چگونه می توان در فصل زمستان پرسنل و کارگران را در فضای باز ایمن نگه داشت؟

ایزو 45001-ایمنی کارگران

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


زمستان چالش های منحصر به فردی را در محیط کار در فضای باز به وجود می آورد. باران، یخ و برف می تواند محل کار را لغزنده کند و باعث به وجود آمدن خطراتی مانند لغزش و افتادن افراد در محل شود. آب و هوای نامناسب نیز می تواند دید را به شدت کاهش دهد و خطر تصادفات را افزایش دهد. سرانجام، دمای سردتر و وزش باد شدید می تواند کارگران را در حفظ دمای بدن دشوار کند و منجر به سرمازدگی و سایر بیماری ها و جراحات مربوط به سرما شود.

اما موارد زیادی وجود دارد که می توانید برای محافظت از کارگران خود در فضای باز و کاهش حوادث و بیماری ها در سخت ترین فصل سال انجام دهید. برای کمک به شما، در اینجا راهنمایی را ارائه کرده ایم.

تیم خود را در زمینه بیماری های مربوط به سرماخوردگی آموزش دهید

سرما و باد اگر بیش از حد در معرض انسان قرار گیرد، می تواند بر بدن تأثیر بسزایی بگذارد. اتلاف گرما به ویژه در شرایطی که هوا بسیار سرد است سریع است، به خصوص اگر باد یخی نیز همراه باشد. بنابراین مهم است که تیم شما علائم و نشانه های بیماری های خفیف و شدید مربوط به سرماخوردگی را بداند تا بتواند از خود و همکارانشان محافظت نماید.

در زمان سرماخوردگی باید مراقب خود باشید. این اتفاق موقعی می افتد که درجه حرارت پوست کاهش می یابد و باعث می شود دمای داخلی بدن نیز کاهش یابد. اگر سرماخوردگی بهبود پیدا نکند، می تواند منجر به بیماری های جدی تر مرتبط با سرماخوردگی، مانند یخ زدگی و هیپوترمی شود.

یخ زدگی

یخ زدگی (سرمازدگی) زمانی اتفاق می افتد که بدن برای مدت طولانی در معرض سرما قرار بگیرد، یا وقتی پوست برهنه با اشیا بسیار سرد مانند ابزارهای فلزی که در برف رها شده اند، تماس پیدا کند. این امر باعث یخ زدگی پوست و بافت های عمیق تر می شود و باعث بی حسی، گزگز و درد می شود. معمولاً قسمتی از اندام ها مانند صورت، انگشتان دست و انگشتان پا را درگیر می کند و اگر زود جلوگیری نشود، می تواند آسیب دائمی ایجاد کند.

هیپوترمی

هیپوترمی زمانی اتفاق می افتد که بدن نتواند دمای خود را حفظ کند و برای جلوگیری از اتلاف حرارت بیشتر، شروع به قطع جریان خون در اندام های انتهایی می کند.

حتی هیپوترمی خفیف نیز می تواند عواقب خطرناکی داشته باشد. زیرا باعث از بین رفتن هماهنگی، گیجی و اختلال ذهنی می شود. همه این موارد می تواند بر ایمنی فرد هنگام کار تأثیر بگذارد. هیپوترمی شدیدتر منجر به آبی شدن پوست، گشاد شدن مردمک چشم و ضربان نبض می شود. همچنین می تواند منجر به از دست دادن هوشیاری شود و باید اورژانسی درمان شود.

سرانجام، کارگران خود را از این واقعیت آگاه کنید که هوای سرد می تواند سایر مشکلات سلامتی مانند سندرم ارتعاش دست و بازو یا اختلالات اسکلتی عضلانی را تشدید کند.

گرم کردن

برای گرم بودن و ایمن نگه داشتن بدن در ماه های زمستان، پرسنل شما باید لباس و تجهیزات محافظتی مناسب داشته باشند.

دستکش و کلاه مخصوص

دستکش و کلاه ویژه ی هوای سرد با مقاومت در برابر سرما برای گرم نگه داشتن دست و سر ایده آل خواهد بود.

چکمه مناسب

چکمه های خوب نه تنها باعث گرم و خشک نگه داشتن پا می شوند، بلکه می توانند از افتادن کارگران روی زمین لغزنده نیز جلوگیری کنند. برای اینکه بتوانید جوراب های گرم ضخیم تری را در خود در چکمه جای دهید، ممکن است لازم باشد تا چکمه ها در اندازه ای کمی بزرگتر خریداری کنید.

