرکت بزرگ است که در آن هزاران نفر روزانه هزاران شغل را انجام می‌دهند. حتی برای شرکت‌های کوچک‌تر که در آن‌ها کار بسیار پویاتر است و می‌توان تصویر بزرگ را به راحتی از دست داد، اغلب یک چالش است.

هنگامی که هوشین کانری به‌طور مؤثر اجرا می‌شود، تیم رهبری را مجبور می‌کند تا چشم‌انداز و فهرستی از اهداف پیشرفت ایجاد کند که همسویی را تضمین می‌کند و اهرم لازم را برای اجرای موفقیت آمیز فراهم می‌کند.

به‌عبارت دیگر، هوشین کانری با ایجاد همسویی و تمرکز، شکاف بین استراتژی و اجرا را پر می‌کند.

معایب هوشین کانری

تنها عیب برنامه‌ریزی هوشین این است که هیچ کس نمی‌تواند پیش‌بینی کند که در یک سال چه اتفاقی می‌افتد. در واقع، این هدف‌گذاری سالانه به طور گسترده توسط جامعه چابک رد شده است و این جای تعجب نیست.

هر شرکتی مانند بدن انسان است. بخش‌ها و تیم‌ها نماینده اندام‌ها هستند و اطلاعات نشان دهنده خون است. اگر یک سال طول بکشد تا خون به اندام ها برسد، بدن می‌میرد. گردش خون باید منظم و پایدار باشد تا بدن سالم باشد. همین امر در مورد اطلاعات نیز صادق است.

در حالی که اهداف و چشم انداز بزرگ باید وجود داشته باشد، برای موفقیت یک سازمان، باید سیستمی وجود داشته باشد که آن را با دنیای پویای امروزی تطبیق دهد. یکی از راه حل‌های ممکن پورتفولیو کانبان است.

به طور خلاصه

 • هوشین کانری یک روش مدیریت ناب ضروری برای اطمینان از اجرای استراتژی یک شرکت در سراسر سلسله مراتب است.
 • بخش جدای‌ ناپذیرهوشین کانری، پیگیری بهبود مستمر از طریق ابزارهایی مانند PDCA و Catchball است.
 • هنگامی که هوشین کانری به‌طور موثر اجرا می‌شود، تیم رهبری را مجبور می‌کند تا چشم‌انداز و فهرستی از اهداف پیشرفت را ارائه دهد؛ مجموعه‌ا‌ی از اهداف که همسویی را تضمین می‌کند و اهرم لازم را برای اجرای موفقیت آمیز فراهم می‌کند.
 • پورتفولیو کانبان می‌تواند به اجرای برنامه‌ریزی هوشین کانری و اجرای واقعی اهداف کمک کند.
 • هوشین کانری باید با کوتاه کردن چرخه‌های ارتباطی و ایجاد روشی روان‌تر برای اشتراک‌گذاری اطلاعات با دنیای پویای امروز سازگار شود.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه‌ ایزو، پیاده‌سازی ایزو و همچنین اخذ ایزو می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با کارشناسان ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!