آشنایی با استاندارد ایزو ۲۰۹۸۱:۲۰۲۰ – صنایع غذایی – مارچوبه

ایزو 20981

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


مارچوبه یک محصول باستانی، در بومی شرق مدیترانه و آسیای کوچک است و اولین بار توسط رومیان کشت شده است. مارچوبه ارزش غذایی زیادی دارد. مارچوبه منبع خوبی برای ویتامین B6، کلسیم، منیزیم، روی، ویتامین A، ویتامین C، ویتامین E، ویتامین K، ریبوفلاوین، روتین، نیاسین، اسیدفولیک، آهن، فسفر، پتاسیم، مس، منگنز، سلنیوم است. مارچوبه را می توان به صورت خام استفاده نمود یا طبخ کرد. مارچوبه می تواند به مدت ۲۰ سال یا بیشتر زندگی کند و می تواند از ۱۰۰ تا ۱۵۰ سانتی متر ارتفاع داشته باشد. مارچوبه از اروپا، شمال آفریقا و آسیای غربی سرچشمه گرفته است.

بازار مارچوبه در همه جا شکوفا شده است. با رشد تجارت، نیاز به مشخصات کامل برای استفاده در این صنعت نیز وجود دارد. به تازگی استاندارد بین المللی جدیدی برای حمایت از رشد سالم منتشر شده است.

این در حالی است که یونانی ها و رومی ها برای اولین بار از دو هزار سال پیش شروع به کشت مارچوبه کردند. از آن زمان تاکنون  محبوبیت مارچوبه کم نشده است.

مارچوبه یک غذای متنوع و مغذی است. ایزو استانداردی بین المللی جدیدی را با نام ISO 20981:2020 تدوین کرده است.

ایزو ۲۰۹۸۱:۲۰۲۰، مارچوبه – مشخصات و روش های آزمایش، الزامات و روش های آزمایش شاخه های تازه مارچوبه را تشریح می کند.

استاندارد جدید شامل طبقه بندی انواع مختلف مارچوبه و همچنین تعیین خواصی از قبیل بسته بندی، ذخیره سازی، حمل و نقل و… می باشد.

ایزو ۲۰۹۸۱ یکی از صدها استاندارد بین المللی ایزو می باشد که به صنایع غذایی اختصاص داده شده است. این محصول توسط SC 3، میوه ها و سبزیجات و محصولات مشتق شده آنها تهیه شده است، که زیر مجموعه کمیته فنی ISO / TC 34، محصولات غذایی است.

اخذ گواهینامه ایزو مورد نظر در محیطی امن

برای اخذ ایزو متناسب با کسب و کار خود، با شماره های ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید برای مشاوره رایگان، فرم دریافت گواهینامه ایزو را تکمیل نمایید تا مشاورین ما با شما تماس بگیرند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!