نحوه رعایت استاندارد ایزو ۹۰۰۱ برای کارمندان راه دور

استاندارد ایزو 9001 برای کارمندان راه دور
این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

اخیراً، سازمان‌های بیشتری کارمندانی دارند که از خانه کار می کنند و این امر نیاز به کمی فکر دارد تا از رعایت سیستم مدیریت کیفیت (ISO 9001: 2015) اطمینان حاصل کنند. حال سوال این است که چگونه سازمان شما اطمینان حاصل کند که زیرساخت‌های مناسب برای کار، ارتباطات و جلسات ایجاد شده و از ظرفیت کافی برای عملکرد برخوردار است و از آن محافظت می شود؟ خوشبختانه ایزو ۹۰۰۱ دارای چندین الزام در زمینه زیرساخت ها، محیط کار و ارتباطات است که به شما کمک می‌کند آنچه در این سناریو برای تداوم کسب و کار باید در نظر گرفته شود را در نظر بگیرید.

بندهای مربوط به ISO 9001 برای کارمندان از راه دور

  • بند ۷.۱.۳ – زیرساخت
  • بند ۷.۱.۴ – محیط کار
  • بند ۷.۴ – ارتباطات

بند ۷.۱.۳ – زیرساخت

زیرساخت ها در کار از راه دور یک بررسی کلیدی محسوب می‌شود و مربوط به ساختمانهای فیزیکی، تجهیزات و فناوری اطلاعات مورد نیاز برای ارائه محصولات و خدمات است. وقتی همه در یک ساختمان مستقر هستند، مدیریت این کار بسیار ساده تر است؛ اما هنگامی که با یک موقعیت کاری از راه دور برخورد می کنید، می خواهید در مورد تأثیر زیرساخت‌های افراد در خانه فکر کنید.

یکی از اولین مواردی که باید در مورد افرادی که از خانه کار می‌کنند باید به آن فکر کنید، احتمال مشکلات و خطرات زیرساخت فناوری اطلاعات (IT) و امنیت سایبری است. اگر نگرانی قابل توجهی برای شما وجود دارد، ممکن است نیاز به یک سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS) ضروری باشد و برای این امر، استاندارد ایزو ۲۷۰۰۱ در نظر گرفته شده است.

برای فناوری اطلاعات، شما باید اطمینان حاصل کنید که افراد سخت افزار مورد نیاز برای انجام کارهای خود را دارند. به عنوان مثال، در جایی که رایانه و اتصال اینترنتی ایمن در شرکت داشتید، اکنون با کار از راه دور دیگر به آنها دسترسی نخواهید داشت، بنابراین باید از برآورده شدن این نیازها اطمینان حاصل کنید. در کنار این موارد، آیا افراد دارای نرم افزار مناسب برای انجام کارهای خود هستند، از جمله نرم افزارهای اضافی مانند نرم افزار کنفرانس از راه دور یا یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) برای امنیت اینترنت. علاوه بر این، آیا خدمات ابری برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات لازم بین کارکنان کافی است یا برای انجام کار شما به چیز متفاوتی نیاز دارید، مانند درایو امن در شرکت خود با دسترسی VPN؟

سایر نگرانی‌های زیرساختی نیز ممکن است مختص وضعیت شما باشد؛ اما برخی از آنها تأثیر بیشتری بر محیط برای عملکرد فرایندها (که محیط کار نیز نامیده می شود) خواهند داشت. به عنوان مثال، آیا منابع فیزیکی مورد نیاز برای کارمندان برای راه‌اندازی دفاتر در خانه خود، مانند میز یا صندلی وجود دارد؟

بند ۷.۱.۴ – محیط کار

در کنار زیرساخت‌ها، باید محیط کار خانه را نیز در نظر بگیرید. همانطور که در ISO 9001 بیان شده است، یک محیط مناسب شامل ترکیبی از عوامل فیزیکی و انسانی از جمله جنبه های اجتماعی و روانی کار است. مانند زیرساخت‌ها، وقتی کارگران از راه دور کار می‌کنند، این امر بسیار تغییر خواهد کرد.

