چگونه استاندارد ایزو از سلامت روان افراد در محل کار محافظت می‌کند؟

ایزو 9001 - ایزو 45001

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


وقتی به بهداشت و ایمنی در محل کار فکر می‌کنید، شاید تمرکز روی سلامت جسمی کارکنان بسیار آسان به‌نظر برسد. تحقیقات اخیر، موضوع سلامت روانی در میان نیروی‌کار را مورد تاکید قرار داده‌ و به‌دلیل اثرات همه‌گیر شدن جهانی COVID-19، با خطرات احتمالی زیادی رو‌به‌رو شده است.

سلامت روانی مربوط به کار

HSE (مجری بهداشت و ایمنی) در گزارش ۲۰۱۹-۲۰۲۰ نتایج نگران‌کننده‌ای در مورد سلامت روان در محل کار نشان داده است. طبق تحقیقات، ۵۱ درصد بیماری‌های جدید و طولانی‌مدت مربوط به کار به دلیل استرس، افسردگی یا اضطراب بوده است که تأثیر زیادی در تجارت داشته؛ زیرا منجر به از دست دادن ۱۷.۹ میلیون روز کاری شده است.

از زمان انتشار این گزارش، تأثیرات احتمالی همه‌گیری در سلامت روان افراد بیشتر روشن شده است که احتمالا منجر به موارد بیشتری از بیماری روانی مرتبط با کار خواهد شد.

گزارشی از لویدز رجیستر که ۵ هزار و ۵۰۰ کارگر را در ۱۱ کشور مورد بررسی قرار داده است، تصویر واضحی را در طی همه گیری کرونا نشان داد. در واقع، این گزارش نشان داد که ۷۰ درصد از کارکنانی که مورد پرسش قرار گرفته‌اند، افزایش استرس مربوط به کار بین ماه‌های مارس و دسامبر ۲۰۲۰ را تجربه کرده‌اند.  این امر به شکایات رایج از کمبود کارگر مرتبط بود که منجر به کار در ساعات طولانی تر و حجم کار بیشتر شد.

اثرات کار طولانی مدت از راه دور نیز باعث خسارت شد و ۱۷ درصد از افرادی که در این تحقیق مورد پرسش قرار گرفتند نشان داد که آنها اکنون احساس انزوا و گوشه‌نشینی دارند.

این آمار در سلامت روان احتمالا تا چندین سال پس از پایان همه گیری ادامه خواهد داشت. گزارش جدید مرکز سلامت روان حاکی از آن است که در پی بیماری کرونا، سایه ای پنج ساله بر سلامت روان کشو‌ها اعمال خواهد شد. کسانی تحت تأثیر قرار می‌گیرند که شخصا با این بحران دست‌وپنجه نرم کرده‌اند؛ مانند افرادی که مجبور به بستری شدن در بیمارستان شدند یا کسانی که عزیزان خود را از دست داده اند یا کسانی که در خط مقدم مبارزه با این بیماری در طول بحران بیماری کار می‌کردند.

با شتاب گرفتن بحران سلامت روانی و کمبود خدمات، مشاغل باید برای حمایت از آرامش ذهنی کارکنان خود گام بردارند و مشاغلی که دارای استاندارد ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ هستند، می‌توانند در موقعیت ایده‌آل قرار بگیرند تا رسیدگی به این مسئله را آغاز کنند.

اخذ ایزو و حمایت از سلامت روان کارکنان

ایزو ۴۵۰۰۱ استاندارد بین المللی بهداشت و ایمنی شغلی است. استاندارد مذکور دیدگاهی بسیار جامع در مورد ایمنی محل کار دارد؛ به این معنی که می‌تواند به سازمان شما کمک کند تا از سلامت روان کارکنان و همچنین ایمنی جسمی آنها حمایت کنید.

الزامات ایزو بدان معنی است شما باید نیازها، انتظارات و خطرات احتمالی تیم خود را شناسایی کنید که شامل هرگونه استرس احتمالی در محل کار است که می‌تواند بر سلامت روان آنها تأثیر منفی بگذارد. به‌عنوان مثال، آیا کارکنان در محیط پر خطر کار می‌کنند؟ آیا آنها در شرایط پراحساس کار می‌کنند؟

با شناسایی این موارد از طریق اخذ ایزو ۴۵۰۰۱ و رعایت الزامات می‌توانید نیاز به هرگونه حمایت از سلامت روان را کشف کرده و اهداف و برنامه‌هایی را که تصمیم دارید در زمینه‌ی مورد نظر ارائه دهید، آغاز کنید.

استاندارد دیگری که می تواند به شما در حمایت از سلامت روان در محل کارتان کمک کند، ایزو ۹۰۰۱، استاندارد مدیریت کیفیت است. شاید اخذ ایزو ۹۰۰۱ به اندازه‌ی ایزو ۴۵۰۰۱ انتخاب واضح و آشکاری نباشد؛ اما استاندارد ایزو ۹۰۰۱ تأکید بر رفاه کارکنان را شامل می‌شود و درکنار ایزو ۴۵۰۰۱ مزیت‌های زیادی را برای سازمان و کارکنان شما به ارمغان می‌آورد.

بند ۷.۴ استاندارد ایزو ۹۰۰۱ روی محیط برای بهره‌برداری از فرآیندها تمرکز دارد و به این معنی است که شما به محیطی سازنده برای پرسنل نیاز دارید تا آن‌ها بتوانند با بهترین توانایی خود کار کنند و کیفیت سازگار ایجاد کنند. افزون‌براین ایجاد چنین محیطی بدان معنا است که شما باید روی عوامل انسانی و همچنین جسمی تمرکز کنید.

به‌عنوان مثال، افراد باید به محیطی آرام، سازنده، پویا و و بدون تبعیض تشویق شوند؛ همچنین باید تا حد ممکن بدون استرس باشند.

مزایای احساس رضایت خاطر و سلامت روح و جسم

در نظر گرفتن تدابیری برای حمایت از سلامت روان تیم شما می تواند فواید بزرگی برای کسب‌وکار شما به همراه داشته باشد که شامل موارد زیر است:

  • بهبود رضایت کارکنان
  • ماندگاری بیشتر کارکنان
  • بهره وری بهتر
  • کاهش تعداد روزهای بیمار
  • بهبود انعطاف‌پذیری کسب‌وکار

با در نظر داشتن این مزایا همراه با رشد بحران سلامت ذهنی، اکنون زمان مناسبی برای شروع ارزیابی نیازهای سلامت روان در محل کار شما و انجام اقدامات برای حمایت از رفاه کارکنان و سلامت روح و جسم آن‌ها است.

با ما تماس بگیرید

برای اخذ ایزو ۹۰۰۱ و اخذ ایزو ۴۵۰۰۱ و پاسخگویی به سوالات خود می‌توانید با شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین می‌توانید برای دریافت مشاوره‌‌ی رایگان فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما ارتباط برقرار کنند.

 


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!