چگونه از تیم خود از طریق تجزیه و تحلیل موثر ایمنی شغلی (JSA) محافظت کنید

تجزیه‌وتحلیل-ایمنی-شغلی-(JSA)

تجزیه و تحلیل ایمنی شغلی (JSA) چیست؟

همان‌طور که در عنوان مقاله اشاره شد، JSA مخفف تجزیه و تحلیل ایمنی شغلی است. JSA رویه‌ای است که شیوه‌ها و رفتارهای ایمنی را در یک کار یا پروژه خاص ادغام می‌کند، کار را به خطرات ایمنی بالقوه خاص تقسیم می‌کند و با کاهش خطرات شناسایی شده ایمن‌ترین راه را برای انجام کار نشان می دهد. (علاوه بر این، تجزیه و تحلیل می‌تواند به تمام زمینه‌های شغلی گسترش یابد که به آن تجزیه و تحلیل کل شغل می‌گویند.) چیزی که در JSA مهم است این است که وظایف و مشاغل مورد نظر جزئی و نه خیلی گسترده هستند، که احتمال موفقیت آن را در کاهش خطرات بیشتر می‌کند.

مزایای انجام تحلیل ایمنی شغلی چیست؟

پس چرا زمانی را صرف اجرای JSA در تیم خود یا در محل کار می‌کنید؟ خوب، مزایا بسیار زیاد است. JSA ها اقدام مخاطره آمیز ناشناخته قبلی را شناسایی می‌کنند و به شما این امکان را می‌دهند که قبل از وقوع حادثه اقدامات پیشگیرانه انجام دهید. حتی در اوایل فرآیند JSA، مزایای دیگری از جمله افزایش آگاهی عمومی و پذیرش پروتکل‌ها و روش‌های ایمنی و بهداشت و همچنین بهبود ارتباطات بین رهبری و اعضای تیم به همراه خواهد داشت. علاوه بر این، کمک JSA دانش کاری افراد شرکت کننده را افزایش می‌دهد و همچنین الگویی برای سایرین در شرکت است.

اما حتی در ادامه راه، JSA های شما نتیجه خواهند داد و به سود شرکت ادامه می‌دهند؛ زیرا به مراحل و مستنداتی نیاز دارند که می‌توانند در سناریوهای کاری آتی مورد استفاده قرار گیرند. این شامل منابع آموزشی برای فرآیند آشنایی کارکنان جدید، یا اسناد روشنگری است که می‌توان در هنگام انجام بازرسی‌های ایمنی آینده به آنها اشاره کرد.

چگونه تحلیل ایمنی شغلی را انجام دهید؟

نحوه اجرای JSA ممکن است از تیمی به تیم دیگر و سازمانی به سازمان دیگر متفاوت باشد. با این حال، هنگام انجام JSA، مهم است که کارکنان را در حال انجام کار یا وظایف خود مشاهده کنید. در طول این فرآیند، تشخیص هر گونه خطر آسان‌تر خواهد بود، به خصوص اگر یک نظاره‌گر عینی که در کار مشغول نباشد.

رویکرد دیگر ایجاد گروهی از کارکنان و مدیران با تجربه است که بتوانند JSA را از طریق بحث متمرکز تکمیل کنند. مزایای این روش این است که JSA از طیف وسیعی از تجربیات و پایه‌ای بهره می‌برد که می‌تواند به درستی نحوه انجام کار را با خیال راحت‌تر نشان دهد. مزیت دیگر این است که هر رویه یا تغییر جدیدی که از JSA حاصل می‌شود با سهولت بیشتری توسط تیم تحت تأثیر و سازمان گسترده‌تر پذیرفته و درک می شود. این رویکرد گروهی و مشارکتی همچنین فرصتی عالی برای مشارکت اعضای منابع انسانی است.

تجزیه و تحلیل ایمنی شغلی چگونه بر کارکنان شما تأثیر می‌گذارد؟

خوب، بستگی به این دارد که تیم شما با چه اقدام مخاطره آمیزی روبرو است. هنگامی که بخش ارزیابی خطر JSA را تکمیل کردید، تعدادی از زمینه‌های کاری مانند پروتکل‌های ایمنی، آموزش ایمنی، PPE، اگر به طور کامل تغییر نکنند، کارهای روزانه ممکن است اصلاح شوند.

