ایزو ۹۰۰۱ چگونه به کسب‌وکارهای نوپا کمک می‌کند؟

نقش-ایزو-9001-در-کسب-و-کارهای-نوپا

گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ اغلب به‌عنوان ابزاری برای شرکت‌های بزرگ‌تر و باسابقه‌تر در نظر گرفته می‌شود؛ اما برای تقویت عملکرد کسب‌وکارهای کوچک نیز به‌کار می‌رود.

محبوبیت ساختار

اثبات تجربه و شایستگی در بازار رقابتی امروزی اغلب می‌تواند یک چالش باشد. با اتکای فزاینده به توصیفات، ارجاعات دهان به دهان و اثبات اجتماعی، چگونه یک استارتاپ (کسب‌وکار نوپا) می‌تواند توانایی خود را در ارائه‌ی مداوم محصولات یا خدمات به شیوه‌ای مشتری محور نشان دهد؟

ISO 9001 یک سیستم مدیریت مشتری محور است که یکی از ۷ اصل اساسی آن به مشتریان و تجربه آنها اختصاص دارد. استاندارد ایزو ۹۰۰۱ این اصل را از طریق کمک به سازمان‌ها برای کمک به درک نیازهای مشتریان، جمع‌آوری بازخورد آنها و حصول اطمینان از داشتن یک روش مستند و مؤثر برای شکایت در صورت وقوع بدترین اتفاق تشویق می‌کند. این فرآیندها حتی می‌توانند برای مخاطبین تجاری و تامین‌کنندگان اعمال شوند و به شما کمک می‌کنند تا با هم کارآمدتر کار کنید.

از طریق گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ می توانید به خریداران بالقوه نشان دهید که کسب‌وکار شما آنچه را که برای برآورده‌کردن مداوم و حتی فراتر از خواسته‌های آنها لازم است را دارد.

از طریق ارتقای گواهینامه ایزو، استارتاپ‌ها با سرعت بیشتری رشد می‌کنند؛ زیرا مشتریان بیشتری جذب می‌شوند. داشتن گواهینامه به بسیاری از سوالات مربوط به نحوه عملکرد سازمان پاسخ می‌دهد و همچنین اعتبار و تصویر را در بازار بهبود می‌بخشد.

ساده‌سازی عملیات

ISO 9001 می‌تواند با تشویق کسب‌وکارها به مستندسازی فرآیندهای خود، به بهبود کمک کند. اجرای فرآیندها و رویه‌های ساختاریافته به‌عنوان بخشی از سیستم ISO 9001 از همان ابتدا می‌تواند برنامه‌ریزی، مدیریت و فعالیت های ارتباطی را در سراسر شرکت بهبود بخشد. این به نوبه خود می‌تواند به سازمان کمک کند تا محصول یا خدماتی  درخورتوجه به مشتریان ارائه دهد.

سازمان‌ها نقص‌ها را در فرآیندها و رویه‌های خود زودتر شناسایی می‌کنند و اطمینان حاصل می‌کنند که اقدامات اصلاحی برای جلوگیری از تکرار مجدد آنها انجام می‌شود.

مدیریت تغییرات

برای استارتاپ‌ها، تغییر یک امر قطعی است و نحوه انطباق کسب‌وکار شما با آن تغییر می‌تواند به معنای تفاوت بین موفقیت و شکست باشد. چرخه دمینگ (PDCA) که ایزو ۹۰۰۱ بر آن استوار است، همچنین به مدیریت تغییرات در کسب‌و‌کار شما کمک خواهد کرد. PDCA کسب‌وکارها را در یک ذهنیت عالی برای سازگاری با تغییرات قرار می‌دهد. این بدان معناست که برنامه‌هایی از جمله ارزیابی ریسک‌ و تغییر اجرا می‌شوند و نتایج آن برنامه‌ها برای بررسی موفقیت‌آمیز بودن و همچنین بهبود آن نتایج تجزیه‌و‌تحلیل می‌شوند.

ارزیابی کیفی برای مناقصه

شرکت‌های بزرگ‌تر و سازمان‌های عمومی از شما می‌خواهند که بتوانید ثابت کنید که یک ساختار ارائه خدمات کارآمد برای مقابله با خواسته‌های یک قرارداد کاری بزرگ‌تر دارید. به همین دلیل، ISO 9001 اغلب یک پیش‌نیاز برای چنین برنامه‌هایی است.

برای بسیاری از کسب‌و‌کارهای نوپا، به ویژه آنهایی که خدمات تخصصی ارائه می‌کنند، ایزو ۹۰۰۱ اعتبار مورد نیاز برای برنده‌شدن در این قراردادهای بزرگتر را در اختیار شما قرار می‌دهد.

کسب‌وکارهای نوپا که به‌دنبال کسب کار از طریق مناقصه یا برنده شدن پروژه های مشتریان بزرگ هستند ممکن است متوجه شوند که با داشتن ISO 9001 شانس برنده شدن در کارشان افزایش پیدا می‌کند.

آماده‌شدن برای رشد

یکی از شرایطی که بسیاری از شرکت های نوپا کمترین آمادگی را برای آن دارند، موردی است که بیش از همه آرزو دارند: موفقیت.

هنگامی که حجم کار بیش از حد قابل انجام است، دو گزینه وجود دارد. کار را کنار بگذار یا رشد کن. اخذ ایزو ۹۰۰۱ به کسب‌و‌کار شما کمک می‌کند تا اهداف واقع‌بینانه را تعیین کنید. این اقدام به شما کمک می‌کند تا شناسایی کنید که نقاط ضعف از کجا می‌آیند و شما را قادر می‌سازند تا در کسب‌وکار جدید دست به کار شوید و در عین حال واکنشی متناسب با آن نشان دهید.

دریافت ایزو ۹۰۰۱ همچنین می‌تواند به کسب‌و‌کارها کمک کند تا موفقیت‌های خود را با تجزیه‌و‌تحلیل چرایی و چگونگی وقوع آنها تکرار کنند. این روند بهبود مستمر جزء لاینفک استاندارد است و در همه زمینه‌ها تشویق می‌شود و امکان شکل‌گیری فرهنگ کارکنان را فراهم می‌کند که بر یادگیری و کسب بهترین نتیجه از هر موقعیتی متمرکز است.

جمع‌بندی

در حالی که ایزو ۹۰۰۱ ممکن است فرآیندی زمان‌بر به‌نظر برسد؛ اما همیشه سودمند است کو مزایای زیادی دارد. اگر فکر می‌کنید استارتاپ شما موفق خواهد بود و با گذشت زمان گسترش خواهد یافت می‌توانید ایزو ۹۰۰۱ معتبر را از ایزوسیستم اخذ کنید.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه ایزو و همچنین اخذ گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!