لباس یدکی

در حالت ایده آل، کارگران شما باید لباس یدکی به همراه داشته باشند. این بدان معنی است که اگر لباسشان خیس شد یا مشکلی پیش آمد، بتوانند لباس را عوض نمایند.

استراحت منظم

برای کمک به کارگران خود و گرم نگه داشتن در هوای سرد، باید سرپناهی برای آنها تهیه کنید تا در هنگام تعطیلات  و استراحت جایی برای گرم شدن داشته باشند. همچنین باید تعطیلات منظم تری ترتیب داده شود تا کارگران شما فرصت داشته باشند در صورت گرفتن بیماری بهبود یابند. این امر ممکن است لازم باشد به دقت برنامه ریزی شود.

آنها را تشویق کنید که به طور منظم نوشیدنی گرم یا سوپ گرم نیز میل کنند. بهتر است زیاد به چای، قهوه و سایر نوشیدنی های کافئین دار اعتماد نکنید. زیرا این امر باعث کوچک شدن رگ های خونی می شود.

ایجاد محیطی امن

در هوای نامناسب زمستان، باید محیط کار را ایمن کنید.

مسیرها باید پاکسازی شوند، می توان شن و ماسه را پراکنده کرد تا از لغزش هنگام ورود به داخل جلوگیری شود.

شاید لازم باشد به فکر بیشتر کردن نور در محل کار باشید. آب و هوای نامناسب می تواند دید را کاهش دهد. روزهای زمستان بسیار کوتاه است، بنابراین این موضوع را در تنظیم موارد در نظر بگیرید.

اگر کارگران شما برای پاکسازی مسیرهای عبور و مرور و سایر مناطق کلیدی نیاز به بیل زدن برف دارند، آنها را ترغیب کنید تا ابتدا با چند دقیقه راه رفتن، عضلات خود را گرم کنند. این امر به کاهش خطر آسیب کمک می کند.

ایمن رانندگی کنید

کارگران در فضای باز ممکن است ملزم به رانندگی به مکان های مختلف شوند. بنابراین وسایل نقلیه آنها باید برای آب و هوای بد مجهز شود. اگر ماه های زمستان به خصوص سخت باشد حتی ممکن است بخواهید لاستیک ها را مجهز به زنجیر چرخ کنید.  اگر برف در راه است، اطمینان حاصل کنید که تیم شما یک جعبه اضطراری دارد که شامل بیل، غذا، تلفن همراه و پتو پشمی گرم است.

ارزیابی ریسک را انجام دهید

قبل از کار در هوای سرد، همیشه باید ارزیابی خطر انجام شود. با استفاده از پیش بینی هوا، خطر یخ زدگی و برف را در نظر بگیرید. تصمیم بگیرید چه اقدامات لازم برای کاهش خطر در ورودی ها و مسیرها باید انجام شود. آیا پناهگاه کافی برای وقفه وجود دارد و آیا دید در سطح سایت خوب است؟

شما همچنین باید افراد بیشتری را در داخل نیروی کار خود در نظر بگیرید. هوای سرد می تواند بیماری های قلبی عروقی، دیابت و فشار خون را تشدید کند. وجود تیم کامل می تواند روشی ایده آل برای مراقبت از اعضای تیم و اطمینان از سالم ماندن آنها باشد.

ایمن نگه داشتن سایت خود در زمستان

تطبیق ارزیابی خطر و سیاست های ایمنی و بهداشت شغلی برای ماه های سرد زمستان برای ایمن نگه داشتن نیروی کار در هنگام کاهش دما ضروری است.

برای کاهش خطر، مجموعه ای جامع از فرآیندها می تواند به محافظت از نیروی کار شما کمک کند.گواهینامه ایزو ۴۵۰۰۱ یک روش ایده آل برای اجرای یک مجموعه قوی می باشد که نشان می دهد شما ایمنی را جدی می گیرید. اخذ ایزو ۴۵۰۰۱ نشان می دهد که شما طبق بهترین عملکرد عمل می کنید و با آخرین قوانین مطابقت دارید و همچنین متعهد به مدیریت بهتر خطرات بهداشتی و ایمنی هستید.

در رابطه با گواهینامه ایزو سوالی دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه ایزو ۴۵۰۰۱ می تواند به کسب و کار شما کمک کند، اعتبار کسب و کارتان را بالا ببرد و کارکنان را ایمن و سالم نگه دارد، از طریق شماره های ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ با ما در تماس باشید.

همچنین برای مشاوره رایگان می توانید فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید تا کارشناسان مجرب ما در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!