بهبود اطمینان در نتایج آزمایشگاهی

بهبود اطمینان در نتایج آزمایشگاهی

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


جدیدترین سری از استانداردهای اعتبار سنجی به تازگی منتشر شده است.

آزمایش میکروارگانیسم ها در غذا یک گام اساسی در روند ایمنی مواد غذایی است تا مشخص شود هیچ موجود زنده یا بیماری زایی در مواد غذایی وجود ندارد که احتمال آسیب داشته باشد.

تأیید اینکه یک روش به اندازه کافی قوی است تا بتواند مقررات دقیق ایمنی مواد غذایی را رعایت کند و مصرف کنندگان را ایمن نگه دارد، مهم است. ایزو یک سری استانداردها را منتشر نموده است که توسط متخصصان بین المللی برای انجام این کار تهیه شده است. جدیدترین این استاندارد به تازگی منتشر شده است.

ISO 16140-3، میکروبیولوژی زنجیره غذایی – روش اعتبار سنجی – قسمت ۳: دستورالعمل روش های مرجع و روش های جایگزین معتبر در یک آزمایشگاه واحد، روش ها و معیارهای پذیرش برای اجرای آزمون در آزمایشگاه را فراهم می کند. این استاندارد برای کمک به آزمایشگاه های آزمایش غذا و خوراک، تولیدکنندگان کیت آزمایش، مراجع ذی صلاح و تجارت غذا و خوراک برای اجرای روشهای میکروبیولوژیک در آزمایشگاه ها طراحی شده است.

ایزو ۱۶۱۴۰ – ۳ شامل دو مرحله، یکی بررسی و پیاده‌سازی مورد (غذا)، دستورالعمل های جداگانه‌ای برای تایید روش‌های کیفی و کمی می‌باشد. همچنین یک دستورالعمل اطلاع‌رسانی برای تایید متدهای مرجع ارائه می‌دهد که هنوز به طور کامل تایید نشده اند.

این استاندارد به بخش های دیگر ISO 16140 که دستورالعمل هایی برای اعتبار سنجی روشهای جدید و جایگزین ارائه می دهند، مربوط می شود. این استاندارد جدید به طور خاص بر روی رویه آزمایشگاه استفاده می‌شود که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بر روی روش‌های تایید شده تمرکز کنند.

سایر قسمت های این مجموعه عبارتند از:

  • ISO 16140-1، میکروبیولوژی زنجیره غذایی – روش اعتبار سنجی – قسمت ۱: واژگان
  • ISO 16140-2، میکروبیولوژی زنجیره غذایی – روش اعتبار سنجی – قسمت ۲: دستورالعمل اعتبار سنجی روش های جایگزین (اختصاصی) در برابر روش مرجع
  • ISO 16140-4، میکروبیولوژی زنجیره غذایی – روش اعتبار سنجی – قسمت ۴: دستورالعمل اعتبار سنجی روش در یک آزمایشگاه واحد
  • ISO 16140-5، میکروبیولوژی زنجیره غذایی – روش اعتبار سنجی – قسمت ۵: دستورالعمل اعتبار سنجی آزمایشگاهی برای روش های غیر اختصاصی
  • ISO 16140-6، میکروبیولوژی زنجیره غذایی – روش اعتبار سنجی – قسمت ۶: دستورالعمل اعتبار سنجی روش های جایگزین (اختصاصی) برای تأیید میکروبیولوژیک

سری استانداردهای ایزو ۱۶۱۴۰ توسط کمیته فنی ISO ISO / TC 34، محصولات غذایی، کمیته فرعی SC 9، میکروبیولوژی تهیه شده است که دبیرخانه آن توسطAFNOR، عضو ISO برای فرانسه برگزار می شود.

مشاوره رایگان اخذ ایزو!

برای اخذ ایزو مطابق با نوع کسب و کارتان همین حالا با شماره های ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!