در حالی که یک JSA کامل می‌تواند از جهات مختلف بر محل کار، عملیات و خود کار تأثیر بگذارد، ۱۰۰ درصد ارزش تلاش را دارد و از تیم شما در برابر آسیب و حتی مرگ محافظت می‌کند. افزون‌براین، ممکن است افزایش بهره‌وری و همچنین بهبود فرهنگ ایمنی کار را مشاهده کنید.

۴ مرحله مهم تجزیه و تحلیل ایمنی شغلی

با توجه به مرکز بهداشت و ایمنی شغلی کانادا [CCOHS]، یک JSA باید شامل چهار مرحله باشد که اطلاعات ارزشمندی را برای برنامه ایمنی شما ارائه دهد. این مراحل عبارتند از:

 • انتخاب شغل مورد تجزیه و تحلیل
 • تقسیم کار به مراحل متوالی
 • شناسایی خطرات احتمالی
 • تعیین اقدامات پیشگیرانه برای غلبه بر این خطرات

اطمینان حاصل کنید که در هر مرحله عجله نمی‌کنید و این مراحل را با اعضای تیم و مدیرانی که می‌توانند بر اساس تجربه شخصی ارزشمند خود بینش ارائه دهند، در میان بگذارید.

چگونه خطرات احتمالی را شناسایی کنید؟

بنابراین چگونه خطرات احتمالی را که ممکن است تیم با آن مواجه شود شناسایی کنید؟ این یک سوال بزرگ است که هر صنعت و شرکت ممکن است پاسخ متفاوتی برای آن داشته باشد. با این حال، این مرحله را بر اساس سه حوزه انجام دهید: مشاهدات شغلی، آگاهی، و آگاهی از علل احتمالی صدمات و حوادث، و همچنین تجربیات شخصی که می‌تواند به‌ویژه ارزشمند باشد.

CCOHS توصیه می‌کند که پرسیدن سؤالات زیر می‌تواند به شناسایی خطرات احتمالی کمک کند:

 • آیا ابزارها، ماشین‌ها یا تجهیزات خطراتی دارند؟
 • آیا کارگر می تواند تماس مضری با اجسام متحرک داشته باشد؟
 • آیا کارگر می تواند بلغزد، زمین بخورد یا بیفتد؟
 • آیا کارگر در اثر بلند کردن، هل دادن یا کشیدن می تواند دچار فشار شود؟
 • آیا کارگر در معرض گرما یا سرمای شدید قرار دارد؟
 • آیا صدای زیاد یا لرزش مشکل‌ساز است؟
 • آیا سقوط اجسام خطری دارد؟
 • آیا روشنایی مشکل دارد؟
 • آیا شرایط آب و هوایی می‌تواند بر ایمنی تأثیر بگذارد؟
 • آیا گرد و غبار، بخار، مه یا بخار در هوا وجود دارد؟

نحوه اولویت بندی مشاغل/وظایف برای تجزیه و تحلیل ایمنی شغلی

بسته به اندازه شرکت یا پیچیدگی کار شما، اولویت‌بندی مشاغلی که باید تجزیه و تحلیل شوند می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. دپارتمان بهداشت محیطی، ایمنی و مدیریت اضطراری دانشگاه هاروارد توصیه می‌کند که برای بررسی اینکه کدام کار به JSA نیاز دارد، به پنج عامل توجه شود:

فراوانی و شدت تصادف: مشاغلی که حادثه مکرر یا به ندرت رخ می‌دهند؛ اما منجر به صدمات ناتوان‌کننده می‌شوند.

احتمال صدمات یا بیماری های شدید: عواقب یک حادثه، شرایط خطرناک یا قرار گرفتن در معرض مواد مضر به‌طور بالقوه شدید است.

مشاغل تازه تاسیس: به دلیل عدم تجربه در این مشاغل، ممکن است خطرات مشهود یا پیش‌بینی نشده باشد.

مشاغل اصلاح شده: خطرات جدید ممکن است با تغییرات در رویه‌های شغلی همراه باشد.

مشاغلی که به ندرت انجام می شوند: کارگران ممکن است در هنگام انجام کارهای غیر معمول در معرض خطر بیشتری باشند و JSA ابزاری برای بررسی خطرات فراهم می‌کند.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

خدمات ایزوسیستم نیز در زمینه‌ی مشاوره، پیاده‌سازی و اخذ ایزو برای مشاغل مختلف است که منتج به گرفتن ایزو و دریافت ایزو معتبر خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه ایزو می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!