در حالی که کنترل عوامل فیزیکی در شرایطی که افراد در ساختمان شما نیستند مانند دما، جریان هوا و بهداشت غیرممکن است ، مطمئناً می توانید کارمندان را در زمینه ایجاد یک محیط کار ارگونومیک ایمن آموزش دهید. همین امر را می توان در مورد عوامل اجتماعی نیز بیان کرد.

وقتی صحبت از عوامل انسانی به میان می‌آید، این احتمالا یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های کارکنان شاغل در خانه است و می‌تواند یکی از دشوارترین مشکلات باشد. در نظر بگیرید که چگونه از کارکنان در کاهش استرس، پیشگیری از فرسودگی شغلی و محافظت عاطفی حمایت خواهید کرد. راه حل‌ها ممکن است از حمایت آموزشی در زمینه نگرانی‌های روانشناختی تا ارائه ارتباطات و حمایت بیشتر برای کارمندانی که با خلوت خود مبارزه می‌کنند، متفاوت باشد. این مهم است که بدانیم برخی از کارها ممکن است بیشتر طول بکشد و برخی از کارکنان ممکن است برای مقابله با عدم حضور در دفتر به دنبال کمک روانشناسی باشند. شما باید راههای مناسب برای حمایت از سلامت روانی کارکنان را بیابید، زیرا ممکن است این امر به یک اولویت اصلی برای تداوم کسب و کار شما تبدیل شود.

بند ۷.۴ – ارتباطات

پس از زیرساخت‌ها، یکی از بزرگترین ملاحظات برای کار از راه دور، اطمینان از برقراری ارتباط برای این واقعیت جدید است. ارتباطات و آموزش قبلاً در بخش زیرساخت و محیط کار این مقاله ذکر شده است. به عنوان مثال، ممکن است لازم باشد پیاده سازی نرم‌افزار برای ارتباطات از راه دور یا توسعه آموزش‌ها در مورد استفاده از زیرساخت‌های جدید را در نظر بگیرید.

علاوه بر این، زمانی که امکان توقف کار توسط یک کارمند برای آموزش دادن یا روشن کردن وظایف کاری وجود ندارد، یافتن کانال‌های جدید ارتباط مهم است. برقراری تماس‌های منظم جهت هماهنگی ممکن است برای اطمینان از جریان ارتباطات و رفع عدم قطعیت در مورد کل وضعیت کار در خانه ضروری باشد. ارتباطات باید شامل ملاحظاتی برای ارتباط کارمند به کارمند، ارتباط مدیر با کارمند، ارتباطات ارشد با شرکت و ارتباطات بیشتر با مشتریان و تامین کنندگان باشد.

ثبت درخواست و اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای اخذ ایزو ۹۰۰۱ معتبر می‌توانید فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید یا با شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید.

مشاورین ایزوسیستم کلیه فرایندهای مربوط به مشاوره پیاده سازی الزامات گواهینامه ایزو مربوطه را در شرکت و سازمان شما اجرایی خواهند کرد.

برای اخذ ایزو ۹۰۰۱ از کجا اقدام کنیم؟

برای پیاده سازی گواهینامه ایزو و اخذ ایزو ۹۰۰۱ حتما باید از شرکت و سازمانی اقدام نمایید که دارای پروانه رسمی خدمات مشاور مدیریت و بهبود کیفیت از وزارت صنعت معدن و تجارت باشند.

ایزوسیستم با بیش از ۱۰ سال تجربه‌ی تخصصی و تیمی مجرب آماده‌ی ارائه خدمات تخصصی پیاده‌سازی استانداردهای ایزو به سازمان‌ها می باشد.

ایزوسیستم در سال های ۹۷ و ۹۹ از سوی وزارت صنعت معدن و تجارت به عنوان بهترین شرکت فنی مهندسی کشور و رتبه اول شرکت‌های مشاور مدیریت کشور انتخاب گردیده است.

هزینه اجرای خدمات پیاده سازی و صدور گواهینامه های ایزو توسط ایزوسیستم در مناسب‌ترین و عادلانه‌ترین سطح بوده و کم‌ترین هزینه اجرای این خدمات را به مشتریان خود تضمین می‌دهد.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!